Обійдемося без ЖРЕРів. Усе більше ужгородців самі опікуються своїми багатоповерхівками

Обійдемося без ЖРЕРів. Усе більше ужгородців самі опікуються своїми багатоповерхівками

Незважаючи на скрутну ситуацію в країні, Ужгород і далі розбудовується. Тільки за цей рік місто поповнилося 111-ма будинками, 98 з яких зведені індивідуальними забудовниками.

До того ж спостерігається позитивна тенденція, коли власники квартир бажають самостійно опікуватися будинком і прибудинковою територією, вважаючи, що краще, ніж самі собі, їм ніхто не зробить.

Мова – про створення та діяльність житлово-будівельних кооперативів і об’єднань співвласників. Така практика євже досить поширеною в Ужгороді. Тільки від січня 2013-го в місті зареєстровано 16 об’єднань. Для порівняння можемо взяти до уваги статистичні дані міста-мільйонника, припустимо – Києва, де з початку року з`явилося всього 30 об’єднань.

Створення ОСББ є частиною масштабного реформування житлово-комунальної сфери країни. «Особливу увагу ми приділяємо формуванню свідомого власника свого помешкання, – каже голова Ужгородського осередку спілки власників житла України Марина Куберка. – Тільки коли людина сама опікується будинком, у якому мешкає, вона цінує все, що там робить».

Для того, щоб робота керівників ОСББ була продуктивною і явною, допомогу, в тому числі й фінансову, їм надає місцева влада. В Ужгороді співфінансування робіт базується на принципі: 90% – влада, а 10% – мешканці будинків.

«В нашому місті є забудова часів Чехословаччини, Угорщини, Радянського Союзу і незалежної України, – каже Марина Юріївна. – Різниця між віком будинків сягає десятків років, і чимало старіших будинків потребують капітального ремонту».

<span style="font-size: 12.0pt; font-family: "Times New Roman","serif"; mso-ansi-language: UK;" lang="UK">У попередній редакції Закону «Про приватизацію державного житлового фонду» йшлося про те, що мешканці, після того як більша частина квартир у будинку будуть приватизовані, МОЖУТЬ створити ОСББ. А в постсоціалістичних європейських країнах, за словами Марини Куберки, створення ОСББ в таких будинках є обов</span><span style="font-size: 12.0pt; font-family: "Times New Roman","serif";">`</span><span style="font-size: 12.0pt; font-family: "Times New Roman","serif"; mso-ansi-language: UK;" lang="UK">язковим пунктом, і це дуже позитивно проявляє себе. </span>
<span style="font-size: 12.0pt; font-family: "Times New Roman","serif"; mso-ansi-language: UK;" lang="UK">Сьогодні ж у вищезгаданому Законі стаття 10 наголошує на тому, що власники приватизованих квартир автоматично стають співвласниками інженерних мереж, ліфтів тощо. Вони <span style="color: black;">є співвласниками допоміжних приміщень у будинку чи гуртожитку, технічного обладнання, елементів зовнішнього благоустрою і зобов'язані брати участь у загальних витратах, пов'язаних з утриманням будинку та прибудинкової території, відповідно до своєї частки в майні будинку. </span></span>
<span style="font-size: 12.0pt; font-family: "Times New Roman","serif"; mso-ansi-language: UK;" lang="UK">«Станом на сьогодні в Ужгороді є понад 600 багатоповерхівок. Тут діють 45 житлових кооперативів, 20 будинкових комітетів. Об</span><span style="font-size: 12.0pt; font-family: "Times New Roman","serif";">’</span><span style="font-size: 12.0pt; font-family: "Times New Roman","serif"; mso-ansi-language: UK;" lang="UK">єднання співвласників створені у 89 житлових багатоповерхівках. Можемо побачити, що реформування в нас проходить досить жваво, особливо цього року, коли у відсотковому співвідношенні ми обійшли навіть столицю», – каже наша співрозмовниця. </span>

Минулого року в рамках «Програми підтримки ОСББ, органів самоорганізації населення у місті Ужгороді на 2012–2014 роки» було заплановано виконати капітальний ремонт покрівель та інженерних мереж у шести будинках, де вже створені об`єднання. Кошти, що їх мала виділити міська рада, вже освоєні.

«Мешканці квартир у цих будинках зібрали необхідні 10% коштів, місто доклало решту – 90%, і тепер на їхні голови вже не тече зі стелі, – зазначає голова Ужгородського осередку СВЖУ. – Сухо і в підвалах цих будинків. Одночасно під цю програму підпадають і будинки, що перебувають на балансі ЖРЕРів і товариств. Капітальний ремонт покрівлі, а також водопровідної, електричної і каналізаційної мереж було здійснено в чотирьох будинках. Взагалі їх планувалося виконати у тринадцяти багатоповерхівках, та через те, що мешканці відмовилися вносити свою частку, справа загальмувала, і тепер вже кошти, що не були освоєні, перейдуть на наступний рік».

Співфінансування робіт є необхідним, бо якщо мешканці не хочуть брати участь у ремонтах, міська влада за законом не має права проводити тут будь-які роботи – вона вже не є власником будинку. «Згідно з бюджетним кодексом ми не можемо 100-відсотково фінансувати капремонт», – пояснює пані Марина.

Держава і так вже пішла на поступки власникам квартир. Тепер не треба реєструвати ОСББ тільки для того, щоб виконати капітальний ремонт у будинку. Раніше це було єдиною можливістю зробити ремонт у багатоповерхівці. Навіть тепер в українському законодавстві існує тільки один закон, що дозволяє мешканцям багатоповерхівок самостійно ухвалювати рішення з приводу їх ремонту. Про це йдеться і в Законі України «Про ОСББ».

Влітку ж цього року Мінрегіонів України підготувало Проект закону про особливості права власності у багатоквартирному будинку. Тепер цей документ проходить стадію погодження – він переданий на розгляд Кабміну України.

Поява цього документа спонукала місцеві громади до того, аби внести зміни до вищезгаданої програми з капітального ремонту житлового фонду, і сьогодні вже не обов`язково створювати ОСББ на базі будинку, де необхідно провести роботи. Головна умова – це обрання відповідальної особи, яка представляла б інтереси мешканців на зборах і організувала би збір коштів, а саме: 10% від повної вартості робіт – на виконання капітального ремонту.

Переваги у створенні ОСББ ужгородці помічають уже не перший рік. Останні чотири роки мешканці будинків, котрі вводяться в експлуатацію в місті, добровільно йдуть на те, щоб самим опікуватися своїм житлом. Річ у тім, що вони помітили у функціонуванні об`єднань значну економію коштів. Вони самі вирішують, з ким укладати угоди на надання послуг, що і коли ремонтувати, як прибирати тощо.

«Змінюється перш за все ставлення мешканців до будинку, у стінах якого вони проживають. Люди відчувають відповідальність, починають активно реагувати на сміття на прибудинковій території, стежать за тим, аби в їхньому домі не наробили шкоди вуличні хулігани, привчають до порядку й охайності своїх дітей», – розповідає Марина Куберка.

Різниця помітна й на колективних зборах членів ОСББ і мешканців будинків, які залишилися на комунальному балансі. На зборах «жрерівських» важко дійти згоди щодо того, чи треба ремонтувати покрівлю або підвали, бо на одних не тече, а в других не помічається сирість від мокрих стін у підвалі, а тим, хто посередині, що зі стелі, що з підлоги – нізвідки не протікає. На зібраннях же мешканців ОСББ всі питання вирішуються колективно. Люди розуміють, що будинок – це їхнє спільне майно і кожен має про нього турбуватися. Інакше – без різниці, звідки він почне рушитися, – підсумок все одно буде невтішним.

На 2014 рік «Програмою підтримки ОСББ, органів самоорганізації населення та співвласників багатоповерхових будинків, які прийняли рішення про проведення капітального ремонту в місті Ужгороді на 2012–2014 роки» передбачено виділити близько 600 тисяч гривень на виконання капітальних ремонтів у багатоповерхівках, де діють ОСББ.

«Мешканці самі приходять до нас і просять допомогти їм виконати ремонти в будинках, – стверджує Марина Юріївна. – Свої 10% вони готові принести хоч завтра. Крім того, наступного року ми плануємо також провести капітальний ремонт 57 ліфтів у багатоповерхівках. З бюджету міста на роботи буде виділено 1 млн. 600 тис. гривень. З мешканців же треба буде зібрати всього 180 тисяч».


Іннеса МАНЗУЛИЧ, газета «Ужгород»

Знайшли помилку в тексті? Повідомте нам про неї: виділіть текст та нажміть Ctrl+Enter. Дякуємо!
Loading...

Новини за темою

Останні новини

Інформаційне повідомлення
Коментувати новини на нашому сайті дозволено лише на протязі 30 днів з моменту публікації.

Новини партнерів

Останні коментарі

Вот вам очередное доказательство того, что никакая российская сборная, допущенная к олимпиаде, не остановит Северную Корею. Так что МОК может не обольщаться. https://www.obozrevatel.com/ukr/my/politi ......
Eva (2017-12-14 14:33:40)
КучМінські перемовини є зрадою України і це - безальтернативна оцінка, бо зраджують Україну саме ті люди, які плазували перед кремлівськими хазяями і продавали їм Україну....
Запорожець (2017-12-14 12:25:40)
Жаль, что сейчас не могу высказаться - тороплюсь на работу. Но вернусь - обязательно напишу что я думаю по этому вопросу. --- Я готов вам помочь, задавайте вопросы. скачать fifa, скачать фифа или скач ......
esexzen (2017-12-14 00:24:21)
Били запорожці ляхів та нажаль не добили... Підлий народ забув про козацькі забави запорожців у Польщі - то треба нагадати...
Гардистон (2017-12-13 14:11:41)
Це є доброю новиною для пересічних українців - ненажерливі гешефтники меньше вкрадуть, а нашим нащадкам беде меньше віддавати боргів....
Веркблей (2017-12-13 13:35:55)