Пам’ятаємо Тараса Шевченка — віримо в Україну

Пам’ятаємо Тараса Шевченка — віримо в Україну

Велич духу і постаті  Великого українця Тараса Шевченка не залишили осторонь підготовки до відзначення 200-річчя від дня народження Кобзаря творчі спілки та культурно-мистецькі заклади краю.

Голова Закарпатської організації Національної спілки письменників України Василь Густі поділився з «НЗ», що до Шевченківського ювілею спілкою планувалося випустити книжку «Зоря Шевченка над Карпатами». Але у зв’язку з кількамісячними подіями в країні справи на певний час пригальмували.

«Поки що працюємо над упорядкуванням книжки і чекаємо стабілізації в державі. Щодо іншого, то маємо намір влаштувати зібрання в районах біля пам’ятників Шевченку та залучити молодь і читати в закарпатських школах вірші Кобзаря», — розповів Василь Густі.

Директор Закарпатського обласного муздрамтеатру ім. братів Шерегіїв Любов Оленчук зазначила: «Для нас є важливим святкування 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка. Театр уже працює на сценах  області з виставою «Назар Стодоля», режисером якої є Анатолій Філіппов. Маємо в репертуарі ще один спектакль з Шевченкіани — «Мати-наймичка». А вже 9 березня о 18.00 готуємо концерт «І мене в сім’ї великій, в сім’ї вольній, новій…», де будуть задіяні актори нашого театру».

Закарпатський обласний ака­демічний театр ляльок «Бавка» теж порадує глядача двома виставами. Одна з них — художньо-публіцистична,  за мотивами закарпатського драматурга Олександра Гавроша «Сторінки щоденника поета» (для шкільного та дошкільного віку). Її показ запланований на 6 березня. Виставу «Кобзар» для маленьких покажуть у травні.

Всі колективи Закарпатської обласної філармонії також будуть задіяні у ювілейних заходах. Зокрема, готують великий концерт «Тарасова пісня». Дійство відбудеться 13 березня о 18.00. У програмі візьмуть участь найкращі творчі колективи і виконавці  філармонії: заслужений академічний Закарпатський народний хор, симфонічний і камерний оркестри. Виступатимуть і народні артисти України Марія Зубанич (сопрано), Петро Матій (баритон), заслужена артистка України Оксана Ільницька-Хархаліс (мецо-сопрано), Олена Юрош (фортепіано), лауреати міжнародних конкурсів Мирослава Швах-Пекар (сопрано) і Сюзанна Касо (фортепіано). До ювілейного концерту ввійдуть твори: «Сон» М.Лисенка, «Реве та стогне» в обробці І.Мартона, «Дівчина-рута» Ф.Колеси, «Зоре моя вечірняя», «Сирітка» тощо. Прем’єра концерту — поема-кантата «Минають дні» закарпатського композитора, заслуженого діяча мистецтв України Василя Гайдука для змішаного хору, солістів та симфонічного оркестру.

Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека ім.Ф.Потушняка 9 березня о 12.00 усіх бажаючих запрошує взяти участь у поетичному марафоні, який відбудеться в обласному центрі Закарпаття, біля пам’ятника Тарасу Шевченку (пл. Народна). На заході кожен з учасників акції зможе вголос прочитати свій улюблений вірш. Участь у марафоні може взяти будь-хто, головною умовою є наявність «Кобзаря», який, до слова, можна отримати у бібліотеках міста.

Також до річниці Шевченка вже встигло побачити світ ґрунтовне видання «Закарпатська Шевченкіана», де зібрано наукові та публіцистичні статті, есе, спогади, поетичні добірки, бібліографічні джерела (його теж уже можна взяти в обласній бібліотеці). Це видання є першою спробою зібрати різнопланові матеріали та відомості про вплив постаті Тараса Шевченка та його творчості на культурне і громадське життя Закарпаття, починаючи  з кінця ХІХ століття і до наших днів.

Завідуюча бібліотекою Ужгородського коледжу культури і мистецтв Елеонора Лукеча поділилась з «Новинами» своїми цікавими перед’ювілейними задумами. У читальній залі обладнана розгорнута книжкова ілюстративно-звукова виставка «Геній правди і краси». Вона досить незвична, бо складається із кількох розділів (виставка-кросворд, виставка-вернісаж, виставка-календар).

«Наш користувач у час дозвілля може розгадувати кросворди по темі, складеній працівниками бібліотеки (у представлених книгах можна знаходити відповіді), поглибити свої знання з біографії поета, почитати поезії, залишити письмові відгуки про прочитане, написати «лист у вічність» — рядки вдячності і шани Великому Кобзарю. На виставці крім книг є й репродукції Шевченка-художника, представлена хронологія життя і творчості митця. Доповнює інформацію про поета тематична папка-досьє «Світова велич Шевченка». Під час перегляду виставки наші користувачі мають нагоду послухати пісні на слова поета», — розповіла Елеонора Лукеча.

У Закарпатському обласному художньому музеї ім.Й.Бокшая наразі можна оглянути  дві роботи, які тут зберігаються. Мова йде про офорти Кобзаря, які Київський державний музей українського мистецтва передав закарпатцям ще у 1948 та 1952 роках. Одна робота Тараса Шевченка «Дари в Чигирині» датована 1844 роком. Цей офорт виконаний у період, коли поет подорожував Україною, збирав скарби і малював сюжети з історії нашої землі. На картині зобразив історичний момент — у гетьмана Богдана Хмельницького в Чигирині на прийомі присутні посли іноземних держав. Інша експонована робота — «Притча про виноградаря» (1858) — на біблійну тематику. Ілюструвати Біблію для Тараса Шевченка було співзвучно з його душею. Він завжди шукав висот і глибин, переймався долею простих людей, які його оточували.

Анастасія НОЖКА, газета «Новини Закарпаття».
На фото: Вистава «Назар Стодоля» на закарпатській сцені

Знайшли помилку в тексті? Повідомте нам про неї: виділіть текст та нажміть Ctrl+Enter. Дякуємо!
Loading...

Новини за темою

Останні новини

Інформаційне повідомлення
Коментувати новини на нашому сайті дозволено лише на протязі 30 днів з моменту публікації.

Новини партнерів

Останні коментарі

это их так настроила пропаганда, потому что никаких различий между украинцами и русскими нет ни этнических ни культурных.настроили их против друг друга османы-колдуны типо Азазело. То что Литвиненко в ......
Маргарита (2018-01-23 11:26:46)
Следующая «карта» — десятка. Это — содержательница «малины», вампиресса Гелла.Следующая «карта» — десятка. Это — содержательница «малины», вампиресса Гелла.«Бегемот» — множественное число от этого сло ......
лиза (2018-01-23 09:29:49)
10 января 2016г известный музыкант Дэвид Боуи -друг Фреди меркюри То есть эта гнида цыганская поубивала столько людей с помощью своих сатанинских способностей исчезать и проходить сквозь стены и если ......
лиза (2018-01-23 09:24:44)
у что много раз реинкарнировался из всяких диктаторов(Сталина, Аллаха и всяких других) вращался в кругу среди политиков и бизнесменов. и представьте себе он и его друг были даже президентам гРУЗии и б ......
лиза (2018-01-23 09:21:30)
звестно что в Лондоне была с 2001года (примерно периода когда один человек , которого ненавидеа свите воланда-стал двигаться там по карьерной лестнице) серия убийств российских эксчиновников, обладающ ......
лиза (2018-01-23 09:19:21)