Якою бути новій Стратегії розвитку Ужгородської громади?

Якою бути новій Стратегії розвитку Ужгородської громади?

Ужгород у своїй новітній історії вже мав три документи стратегічного розвитку – прогнозну Програму «Ужгород-2010» (1999-й рік), Концепцію сталого розвитку міста (2004-й рік) і Стратегію розвитку міста Ужгород до 2015 року, розроблену і прийняту міською радою у 2008 році.

Зараз необхідно розробити нову Стратегію розвитку Ужгорода: на період до 2020 року — якщо мова йде про короткострокові стратегічні цілі; або ж середньострокову на період до 2025 року.

Особливість нинішнього «перехідного» щодо стратегічного планування 2015 року полягає в тому, що цей рік водночас є ще й визначальним і переломним в сенсі кардинальних реформ по запровадженню нової системи територіальної організації влади і місцевого самоврядування в Україні. Причому, із запровадженням ще й нової територіальної основи цієї реформи, коли базовою адміністративно-територіальною одиницею для місцевого самоврядування виступатимуть не території відповідно міських, селищних чи сільських рад, а їх об'єднання у значно більші за площею своєрідні міні-райони, які отримають назву громада.

До прикладу, в нинішньому Ужгородському районі в результаті об'єднання нинішніх кількох десятків місцевих рад планується залишити всього чотири нових адмінтеродиниць-громад: Ужгородську, Чопську, Середнянську, і Великодобронську.

У лютому вже прийнятий ключовий Закон України «Про добровільне об'єднання територіальних громад», відповідно до якого буде формуватися не лише новий адміністративно-територіальний устрій областей як сукупності громад, але й нове виборче законодавство до рад цих громад задля реалізації місцевих виборів жовтня 2015 року на новій територіальній основі.

В подібній ситуації біло б пустою тратою сил і ресурсів розробляти новий Стратегічний план розвитку лише для міста Ужгорода. Однозначно, що нову Стратегію розвитку слід розробляти для майбутньої адміністративно-територіальної одиниці — Ужгородської громади, до складу якої уже до вересня цього року мають увійти місто Ужгород і найближчі до нього села нинішнього Ужгородського району. В цих селах замість сільських голів і депутатів сільських рад обиратимуть уже лише сільських старост, які за посадами входитимуть до виконкому нової Ужгородської громади.

Ініціативній групі експертів із об'єднання трьох асоціацій органів місцевого самоврядування — регіональних відділень Асоціації міст України, Всеукраїнської асоціації сільських та селищних рад та Асоціації міст, селиш і сіл «Закарпаття — XXI століття» — на останній сесії Ужгородської міської ради вдалося переконати депутатів у тому, що нову Стратегію розвитку слід розробляти уже не для міста, а для території майбутньої Ужгородської громади.

У результаті, відповідне рішення щодо цільової програми з розробки Стратегії розвитку міста Ужгород до 2025 року біло відхилено. Натомість, було створене Відкрите коаліційне об'єднання експертів і громадських організацій «За реалістичну і консолідовану Стратегію розвитку Ужгородської громади до 2025 року».

Днями коаліцією подано Ужгородському міському голові увесь пакет проектів розпорядчих і методичних документів щодо розробки Стратегії Ужгородської громади, включаючи й персональний склад Робочої групи (18 чол.) та додатково залучених експертів (15 чол.), а також — Дорадчого комітету (49 чол.).

Близько половини від утворених Робочої групи і Дорадчого комітету складають працівники структур міської ради і голови постійних депутатських комісій, а інша половина — експерти, науковці УжНУ, фахівці різних напрямків із громадських організацій та підприємці міста. Всі вони уже працюють над розробкою Стратегії — добровільно і виключно на безоплатній основі.

Значна частина з них щойно завершила і розробку нової Стратегії розвитку Закарпаття до 2020 року, яка затверджена на сесії обласної ради 6 березня 2015 року.

Як виявилося, поєднання процесів стратегічного планування з реформним формуванням нової Ужгородської громади з очікуваним синергетичним ефектом проводиться чи не вперше в Україні. Що ж, Ужгород уже не один раз у своїй новітній історії йшов попереду багатьох інновацій та реформних змін. Згадаймо хоча б засудження путчу і ГКЧП у 1991 році, ліквідацію монстра державної торгівлі та малу приватизацію у 90-х роках, ліквідацію системи централізованого теплопостачання 5-8 років тому.

Але для успіху завжди потрібна була реальна консолідація усіх суспільних і владних сил міста. На жаль, із цим на сьогодні є немалі проблеми. Стратегічне планування, яке неможливе без об'єднання зусиль всієї територіальної громади, спроможне, сподіваємось, стати консолідуючим чинником для формування майбутньої і Ужгородської громади, і Стратегії її розвитку до 2025 року.

 

Олег Лукша, співголова коаліційного об'єднання «За реалістичну Стратегію розвитку Ужгородської громади до 2025 року», консультант Асоціації міст України, віце-президент Асоціації міст, селищ і сіл «Закарпаття — XXI століття».

Знайшли помилку в тексті? Повідомте нам про неї: виділіть текст та нажміть Ctrl+Enter. Дякуємо!
Loading...

Новини за темою

Останні новини

Вчора, 2017-05-24
Інформаційне повідомлення
Коментувати новини на нашому сайті дозволено лише на протязі 30 днів з моменту публікації.

Новини партнерів

Останні коментарі

Це що? Чоловіче добрий, ви писали не з бодуна?...
leo (2017-05-24 16:32:41)
мы тоже не хотим таких союзников которые хотят заселить всякими иноплеменниками нашу Христианскую страну. Президент Венесуэлы Николас Мадуро продолжает свое движение к изменению конституции, несмотря ......
Dthf (2017-05-24 14:11:26)
вернее сказать- язычесва. потому чо коммунизм это все ветвь язычества, поклонения умершим злым духам.А знаете почему турия наложила ВЕТО а участие Австрии в программах военного сотрудничества НАТО. По ......
Вера (2017-05-24 09:49:41)
Очередная шутка: Как у Дэвида гЕтты в песне -становится очень опасно, если превентированный удар не будет у странам хамитов, то страны Иафетов и симитов могут быть уничтожены уже этим летом в самое бл ......
Fkmaf (2017-05-24 08:53:29)
Всем добрый вечер! Хотелось бы сказать что не нужно изобретать велосипед, у нас уже есть украинская прекрасная соцсеть, телефония это ВОМЕР! Многие уже пользуются и я в том числе и вам рекомендую!...
Светлана (2017-05-23 22:11:30)