Тунельна справа — "обслуговуючий персонал" отримав умовні терміни, а "реальні пацани" залишилися за кадром

Тунельна справа — "обслуговуючий персонал" отримав умовні терміни, а "реальні пацани" залишилися за кадром

Справа про контрабандний тунель між Україною та Словаччиною (див. "Метро в Європу" ) настільки неординарна сама собою, що мало хто сумнівався — через суд вона проходитиме теж особливим чином. Так воно й сталося.

Садити підсудних у в'язницю не входило ні в чиї плани

 

Умовно судовий розгляд «тунельної справи» можна поділити на дві частини. Перша розпочалася торік у листопаді, коли управління СБУ в Закарпатській області завершило слідство й передало матеріали до Ужгородського міськрайонного суду, і тривала до початку липня нинішнього року. Нагадаємо, що двох братів — 37-річного Михайла та 46-річного Василя Малешів, які живуть в Ужгородському районі й займаються підприємництвом, звинуватили в самовільному захопленні земельної ділянки та самовільному будівництві (ч.2 ст.197-1 Кримінального кодексу), незаконному транспортуванні з метою збуту підакцизних товарів (ч.1 ст.204) і контрабанді наркотиків (ч.2 ст.305), вчиненими групою осіб за попередньою змовою (ч.2 ст.28). 

У матеріалах розслідування йшлося про те, що Василь та Михайло Малеші разом із невстановленими особами організували будівництво підземного тунелю і обладнали його міні-електропоїздом із вагонетками, однак сам факт цього будівництва їм не інкримінували, оскільки такої кваліфікації злочину просто немає у Кримінальному кодексі. У справі було проведено судове слідство та дебати, під час яких брати категорично заперечили свою причетність до тунелю й вини не визнали, а прокуратура зажадала засудити кожного за сукупністю злочинів до 8 років позбавлення волі з конфіскацією майна та штрафом на суму 10 тисяч неоподатковуваних мінімумів (170 тис. грн). Саме таку санкцію передбачено найтяжчою з інкримінованих статей — «контрабанда наркотиків». Заступник голови Ужгородського міськрайонного суду Тамаз Деметрадзе, що розглядав справу, навіть пішов у нарадчу кімнату для підготовки вироку, який мав бути зачитаний 8 липня. Однак у призначений день почалася «гра» — замість зачитування вироку Тамаз Деметрадзе несподівано оголосив про поновлення судового слідства у справі. Причина — необхідність проведення коректного розрахунку завданої шкоди за самовільне захоплення земельної ділянки. Найцікавіше те, що на одному з останніх засідань адвокати підсудних самі подавали клопотання про проведення перерахунку зазначеної шкоди, однак Т.Деметрадзе його відхилив.

Напрошується тільки одне пояснення різкої зміни поведінки судді. Садити підсудних у в'язницю не входило ні в чиї плани, а умовний термін за контрабанду наркотиків викликав би, м'яко кажучи, нездоровий ажіотаж. Тому справу необхідно було «переглянути» під новим кутом зору. 

Після поновлення судового слідства у засіданнях настала більш ніж двомісячна перерва. Суд відновився тільки в середині вересня, і те, як підсудних стали «відмазувати» від найтяжчого злочину з інкримінованих, скидалося на погано зіграний спектакль. Перед самими дебатами молодший із братів на запитання судді, чи не бажає він додати щось по суті справи, раптом «усе згадав». Виявилося, що «після зими минулого року», прибираючи ділянку біля ставка, до якого внадилися ловити рибу якісь злодії, Михайло серед зібраного сміття побачив кілька пакетиків із білим порошком. Які зібрав на лопату й викинув у сміттєвий бак у гаражі. «Я зовсім забув про це, — переконував суд Михайло. — Припускав, що в пакетиках може бути й наркотик, але не звертався в міліцію, бо не мав часу. Та й хто би повірив, що воно не моє? Я навіть братові нічого не казав…» Пояснення цілком абсурдне, адже жодна тверезомисляча людина не залишить імовірний наркотик у себе на господарстві (у крайньому разі, його можна спалити). Однак прокуратуру воно цілком задовольнило. Її представники попросили перерву, щоб опрацювати нові показання, навіть не поцікавившись у підсудного, чому знайдені «після зими» пакетики з кокаїном понад 4 місяці пролежали в підвалі і яким чином зі сміттєвого бака вони потрапили в таємне підземне приміщення із входом у тунель.

Раптового спогаду Михайла виявилося цілком достатньо, аби на наступному засіданні прокуратура зняла з обох братів обвинувачення в найтяжчому зі злочинів. Молодшому брату замість контрабанди наркотиків інкримінували незаконне зберігання наркотичних засобів без мети збуту (ч.1 ст.309) — злочин невеликої тяжкості, за який передбачено максимум 3 роки позбавлення волі. Таким чином, єдине обвинувачення, через яке справа потрапила на розслідування в СБУ, так і не знайшло свого підтвердження…

Гучну справу, що сколихнула Європу, розвалювали принаймні три сторони

Далі все пішло просто й легко. У дебатах старший, Василь, як і раніше, не визнав свою вину в самовільному захопленні ділянки та незаконному транспортуванні підакцизних товарів (обидва злочини невеликої тяжкості). Натомість молодший Михайло визнав вину у зберіганні наркотиків і попросив не карати його суворо. Прокуратура, своєю чергою, зажадала засудити старшого брата за сукупністю злочинів до 3 років обмеження волі, а молодшого — до 3 років позбавлення волі.

Винесений 30 вересня вирок був цілком прогнозований — брати отримали пропоновані прокуратурою строки, однак із випробувальним терміном по 2 роки. Арештоване на період слідства майно їм повернули, а будинок на околиці Ужгорода, з якого починався тунель, — повернули власнику (оскільки будинок належав тітці засуджених, яка померла ще 2008р., його фактично повернули самим засудженим).

Вирок явно не відповідає обставинам цієї гучної справі. Тим більше що Т.Деметрадзе поблажливий не до всіх підсудних у своїх справах. Про це свідчить Єдиний реєстр судових рішень. Наприклад, 5 вересня цього року він засудив молодого чоловіка, який виростив коноплі на своїй ділянці і задарма пригощав марихуаною своїх знайомих (на суді він повністю визнав вину й розкаявся), до суворішого покарання — 
4 роки позбавлення волі з випробувальним терміном 3 роки. 15 серпня — дав жителю Ужгородського району, котрий допомагав односельцям різати свиней із допомогою трьох ножів-багнетів (які, як встановила доблесна міліція, є холодною зброєю), 2 роки позбавлення волі з випробувальним терміном один рік. Селянин, котрий також розкаявся в суді, певно, й поняття не мав, що робить щось протиправне. А 22 квітня суддя дав 15-річному рому, дев'ятикласнику школи-інтернату, раніше судимому за крадіжку, 4,5 року реального ув'язнення за те, що він намагався вкрасти з квартири й перукарні два гаманці, але був затриманий на місці злочину потерпілими. Якби крадіжка вдалася, школяр, котрий теж визнав вину й щиро розкаявся, збагатився б на 1426 грн.

Утім, звинувачувати за м'якість вироку щодо контрабандного тунелю тільки суд було б несправедливо, адже гучну справу розвалювали принаймні три сторони. Перша — управління СБУ, яке в процесі розслідування так і не з'ясувало, хто є тими «невстановленими особами», що провернули цю міжнародну аферу (хоча людей такого рівня в області — одиниці). Друга — суд, який, замість винесення вироку, раптом поновлює слідство, щоб дати можливість підсудним не потрапити за грати. Третя — легковірна прокуратура, яка запросто йде підсудним назустріч і знімає з них найтяжче обвинувачення.

Між іншим, на досудовому слідстві братам інкримінували ще один злочин — незаконне переправлення осіб через державний кордон за попередньою змовою групою осіб (ч.2 ст.332 Кримінального кодексу), — про це наприкінці минулого року повідомляла прес-служба СБУ. Адже під час обшуку в будинку з тунелем виявили і два паспорти громадян Південно-східної Азії та дві довідки про надання статусу біженця. Припускалося, що у вагонетках з України у Словаччину переправляли не тільки контрабандний товар, а й нелегалів. Передбачене 332-ю статтею покарання досить серйозне — від 5 до 7 років позбавлення волі. Однак на суді цей злочин братам не пред'явили. Тільки під час винесення вироку з'ясувалося, що справа про переправлення нелегалів виділена в окреме провадження й досі перебуває на розслідуванні в СБУ. Зараз цілком ясно, що ніяких обвинувачень у ній нікому висунуто не буде.

Коментувати вирок суду ЗМІ засуджені відмовилися, хоча тут і без коментарів усе зрозуміло. Брати, яким на засіданнях важко було сформулювати думку (вони обидва — водії за освітою), знайшли переконливі аргументи для уникнення реального покарання. Нагадаємо, що сума несплаченого акцизу за вилучені під час спецоперації на словацькому боці сигарети становила 350 тис. євро, при цьому міністерство фінансів сусідньої країни підрахувало: якщо нелегальний транскордонний поїзд курсував хоча б двічі-тричі на тиждень, завдані Словаччині збитки тільки за контрабанду сигарет становлять 50 млн євро на рік!

Цікавим видається судовий розгляд «тунельної справи» і в Словаччині, який також уже завершився. На лаві підсудних Окружного суду м.Міхаловце опинився 59-річний мешканець Братислави (останнім часом він жив біля м.Требішов, що неподалік кордону з Україною) Томаш В. Обставини тієї частини злочину, яку розслідували словацькі правоохоронці, можна сказати, були дзеркальним відображенням української справи. Домогосподарство біля с.Вищнє Нємецке, в якому містився вихід із тунелю, так само формально належало не Томашу В., а його сестрі, котра нічого не знала. А підсудний, як і його українські «колеги», заявив, що тільки доглядав за будинком і годував собак, а до тунелю не має жодного стосунку. Томаша В. звинуватили в порушенні технічних приписів щодо оформлення товару (на вилучених сигаретах не було словацьких акцизних марок) і засудили до 3 років позбавлення волі з випробувальним терміном 4 роки. Прокуратура навіть не подавала апеляцію, оскільки винесений вирок був саме таким, якого вона просила.

Отже, гучна справа, що влітку минулого року сколихнула Європу, закінчилася нічим. «Обслуговуючий персонал» отримав символічне покарання без позбавлення волі, а реальні особи, що стоять за тунелем, залишилися за кадром.

Джерело gazeta.dt.ua

Знайшли помилку в тексті? Повідомте нам про неї: виділіть текст та нажміть Ctrl+Enter. Дякуємо!
Loading...

Новини за темою

Останні новини

Вчора, 2018-04-20
Інформаційне повідомлення
Коментувати новини на нашому сайті дозволено лише на протязі 30 днів з моменту публікації.

Новини партнерів

Останні коментарі

Це вже навіть дурістю не слід називати - явні ознаки розумового розладу......
Зоотехнік (2018-04-17 20:06:47)
Звичайно ж у влади гешефтників грошей немає, бо всі гроші розкрадені і виведені за межі України......
Запорожець (2018-04-16 20:31:24)
Світовій спільноті треба відкрито говорити про економічну агресію сіоністів проти України - саме агенти сіонізму, які прийшли до влади розграбували Україну....
Гардистон (2018-04-14 18:19:00)
Ото такі "європейські цінності" - обстрілювати та руйнувати міста інших держав... Та й "русскіє братья" такі ж самі гади - лізуть усюди як свині......
Запорожець (2018-04-14 13:36:45)
За декілька століть нічого не змінилося у ставленні ляхів до українців. Досить вже базікати про "польських друзів" - і вивчали історію, і класиків читали, і бували і клятій Польщі....
Веркблей (2018-04-14 06:56:22)