Мирослав Щербей: «Наше основне завдання – не чекати, а запобігти можливим надзвичайним подіям»

Мирослав Щербей: «Наше основне завдання – не чекати, а запобігти можливим надзвичайним подіям»

Весняно-літній період, що минув був для пожежно-рятувальної служби Закарпаття складним. І хоча, кількість пожеж (в порівнянні з аналогічним періодом минулого року) зменшилась, це не дає нам приводу для самозаспокоєння. Адже попереду на нас чекає осінньо-зимовий пожежонебезпечний період, під час якого рятувальникам додається робота, пов’язана із низькими температурами: зокрема, несправністю електромережі та пічного опалення, засніженістю автошляхів та багато іншого.

Про особливості служби рятувальників розповідає начальник Управління ДСНС України у Закарпатській області, депутат обласної ради Мирослав Щербей.

— Мирославе Васильовичу, структура ДСНС пережила процес реорганізації. Відтепер Міністерство надзвичайних ситуацій та Державна інспекція техногенної безпеки України  реорганізовані в одну структуру – Державну службу України з надзвичайних ситуацій. Що змінилось, і які від цього «плюси» чи «мінуси»?

— Реформи завжди сприймаються з пересторогою, а багатьма – й з супротивом. В ході реформувань функції, які не потрібні або які заважали плідній діяльності, вилучаються, а натомість додаються нові конструктивні рішення, що покращують роботу.

Система запобігання та ліквідації надзвичайних ситуацій пережила в Україні вже кілька помітних етапів. Реформи щоразу спрямовувались на підвищення ефективності діяльності служби та гарантій захисту населення від надзвичайних ситуацій, удосконалення управління системою цивільного захисту. Не на кожному етапі вдавалось досягти бажаних успіхів, тому, важливо, що переміни продовжуються.

Найважливіше — функції нашої служби залишаються попередні: ми й сьогодні займаємось захистом населення і території Закарпатської області від надзвичайних ситуацій, а саме профілактикою, попередженням та їх ліквідацією. Це головні  функції, які виконує оперативно-рятувальна служба Закарпаття.

Також необхідно зазначити, що питання запобігання та ліквідації пожеж, ніколи не розглядалися окремо одне від одного. Як показує статистика попередніх років, позитивні результати були лише тоді, коли спільно працювали фахівці із запобігання та гасіння пожеж. Проглядалась тенденція до зменшення кількості пожеж та їх наслідків відповідно до значної частини показників.

— Зараз на вулиці вже осіння пора. Проте все ще зберігаються висока температура та спека. Хотілося б дізнатись які  події найбільш характерні для даного періоду? Чи збільшилась кількість пожеж цьогоріч?

— Так, у весняно-літній період та восени кількість загорань і справді збільшується. В основному – це пожежі, спричинені неконтрольованим горінням сухої трави, до яких, за правило, призводить проста людська недбалість. Так, за вісім місяців, що минули, на території області  зафіксовано 1197 загорань. В порівнянні з аналогічним періодом минулого року маємо зменшення на 10 % (1326). Нашим підрозділам доводиться в середньому більше 10-15 разів на добу виїжджати на приборкання вогняної стихії.

І це за тієї умови, коли рятувальники через засоби масової інформації постійно звертаються до громадян з проханнями не проводити безконтрольного випалювання сухотрав’я та чагарників, не використовувати для спалювання сміття легкозаймисті речовини та бути обережними з вогнем. Тим не менше ми з року в рік фіксуємо кілька випадків травмування людей через спалювання сміття з допомогою легкозаймистих речовин, а майже весь весняно-літній період пожежні автомобілі гасають, ліквідовуючи загоряння сухотрав’я та сміття на відкритих територіях. А найцікавіше — всі знають до чого це може призвести, але ніхто не сподівається, що це трапиться саме з ним.

З початку року (дані станом на 9 вересня), вогонь вже забрав життя 27 краян, ще 17 травмувалося. Ця статистика могла б бути ще страшнішою, як би не наші вогнеборці. Завдяки їхній вправності вдалося врятувати життя ще 55 особам,  серед яких 4 дітей.

До речі, більше половини осіб, які загинули на пожежах, на момент смерті перебували у стані алкогольного сп’яніння або палили в ліжку. Також однією з основних причин внаслідок якої виникають пожежі є несправність електромережі. Це й не дивно, адже електропроводка будинків, що були побудовані ще в 70-80-их роках минулого століття, не розрахована на ту кількість електроспоживачів, яку громадяни використовують зараз у побуті. Проблемою сьогодення є акцентування уваги суспільства на тому, що втрачається розуміння культури безпечного поводження з вогнем…

— А ще до цього й збитки людям…

— Певна річ, я вам і про це можу сказати: прямих матеріальних збитків «маємо» на сьогодні понад 1 млн. 384 тис. грн. За цією сумою стоять людьські втрати, нажите краянами за довгі роки і зітліле за якусь мить майно… Але приємно зауважити, що завдяки вчасному реагуванню та оперативним діям підрозділів ДСНС, такі збитки вдалося зменшити на 80 % у порівнянні з аналогічним періодом минулого року.

— Мирославе Васильовичу, хотілося б повернутися до питання лісових пожеж. Яка ситуація спостерігається на Закарпатті останнім часом? Які головні причини пожеж у лісових масивах краю?

— Зараз до цього питання посилена увага. На сьогоднішній день на території області виникло 15 пожеж у лісопаркових зонах, з них 6 на угіддях, що належать до сфери діяльності «Закарпатагролісу», 4 випадки на території Держлісгоспів, 2 рази горіло на території «СЛАП» Іршаваагроліс, 2 випадки на території Ужгородського військового лісництва та 1 пожежа в угіддях Карпатського біосферного заповідника. При цьому хочу ще раз наголосити: ми докладемо максимум зусиль, щоб не допустити великих лісових пожеж. Захист мальовничої природи Закарпаття від вогню — це наша спільна справа.

Щодо причин, однозначно скажу, що це діяльність людини. Понад 90% загорань пов’язані з підпалюванням трави та випалюванням стерні. Також турбує й те, що окремі лісофондоутримувачі намагаються прибирати території своїх вирубок за допомогою відкритого вогню. Такі дії є неправомірними і вони, на жаль, частенько закінчуються лісовою пожежею. А за вітряної погоди, в спеку, вогонь блискавично поширюється на лісові масиви  подекуди загрожуючи навіть населеним пунктам, розташованим поблизу.

— Яка профілактична робота проводиться Управлінням ДСНС України у Закарпатській області задля упередження таких пожеж?

— Заходи, що вживаються підрозділами Управління ДСНС України у Закарпатській області спільно з місцевими органами влади, звичайно дуже серйозні. Протягом року проводиться цілий комплекс профілактичних  заходів щодо упередження «вогняного лиха». Питання запобіганню та протидії лісовим пожежам та загоранням сільгоспугідь постійно розглядаються в ході засідань комісій ТЕБ та НС, спільних нарад з представниками Закарпатської ОДА, Закарпатського обласного управління лісового та мисливського господарства.

З метою перевірки готовності лісофондоутримувачів до весняно-літнього пожежонебезпечного періоду та контролю за додержанням вимог Правил пожежної безпеки в лісах, Управлінням ДСНС спільно з обласним управлінням лісового та мисливського господарства ще в квітні-травні 2013 року здійснено перевірку лісофондоутримувачів області щодо виконання пожежних норм. Протягом травня-серпня працівниками ДСНС та лісниками тривали рейдові перевірки місць масового відпочинку громадян у лісах краю.

Проте ситуація й надалі залишається складною, адже впродовж останнього періоду і у найближчий час на території Закарпаття й надалі за прогнозами синоптиків буде спостерігатися суха та спекотна погода. Тому, ми завжди знаходимося у стані постійної бойової готовності, і можемо оперативно виїхати на гасіння пожеж та ліквідацію надзвичайних ситуацій.

— Серед літніх надзвичайних ситуацій лідирують й події, пов'язані з водою і купанням. Мирославе Васильовичу, яка на сьогодні статистика пригод на воді?

— Так, водна тема також залишається актуальною. Чим спекотніше на вулиці, тим більше людей шукають порятунку від палючого сонця на природі. А далі все залежить від свідомості й поведінки відпочивальників. Забезпечення безпеки людей на водних об'єктах, охорона їх життя та здоров'я в період курортного сезону є одним із пріоритетних завдань нашої діяльності.

Цьогоріч на закарпатських водоймах вже загинуло 30 громадян, серед них двоє дітей. Найбільше трагічних випадків виникало в Ужгородському та Хустському районах. До прикладу, лише в період з 16 по 20 червня втопилося семеро чоловік. За правило, трагічні випадки стаються з вини самих відпочиваючих.

Не суттєво, в яких місцях купатися — штучних чи природних водоймах. Головне, вони мають бути безпечні для відпочинку. Передусім треба, щоб водойми пройшли офіційне обстеження водолазною службою й всі дані (приміром, заміри глибини, карта дна водойми) були паспортизовані. На жаль, з усіх наявних в області місць водного відпочинку наразі статус офіційних мають лише вісім. Найбільше їх – 5 – у Тячівському районі, 2 – у Хустському районі, 2 – у Берегівському районі, 1 – у Виноградівському районі та 1 – в Ужгородському районі.

— На мій погляд кількість жертв у будь-якій надзвичайній ситуації може бути зменшена, якщо населення буде чітко розуміти і знати, що робити в тій чи іншій надзвичайній ситуації. Чи триває робота в цьому напрямку?

— Дуже важливо змалечку навчити дітей поважати правила особистої безпеки. Необхідність цього вимагає саме життя, наша дійсність. Через незнання або порушення громадянами правил пожежної безпеки щороку трапляється понад 90% пожеж. До речі, підрозділами Управління ДСНС у Закарпатській області спільно органами освіти протягом квітня-травня та жовтня-листопада у всіх навчальних закладах області проводяться тижні знань з основ безпеки життєдіяльності. Також не забуваємо ми і про дорослих. В рамках пожежно-профілактичних відпрацювань: акцій «Запобігти! Врятувати! Допомогти!» та виступів у трудових колективах, працівники ДСНС роз’яснюють громадянам правила поведінки в побуті, на роботі та на випадок виникнення різного роду надзвичайних ситуацій.

Доречно було б відзначити позитивні зрушення та нововведення в даному напрямку, що здійснюються за ініціативою Голови Державної служби України з надзвичайних ситуацій Михайла Болотських. Це – Консультаційні центри, які відкриті по всій Україні, і в Закарпатті також. З їх допомогою ми прагнемо, насамперед, інформувати громадян про безпеку: як запобігти надзвичайній ситуації і як на неї реагувати, аби зберегти життя і здоров‘я громадян. Такі речі мають бути на рівні підсвідомості, і ми прагнемо сформувати таку колективну свідомість, яка максимально убезпечить наших людей.

Дислокується даний центр в Ужгороді на вулиці Верещагіна, 18, на території Аварійно-рятувального загону спеціального призначення У ДСНС України у Закарпатській області. Сюди може звернутися будь-яка людина, або підприємець чи просто фізична особа та отримати повну інформацію, що її цікавить і перебуває у сфері компетенції ДСНС. Консультанти, які знаходяться на чергуванні в центрі, роз’яснять та нададуть вичерпні відповіді на запитання громадян.

— Напевно, без проблем не існує жодна справа, бо вони є рушієм і стимулом до вдосконалення. Чи вдається вирішити проблему застарілої техніки?

— За останній рік нам вдалося покращити матеріально-технічну базу Управління. Проведено ремонтні роботи в медичному пункті та адмінбудівлі Управління за Європейськими стандартами. Також було обладнано Гірську пошуково-рятувальну частину Аварійно-рятувального загону спеціального призначення. Хотілося б подякувати керівникам районних рівнів Управління ДСНС, які спільно з органами місцевої влади протягом року здійснили великий обсяг ремонтних робіт у підрозділах. Але поруч із цим залишаються і проблеми…

На даний час підрозділи оперативно-рятувальної служби Управління забезпечені засобами реагування на надзвичайні ситуації практично на 90-95 відсотків‚ проте‚ далеко не всі з них відповідають вимогам сьогодення.

Якщо брати теперішній парк пожежних автомашин, то термін експлуатації більшості з них з 10 років продовжено до 15-18. З одного боку – це вимушений крок, який можна оцінювати негативно, а з іншого – на цій техніці завдяки сумлінному виконанню своїх обов’язків пожежно-рятувальні загони щоденно виїжджають на сотні бойових завдань, рятують людей, державне і особисте майно громадян.

Але є й позитивні зрушення. Приємно наголосити, що для суттєвого покращення стану технічного оснащення водолазної групи Аварійно-рятувального загону спеціального призначення та завдяки особистій підтримці голови Закарпатської облдержадміністрації Олександра Ледиди, а також депутатського корпусу Закарпатської обласної ради, вперше за останні 10-15 років, було прийняте рішення щодо виділення коштів для закупівлі водолазного спорядження та плавзасобів.

— І насамкінець: з нагоди професійного свята скажіть кілька теплих слів численному колективу закарпатських рятувальників.

— Шановні колеги! Без сумніву, працівники служб та підрозділів У ДСНС в області обрали своїм професійним покликанням важку, проте почесну справу – допомагати, рятувати, запобігати лиху. Вона вимагає надзвичайної людяності, мужності і відваги, здатності приймати відповідальні рішення і ризикувати, бути готовим жертвувати особистим заради спільного. Тож з нагоди професійного свята висловлюю щиру подяку за самовіддану працю, героїзм та чуйність до чужої біди. Щастя, здоров’я Вам і Вашим родинам, нових сил, енергії і пильності на щоденній нелегкій варті.

А ще від щирого серця вітаю наших ветеранів, які щедро передають свій багатий досвід молодому поповненню, допомагають вирішувати покладені на нас складні завдання.

 У ДСНС України у Закарпатській області

Знайшли помилку в тексті? Повідомте нам про неї: виділіть текст та нажміть Ctrl+Enter. Дякуємо!
Loading...

Новини за темою

Останні новини

Вчора, 2018-05-22
Інформаційне повідомлення
Коментувати новини на нашому сайті дозволено лише на протязі 30 днів з моменту публікації.

Новини партнерів

Останні коментарі

Це вже навіть дурістю не слід називати - явні ознаки розумового розладу......
Зоотехнік (2018-04-17 20:06:47)
Звичайно ж у влади гешефтників грошей немає, бо всі гроші розкрадені і виведені за межі України......
Запорожець (2018-04-16 20:31:24)
Світовій спільноті треба відкрито говорити про економічну агресію сіоністів проти України - саме агенти сіонізму, які прийшли до влади розграбували Україну....
Гардистон (2018-04-14 18:19:00)
Ото такі "європейські цінності" - обстрілювати та руйнувати міста інших держав... Та й "русскіє братья" такі ж самі гади - лізуть усюди як свині......
Запорожець (2018-04-14 13:36:45)
За декілька століть нічого не змінилося у ставленні ляхів до українців. Досить вже базікати про "польських друзів" - і вивчали історію, і класиків читали, і бували і клятій Польщі....
Веркблей (2018-04-14 06:56:22)