Головний економіст Ужгорода Михайло Станкович: "Не без проблем, але ростемо"

Головний економіст Ужгорода Михайло Станкович: "Не без проблем, але ростемо"

Кровоносною системою будь-якого міста можна було б назвати його економіку. Навряд засумнівається хтось у тому, що саме розвиток економіки дає життя та поступ усьому суспільству – зокрема, природно, й громаді Ужгорода. В нашому сьогоднішньому інтерв’ю про розвиток міської економіки ми розпитали людину, яка за це питання й відповідає, – начальника управління економіки та підприємництва, депутата Ужгородської міськради Михайла Станковича.    

Інвестиції та експорт пішли вгору

– Михайле Михайловичу, розпочнімо із загального питання. Нещодавно були підбиті підсумки роботи Ужгорода за три квартали 2013 року. Розкажіть, будь ласка, чим за цей період може похвалитися міська економіка.

– Можу спокійно сказати, що в багатьох сферах розвитку міста маємо позитивні зрушення, якщо порівнювати з початком року та минулим – 2012-м. Про це свідчить, зокрема, й рейтинг журналу «Фокус», згідно з яким Ужгород посідає 17-те місце з 50 українських міст у списку, комфортних для проживання.

Крім того, за підсумком першого півріччя поточного року Ужгород посів четверте місце серед міст і районів Закарпаття в загальному рейтингу показників. Зокрема, лідерські позиції ми маємо за такими найважливішими показниками, як обсяг податкових надходжень до місцевих бюджетів з розрахунку  на одиницю населення (1-ше місце — 986,3 грн.); обсяг виконання будівельних робіт на одиницю населення (450,6); темп зростання прямих іноземних інвестицій. Також, за даними щодо першого півріччя, у нас зріс обсяг реалізованої промислової продукції, експорту, інвестицій, прийняття в експлуатацію житла тощо.

– Утім, зрозуміло,  є не лише позитиви. Кабмін нині завзято бореться з підприємствами-боржниками. І  в Ужгороді таких теж не бракує… 

– Безумовно, питання боржників у нас залишається актуальним. Протягом останніх трьох років у міськраді діє комісія з питань заборгованості. Наголошу: очолює комісію особисто міський голова Віктор Погорелов, входять до неї всі його заступники та представники контролюючих служб міста. Це  свідчить, що питання для міста справді першочергове. Комісія засідає щотижня. З початку року на засіданнях було заслухано доповіді 117 керівників підприємств. Загальна заборгованість по заробітній платі в Ужгороді, за оперативними даними статистики станом на перше листопада, становить 565,2 тисячі гривень. Це на 463 тисячі менше, ніж було на початку року. Слід зазначити, що є такі вагомі боржники, які «тримають» свою заборгованість протягом двох і більше років. Серед них, зокрема, Мукачівська ПМК Облспоживспілки – станом на 1 листопада підприємство боргує 141,2 тисячі гривень, з початку року борг зменшився всього на 16 тисяч.

За інформацією сектору з питань банкрутства головного управління юстиції Закарпатської ОДА, оголошено про проведення 18–19 листопада аукціону з продажу рухомого й нерухомого майна Мукачівського ПМК. Якщо аукціон пройде успішно, ми очікуємо, що цей борг нарешті вдасться закрити (тут маю на увазі не лише борг по зарплаті, а й по Пенсійному фонду та Міндоходів).

Також відбудеться перевірка діяльності арбітражного керуючого, бо протягом двох років, за результатами роботи перевірки нашої комісії, підприємство не працювало, робітників не мало, але оголошення про продаж майна затягувалося впродовж восьми місяців.

Інша “больова точка” — кооператив «Ізоліровщик», заборгованість якого становить 25,9 тисячі гривень. Судові процеси тривають уже протягом двох років. Вони стосуються лише однієї людини – колишнього керівника підприємства. Сподіваюся, до кінця року це питання врешті буде знято.

Хочу виокремити ще одного боржника –  ПАТ “Управління механізації будівництва”. Воно боргує 87,4 тисячі гривень. Підприємство не працює, в позовній заяві міської прокуратури – всі працівники, які будуть передані до виконавчої служби для примусового стягнення заробітної плати.       

Раз-двічі на місяць засідає комісія по заборгованості в області. Порівняно з іншими містами й районами області ми  далеко не в найгіршому становищі і застосовуємо всі законні заходи для того, щоб усі боржники розрахувалися.

Працюють у себе вдома, а борги – Ужгороду

Серед боржників ви згадали Мукачівський ПМК, хоча сама назва підприємства нібито говорить, що діяти воно б мало на території іншого міста. Чому, власне, підприємства-боржники реєструються в Ужгороді, псуючи місту показники?

– Це питання порушуємо постійно – і міський голова, і ми на обласних комісіях. Стосується це не лише ПМК, а й племінного заводу «Берегівський» та Берегівського КХП, що багато боргують Пенсійному фонду. Обидва підприємства розташовані в Берегові, а зареєстровані в нас.

Річ у тому, що згідно з законодавством України будь-яке підприємство чи підприємець має право зареєструватися за місцем проживання, а здійснювати підприємницьку діяльність де завгодно.

Також хочу закцентувати й на суб’єктах підприємницької діяльності. Це дуже важливе питання, бо основний показник наповнення бюджету Ужгорода –  податок з доходів фізичних осіб. На обліку, станом на перше липня поточного року, перебуває 17 897 підприємців, зокрема 13 570 фізичних осіб і 4327 юридичних. Із них  лише 5678 сплачують податки з фізосіб в місті Ужгороді, інші ж — за місцем реєстрації.

Не пасує туристичному місту стихійна торгівля

– Одне з проблемних питань міста, на якому постійно наголошує міський голова на нарадах, – це стихійна торгівля в місті. Як ви боретеся з цим явищем і чи можливо його взагалі ліквідувати?

–  Воно болюче для Ужгорода. Несанкціонована торгівля не прикрашає наше туристичне місто. Ми над цим питанням працюємо постійно. І не лише  відділ з питань торгівлі та захисту прав споживачів нашого управління, а й муніципальна поліція, і міська міліція. Цього року ми вже двічі зверталися до начальника ужгородської міліції з конкретних питань щодо перебування співробітників ППС на ринках у визначені години, щоб не допускати стихійної торгівлі.

На території Ужгорода  14 ринків,  керівників яких зобов’язано виділяти місця для торгівлі продукцією власного виробництва не лише для ужгородців, а й для всіх закарпатців. І такі місця на ринках справді є. Та, на жаль, охочі продати свою продукцію — чи то від незнання цього факту, а   чи просто нехтуючи ним — усе одно розкладають товар  на землі. Щоправда, нині ситуація більш-менш стабілізувалася, але питання потребує постійного контролю, а не лише разових заходів.

– Традиційний аргумент у захисників стихійних торгівців – що це бідні бабусі, які продають кілька літрів молока чи якусь городину, аби вижити, а контролюючі органи мріють їх ще й обібрати…

– Їм і не треба орендувати місця. Ринковий збір уже давно скасований. Тому такий аргумент недоречний. Це просто недостовірна інформація. Разовий збір застосовується хіба що за участь у ярмарках.

– Однією з основних ознак розвитку міської економіки є відкриття нових підприємств, реєстрація підприємців. Яка цьогоріч ситуація в Ужгороді?

– За рік, з 1 липня 2012-го по 1 липня 2013 року, кількість суб’єктів підприємницької діяльності зросла на 164, зокрема юридичних осіб – 131. Бізнес в Ужгороді розвивається. Жителі самі це бачать – як по центральній частині міста, так і по околицях. Відбувся суттєвий  викуп квартир на перших поверхах житлових будинків, які перереєстровують у нежитлові приміщення – в основному під магазини, що торгують промисловою групою товарів.

– Чи веде вже управління економіки роботу по міському бюджету на наступний рік?

– Безумовно. Це дуже серйозне питання, й готувати його треба завчасно. Надворі листопад, ми підбили підсумки діяльності за 9 місяців і нині впритул узялися до бюджету. Зрозуміло, що над ним працюють не лише управління економіки та фінансове управління. Роботу ведуть усі без винятку відділи та управління міськради. Контрольних цифр, щоправда, поки  не маємо. Але дали завдання ретельно проаналізувати все зроблене в 2013 році, врахувати, чого не встигли, а що треба здійснити  наступного року, зокрема які об’єкти будівництва, ремонту, реконструкції заплановано провести  2014-го. У грудні, гадаю, проект бюджету міста буде готовий.

– Певно, ще зарано питати, але… Варто очікувати, що бюджет зросте?

– Як я вже сказав, контрольних цифр ще немає. Та в попередні роки бюджет завжди зростав – мабуть, можемо на це розраховувати й тепер. Що стосується капітального ремонту і будівництва, то основна сума йде зі спецфонду. А спецфонд складається з тих прогнозованих показників, які вираховує департамент міського господарства. З наданої прогнозованої суми ми й будемо розподіляти кошти розпорядникам.

Політичні погляди не мають перешкоджати здоровому глузду

– Крім того, що очолюєте управління економіки міськради, ви також є міським депутатом. Розкажіть, будь ласка, про свою депутатську діяльність.     

– Так, я беру активну участь у всіх заходах депутатського корпусу. Самі розумієте – всі серйозні зміни в програмах проходять через депутатів, і співпраця нам необхідна. Я є членом бюджетної комісії, але як основний доповідач беру участь у засіданнях всіх депутатських комісій. Крім того, даю поради, консультую по всіх питаннях депутатів, які до мене звертаються.

Як три роки тому, коли ми лише були обрані до міськради, так і тепер я переконаний, що різні політичні погляди не повинні перешкоджати здоровому глузду обранців у вирішенні тих чи інших важливих для життєдіяльності міста питань. Ціную в колегах насамперед добросовісність і порядність.

– І наостанок, Михайле Михайловичу. Напевно, мрійливість економістам не притаманна, та все ж спитаю: що ви б хотіли, аби було зроблено ще до кінця вашої депутатської каденції в Ужгороді?    

– Дуже хочеться, щоб до кінця 2015 року стара частина міста набула відчутно кращого вигляду, ніж тепер. Це цілком реально, бо активно працюємо над цим питанням. Також мрію, щоб були зведені нова школа на тисячу місць та дитсадок на 200 місць і розпочалося будівництво пішохідного мосту в районі площі Богдана Хмельницького.

Юрій Лівак, газета «Ужгород»

Знайшли помилку в тексті? Повідомте нам про неї: виділіть текст та нажміть Ctrl+Enter. Дякуємо!
Loading...

Новини за темою

Останні новини

Вчора, 2018-06-22
Інформаційне повідомлення
Коментувати новини на нашому сайті дозволено лише на протязі 30 днів з моменту публікації.

Новини партнерів

Останні коментарі

Це вже навіть дурістю не слід називати - явні ознаки розумового розладу......
Зоотехнік (2018-04-17 20:06:47)
Звичайно ж у влади гешефтників грошей немає, бо всі гроші розкрадені і виведені за межі України......
Запорожець (2018-04-16 20:31:24)
Світовій спільноті треба відкрито говорити про економічну агресію сіоністів проти України - саме агенти сіонізму, які прийшли до влади розграбували Україну....
Гардистон (2018-04-14 18:19:00)
Ото такі "європейські цінності" - обстрілювати та руйнувати міста інших держав... Та й "русскіє братья" такі ж самі гади - лізуть усюди як свині......
Запорожець (2018-04-14 13:36:45)
За декілька століть нічого не змінилося у ставленні ляхів до українців. Досить вже базікати про "польських друзів" - і вивчали історію, і класиків читали, і бували і клятій Польщі....
Веркблей (2018-04-14 06:56:22)