Василь Варцаба про резонансні злочини, людиноцентризм, критику і випробування від Бога

Василь Варцаба про резонансні злочини, людиноцентризм, критику і випробування від Бога

Закарпаттю щастило на харизматичних міліцейських очільників, чиї рішення сприймалися неоднозначно, викликали непідробне зацікавлення у громадськості або спричиняли жваве обговорення. Не став  винятком у цьому плані  і нинішній начальник УМВС краю генерал-майор міліції Василь Варцаба. Оскільки Василь Миколайович постійно демонструє відкритість для засобів масової інформації, свої відвертість і прямолінійність у спілкуванні з громадянами, то його позицію як керівника та стиль роботи більшість називає зрозумілими і прийнятними.

 

Наша розмова з головним міліціонером області відбулася майже у переддень професійного свята співробітників ОВС. Однак заклопотаний і навіть дещо стурбований вигляд Василя Варцаби промовисто свідчив: робочих моментів, які потребують його втручання і негайного вирішення, вистачає завжди.  Їх, на жаль, не втиснути у рамки газетної публікації чи телевізійного виступу. Тому справжня «кухня» міліцейської роботи переважно залишається за кадром. Все ж спробуємо довідатися, що турбує   стражів порядку області  і як вдається реалізовувати задумане?

 

— Василю Миколайовичу, минає рік, відколи ви очолили закарпатську міліцію. Як відомо, людям властиво робити аналіз певного періоду їх життя.  Ви, як керівник, мабуть, також аналізували роботу очолюваного вами колективу. Що вдалося зробити за цей період?

 

--  Наша робота на перший погляд непомітна для широкого загалу. Про неї можуть розповісти   факти і показники, а вони, як відомо, — річ уперта і переконують: в області останнім часом спостерігається тенденція до збільшення кількості злочинів. Я не маю жодного наміру когось лякати. Просто така динаміка насамперед пов’язана  із змінами у кримінально-процесуальному кодексі України, згідно з якими  тепер реєструються усі види протиправних діянь. Фактично у правоохоронців побільшало так званої «паперової» роботи. Незважаючи на це,  рівень злочинності не зріс.

 

Закарпаття, як і в попередні роки, залишається порівняно спокійним регіоном. Правда, цьогоріч  сталося трохи більше тяжких і особливо тяжких злочинів, ніж за  аналогічний період минулого року – 2732 проти 2220.

 

Значну частину протиправних діянь міліція розкрила. Порівнюючи з 2012 роком, вдалося розкрити майже на тисячу злочинів більше. До того ж,  доведено до логічного завершення і справи з попередніх років. Серед них закрито п’ять «висяків» по вбивствах і шість випадків тілесних ушкоджень, в тому числі два зі смертельними наслідками, що трапилися раніше. За всіма показниками закарпатська міліція посідає п’яте місце у державі. Це досить непоганий результат. Можливо, для пересічних громадян він нічого означає, але для нас, людей у погонах, важливим є втримати стабільність, не допустити розгулу бандитизму, запобігти появі  будь-яких злочинних проявів. Скажу так, людей, які стали жертвами злочинних посягань, зазвичай цікавить одне: чи злочин розкриють і чи зловмисник понесе відповідне покарання.  Тому ми намагаємося кинути усі сили на розкриття справи відразу по гарячих слідах.

 

— Які види злочинів найбільше турбують міліцію краю?

 

-- Донедавна справжнім головним болем закарпатських стражів порядку були підпали автомашин. Нам довелося докласти немало зусиль, аби стабілізувати ситуацію, і якийсь час спостерігалося затишшя у цьому плані. А днями «спокій» порушив новий випадок із загоранням авто. Це нездорова практика вирішення непорозумінь між опонентами шляхом підпалу майна, тому ми робимо усе, аби припинити її. Щоправда,   «вирахувати» заздалегідь, чиє авто постраждає наступним, практично неможливо.

 

Окрім цього, найбільш поширеними видами злочинів залишаються так звані майнові протиправні діяння: крадіжки, розбійні напади, пограбування. Нині не всім краянам вдається, а хтось і не бажає,  працевлаштуватися. Однак виживати якось треба, тому дехто шукає легкі способи заробітку, обкрадає чужі помешкання, нападає на людей на вулицях. Порівняно з минулим роком, кількість крадіжок збільшилася.

 

Хочу звернути увагу і на те, що останнім часом з’явився новий різновид шахрайства – мобільний. Окремі спритники, телефонують людям на «мобільник» і, представляючись посадовцями або співробітниками міліції, виманюють у них їхні грошові заощадження. Правоохоронці не раз зверталися до громадян із застереженнями, рекомендуючи спершу пересвідчитися у правдивості таких повідомлень. Але щоразу знаходяться нові жертви телефонних шахраїв.

 

-- Як відомо, багато досвідчених працівників міліції звільнилися з ОВС або вийшли на пенсію через певні реорганізацій процеси. Чи відчувається нестача професійних кадрів?

 

— Звичайно, спочатку така плинність кадрів була відчутною, адже у службах залишалися в основному молоді спеціалісти. Не всім вистачало досвіду, практичних навиків. Однак молодь здібна, швидко вчиться, переймає стиль роботи старших наставників. Тому є вже з ким працювати. Зрештою, залишилися і представники «старої гвардії». До того ж, молоді спеціалісті краще розуміються на сьогоднішніх  реаліях часу.

 

— Ви не раз проводите прийоми громадян по області. З якими проблемами найчастіше приходять до вас люди? 

 

— Значна частина прагне вирішити майнові суперечки. Хтось не поділив із сусідом межу, інші з родичами ділять хату,  дехто свариться  з односільчанином і сподівається, що міліція  втрутиться у ситуацію та покладе край непорозумінню, визнавши правду на його боці. Є серед заявників і окремі відвідувачі, чиї питання справді потребують нашого втручання та серйозного вивчення. Але таких одиниці. Я з колегами намагаюся людям пояснити, що усі проблеми майнового характеру  вирішуються у судовому порядку, а ось з хуліганськими вчинками, недоліками у роботі дільничних міліціонерів розбираємося відразу на місцях.

 

--  Чи дотримуєтеся у своїй діяльності позиції «людиноцентризму»?

 

-- А в міліції не може бути по-іншому. Тоді навіщо обирати цю професію? Для мене люди, немає різниці чи то колеги, чи потерпілі, хто звернувся по допомогу, чи навіть підозрювані у скоєнні злочину, завжди  були на першому місці, завжди у центрі моєї уваги. У кожного   свої турботи, проблеми, кожен сподівається знайти підтримку. І відвернутися від них, вдати, що надто заклопотаний, аби перейматися чужим, просто не маю права. Я завжди налаштовую своїх підлеглих, що міліція повинна бути відкритою для громадськості. З цією метою ми навіть виготовили  стенди, де можна почерпнути необхідну інформацію про роботу дільничних, виготовили такожвізитівки «шерифів», аби люди могли подзвонити їм в екстрених випадках. Така практика вже дає позитивні результати.

 

— Кажуть: керівна посада – це випробування від Бога. Ваші міркування з цього приводу.

 

— Я віруюча людина, тому вважаю: все, що нам дається у житті, не обходиться без Божої волі. Звісно, бути керівником такої структури, як міліція, це справді свого роду випробування – благом перебування на такій посаді явно не назвеш. Ця посада – наче тест на мудрість, компетентність і виваженість. Однак я свою професію вибрав давно і свідомо, постійно наголошую, що дуже люблю цю роботу, фактично живу нею. Тож, якщо не брати до уваги деякі непрості ситуації, які виникали у моєму житті, пов’язані з професійною, зокрема керівною діяльністю, то можу сказати: випробування це для мене нескладне.

 

— Які резонансні злочини, що сталися протягом цього року, вдалося вже розкрити?

 

— Майже усі. Серед них убивство хлопця у Рахові, скоєне групою його однолітків. Широкого розголосу цей неординарний випадок набрав черезсатанистські уподобання підозрюваних. Хлопці явно захопилися непотрібними речами, що й послужило такому їх криваво-жертовному вчинку. За лічені дні нам вдалося вийти також на слід зловмисників, котрі позбавили життя літню жінку на Тячівщині, заволодівши грішми її сина-підприємця. Зухвальцями керували корисливі мотиви. Як стверджують самі затримані, вони не мали наміру убивати, просто трохи «перестарались», закриваючи жертві рота. У числі останніх резонансних злочинів можна назвати викриття групи злодіїв-рецидивістів, що якийсь час тероризували місцеве населення своїми «набігами» на оселі у Виноградівському районі та на Іршавщині. 

 

— Коли вас критикують у ЗМІ, як ставитеся до цієї критики?

 

--  Якщо скажу, що позитивно, то злукавлю. Будь-яка критика є неприємною. Але, коли вона по суті, заслужена, як кажуть, конструктивна, то намагаюся вжити відповідних заходів, аби не виникало більше підстав для появи таких зауважень. Однак потрібно визнати: не завжди критичні ремарки, що лунають на мою адресу у засобах масової інформації, ґрунтуються на благих намірах.  Часом вони продиктовані бажанням знайти дешеву сенсацію. Ще раз наголошу: я – прихильник  справедливої критики, а не звинувачень, позбавлених змісту.

 

— Що можете назвати в числі пріоритетів у роботі закарпатської міліції?

 

-- Основний акцент ми робимо нині на профілактиці. Як колишній оперативник зі свого досвіду добре знаю, що завжди легше і краще є попередити злочин, ніж потім його розкривати. Тому ми регулярно проводимо різні відпрацювання, організовуємо операції, під час яких виявляємо незаконний обіг наркотиків, зброї. У рамках проведення місячників добровільної здачі зброї громадяни не лише мають можливість добровільно позбутися своїх «стволів», що незаконно зберігаються в їхніх оселях, а й зареєструвати  відповідно до чинного законодавства. Окрім цього, співробітники служби КМСД є частими гостями навчальних закладів краю, спілкуються з вихованцями шкіл, ліцеїв, коледжів тощо, намагаючись таким чином відвернути дітей із слизької кримінальної стежки.

 

-- Не можу оминути і теми, повязаної з останніми подіями наЄвромайдані, оскільки вона сьогодні в  усіх на устах. Ваше ставлення до дій «Беркута» і яку позицію займає міліція Закарпаття?

 

-- Міліція повинна виконувати своє основне завдання – підтримувати спокій і порядок у державі. Будь-які втягування органів внутрішніх справ у політику є неприпустимими. Симпатії чи антипатії стосовно тієї чи іншої політичної сили повинні залишатися за межами робочого місця. Під час виконання свого службового обов’язку правоохоронець має діяти згідно з Конституцією і з міліцейським статутом. Стосовно подій на майдані, то кровопролиття, однозначно, не мало  бути допущено. Прикро визнавати, що основним фігурантом цих подій виступає міліцейський підрозділ «Беркут».  Тут треба бути об’єктивним. Нерви явно здали у представників обох сторін: і вмітингувальників, і у правоохоронців. Слід також визнати, що не обійшлося без втручання провокаторів. Нині багато мовиться про потерпілих в одному таборі. Але ж чимало хлопців постраждали і по той бік барикади. Гадаю, не варто гарячкувати, тим паче  оцінювати  цю ситуацію однобічно. Головне — слід винести з цих подій потрібні уроки, щоб не допустити кровопролиття  у майбутньому.

 

— Дякую за розмову, а також вітаю з професійним святом та наступаючими Новорічно-Різдвяними празниками.   

Ольга СТЕФАНЕЦЬ,

«Відомості міліції»

Знайшли помилку в тексті? Повідомте нам про неї: виділіть текст та нажміть Ctrl+Enter. Дякуємо!
Loading...

Новини за темою

Останні новини

Вчора, 2018-05-24
Інформаційне повідомлення
Коментувати новини на нашому сайті дозволено лише на протязі 30 днів з моменту публікації.

Новини партнерів

Останні коментарі

Це вже навіть дурістю не слід називати - явні ознаки розумового розладу......
Зоотехнік (2018-04-17 20:06:47)
Звичайно ж у влади гешефтників грошей немає, бо всі гроші розкрадені і виведені за межі України......
Запорожець (2018-04-16 20:31:24)
Світовій спільноті треба відкрито говорити про економічну агресію сіоністів проти України - саме агенти сіонізму, які прийшли до влади розграбували Україну....
Гардистон (2018-04-14 18:19:00)
Ото такі "європейські цінності" - обстрілювати та руйнувати міста інших держав... Та й "русскіє братья" такі ж самі гади - лізуть усюди як свині......
Запорожець (2018-04-14 13:36:45)
За декілька століть нічого не змінилося у ставленні ляхів до українців. Досить вже базікати про "польських друзів" - і вивчали історію, і класиків читали, і бували і клятій Польщі....
Веркблей (2018-04-14 06:56:22)