Твори Олександра Гавроша братимуть участь у конкурсі "Книга року ВВС"

Твори Олександра Гавроша братимуть участь у конкурсі "Книга року ВВС"

Одразу два видавництва надіслали на конкурс «Книга року ВВС» твори дитячого письменника Олександра Гавроша.

«Дідо-всевідо» — це книга страшних оповідок, а «Розбійник Пинтя у заклятому місті» — масштабний епос на основі карпатських казок.


ВВС Україна: Про що оповідають Ваші книги «Дідо-Всевідо» і «Розбійник Пинтя у Заклятому місті»? Йдеться не про зміст, а про ідеї, які Ви намагалися туди вкласти.В інтерв'ю ВВС Україна автор розповів про те, що лежить в основі його книг, звідки він бере свої чудернацькі образи та що хоче донести читачеві.

Олександр Гаврош: Це різні книжки. У «Діді-Всевіді» я хотів нагадати про наш карпатський фольклор, адже людство стрімко змінюється, і кожному поколінню його слід подавати по-іншому. Тому старався бути близьким до першоджерел – народних казок.

Тим паче, що страшні, містичні історії – не вельми у нас культивований жанр. Окрім «Вія» Гоголя, який також написаний за народним переказом, пересічному читачеві так одразу й важко щось пригадати ще. Тож це було таке собі заповнення фольклорної ніші, але вже на рівні літературному.

«Розбійник Пинтя у Заклятому місті» — це вже суто авторська книжка, своєрідний «конструктор» карпатського епосу, де деталями виступають виготовлені народною уявою герої чи локації. Я вибудував з цього матеріалу (часто маловідомого) окрему і цілісну картину. Адже «велика народна казка» — це теж у нас незаповнена ніша.

ВВС Україна: Як Вам вдалося скласти усі ті карпатські казки в одну історію?

Пинтя

Олександр Гаврош: Не знаю. Напевно, уява розвинена.

ВВС Україна: Певно, пишучи книжки, Ви уявляли свого читача. Опишіть, яким саме Ви його бачите: його стиль, звички, інтереси, вподобання?

Олександр Гаврош: Думаю, що кожен «свій» читач здебільшого схожий на автора. Тобто приймає його уявлення про світ, про людські чесноти, його манеру спілкуватися чи споглядати «примруженим оком». Коли я пишу, то уявляю не читача, а радше його серце. Воно подібне до мого.

Незаповнені ніші

ВВС Україна: Пинтя — шляхетний розбійник. Таке може трапитися у нашому справжньому житті? Чому Ви обрали саме цей образ?

Олександр Гаврош: «Шляхетний розбійник» – це вже усталений літературний стереотип. У книжці я частенько іронізую з цього. Хоча «поза законом» можуть опинятися й порядні люди. Досить подивитися на те, що зараз коїться в Україні. Тому й деякі розбійники ставали народними легендами. Адже народ не оспівуватиме нікчем.

В Україні майже не було «розбійницької» прози для дітей. У світі вона досить розвинена. Я вирішив спробувати заповнити цю прогалину. Сподіваюся, що вийшло непогано.

ВВС Україна: На Заході дитячий роман — дуже гарно налагоджена справа. Чого вартий один успіх Гаррі Поттера… У нас це поле лише починають засівати, зокрема і Вашою книгою. Чому досі у цьому жанрі існувала певна прогалина?

Олександр Гаврош: Та в нас куди не кинь оком – незаповнені ніші. Наша література тільки почала розвиватися в умовах творчої свободи. Тож до жнив ще далеко. Але певні здобутки за останні роки вже є. Окрім того, літературна праця вимагає великого зосередження, але в нас майже не дає засобів для існування. Тому й немає аж такого великого потоку творів. Це праця радше ентузіастів, ніж професіоналів, що з неї живуть.

ВВС Україна: Страшні оповідки для «Дідо-Всевідо» Ви самі придумали? Чим сучасному молодому читачеві будуть цікаві історії, які відбувалися або на початку минулого, або взагалі в позаминулому столітті?

Дідо-всевідо

Олександр Гаврош: Ці сюжети я довго розшукував серед народних казок сторічної давності, аби сплести з них повість. Довелося перелопатити десятки видань.

Авжеж, далеко не кожна історія цікава сучасній дитині. Щось я почерпнув у Гнатюка, щось у Фінцицького, є й так-звані «мандрівні» сюжети, які зустрічаються у літературах різних народів.

Для мене було важливим цей давно забутий скарб все-таки зберегти і подати сучасному читачеві вже очищеним від зайвостей. Адже це були лише фольклорні записи. Таким шляхом йшли і Шарль Перро, і Пушкін, і Франко, які брали вже відомі сюжети, але завдяки своїй майстерності переносили їх на вищий рівень.

ВВС Україна: Якими книгами надихалися Ви, готуючи свої власні?

Олександр Гаврош: Для мене гарним прикладом була книжка уральських казок відомого російського казкаря Бажова. Бо в ній, як і в «Діді-Всевіді» — одним із головних героїв твору є мова. Саме вона надає цим книжкам неповторного аромату рідної землі.

 

Інтерв'ю записав Роман Лебедь.

Знайшли помилку в тексті? Повідомте нам про неї: виділіть текст та нажміть Ctrl+Enter. Дякуємо!
Loading...

Новини за темою

Останні новини

Вчора, 2017-08-22
Інформаційне повідомлення
Коментувати новини на нашому сайті дозволено лише на протязі 30 днів з моменту публікації.

Новини партнерів

Останні коментарі

очень слабый бизнесмен.просрал фк арсенал.сейчас лезет с лапшой в политику на чужих деньгах.фу!...
шур (2017-08-22 21:42:18)
Теперь понятно, почему морды чиновников не помещаются в телевизоре, а остальное население тощее как узники концлагерей...Гросманомика......
Запорожец (2017-08-22 17:55:10)
А українські юдеї чого чекають? Україна - теж Європа, то ж пакуйте валізи та купуйте квитки!!!...
Зоотехнік (2017-08-22 17:22:06)
Невже урядовці забули Іловайський котел? Знову парад на крові... Їхав би "головнокомандувач" разом з Гелетеєм на парад до Севастополя......
Гардистон (2017-08-22 17:19:54)
Аби продати Ізраїлю "єврєйскую скріпку украінского кабміна" разом із "смичками" та "каніфолями" то від "плачу Ізраїля" вже нудить......
Веркблей (2017-08-22 17:16:56)