Олександр Солонтай: «Вся територія вздовж Тиси піддана системам налагодження підкупу»

Олександр Солонтай: «Вся територія вздовж Тиси піддана системам налагодження підкупу»

Напередодні парламентських виборів хочеться сформувати загальну картину, розставити акценти, почути прогнози тощо.

З цим проханням звернувся до Олександра Солонтая – керівника програми практичної політики Інституту Політичної Освіти, політолога, незалежного експерта.

 - Олександре, охарактеризуйте політичну ситуацію на Закарпатті напередодні парламентських виборів. Які особливості цьогорічної кампанії в області, що найбільше привертає увагу?

-   Вітаю! Вибори-2012 дуже особливі. Ми повернулися в 2002 рік: схожі виборчі правила, підходи учасників, поява сильних незалежних мажоритарників. Багато паралелей із забутого минулого і, разом з тим, багато нових моментів. Для Закарпаття вибори також унікальні: вперше Берегово позбавлене можливості бути центром округу, гірський округ став округом з найменшою кількістю кандидатів на Західній Україні. Ужгород взагалі став найунікальнішим округом в Україні. Тут 1-3 місця в рейтингах займають позапартійні кандидати. У мене до Вас також є запитання, а чому Ви вирішили запитати саме мене?

Бо Ви маєте репутацію одного з найоб'єктивніших політологів. Чому не спитали це по телефону, коли ми домовлялися про розмову?

— Я хотів, щоб це потрапило в інтерв'ю (сміється). Думаю, багатьом людям на Закарпатті абсолютно незрозуміло як це я раптом став політологом. Мене ж люди зовсім інакше знали 10 років!

Розумний хід. Продовжимо. Хотілося б почути більше конкретики. Наприклад, щодо вислову: «багато паралелей з забутого минулого і, разом з тим, багато нових моментів». Не соромтесь вживати прізвища, законопроект про наклеп ще не прийнято:)

-   Навіть якщо приймуть, то все рівно казатиму з прізвищами! Але тут з минулого я мав на увазі саме виборчу систему: у 2002 році Закарпаття теж обирало до ВРУ народних депутатів по списках, плюс шість округів на нашій території. До речі, в 2002 році обрали по Ужгороду Сергія Ратушняка, який знову балотується. Те ж саме по Мукачеву — Віктор Балога, і Сваляві — Олександр Кеменяш. Всі вони мають шанси і це свідчить про те, що Закарпаття, так би мовити, консервативний регіон: політиків хоч і змінюють, але, по-перше, повільно, по-друге, довго придивляються до нових, по-третє, політики роблять певні дії, щоб зберігати так довго свою популярність. Це відрізняє Закарпаття від інших регіонів, де часто за 10 років змінилося майже все.

-   Скажіть кілька слів про методи передвиборчої агітації, адже цей консерватизм, про котрий ви говорите, в основному тримається на підкупі виборців. Ви погоджуєтесь?

- Я іншої думки. Так, за 10 років підкуп тільки розвився. Такого прямого підкупу, яке зазнало Закарпаття у 2010-х роках на місцевих виборах та зазнає зараз тоді не було. Україна була біднішою і кандидати обходилися подарунками, що теж коштувало колосальні гроші. А зараз ми спостерігаємо те саме. Також в додачу прямий підкуп виборців за схемою: обмінюємо гроші на голос. Але названі мною політики мають в своїх округах значний рейтинг підтримки і без грошових підкупів. Інше питання — чи достатньо цього рейтингу, щоб отримати мандат народного депутата? Ось тут і може в них з'являтися спокуса підкупу. Як експерт, думаю для справжніх політиків це шлях помилковий, можна розгубити підтримку тих, що вже є, і навіть інколи не отримати нових виборців. Але для бізнесменів, олігархів та корупціонерів підкуп – це засіб як бути в бізнесі та політиці одночасно.

—  Тобто Ви вважаєте, що конкуренція між кандидатами є чесною?

—  Та де там, на жаль, ні. Вся територія вздовж Тиси піддана системам налагодження підкупу, від Рахова аж до Чопа. Ті, що скуповують голоси, шукають виборців, які готові продати свій голос. Люди сьогодні продають сумління, а потім самі отримають малоякісну владу.

А як бути з використанням адмінресурсу? Адже в цьому випадку виборець без власного бажання повинен віддавати свій голос. Хто на Закарпатті найбільше зловживає використанням адмінресурсу?

- Традиційно, партія влади. На Закарпатті в 2002 році адміністративним ресурсом зловживали СДПУ(о), в 2006-2007 роках – Наша Україна, а тепер – Партія Регіонів. Влада не соромиться нічого, в тому числі балотування до ВРУ керівника РДА (я маю на увазі голову РДА на Тячівщині).

-   Думаю, Ви погодитесь, що партія "Єдиний центр" Балоги – це єдина реальна політична сила, що може конкурувати з ПР. Як ви оцінюєте її діяльність?

- Знову маю іншу думку. В області є активними і можуть повноцінно змагатися Партія Балоги (сьогодні вона називається Єдиний Центр), Партія Регіонів Януковича, об'єднана Батьківщина Тимошенко-Яценюка підсилена Свободою, УДАР Кличка-Пинзеника-Наливайченка. Крім того, в останні роки посилилась Свобода та утримують позиції угорці, які у випадку об'єднання будуть серйозною політичною силою в області.

Але ж угорці традиційно підтримують на Закарпатті провладну партію, якою б вона не була.

-   Найбільша проблема угорців навіть в іншому — наявність двохпартій сильно послаблює їх, якщо порівнювати з тим самим Меджелісом в Криму. Щодо власне Єдиного центру, то всі ми були свідками того, як ЄЦ отримав величезну кількість мандатів в усіх радах завдяки коштам, підкупу і мережевому маркетингу. Це стало можливим тільки завдяки відсутності втручань правоохоронних та інших органів, які забезпечила влада.

-   Тобто ви вірите в те, що якби угорці не були розділені, то не підтримували б так віддано провладну партію, а намагалися б вибудовувати власну тактику дій?

-   Впевнений у цьому. Тоді вони були б самостійними, а ще вони підтримували б тільки ті політичні сили, які виступають за зближення з Європейським Союзом, а не всі, що при владі, бо так їм приходиться.

Ви наголошуєте, що Ужгород став найбільш унікальнимокругом в Україні. В чому унікальність?

-   Якщо подивитися на інші округи в Закарпатті чи будь-який регіон України, то ми побачимо, що в трійку найсильніших кандидатів входять представники ПР, Батьківщини, УДАРу, Свободи, КПУ та інших дрібніших партій. В Ужгороді все не так, унікальна ситуація на всю Україну: найсильніші кандидати – це самостійнці гравці: Сергій Ратушняк та Павло Чучка, а також формально самовисуванець, хоча насправді член команди Балоги – Володимир Смоланка. Ніде такого в Україні нема, щоб самовисуванці мали 1-3 місця в рейтингу, а кандидати від партій ділили 4-7 місця. 

Яке Ваше ставлення до цих трьох кандидатів? Кого вважаєте найдостойнішим?

-   Я ужгородець, тобто як експерт мушу обмежитися в коментарях. Тим більше, що всі знають про мої приятельські стосунки з Павлом Чучкою. Давайте краще про інші округи поговоримо, а про Ужгород лише скажу, що цьому місту потрібний народний депутат, який буде голосувати за звільнення політичних в'язнів, за зближення України з ЄС, який залишиться жити в Ужгороді і буде незалежно від позицій всіх партій та кандидатів в президенти дбати саме про нашу громаду!

-   Тобто точно не Ратушняк.

- Чому ні?

Олександре, ну ви ж ужгородець і не мені вам пояснювати чому ні.

-  Він не пройшов по якомусь критерію? (сміється) Я би не хотів у нашому інтерв'ю коментувати пару Ратушняк-Чучка, саме по тій причині, що в Ужгороді я не тільки експерт, але й виборець. Будь-які мої слова будуть сприйняті заангажовано і як агітація, і через це Ви аналогічно поставитеся до всіх інших моїх коментарів.

Не думаю, що сприйматимуться заангажовано і як агітація, бо Ви насамперед свідомий громадянин. Ратушняк не пройшов по багатьох критеріях. А голосувати за звільнення політичних в'язнів точно не буде, бо зараз працює на розігріві у пана Ковача – регіонала.

- Наївно думати, що Ратушняк може бути в когось «на розігріві». Якщо хтось так і подумав, то хай подумає, а чи не може бути навпаки — своєю кампанією Ковач є просто тараном проти Смоланки і розчищувачем дороги для Ратушняка? Що я знаю точно, так це те, що у Ратушняка свій стабільний рейтинг, а в Ковача його нема. Про політичних в'язнів, то треба питати Сергія Ратушняка. Ми ж можемо лише дивитися на його досвід роботи у ВРУ 2002-2006 рр., він ставав і на бік опозиції, і на бік влади залежно від ситуації.

Ви вважаєте Ратушняка настільки слабохарактерним, що він погоджується на роль шоу-мена перед виступом Ковача тільки заради того, аби Ковач розчистив йому дорогу?

- Я думаю, що Ратушняк – це фігура, а Ковач просто виконує технічні функції для ПР. Ковача висунув Ледида, узгодивши це рішення в партії на найвищому рівні.

 - Ратушняк фігура зі знаком «+» чи «-» ?

- Все в порівнянні, для того, щоб твердо поставити йому плюс, треба порівнювати з іншими регіонами України, а для того, щоб твердо поставити мінус, треба порівнювати з біографіями європейських політиків. Ратушняк точно не технічна фігура, він реальний кандидат. Реальні шанси на перемогу в Ужгороді зараз має тільки він, а також Павло Чучка.

-  Щодо «Удару» Кличка на Закарпатті. Як Ви оцінюєте їхню діяльність?

- Партія-новачок. Для УДАРу будь-який результат понад 10% вже буде сильним і потужним входженням в політику. Щодо шансів на округах, то за моєю оцінкою їх нема. Єдиний округ, де можна перемогти УДАРу, – це Хуст, але це тільки за умови узгодження з Батьківщиною в найближчі дні. Крім того, в прохідному списку УДАРу голова обласної парторганізації Валерій Пацкан, тож УДАР гарантовано принесе для Закарпаття один мандат.

Ваш коментар з приводу партії Наталії Королевської. Яка в них ситуація на Закарпатті?

- Думаю, вони підібрали занадто слабкий склад кандидатів, щоб мати будь-які шанси. Єдиний кандидат, який відомий був до виборів-2012, – це кандидат в Ужгороді, але шансів у нього немає. Загалом у партії Королевської дуже незначні шанси мати пристойний відсоток на Закарпатті: у нас сільський регіон і малі містечка, тут шоу та телевізійний формат спрацюють менше, ніж в інших регіонах.

-  Олександре, якими будуть наслідки парламентських виборів для Закарпаття? 

-  Закарпаття буде краще представлене в парламенті, ніж це є зараз. Частіше б вибори! Влада матиме багато народних депутатів, у неї після цих виборів будуть відсутні жодні аргументи, чому така низька забезпеченість в державному бюджеті вирішення питань нашого краю. Це добре. А загалом повернення до такої мажоритарно-пропорційної системи – це стояння на місці. Десь буде краще, десь буде гірше, десь нардепи працюватимуть, а десь – ні, бо вважатимуть, що вони з виборцями вже розрахувалися.

Зараз до ВРУ балотується дуже багато нинішніх, або колишніх народних депутатів-закарпатців і загалом ми знаємо і бачимо, що від них можна очікувати. Шелевер, якщо виграє у Петьовки, то думаю буде строго дотримуватися дисципліни в Партії Регіонів. Якщо б об'єдналися Батьківщина, УДАР і Свобода, то шанси могли б з'явитися в Олега Куцина. В разі його проходження він, звісно, поповнив би лави фракції Свободи.

У Вас який передвиборчий настрій: оптимістичний чи песимістичний? Як думаєте, хто матиме більшість у новому скликанні ВРУ?

- Наступна ВРУ буде хиткою, провідний тон почнуть задавати депутати-мажоритарники. 28 жовтня вибори не закінчаться. На відміну від періоду 2007-2012 років, постійно в різних точках України будуть звільнятися округи і будуть відбуватися довибори. Закарпаття це теж може стосуватися, адже зі зміною урядів та влади, багато хто із закарпатців традиційно мітитиме у виконавчу владу.

Тепер кілька слів про ситуацію на округах.

- По Мукачеву перемозі Балоги може зашкодити лише об'єднання і влади, і опозиції. Це малоймовірно, тому, думаю, він переможе. Буде певний час відсиджуватися в нардепах, проводити перегрупування сил, бізнесу, команди, щоб вступити у вибори-2015. Мабуть має плани поставити на ту команду, яка переможе на президентських виборах. smile

У горах, як відомо, опозиція висунула голову Батьківщини Олександра Кеменяша. У нього дуже значні шанси. Влада виставила Михайла Ланя, який владою всіляко підтримується. Саме тому тут так мало кандидатів, найменше в усій Західній Україні. Але зате в цьому окрузі чітко видно змагання влади та опозиції. Вся влада тут сконцентрувалася проти О. Кеменяша, чого не скажеш про опозицію в широкому плані. Фактично кандидат від УДАРу, а також Аржевітін, практично грають на стороні влади.

Щодо Півдня Закарпаття, то тут, як відомо, балотуються рідні брати Балоги: Іван та Павло. Їм реально протистоять кандидати від Партії Регіонів і вони також націлені на перемогу. Як ми бачимо, кандидати від опозиції, так як і на Тячівщині-Рахівщині роз'єднані і тому не можуть посісти 1-2 місця. Ми одночасно маємо кандидатів від Батьківщини-Свободи та від УДАРу і ще незалежних опозиціонерів в додачу, наприклад, Михайло Джанда по Хусту, та місцевих лідерів, наприклад, Микола Ковач – угорський лідер. В результаті, опозиція та альтернативні кандидати так сильно розтягують голоси, що шансів практично нема.

-   Мене зацікавила теза «Аржевітін грає на стороні влади». Конкретніше, будь-ласка.

-   Аржевітін мабуть робить це несвідомо. Можливо він навіть думає, що десь є якісь шанси, але закінчитися це може дуже кепсько для самої опозиції. Цей округ – це єдиний округ на Закарпатті, де опозиційний нардеп може пройти в парламент. Це було відомо давно. Чому туди пішов Аржевітін – невідомо, але мабуть від безвиході, просто не мав куди піти.

На цьому прикладі ми бачимо всю дезорганізованість опозиції, замість піти по різних округах, на Закарпатті, в Києві та інших регіонах, деякі нардепи висуваються там, де вже є опозиційні кандидати, в той час як влада отримує цілі округи без опозиції, і крім того влада вміє організовуватися і концентруватися на своїх кандидатах.

-   Я б сказав що ця картина з дезорганізованістю опозиції притаманна всій Україні, за деякими виключеннями. Які можна зробити висновки по всіх округах?

-   Наша область незалежних від влади, а під владою я маю на увазі Партію Регіонів і команду Балоги, за теперішніх умов і при наявному списку кандидатів може дати тільки двох нардепів: по гірському округу і по Ужгороду. Щодо чотирьох інших округів, то переможуть або кандидати від ПР, або брати Балоги, але загалом вони провладні.

-   По гірському округу це Кеменяш, чи не так?

-   Так, саме він. Це єдиний кандидат від опозиційних партій (Батьківщини, Свободи, УДАРу та ін.), який зараз має шанси на Закарпатті. Це теж дуже унікально для Західної України, бо загалом опозиційні партії виставили в Західній Україні 2-4 сильних кандидатів на одну область.

Щодо незалежних від влади депутатів то буде максимум один, в Ужгороді. Отже, загалом закарпатці в майбутньому парламенті будуть або товаришувати з владою, або будуть владою.

-   Здається, про все поговорили. Якщо ще хочете щось сказати, то маєте унікальну можливість.

-   Думаю, досить наговорив, щоб мати купу незадоволених (сміється).

Максим МОЛНАР

Знайшли помилку в тексті? Повідомте нам про неї: виділіть текст та нажміть Ctrl+Enter. Дякуємо!
Loading...

Новини за темою

Останні новини

Вчора, 2018-04-22
Інформаційне повідомлення
Коментувати новини на нашому сайті дозволено лише на протязі 30 днів з моменту публікації.

Новини партнерів

Останні коментарі

Це вже навіть дурістю не слід називати - явні ознаки розумового розладу......
Зоотехнік (2018-04-17 20:06:47)
Звичайно ж у влади гешефтників грошей немає, бо всі гроші розкрадені і виведені за межі України......
Запорожець (2018-04-16 20:31:24)
Світовій спільноті треба відкрито говорити про економічну агресію сіоністів проти України - саме агенти сіонізму, які прийшли до влади розграбували Україну....
Гардистон (2018-04-14 18:19:00)
Ото такі "європейські цінності" - обстрілювати та руйнувати міста інших держав... Та й "русскіє братья" такі ж самі гади - лізуть усюди як свині......
Запорожець (2018-04-14 13:36:45)
За декілька століть нічого не змінилося у ставленні ляхів до українців. Досить вже базікати про "польських друзів" - і вивчали історію, і класиків читали, і бували і клятій Польщі....
Веркблей (2018-04-14 06:56:22)