Як зменшити рахунки за комуналку: детальна інструкція

Як зменшити рахунки за комуналку: детальна інструкція

Через підвищення тарифів на житлово-комунальні послуги з 1 жовтня цього року змінився порядок призначення житлових субсидій. За задумом Кабміну, це повинно дати можливість більшій кількості громадян її отримати. За попередніми розрахунками Мінсоцполітики, на майбутній опалювальний сезон субсидії зможуть оформити на 300 тис. сімей більше, ніж минулого року, тобто не 1,3 млн. одержувачів, а 1,6 млн.

Як і раніше, субсидії призначаються на шість місяців на всі житлово-комунальні послуги. Для сімей, які складаються тільки з пенсіонерів та непрацездатних громадян, при бажанні (необхідно вказати в заяві) – на рік. Для тих, хто буде оформляти субсидію вперше: ці гроші не дають на руки – їхні органи соцзахисту населення перераховують на рахунки виконавців або виробників житлово-комунальних послуг.

Що ж впливає на розрахунок субсидії?

ДОХІД 

Основний показник, за яким тепер розраховується субсидія – це сукупний дохід зареєстрованих на житловій площі осіб. Раніше сім’ї, які складалися тільки з пенсіонерів та непрацездатних громадян, при призначенні субсидії платили за комуналку 10% від свого сукупного доходу, а якщо у складі сім’ї були працездатні особи, то вони платили 15% доходу. Також раніше, якщо у мешканця не було доходу за будь-який із шести останніх місяців, його дохід визначався як неоподатковуваний мінімум – 17 грн., тепер – як прожитковий мінімум, 1218 грн. (для працездатного населення).

СОЦІАЛЬНІ МЕТРИ 

Друга важлива зміна – соціальні норми житла тепер більші, ніж попередні. Якщо раніше мінімальна житлова площа, на яку могли дати субсидію, була 31,5 кв. м, то тепер мінімальна – 48,87 кв. м (13,65 кв. м на одного зареєстрованого та додатково 35,22 кв. м на сім’ю). 

НОРМИ НА ВОДУ, ГАЗ І СВІТЛО 

Третя важлива зміна торкнулася соціальних нормативів за кожним видом житлово-комунальних послуг. Якщо раніше в розрахунок бралися усереднені нормативи на людину, а після опалювального сезону робився перерахунок по фактично спожитим обсягам послуг, то в цьому опалювальному сезоні субсидія призначається на соціальні норми житла, і по закінченні опалювального сезону перерахунок вже проводитися не буде. 

РОЗРАХУНОК НА ЕКОНОМІЮ 

Чиновники вважають, що нові нормативи споживання послуг стимулюватимуть українців до економії та енергозбереження. Тобто споживач буде намагатися укластися в соціальні норми, на які призначається субсидія, щоб якомога менше платити за компослуги за звичайними тарифами. Навіть якщо у когось немає лічильника, економія все одно буде мати сенс.

В квартирах, де немає лічильників на воду, беруться свідчення загальнобудинкового лічильника і розподіляються на кожного зареєстрованого мешканця (мінус ті, у кого лічильники є). Після цього із сумарного обсягу споживання на сім’ю віднімаються соціальні нормативи, а решта оплачується за звичайними тарифами. 

Стимулює до економії ще одне нововведення: якщо, приміром, сім’я витратила менше соціальних нормативів, то зекономлена частина субсидії зараховується як частина плати сім’ї на наступний розрахунковий період. Раніше, до речі, ця сума поверталася на рахунок управління соцзахисту. 

ОСОБИСТЕ ПИТАННЯ 

Є й інші зміни. Якщо раніше подавати документи міг лише власник житла, то тепер – будь-який із членів домогосподарства, на якого відкрито особовий рахунок за місцем реєстрації (особовий рахунок відкривається житлово-комунальним підприємством, виконавцем або виробником житлово-комунальних послуг). 

До того ж стане легше отримати субсидію особам, які перебувають у шлюбі, але зареєстровані і проживають окремо. Тепер кожен із подружжя зможе оформити субсидію на соціальну норму житла 48,87 кв. м, а раніше – тільки на 21 кв. м, без урахування 10,5 кв. м на всіх зареєстрованих. 

НОВІ СОЦІАЛЬНІ НОРМАТИВИ СПОЖИВАННЯ ПОСЛУГ (на одну людину) 

Природний газ: 
– На опалення житла в опалювальний період (для приватного сектора) – 7 куб. м на 1 кв. м 
– За наявності газової плити – 6 куб. м 
– За наявності газової плити і відсутності гарячого водопостачання та газового водонагрівача – 9 куб. м 
– За наявності газової плити і газового водонагрівача – 18 куб. м 

Гаряча і холодна вода: 
– Холодна вода при наявності централізованого постачання гарячої води – 2,4 куб. м 
– Холодна вода за відсутності центрального постачання гарячої води – 4,0 куб. м 
– Гаряча вода – 1,6 куб. м 

Електроенергія: 
– На опалення житла в опалювальний період (для приватного сектора) – 65 кВт на 1 кв. м площі 
– В будинках з електроплитами (за наявності гарячого водопостачання) – 130 кВт*год плюс 30 кВт*год на кожного члена сім’ї, але не більше 250 кВт*год на місяць
– В будинках з електроплитами (при відсутності гарячого водопостачання) – 150 кВт*год плюс 30 кВт*год на кожного члена сім’ї, але не більше 270 кВт*год на місяць 
– В будинках без електроплит (за наявності гарячого водопостачання) – 90 кВт*год плюс 30 кВт*год на кожного члена сім’ї, але не більше 210 кВт*год на місяць
– В будинках без електроплит (при відсутності гарячого водопостачання) – 120 кВт*год плюс 30 кВт*год на кожного члена сім’ї, але не більше 240 кВт*год на місяць 

У сукупний дохід сім’ї нині включаються: зарплати, пенсії, стипендії; доходи від підприємницької діяльності і все, що оподатковуються; соціальні допомоги (наприклад, по безробіттю). 

В доході не враховуються:

допомога при народженні дитини; допомога на похорон; житлова субсидія; грошове забезпечення військовослужбовців строкової служби; 

суми, які виплачуються підприємствами та організаціями за договорами добровільного медичного страхування своїх працівників; допомога громадських та благодійних організацій; 

одноразова винагорода жінкам, яким присвоєно звання «Мати-героїня»; оплата праці членів виборчої комісії, а також осіб, які залучаються до роботи в комісії; вартість безкоштовно отриманих санаторно-курортних путівок, протезно-ортопедичних виробів, засобів реабілітації. 

ПРИЗНАЧЕННЯ КОМПЕНСАЦІЇ 

Для призначення компенсації необхідно звернутися до районного управління праці та соціального захисту населення за місцем реєстрації.

Документи для призначення компенсації: 
– заява 
– Довідка форми №3 з ЖЕКу про осіб, прописаних в квартирі 
– Довідки про доходи кожної зареєстрованої особи (крім довідок про розмір пенсії та соцдопомоги) 

Розраховуємо компенсацію від держави. Від платіжок за житлово-комунальні послуги за новими тарифами відмінусовуємо старі тарифи і отримуємо різницю. Це і буде вашою компенсацією. 

приклад: 
До підвищення тарифів сім’я платила за комунальні послуги 800 грн. 
Після підвищення тарифів – 1200 грн. 
1200-800 = 400 грн. (компенсація) 

РІЗНИЦЮ В НОВИХ І СТАРИХ ТАРИФАХ ПОКРИЄ КОМПЕНСАЦІЯ 

У зв’язку з підвищенням тарифів на комунальні послуги малозабезпечені громадяни можуть претендувати на компенсацію витрат, пов’язаних зі збільшеними виплатами. Ця програма діє з липня 2014 року по квітень 2015-го (далі Кабмін ухвалюватиме рішення, чи продовжувати її). Компенсація покриває не всі житлово-комунальні послуги, а лише постачання газом, гарячою водою і опалення. 

Право на призначення компенсації мають сім’ї (враховуються особи, зареєстровані в житловому приміщенні), середньомісячний сукупний дохід яких за попередні шість місяців не перевищував прожиткового мінімуму для сім’ї. При чому ті, хто користується субсидією, теж мають право на компенсацію – у разі, якщо підвищення тарифів відбулося в період дії субсидії. Прожитковий мінімум сім’ї визначається як сума прожиткових мінімумів її членів (для працездатних осіб – 1218 грн., для дітей до 6 років – 1032 грн., для дітей від 6 до 18 років – 1286 грн., для осіб, які втратили працездатність, – 949 грн.). 

Приміром, якщо сім’я складається з чотирьох осіб (чоловік, дружина, одна дитина до шести років і друга – від 6 до 18 років), зарплата чоловіка і його дружини становить 4500 грн. на місяць, то прожитковий мінімум для цієї сім’ї складе 4764 грн. (1218 Х 2 + 1032 + 1286). Дохід сім’ї менший за прожитковий мінімум, а значить, ця сім’я має право на компенсацію. 

За матеріалами Вести

Знайшли помилку в тексті? Повідомте нам про неї: виділіть текст та нажміть Ctrl+Enter. Дякуємо!
Loading...

Новини за темою

Останні новини

Вчора, 2018-05-25
Інформаційне повідомлення
Коментувати новини на нашому сайті дозволено лише на протязі 30 днів з моменту публікації.

Новини партнерів

Останні коментарі

Це вже навіть дурістю не слід називати - явні ознаки розумового розладу......
Зоотехнік (2018-04-17 20:06:47)
Звичайно ж у влади гешефтників грошей немає, бо всі гроші розкрадені і виведені за межі України......
Запорожець (2018-04-16 20:31:24)
Світовій спільноті треба відкрито говорити про економічну агресію сіоністів проти України - саме агенти сіонізму, які прийшли до влади розграбували Україну....
Гардистон (2018-04-14 18:19:00)
Ото такі "європейські цінності" - обстрілювати та руйнувати міста інших держав... Та й "русскіє братья" такі ж самі гади - лізуть усюди як свині......
Запорожець (2018-04-14 13:36:45)
За декілька століть нічого не змінилося у ставленні ляхів до українців. Досить вже базікати про "польських друзів" - і вивчали історію, і класиків читали, і бували і клятій Польщі....
Веркблей (2018-04-14 06:56:22)