Перший в історії іноземець-очільник Європейського університету - Федір Ващук - про європейську освіту в Ужгороді

Перший в історії іноземець-очільник Європейського університету - Федір Ващук - про європейську освіту в Ужгороді

Вперше Європейський університет очолив громадянин іншої держави, яка не входить до ЄС

Віднедавна закарпатці отримали змогу здобути європейську освіту. В Ужгороді відкрили представництво європейського університету зі Словаччини. Про освітні тенденції за кордоном, специфіку роботи у Європі та загалом про Центрально-Європейський університет — розмова з ректором Федором Ващуком.

Федоре Григоровичу, розкажіть детальніше про Центрально-європейський університет, яку нішу він займає з-поміж вишів Словаччини?

Центрально-європейський університет знаходиться неподалік Братіслави, у мальовничому місті Скаліца. Саме тут розміщували свої заміські резиденції ряд європейських  монархів. Це наклало свій історичний відбиток на розвиток міста, архітектуру, ментальність. Тут знаходиться 5 корпусів вишу: старовинна бібліотека університету, яка, до речі, є пам’яткою архітектури і розміщена в самому центрі міста, навчальні корпуси, університетський готель для викладачів тощо.

             Центрально-європейський університет порівняно молодий, наступного року святкуватиме перший ювілей – 10-ліття роботи. Але, не зважаючи на це, ми встигли зарекомендувати себе на досить високому рівні не тільки в Словаччині, а й в інших країнах Європи. У нас навчаються студенти з різних куточків, найбільше – безперечно словацькі, але є представники  Франції, Німеччини, Литви, Росії, України і кількох країн Африканського континенту. Із робочими візитами я їздив до багатьох Європейських вишів, але можу відзначити — у ЦЕУ потужний рівень навчального та матеріально-технічного забезпечення. Не побоюсь сказати, що це один з кращих університетів Європи. До прикладу, нема жодної аудиторії, яка б не була забезпечена індивідуальним комп’ютером кожному студенту, доступом до інтернету та телекомунікаційними засобами. За порівняно короткий період ми відкрили представництва в Оксфордському університеті, Турині, Вільнюсі, звичайно у словацькому Кошіце. До слова, останнє — одне з кращих відділень, яке мені доводилось бачити. Сама будівля, матеріальна база та навчально-методичне забезпечення не гірше як в базових корпусах університету.

Вперше в історії Словаччини Європейський університет очолив громадянин іншої держави, яка не входить до ЄС…

Як Федір Ващук сприйняв пропозицію очолити Європейський заклад. Будучи професійним менеджером, Ви успішно керували українськими вишами (ЗакДУ, УжНУ).  Наскільки відрізняється специфіка роботи за кордоном?

У Скаліцькому університеті тоді була вакантна посада ректора. Врахувавши мій досвід роботи зі словацькими вишами, членство у багатьох вчених радах, міцні освітні зв’язки із провідними науковцями, зав.кафедрами, проректорами та ректорами цілого ряду університетів Словацької республіки, мені запропонували очолити ЦЕУ. Процес призначення був непростим. Я пройшов чимало співбесід, виступив з програмою перед вченою радою, сенатом вишу, наглядовою радою та засновниками. Затвердження відбулось у міністерстві освіти і науки Словаччини. Мою програму розвитку та стратегію діяльності вузу позитивно сприйняли в колективі, як наслідок – очолив університет.

Якщо говорити про відмінності специфіки роботи у нас і за кордоном, то можу сказати одне – це важко порівняти. У Словаччині я практично не займаюсь фінансово-господарськими питаннями. У нас є 4 проректори, між якими розподілено  обов’язки та квестор університету, який згідно законодавства відповідає за фінанси. Мої обов’язки – організація навчальної та наукової роботи, організаційні та кадрові питання, налагодження міжнародних зв’язків, стратегія розвитку вишу.

Відкриття представництва в Ужгороді — вагома й знакова подія…

Звичайно, будучи громадянином України, я відразу поставив питання про відкриття представництва в нашій державі, зокрема в рідному мені Ужгороді. Сьогодні тривають організаційні роботи по відкриттю відділень у Києві, Дніпропетровську, Запоріжжі та інших містах.

Я зрозуміла, студенти матимуть можливість здобути європейську освіту в Ужгороді. Розкажіть більше про форми навчання.

Відразу хочу зазначити, що вчена рада університету підтримала мою пропозицію дозволити мови викладання, поряд зі словацькою та англійською, українську та російську. Якщо вести мову про місце навчання, то потужні комп’ютерно-інформаційні та технічні можливості університету дозволяють організувати навчальний процес закордонних студентів за місцем їх проживання, себто у будь-якій країні. Студент може обрати комбіновану форму навчання: частину предметів вивчати у рідному місті, частину в Словаччині чи університеті-партнері ЦЕУ з іншої країни. На сьогоднішній день підготовлено та укладено угоди про реалізацію спільних навчальних програм зі 48-ма вишами України.  Практично в кожному регіоні. Навчання буде вестись за 17-ма програмами (спеціальностями). Наступного року передбачається суттєве розширення їх кількості. Студент також може обирати форму навчання, деякі предмети вивчати за денною, інші за заочною, а також екстернатною, дистанційною. Подавати пропозиції щодо перезарахування подібних дисциплін, які вивчались ним раніше тощо.

Після закінчення ЦЕУ студент без особливих труднощів зможе працевлаштуватись за кордоном

ЦЕУ, наскільки розумію, випускає фахівців за трьома основними напрямами. Розкажіть більше про спеціальності вашого університету.

Як я вже й казав, навчання проводиться за 17-ма програмами. Це три основні напрями: міжнародні відносини, захист навколишнього середовища та управління раціональним природокористуванням. Вони безперечно включають в себе цілий ряд спеціальностей: міжнародне право, міжнародна інформація, країнознавство, міжнародний бізнес, міжнародна економіка; прикладна екологія, екологічна безпека, політична географія та геополітика, екологічний контроль та аудит, туризмознавство та багато інших. Про них детальніше можна ознайомитись безпосередньо в ужгородському представництві. (Корятовича 5, другий поверх, тел. (0312) 61-24-47; e-mail: abiturient.sevs@gmail.com)

Наскільки конкурентоспроможні Ваші випускники, зокрема, на Європейському ринку праці?

Вищезгадані спеціальності користуються великим попитом в європейських країнах і не тільки. Ми проводили моніторинг ринку праці і пропонуємо ті навчальні програми, після опанування яких студент має реальну можливість працевлаштування у будь якій країні ЄС. Всі випускники отримують як бакалаврський чи магістерський титул так і відповідний диплом, а це різні речі. Можна отримати після закінчення навчання той чи інший диплом, але не отримати титул. В Європі це суттєво. В Україні, до речі, студент отримує лише диплом. Вся інформація про випускника вноситься до  відповідного реєстру Словаччини, який є частиною реєстру ЄС. Варто зазначити, що в багатьох університетах світу видаються дипломи, які не внесені до такої бази та не дають право на вживання титулу бакалавр, магістр. Абітурієнтам, які хочуть вступати до закордонних вишів, на це треба звертати увагу.

Студенти мають можливість отримати гранти для безкоштовного навчання.

Знаємо, що для України є особливі пільги по оплаті за навчання. Є також гранти для безкоштовного навчання та отримання стипендії. Розкажіть детальніше

Студенти університету можуть подавати заяви на отримання пільг, або навіть отримати грантову підтримку, для безкоштовного навчання та отримання стипендії. Звичайно для початку треба стати студентом нашого вишу. Словаччина, до речі, входить до числа держав ЄС, які отримали найбільшу на душу населення грантову підтримку для освіти та науки. Цікавим є те, що отримати титул магістра ЄС, можуть студенти, які мають титул бакалавра, незалежно від назви раніше отриманої спеціальності. Словацьке законодавство це дозволяє.

Абітурієнти з України можуть подавати документи до 20 жовтня.

На відміну від українських вишів, у Ваш вуз можна подавати документи аж до 20 жовтня. Чи це тільки для абітурієнтів з України?

За моєю пропозицією вчена рада прийняла рішення продовжити прийом документів для абітурієнтів з України до 20-го жовтня, оскільки 25 вже припиняється реєстрація в єдиній базі ЄС.  Для студентів з інших країн цей термін тільки до 1 вересня. Вчена рада не заперечувала, адже всі знають, яка зараз ситуація у нашій країні, вони слідкують за новинами, переживають за наших громадян…

Повну версію інтерв’ю читайте у наступному номері газети «Закарпатська Правда», Розмовляла  Ольга РОМАНЕНКО


Знайшли помилку в тексті? Повідомте нам про неї: виділіть текст та нажміть Ctrl+Enter. Дякуємо!
Loading...

Новини за темою

Останні новини

Інформаційне повідомлення
Коментувати новини на нашому сайті дозволено лише на протязі 30 днів з моменту публікації.

Новини партнерів

Останні коментарі

Це вже навіть дурістю не слід називати - явні ознаки розумового розладу......
Зоотехнік (2018-04-17 20:06:47)
Звичайно ж у влади гешефтників грошей немає, бо всі гроші розкрадені і виведені за межі України......
Запорожець (2018-04-16 20:31:24)
Світовій спільноті треба відкрито говорити про економічну агресію сіоністів проти України - саме агенти сіонізму, які прийшли до влади розграбували Україну....
Гардистон (2018-04-14 18:19:00)
Ото такі "європейські цінності" - обстрілювати та руйнувати міста інших держав... Та й "русскіє братья" такі ж самі гади - лізуть усюди як свині......
Запорожець (2018-04-14 13:36:45)
За декілька століть нічого не змінилося у ставленні ляхів до українців. Досить вже базікати про "польських друзів" - і вивчали історію, і класиків читали, і бували і клятій Польщі....
Веркблей (2018-04-14 06:56:22)