Як інвестору зробити пропозицію, від якої він не зможе відмовитися

Як інвестору зробити пропозицію, від якої він не зможе відмовитися

Закарпатець Володимир Панов, директор управляючої компанії ТОВ «Сезпарксервіс», віце-президент Асоціації "Інноваційний розвиток України", член наглядової ради ПрАТ "Єврокар", — про те, як від вічних суперечок про потребу в зарубіжних інвестиціях перейти до залучення цих інвестицій.

Участь у Київському міжнародному економічному форумі, безліч зустрічей з експертами, обмін думками дозволяють зробити висновки про те, що:

• залучення інвестицій є ключовою потребою для перетворення економіки країни;

• наша країна за 23 роки незалежності так і не виробила стратегію роботи з іноземними інвесторами;

влади щодо створення привабливих умов для іноземних інвесторів не переходили від слів і благих намірів до реальних дій.

23 роки в країні йде суперечка між можновладцями, експертами та бізнесом про те, який метод залучення інвестицій ефективніший, чи повинна країна в цілому бути вільною економічною зоною або ж у ній повинні бути створені спеціальні економічні зони та інші преференційні форми залучення інвестицій?

Я не беруся критикувати жодну з позицій. Ніякі дискусії, суперечки не замінять практику і чіткі послідовні дії, що призводять до результату. За 23 роки незалежності методом проб і помилок ми могли б змінити правила гри кілька разів, доки не знайшли б наш, український, ефективний рецепт роботи з інвесторами.

На жаль, інвестори не приходять. А ті, що прийшли — йдуть. Ми втрачаємо час. Необхідно нарешті зробити логічні, правильні кроки, які дозволять за короткий час змінити ситуацію в країні. Пропоную своє бачення послідовності дій, яке в тій чи іншій мірі можна використовувати при виробленні стратегії залучення іноземних інвестицій.

Головне — це політична воля держави. Що це? Не декларація Президента або прем'єр-міністра (чи обох) про те, що інвестиційна політика — один із головних пріоритетів країни. Політична воля — це чітке бачення мети і конкретні дії для її досягнення, які виражаються:

• у зміні та закріпленні на певний період законодавчої бази стосовно інвесторів;

• в постійному, на всіх рівнях державної влади, супроводі інвесторів;

• в позбавленні інвесторів (не в якості жесту доброї волі в конкретному випадку, а систематично) від фанатичною «турботи» фіскалів, правоохоронців, чиновників і бюрократів і т.п.

Враховуючи, що ринок інвестицій обмежений і в світі ведеться серйозна конкурентна боротьба за інвестора, нам необхідно на старті переконливо, чітко і однозначно продемонструвати рішучість і готовність до зміни ситуації. Потрібен сильний хід.

Першим кроком, на мій погляд, повинна бути реанімація та модернізація інвестиційного середовища, яке існувало в державі до 2005 р, законодавчої бази, яка його регулювала — законів про спеціальні режими інвестиційної діяльності, спеціальні економічні зони, території пріоритетного розвитку, режими іноземного інвестування і т. д.

Це призведе до відродження інвестиційної активності 13 регіонів, активізації більш ніж 10 вільних економічних зон і близько 70 територій пріоритетного розвитку.

Ці норми потрібно посилити новими регіональними законами, які дозволять кожній області створювати спеціальні економічні зони, території пріоритетного розвитку, спеціальні режими інвестиційної діяльності.

Тільки пакет законів про спеціальні режими інвестиційної діяльності вирішить проблеми територіально-галузевого розвитку країни: кожна область зможе отримати преференції саме для тих галузей, які є найбільш перспективними в даному регіоні.

Модернізоване, «старе нове» правове поле необхідно підкріпити принципово новою системою державного управління, а це і впровадження стимулюючих технологій, як на державному, так і на регіональному рівнях, і контроль ефективності залучення прямих іноземних інвестицій.

Розробка ефективної системи залучення інвестицій призведе до зміни структури і управління як держадміністрацій, так і міністерств.

Необхідно ввести систему щоквартальної (щомісячної), але не просто формальної, а аналітично обробленої, звітності міністерств і обласних держадміністрацій, що відбиває ключові показники інвестиційної активності (кількість робочих місць, створених підприємств, обсяг інвестицій).

Неодмінною умовою реальної оцінки ефективності залучення інвестицій є і адаптована до європейських стандартів державна статистика. Тут також необхідні реформи.

Другий крок — удосконалення до рівня «магніту» Закону «Про індустріальні парки». Документ був прийнятий в 2012 р., але реальних результатів поки не приніс. Практика показує, що він так і не став дієвим інструментом залучення інвестицій: 11 парків, які внесені до Реєстру індустріальних (промислових) парків України, не працюють. Потрібно змінити законодавчу базу, щоб посилити фіскальні преференції та інвестиційні стимули для них.

Важливо зробити цей Закон законом прямої дії, без бюрократично-маразматичних механізмів, що перетворюють правову базу в систему гальмування, а не стимулювання.

Дуже важлива довіра Кабінету міністрів до суб'єктів господарювання, і в цьому контексті необхідно переносити відповідальність за надані преференції і пільги на регіональний рівень та керуючі компанії індустріальних парків.

«Курячі стегенця» 2005 так налякали корупційною складовою, що вводяться законодавчі перестрахувальні механізми, які ускладнюють ведення бізнесу та відлякують інвесторів.

Наприклад, не повинно бути так, що світові транснаціональні компанії, що володіють ексклюзивними виробничими технологіями, подавали в Кабмін величезний перелік документів, погоджували його з низкою міністерств і відомств, витрачали величезні зусилля, щоб довести, що технологічні лінії їхніх компаній не виробляються в Україні.

Як показує світовий досвід, індустріальні парки є реальним інструментом залучення інвестицій, і Україна повинна скористатися ним. Можна спрогнозувати, що після внесення поправок до законодавчої бази індустріальні парки виконають свою ефективну для економіки роль і в нашій країні.

Такі перетворення без втрати часу і величезних зусиль можуть змінити інвестиційне середовище України і створити безліч привабливих точок зростання. У країні почнуть працювати вільні економічні зони, спеціальні режими інвестиційної діяльності, території пріоритетного розвитку, вже згадані індустріальні парки.

Пройти повз таке різноманіття інвестору буде вже важко. Що це, якщо не сигнал світовій бізнес-спільноті про інвестиційну відкритість України?

Більше того, ми б повернули довіру інвесторів, які вже працюють в країні, і повернули б їм те, що забрали, впроваджували б нову практику роботи держави з інвесторами (визнали помилку і виправили її). Всі ці дії дозволили б активізувати інвестиційну політику, щоб підготуватися до третього кроку.

Третій крок — реалізація проекту «Україна — найпривабливіша країна для інвестування». Для реалізації цього проекту необхідно:

• створити нову правову основу інвестиційної діяльності;

• сформувати пакет потужних інвестиційних стимулів і пільг;

• спростити порядок ведення господарської діяльності;

• більш активно впроваджувати світовий досвід у сфері залучення інвестицій і т.п.

І ще один дуже важливий аспект. Потрібно розуміти, що реформи в інвестиційній політиці — дуже важливий етап на шляху становлення нової економіки України. Прямі іноземні інвестиції — не самоціль, а шлях до сходження на новий економічний рівень, з усіма його вигодами для країни.

Але це лише перший етап. Україна має всі можливості, щоб вирішити амбітне надзавдання — побудувати інноваційну економіку і створити українські технології, які будуть затребувані в усьому світі.

Для цього необхідно разом із залученням зарубіжних інвестицій створювати власне підприємницьке середовище, де правилом для людини або компанії, держави чи бізнесу буде створення високотехнологічних ноу-хау, а інноваційне ведення бізнесу стане нормою.

І у всіх процесах будуть домінувати як «велика І» (всесвітні відкриття), так і «маленька і» (поліпшення).

Домінантами на шляху економічного розвитку країни є трансформація суспільної свідомості, принципово нова система освіти, децентралізація влади і ліквідація корупційної складової.

Нова система освіти

Пропонований алгоритм дій виглядає наступним чином:

• відродження спеціальних економічних зон, територій пріоритетного розвитку, інвестиційних режимів і посилення законодавства, що регулює діяльність індустріальних парків;

• створення нової інвестиційної моделі «Україна — найпривабливіша країна для інвестування»;

• побудова інноваційної економіки — створення українських технологій.

Саме це і є шлях «від точок зростання в Україні» до точки зростання «Україна», який зможе забезпечити перехід нашої країни з третього світу в перший.

Журнал «Бизнес» 

Знайшли помилку в тексті? Повідомте нам про неї: виділіть текст та нажміть Ctrl+Enter. Дякуємо!
Loading...

Новини за темою

Останні новини

Вчора, 2018-12-10
Інформаційне повідомлення
Коментувати новини на нашому сайті дозволено лише на протязі 30 днів з моменту публікації.

Новини партнерів

Останні коментарі

Це вже навіть дурістю не слід називати - явні ознаки розумового розладу......
Зоотехнік (2018-04-17 20:06:47)
Звичайно ж у влади гешефтників грошей немає, бо всі гроші розкрадені і виведені за межі України......
Запорожець (2018-04-16 20:31:24)
Світовій спільноті треба відкрито говорити про економічну агресію сіоністів проти України - саме агенти сіонізму, які прийшли до влади розграбували Україну....
Гардистон (2018-04-14 18:19:00)
Ото такі "європейські цінності" - обстрілювати та руйнувати міста інших держав... Та й "русскіє братья" такі ж самі гади - лізуть усюди як свині......
Запорожець (2018-04-14 13:36:45)
За декілька століть нічого не змінилося у ставленні ляхів до українців. Досить вже базікати про "польських друзів" - і вивчали історію, і класиків читали, і бували і клятій Польщі....
Веркблей (2018-04-14 06:56:22)