На Закарпатті зникають кращі зразки угорської архітектури (ФОТО)

На Закарпатті зникають кращі зразки угорської архітектури (ФОТО)

Берегово (Берегсас) – просто рай для дослідників архітектури минулих століть на Закарпатті. Адже у цьому затишному містечку представлені майже всі колись поширені в Угорщині архітектурні стилі – від романського до сецесії. 

А найбільш яскравими представниками останнього є так звані «будинки-близнюки», або палаци Мейгеша і Кубовича. Зауважимо – поки що є...

Ці два колись надзвичайно гарних будинки побудовані ще на початку минулого століття і знаходяться нині на перехресті вулиць Тіноді і Сечені.

Схожі один на одного, вони колись були окрасою Берегова – зведені у стилі віденської сецесії, і досі неодмінно привертають увагу туристів. На жаль, сьогодення у цих унікальних столітніх будинків вкрай сумне. 


Праворуч – палац Кубовича, він належав до війни відомому берегівському адвокату Гейзі Кубовичу. До приходу в місто радянських військ тут також розміщувався угорський банк «Алфелді». Тепер на першому поверсі аптека, на інших – приватне житло.

Другий палац належав головному архітектору міста Шамуелу Мейгешу, в ньому розміщувалися квартири, які архітектор здавав у найм. Нині тут досі приватні квартири, а внизу – магазин, який теж має назву «Мейгеш».


Так сталося, що перший палац – Кубовича – сьогодні виглядає більш плачевно, оскільки його практично жодного разу не ремонтували. Але саме цей факт дозволив будівлі зберегти у своїй архітектурі всі елементи сецесії – декоративні рослинні та квіткові орнаменти. Тому, незважаючи на свій недоглянутий стан, палац Кубовича має велику цінність – багатьом його елементам вже понад 100 років.

У той час будинок Мейгеша в ході реконструкції втратив всі декоративні сецесійні елементи, що колись його прикрашали, в тому числі й купол кутової башти-еркера. Тому будівлю відносять до стилю модерн. Утім, на його стінах досі можна побачити декоративну дзеркальну мозаїку у стилі відомого каталонського архітектора Антоніо Гауді (1852-1926). Звернула на це увагу і робила фотографії ужгородська художниця Ліна Дегтярьова. 

У радянські часи обидві будівлі віддали під «комуналки», нині тут окремі житлові квартири.


Сьогодні без болю і сорому на ці будинки, які вже неможливо називати палацами, дивитися неможливо. Вони обидва перебувають в аварійному стані. У «Мейгеші» у під'їзді – різкий запах нечистот, зверху буквально просто зі стіни тече на унікальну гарнющу плитку чеського періоду вода, просто по гарним колись елементам декору. Сходи брудні, хоча десь на них ще залишилися бронзові зачіпки для килимових доріжок. А на вулиці ледь не на голови перехожім сиплеться штукатурка з балконів.


«Ситуація критична. Потребує проведення термінових заходів зі збереження – консервації з подальшою реставрацією», – так вважають фахівці.

Однак як це здійснити на практиці – не знає ніхто. Будинки не мають жодного охоронного державного статусу. У Берегові, як і в інших містах Закарпаття, за архітектурними пам'ятками слідкують лише окремі меценати та любителі історії рідного краю. Часом вберегти від руйнування певний унікальний об'єкт допомагає сусідня країна – Угорщина або Словаччина. Таким чином у Берегові був збережена та реконструйована велична будівля колишнього Королівського жупного суду – нині це Закарпатський угорський інститут ім. Ференца ІІ Ракоці.

У випадку збереження або хоча б консервації палаців Мейгеша та Кубовича сподіватися, здається, нема на кого...

Олександр Ворошилов, фото автора та Ліни Дегтярьової, для Beregovo.Today

Знайшли помилку в тексті? Повідомте нам про неї: виділіть текст та нажміть Ctrl+Enter. Дякуємо!
Loading...

Новини за темою

Останні новини

Вчора, 2017-07-26
Інформаційне повідомлення
Коментувати новини на нашому сайті дозволено лише на протязі 30 днів з моменту публікації.

Новини партнерів

Останні коментарі

Якщо це лобіює Супрун,то треба змінити назву на : " Нові ліки від СНІДу будуть випробовувати на українцях!" Бо іншого від цієї дурепи очікувати даремно!...
555 (2017-07-26 20:58:07)
Кому будет интересно нашёл отличный Торрент плеер с возможностью быстрого поиска любого торрент файла буквально за считанные секунды по всему ру-нету, а так же удобный и простой плеер для просмотра фи ......
JFXgoant (2017-07-26 18:34:28)
Есть кто-то, кто может назвать древних греков глупцами?В изначальной версии демократии право голоса имели только те, кто мог ответить за свой голос имуществом. То есть те, кому было что терять. Не Гор ......
Viktor (2017-07-26 12:35:18)
Судяться вони за хабарі,які свого часу роздали,щоб бути монополістом! У нас так весь "бізнес" працює,спочатку хабарі потім схеми і відкати. В автопромі не краще, спочатку лобіюють китайських ......
ХХХ (2017-07-26 12:01:15)
Пенсионер.Подерживаю. Пенсионер может избираться (ну если мудрость есть) но не может избирать. Да, имеет смысл ценз самообеспечения. "Идеальный" избирательный закон смысла не имеет - еще одн ......
Василий (2017-07-25 08:29:01)