Обійдемося без ЖРЕРів. Усе більше ужгородців самі опікуються своїми багатоповерхівками

Обійдемося без ЖРЕРів. Усе більше ужгородців самі опікуються своїми багатоповерхівками

Незважаючи на скрутну ситуацію в країні, Ужгород і далі розбудовується. Тільки за цей рік місто поповнилося 111-ма будинками, 98 з яких зведені індивідуальними забудовниками.

До того ж спостерігається позитивна тенденція, коли власники квартир бажають самостійно опікуватися будинком і прибудинковою територією, вважаючи, що краще, ніж самі собі, їм ніхто не зробить.

Мова – про створення та діяльність житлово-будівельних кооперативів і об’єднань співвласників. Така практика євже досить поширеною в Ужгороді. Тільки від січня 2013-го в місті зареєстровано 16 об’єднань. Для порівняння можемо взяти до уваги статистичні дані міста-мільйонника, припустимо – Києва, де з початку року з`явилося всього 30 об’єднань.

Створення ОСББ є частиною масштабного реформування житлово-комунальної сфери країни. «Особливу увагу ми приділяємо формуванню свідомого власника свого помешкання, – каже голова Ужгородського осередку спілки власників житла України Марина Куберка. – Тільки коли людина сама опікується будинком, у якому мешкає, вона цінує все, що там робить».

Для того, щоб робота керівників ОСББ була продуктивною і явною, допомогу, в тому числі й фінансову, їм надає місцева влада. В Ужгороді співфінансування робіт базується на принципі: 90% – влада, а 10% – мешканці будинків.

«В нашому місті є забудова часів Чехословаччини, Угорщини, Радянського Союзу і незалежної України, – каже Марина Юріївна. – Різниця між віком будинків сягає десятків років, і чимало старіших будинків потребують капітального ремонту».

<span style="font-size: 12.0pt; font-family: "Times New Roman","serif"; mso-ansi-language: UK;" lang="UK">У попередній редакції Закону «Про приватизацію державного житлового фонду» йшлося про те, що мешканці, після того як більша частина квартир у будинку будуть приватизовані, МОЖУТЬ створити ОСББ. А в постсоціалістичних європейських країнах, за словами Марини Куберки, створення ОСББ в таких будинках є обов</span><span style="font-size: 12.0pt; font-family: "Times New Roman","serif";">`</span><span style="font-size: 12.0pt; font-family: "Times New Roman","serif"; mso-ansi-language: UK;" lang="UK">язковим пунктом, і це дуже позитивно проявляє себе. </span>
<span style="font-size: 12.0pt; font-family: "Times New Roman","serif"; mso-ansi-language: UK;" lang="UK">Сьогодні ж у вищезгаданому Законі стаття 10 наголошує на тому, що власники приватизованих квартир автоматично стають співвласниками інженерних мереж, ліфтів тощо. Вони <span style="color: black;">є співвласниками допоміжних приміщень у будинку чи гуртожитку, технічного обладнання, елементів зовнішнього благоустрою і зобов'язані брати участь у загальних витратах, пов'язаних з утриманням будинку та прибудинкової території, відповідно до своєї частки в майні будинку. </span></span>
<span style="font-size: 12.0pt; font-family: "Times New Roman","serif"; mso-ansi-language: UK;" lang="UK">«Станом на сьогодні в Ужгороді є понад 600 багатоповерхівок. Тут діють 45 житлових кооперативів, 20 будинкових комітетів. Об</span><span style="font-size: 12.0pt; font-family: "Times New Roman","serif";">’</span><span style="font-size: 12.0pt; font-family: "Times New Roman","serif"; mso-ansi-language: UK;" lang="UK">єднання співвласників створені у 89 житлових багатоповерхівках. Можемо побачити, що реформування в нас проходить досить жваво, особливо цього року, коли у відсотковому співвідношенні ми обійшли навіть столицю», – каже наша співрозмовниця. </span>

Минулого року в рамках «Програми підтримки ОСББ, органів самоорганізації населення у місті Ужгороді на 2012–2014 роки» було заплановано виконати капітальний ремонт покрівель та інженерних мереж у шести будинках, де вже створені об`єднання. Кошти, що їх мала виділити міська рада, вже освоєні.

«Мешканці квартир у цих будинках зібрали необхідні 10% коштів, місто доклало решту – 90%, і тепер на їхні голови вже не тече зі стелі, – зазначає голова Ужгородського осередку СВЖУ. – Сухо і в підвалах цих будинків. Одночасно під цю програму підпадають і будинки, що перебувають на балансі ЖРЕРів і товариств. Капітальний ремонт покрівлі, а також водопровідної, електричної і каналізаційної мереж було здійснено в чотирьох будинках. Взагалі їх планувалося виконати у тринадцяти багатоповерхівках, та через те, що мешканці відмовилися вносити свою частку, справа загальмувала, і тепер вже кошти, що не були освоєні, перейдуть на наступний рік».

Співфінансування робіт є необхідним, бо якщо мешканці не хочуть брати участь у ремонтах, міська влада за законом не має права проводити тут будь-які роботи – вона вже не є власником будинку. «Згідно з бюджетним кодексом ми не можемо 100-відсотково фінансувати капремонт», – пояснює пані Марина.

Держава і так вже пішла на поступки власникам квартир. Тепер не треба реєструвати ОСББ тільки для того, щоб виконати капітальний ремонт у будинку. Раніше це було єдиною можливістю зробити ремонт у багатоповерхівці. Навіть тепер в українському законодавстві існує тільки один закон, що дозволяє мешканцям багатоповерхівок самостійно ухвалювати рішення з приводу їх ремонту. Про це йдеться і в Законі України «Про ОСББ».

Влітку ж цього року Мінрегіонів України підготувало Проект закону про особливості права власності у багатоквартирному будинку. Тепер цей документ проходить стадію погодження – він переданий на розгляд Кабміну України.

Поява цього документа спонукала місцеві громади до того, аби внести зміни до вищезгаданої програми з капітального ремонту житлового фонду, і сьогодні вже не обов`язково створювати ОСББ на базі будинку, де необхідно провести роботи. Головна умова – це обрання відповідальної особи, яка представляла б інтереси мешканців на зборах і організувала би збір коштів, а саме: 10% від повної вартості робіт – на виконання капітального ремонту.

Переваги у створенні ОСББ ужгородці помічають уже не перший рік. Останні чотири роки мешканці будинків, котрі вводяться в експлуатацію в місті, добровільно йдуть на те, щоб самим опікуватися своїм житлом. Річ у тім, що вони помітили у функціонуванні об`єднань значну економію коштів. Вони самі вирішують, з ким укладати угоди на надання послуг, що і коли ремонтувати, як прибирати тощо.

«Змінюється перш за все ставлення мешканців до будинку, у стінах якого вони проживають. Люди відчувають відповідальність, починають активно реагувати на сміття на прибудинковій території, стежать за тим, аби в їхньому домі не наробили шкоди вуличні хулігани, привчають до порядку й охайності своїх дітей», – розповідає Марина Куберка.

Різниця помітна й на колективних зборах членів ОСББ і мешканців будинків, які залишилися на комунальному балансі. На зборах «жрерівських» важко дійти згоди щодо того, чи треба ремонтувати покрівлю або підвали, бо на одних не тече, а в других не помічається сирість від мокрих стін у підвалі, а тим, хто посередині, що зі стелі, що з підлоги – нізвідки не протікає. На зібраннях же мешканців ОСББ всі питання вирішуються колективно. Люди розуміють, що будинок – це їхнє спільне майно і кожен має про нього турбуватися. Інакше – без різниці, звідки він почне рушитися, – підсумок все одно буде невтішним.

На 2014 рік «Програмою підтримки ОСББ, органів самоорганізації населення та співвласників багатоповерхових будинків, які прийняли рішення про проведення капітального ремонту в місті Ужгороді на 2012–2014 роки» передбачено виділити близько 600 тисяч гривень на виконання капітальних ремонтів у багатоповерхівках, де діють ОСББ.

«Мешканці самі приходять до нас і просять допомогти їм виконати ремонти в будинках, – стверджує Марина Юріївна. – Свої 10% вони готові принести хоч завтра. Крім того, наступного року ми плануємо також провести капітальний ремонт 57 ліфтів у багатоповерхівках. З бюджету міста на роботи буде виділено 1 млн. 600 тис. гривень. З мешканців же треба буде зібрати всього 180 тисяч».


Іннеса МАНЗУЛИЧ, газета «Ужгород»

Знайшли помилку в тексті? Повідомте нам про неї: виділіть текст та нажміть Ctrl+Enter. Дякуємо!
Loading...

Новини за темою

Останні новини

Вчора, 2018-03-24
Інформаційне повідомлення
Коментувати новини на нашому сайті дозволено лише на протязі 30 днів з моменту публікації.

Новини партнерів

Останні коментарі

ХОТЕЛОСЬ БЫ ВЕРИТЬ В ПОТЕПЛЕНИЕ./ крушении малайзийского Boeing на Донбассе КАК ТЗВЕСТНО ПРОИЗОШЛО 17 ИЮЛЯ 2014Г СУММА ЦИФР 31 ИЛИ 13 (САТАНИНСКОЕ ЧИСЛО) эТО РАЗ ВО ВТОРЫХ 17 ИЮЛЯ 1917 ГОДА РОВНО 100 ......
иННА (2018-03-24 20:55:09)
Скоро рабів на органи будуть продавати, щоб потенціал експортний збільшити! Де ті скакуни, чого мовчать!P.S. час від часу трапляються оголошення-прохання по допомогу, люди хворіють потребують перелива ......
хххх (2018-03-24 15:45:58)
Сіоністи заробляють на продажу підприємств України, української землі, українців, а тепер ще й кров будуть цідить з зубожілого населення. Руки тягнуться до сокири....
Гардистон (2018-03-24 14:49:29)
Это гнеправда Янукович был агент пришельцев проксима центавры прживающих в иНдии турции и исламских чранах. его хозяйка это красная королева звезда прокима центавара, сАМАНТА , СТАВШАЯ САМОЙ ВЛИЯТЕЛЬН ......
URANA (2018-03-24 12:09:28)
ну правильно все дипломаты во всех странах это шпионы кАрмен индусской красной королевы и самой влиятельно женщины с 2010 г по 2016гг. История с госпереворотом была сппланирована ВАсе Грицаком-бывшим ......
kovcheg (2018-03-24 11:51:09)