Солодка смакота. Чого більше в ній — натурального продукту чи небезпечних добавок?..

Солодка смакота. Чого більше в ній — натурального продукту чи небезпечних добавок?..

Від однієї розмови про морозиво наша уява створює солодкі відчуття. Але не поспішаймо з цим… Чому? Самі зрозумієте. Ми вирішили зануритися в історію виникнення холодної смакоти, дослідили з чого її виготовляють у наш час, чи корисний цей продукт і що робити, аби не отруїтися льодяним задоволенням. Але все по порядку.

Мейд ін Китай

Історія продукту стартує за 3000 років до нашої ери в Китаї. Десерти з лимона, води, молока, а також змішані зі снігом або льодом фруктові соки, натуральні або підсолоджені, рятували від спеки жителів Китаю. Рецепт тримали в таємниці.
Європа дізналася про заморожений десерт у 1292 році від відомого мандрівника Марко Поло, який як подарунок монгольського Кублай-хана привіз рецепт приготування морозива, що доповнило перелік найвишуканіших страв італійського панства. Про це уперше дізнався від Марко Поло грек Гіппократ. Батько медицини відразу став рекомендувати морозиво своїм пацієнтам, тому що воно покращувало самопочуття, настрій…

Військові готували собі суміш із снігу з вином або молоком, медом і фруктовими соками. Таке було й у походах Олександра Македонського. Спеціальні естафети рабів доставляли сніг із гірських вершин і печер. За холодильник слугували глибокі земляні ями, в котрих попередньо ущільнений сніг під товстим прошарком гілок дерев і землі міг зберігатися кілька місяців.

В античному Римі за наказом імператора Нерона з гір Албанії, із льодовика Альп приносили сніг і перемішували його з рожевою водою, медом, фруктами і деревною смолою. Ця суміш вважалася делікатесом. Вся аристократія Рима тримала сніг у власних погребах.

У 1553 р. Катерина Медичі стала королевою Франції. З нагоди цього торжества на десерт подали морозиво з малини, апельсинів і лимонів. З Флоренції вона запросила віртуозного шеф-повара на ймення Бенталетті, знаного авторитета у виготовленні різних солодощів і, зокрема, морозива. Тогочасне морозиво — льодяні кульки із фруктами — дуже скоро завоювало собі симпатію та прихильність шляхетних французьких аристократів.

У 1649 році французький кулінар Жерар Тісайн придумав оригінальний рецепт ванільного морозива, в яке, окрім льоду та фруктів, додавали цукор та молоко. А загальнодоступним морозиво стало завдяки італійцю  Франческо Прокопіо Ді Кольтелі, який ще у 1660 році відкрив у Парижі перше кафе-морозиво.

У 1700 р. звістка про морозиво дійшла і до Америки через мандрівників і англійських колоністів. Надзвичайно любили морозиво президенти США. Джорж Вашингтон готував продукт, що тане в роті, у своєму маєтку Монт-Верон, він навіть мав апарат для приготування вершкового морозива.

Популярна в наш час смакота в стаканчиках, пломбір, асорті з морозива, кава-глясе і шоколадне морозиво з’явилися в часи правління Наполеона III. Тоді ж появляються заморожені збиті вершки, перемішані з дрібно нарізаним мигдалем і мараскином, морозиво з  прошарками полунички і тертого шоколаду.

На ХІХ ст. припадає початок промислового виробництва морозива, з’являються перші машини-автомати для його виготовлення. Перша в Росії і друга в світі фабрика з виробництва морозива промисловим способом вступила в дію в 1937 році.

100 років тому в Києві заморожені ласощі можна було купити на Думській площі (теперішньому майдані Незалежності). Торговець пропонував маленькі скляночки (з морозивом), покупець на місці з допомогою дерев’яної лопаточки з’їдав порцію морозива і повертав посуд. Мити його не було де: скляночка, «до блиску» витерта брудною ганчіркою, знову йшла до вжитку. Порція коштувала 1 копійку.

Морозиво з цукрарні…

93-річна Марта Пуза із Мукачева згадує, що під час навчання в горожанці постійно із дівчатами бігали у цукрарні. Морозиво-кульки було дуже смачним і коштувало якісь копійки. А найдешевшим тоді було фруктове, причому з натуральним смаком (вишні, суниці і ягід). Зі свого дитинства пригадую морозиво із апарата в гастрономі. Воно було водянисте і подавалося у білих пластмасових «чашечках» із ніжкою. У кафе більш дорожча смакота була шоколадна з подрібненими лісовими горіхами. А ще — морозиво у паперових стаканчиках із паличкою, а на травневі свята у моєму містечку в продажу з’являлося польське прямокутне морозиво, загорнуте у фольгу. Той смак пригадую досі…

Щодо асортименту, то Товарна мат­риця — незалежний інтернет-каталог ринку товарів масового попиту для споживачів та професіоналів подає список, що пропонують сучасні виробники морозива на українському ринку: морозиво порційне — ескімо, стаканчики, ріжки, батончики та інші види морозива, морозиво в брикетах від 200 г, морозиво в контейнерах від 400 г, морозиво вагове, мулети-морозиво, торти-морозиво. Щодо видів, то це пломбір, крем-брюле (заморожений десерт із заварного крему з карамельною скоринкою), афогато (десерт на основі кави), семіфреддо (італійський вид морозива з різним наповнювачами (горіхами, фруктами, ягодами, шоколадом), сорбе (заморожений десерт, приготований із сиропа і фруктового соку чи пюре). Усе це подають у кав’ярнях. Майже всі виробники на сучасному ринку — вітчизняні, серед яких Львівський холодокомбінат, Житомирський маслозавод. Мали й закарпатського виробника у селі Калини Тячівського району, але останнім часом у продажу їхнього морозива нема.

Щодо цін, то вони теж різні — від 3 гривень (за стакан) до 8 (ріжок), в кав’ярнях — від 10 грн. Продавець із магазину «Наталі» в Ужгороді розповідає, що їм завозять 9 видів морозива. Вона помітила тенденцію — якщо раніше люди купували дешевшу смакоту, то нині — дорожчу. Кажуть, що якісніша і без «єшок». Ще один факт. Якщо раніше більше смакували шоколадним морозивом, то тепер надають перевагу класичному білому.

Камідь ріжкового дерева та карагінан…

Морозиво,  яке їмо сьогодні і виробництво якого здійснюється промисловим шляхом, розповідають «Новинам Закарпаття» в Ужгородському міськрайонному управлінні головного управління Держсанепідслужби у Закарпатській області, складається з таких компонентів: молоко (не менше 10% жирності), молочні сухі суміші, цукор (12—16%), глюкозні сиропи, стабілізатори та емульсії (0,2—0,5%), вода (55%—64%). І водночас наголосили, що морозиво — один із найбезпечніших продуктів харчування. Бо компоненти, що входять до його складу, обов’язково підлягають пастеризації (а отже, всі шкідливі мікроорганізми гинуть). Крім того, суміш потім охолоджується, що також знищує шкідливу мікрофлору. Якщо раніше до складу морозива входили сирі яйця, то тепер у продукті ними й не пахне. Кілька років тому фіксували отруєння. Проте цьогоріч, завпевняє в. о. головного лікаря згаданого управління Людмила Пономарьова, не було жодного подібного випадку.

Та попри це вичитаний нами склад на обгортці з-під морозива насторожує, бо, крім згаданих вище інгредієнтів, тут ще: патока крохмальна кукурудзяна, олія пальмова, стабілізатор-емульгатор (моно- та дигліцериди жирних кислот, камідь ріжкового дерева, гуару, карагінан). Навіть у складі вафельного стаканчика є емульгатор — лецитин соєвий. Спробували з’ясувати, що це за «подарунки» (до речі, останні дозволені для застосування в харчовій промисловості РФ і України). Камідь ріжкового дерева — харчова добавка Е410, яка застосовується в основному як емульгатор чи стабілізатор, не розщеплюється в шлунково-кишковому тракті людини і виводиться з організму у непереробленому вигляді. Рекомендована норма застосування добавки Е410 у харчових продуктах — 0,1—1% від загальної маси готового виробу. Карагінан (харчова добавка Е407) – це полісахариди, які отримують із червоних водоростей. Харчову добавку додають також у ковбасні вироби для збільшення об’єму готового продукта і для зменшення собівартості. Чи варто дивуватися, якщо на етикетці морозива виявиться термін його споживання не пізніше 18 місяців?

«Жирна» льодова смакота — не для сердечників

В Ужгородськму міськрайонному  управлінні ГУ Держсанепідслужби відзначають мінуси морозива: воно є висококалорійним продуктом, тому не потрібно зловживати людям, які схильні до повноти; шкідливе і для тих, хто часто хворіє респіраторними захворюваннями, має хронічний гастрит, виразкову хворобу шлунка; якщо приготовлене на сахарозі, то його не можна вживати людям із цукровим діабетом. А тим, хто має високий рівень холостерину в крові, взагалі не рекомендується морозиво, яке виготовлене на тваринних жирах; дієтологи радять уникати ароматизованих видів морозива, бо в них зазвичай міститься багато фруктових есенцій та добавок, які, як правило, не є натуральними; забагато насичених жирів служать ризиком для серцево-судинної системи; дітям до 3—7 років краще купувати класичні види морозива: молочне, вершкове і пломбір без будь-яких добавок та наповнювачів, які, на жаль, можуть бути потенційними алергенами.

Морозиво додає гормон щастя?

У вже згаданому управлінні відзначають також плюси морозива. У ньому міститься близько 100 цінних для організму речовин.Тут і важливі для очей та шкіри  вітаміни А, В, D, Е і Р, і фосфор для кісток  та росту, магній, калій і залізо. Вчені кажуть, що склад морозива позитивно впливає на збільшення в організмі гормону щастя серотоніну. Він покращує пам’ять, піднімає настрій та допомагає нам впоратись зі стресом.

Якщо дитина не любить молоко, морозиво певною мірою може компенсувати недолік поживних речовин. А пломбір та плодово-ягідні види морозива корисні для тих, хто зайнятий розумовою працею, а також для студентів та школярів у період інтенсивного навантаження. Морозиво із йогурта добре впливає на мікрофлору кишечника, бо разом із солодощами туди потрапляють необхідні нам бактерії.

Кілька правил, яких слід дотримуватися перед купівлею льодяної смакоти:
звертайте увагу на склад морозива на етикетці. Не слід забувати, що чим більше в продукті натуральних компонентів, тим він корисніший;
зверніть увагу на умови зберігання — температура в морозильній камері повинна відповідати температурі, вказаній на етикетці. Якщо морозиво розтопилося і заморожене повторно (оцінюємо текстуру, консистенцію та запах), то непридатне для споживання.
надавайте перевагу порційному (стаканчик, ріжок, брикет), яке можна з’їсти відразу, а не залишати в холодильнику.
якщо пошкоджена або надірвана упаковка, краще купити інше;
діткам, які схильні до застуд, не слід давати сильно заморожене молочне морозиво, фруктовий лід або сорбет, ангіна забезпечена.

Оксана ШТЕФАНЬО, газета «Новини Закарпааття».

Знайшли помилку в тексті? Повідомте нам про неї: виділіть текст та нажміть Ctrl+Enter. Дякуємо!
Loading...

Новини за темою

Останні новини

Вчора, 2018-06-18
Інформаційне повідомлення
Коментувати новини на нашому сайті дозволено лише на протязі 30 днів з моменту публікації.

Новини партнерів

Останні коментарі

Це вже навіть дурістю не слід називати - явні ознаки розумового розладу......
Зоотехнік (2018-04-17 20:06:47)
Звичайно ж у влади гешефтників грошей немає, бо всі гроші розкрадені і виведені за межі України......
Запорожець (2018-04-16 20:31:24)
Світовій спільноті треба відкрито говорити про економічну агресію сіоністів проти України - саме агенти сіонізму, які прийшли до влади розграбували Україну....
Гардистон (2018-04-14 18:19:00)
Ото такі "європейські цінності" - обстрілювати та руйнувати міста інших держав... Та й "русскіє братья" такі ж самі гади - лізуть усюди як свині......
Запорожець (2018-04-14 13:36:45)
За декілька століть нічого не змінилося у ставленні ляхів до українців. Досить вже базікати про "польських друзів" - і вивчали історію, і класиків читали, і бували і клятій Польщі....
Веркблей (2018-04-14 06:56:22)