Та сама яскравість при шестикратному зменшенні витрат електрики

Та сама яскравість при шестикратному зменшенні витрат електрики

Це здатні забезпечити світлодіодні лампи, які, до того ж, не шкодять очам.

Починаючи з минулого номера«Закарпатка» долучилася до «енергоощадного лікбезу» від старшого викладача кафедри технології машинобудування інженерно-технічного факультету УжНУ Євгена Драгули. Цього разу він розкаже, як можна зекономити на освітленні чи то власного помешкання, чи комерційного об’єкта. Погодьтеся (зауважує автор матеріалу), з огляду на чергове анонсоване подорожчання електроенергії – тема актуальна.  

Люмінесцентні лампи не варто вкручувати там, де світло часто вмикають-вимикають

За словами Євгена Юрійовича, один із найпростіших варіантів економії – заміна ламп на енергоощадні. А вони бувають двох типів: люмінесцентні (CFL) й світлодіодні (LED). Перші порівняно зі звичайними лампами розжарювання не нагрівають довкілля, споживають енергії разів у п’ять менше й при цьому дають потужний світловий потік, а відтак рахунки на електроенергію суттєво знижуються. При цьому ще й можна вибирати колірний спектр ілюмінації – звичний жовтий чи білий. «Але я б не рекомендував встановлювати їх там, де світло часто вмикають-вимикають, зокрема де є прив’язка до датчиків руху та регуляторів освітленості, а ще – при високій вологості в приміщенні. За таких умов люмінесцентні лампи не відпрацюють весь свій потенціал, який насправді значно вищий, ніж у традиційної «грушки». Вважається, що термін дії лампи розжарювання – до 1000 годин. Утім, мало хто знає, що за нормативом такий строк експлуатації має витримати …половина ламп. І де гарантія, що вам трапиться екземпляр із кращих 50%? Реально ці лампи перегорають часто. Натомість для люмінесцентних, які ми вкручуємо в звичайні патрони, ресурс становить від 6 до 12 тисяч годин. Але багато хто, побачивши, що лампа розжарювання коштує, нехай, 4 грн, а люмінесцентна – 36, обирає все-таки першу. Хоча друга навіть на терміні роботи цю дев’ятикратну різницю вже «відпрацює», а те, що вона в 5 разів менше споживає енергії – це вже чиста економія», – каже Євген Драгула. Натомість комерційні об’єкти, які платять за електроенергію в 4 рази більше, ніж фізичні особи, здебільшого таки перейшли на люмінесцентні лампи, особливо там, де світло практично не відключається цілодобово. 

Найкращий варіант – світлодіодні лампи

І все-таки як для комерційних, так і для побутових споживачів є ще кращий варіант – світлодіодні лампи. Вони, на відміну від люмінесцентних, не містять парів ртуті, і це вагомий плюс: по-перше, якщо ненароком «LEDка» розбилася – нема ніякої загрози для здоров’я, по друге – при утилізації не треба думати, де ж приймають ці лампи (як із люмінесцентними), їх можна просто викинути в  звичайний контейнер: ніяких шкідливих випарів вони не дають. Хоча краще віддати на вторинну переробку, адже світлодіодні лампи практично стовідсотково підлягають їй – та, на жаль, вона у нас поки не розвинена. 

«Ну і, звісно, найкращими вважаються LED-лампи ще й завдяки своїй ощадності та високому ресурсу роботи, – переконує науковець. – Загалом вони в понад 6 разів економніші за лампи розжарювання: 10-ватна світлодіодна прирівнюється до 75-ватної звичайної за рівнем освітлення. Інша річ, що це буде біле світло, а не звичне жовте (жовті «LEDи» є, але їх рідше використовують). Зате воно «немиготливе», на відміну від інших видів ілюмінації, а відтак не псує і не втомлює зір. А витримують світлодіодні прилади 50 і більше тисяч годин світіння, при цьому не бояться частого включання-виключання й вологості! Такі лампи спокійно прослужать вам 5-6 років і працюватимуть далі, хіба що рівень світіння після цього стане меншим. Єдиний їхній недолік – висока вартість. Семиватна «LEDка» коштуватиме в еквіваленті до 5-6 доларів, залежно від виробника й терміну гарантії. Потужніші екземпляри потягнуть на 7-8 умовних одиниць». 

Євген Драгула підрахував: якщо, наприклад, у магазині, де освітлення цілодобове чи 10 – 12-годинне, поставити LED-лампи, то навіть порівняно з люмінесцентними вони окуповуються за рік! «Світлодіодні прилади стають популярними серед тих, хто вміє рахувати гроші», – підсумовує він. 

«У нас люди не вкладатимуть в енергоощадні технології, доки отримуватимуть енергоресурси за ціною, нижчою від собівартості»

Цікаво, що в ЄС, наприклад, узагалі заборонили використання ламп розжарювання – там дійсно дбають про енергоощадність і навіть змушують до неї. Росіяни так само мають у законодавстві обмеження щодо застосування традиційних «грушок». А що в нас? «Попри те, що я не прихильник підвищення вартості енергоносіїв без зростання зарплат, мушу констатувати: в Україні люди доти не вкладатимуть кошти в енергоощадні технології, доки отримуватимуть електроенергію й газ за ціною, нижчою від собівартості. Якщо ми зараз говоримо про електрику, то середньозважена оптова ціна її виробництва в нашій державі – близько 1 гривні за кВт-год. Це враховуючи середній показник собівартості атомної, гідро-,  теплової й інших видів електроенергії. Ну не може вона коштувати 30 копійок за таких умов! Але в нас кожен керівник, депутат, партія  хочуть сподобатися електорату, тому й не піднімали ціни. А за великим рахунком, поміняти всі лампочки на економні в будинку, й то досить великому, обійдеться в 500 грн», – каже Євген Юрійович. 

За його словами, комерційні споживачі, для яких електроенергія обходиться в 1,70 грн за кіловат, уже давно звернули увагу на енергоощадні технології, у світлі нинішніх тенденцій прийдуть до цього й пересічні закарпатці. «Кошти в багатьох із них для цього є, але потрібна ще й підтримка держави – ті ж податкові знижки, пільгові кредити тощо. Бо енергоощадність передбачає не лише заміну лампочок, це має бути комплексний підхід. Не секрет, європейські помешкання в рази менш енергоємні за наші. Якщо ми знизимо енергоспоживання в приватному секторі хоча б на 30 відсотків – це вже мільярди доларів у масштабах країни. На жаль, у нас мало вітчизняних виробників у цій галузі, відповідно, ми інвестуватимемо переважно в чужу економіку, але енергетичну незалежність здобуватимемо таки для себе», – підсумовує науковець. 

То, може, не чекатимемо, поки тарифи на електроенергію стануть наближеними до реальних, а вже сьогодні поступово почнемо міняти лампочки вдома – на ті ж світлодіодні? Ну, хоча би там, де старі й так перегоріли, тож заміна все одно потрібна…(зауважує автор публікації).

Джерело:Мирослава Галас;

 karpatnews.in.ua   
Знайшли помилку в тексті? Повідомте нам про неї: виділіть текст та нажміть Ctrl+Enter. Дякуємо!
Loading...

Новини за темою

Останні новини

Інформаційне повідомлення
Коментувати новини на нашому сайті дозволено лише на протязі 30 днів з моменту публікації.

Новини партнерів

Останні коментарі

нам украинцам глуьркр наплевать на Бандеру потому что это все цыганско татарские отморозки. скрывающиеся под маской украинцев были.Так что жгите сколько вам заблагорассудитсяно лучше спалите фото цыг ......
Ulia (2018-03-20 13:47:17)
Одного батальону замало - треба зміцнювати український кордон, бо Угорщина такий само ворог, як Польща, Румуніяі Росія. Досить плазувати перед продажною Європою!...
Гардистон (2018-03-20 13:44:21)
Українцям слід адекватно відповісти споконвічним ворогам України - спалити ляшські прапори та перестати вірити дурницям про "польських друзів". Go out!...
Веркблей (2018-03-20 13:40:59)
Сіоністи намагаються через підконтрольний їм уряд України знищити українську промисловість, щоб заполонити Україну своїм непотрібом - отакі "реформи"....
Запорожець (2018-03-20 13:37:43)
Недобитки Гітлера зовсім знахабніли. Дарма Красна Армія не потопила гадів у Дніпрі, коли ті втікали з-під Сталінграда. От вам і Європа з її "цінностями"... Гади недобиті....
Відривайло (2018-03-20 13:33:54)