Тюрма за коментар. В Україні готується масштабна "справа політологів"

Тюрма за коментар. В Україні готується масштабна "справа політологів"
Після серії погроз, нападів і кримінальних переслідувань на адресу окремих журналістів і цілих видань, які критикують діючу владу, остання вирішила зайнятися українськими політологами.
Нібито співробітники Служби безпеки вже не перший місяць намагаються здійснити провокацію з кримінальними перспективами для представників цеху політичних коментаторів, які критично оцінюють те, що відбувається в країні. Останніх нібито мають намір викрити в роботі на Кремль, а потім інкримінувати державну зраду.
У мережі розгорнулося полювання на відьом, його вже охрестили "справою політологів", за аналогією зі знаменитим сталінським "справою лікарів-шкідників".
"Страна" з'ясовувала, хто з політекспертів опинився під ковпаком і як СБУ намагається їх спіймати "на гачок".
СБУ відпрацьовує блогерів і Ломів по всій країні
У середовищі політконсультантів розповіли, що чутки про провокації, які готуються ходять вже давно.
"Спочатку це було на рівні посміятися, свого роду жартування над колегами. Але незабаром почали надходити сигнали від джерел у силових структурах. А на ряді сайтів стали виходити пасквілі, де експертів стали називати "чорними політтехнологами", "рукою Кремля" і тому подібними речами", - говорить один з політологів, який попросив про анонімність.
Наші співрозмовники в правоохоронних органах підтверджують, що "розробка" не тільки політологів, а й цілого переліку так званих ЛГДів (лідерів громадської думки) справді здійснюється. Офіційно ця лінія діяльності, яку ведуть "чекісти", у звітах проходить як "профілактика" та упередження. "Там не тільки політологи, просто вони ходять по ефірах та їх знають в обличчя. Викликають для бесід та журналістів, блогерів, що мають малу аудиторію. Підводять це все під кліше боротьби з сепаратистами, лякають статтями КК про держзраду.
Справа Муравицького, про яку ви писали, з цієї опери", - зазначив один з високих чинів у силових структурах. Подейкують, що для "відпрацювання" найбільш норовливих критиків влади, спецслужби залучають представників радикальних націоналістичних організацій. Ветеран АТО, а нині - власник одного з каналів на YouTube Олександр Мединський розповів "Країні", що таким чином представники влади намагалися, наприклад, припинити його діяльність.
"Я не професійний блогер, воював за Україну і вважаю себе патріотом. Але я критикую владу, і за інформацію про моє місцезнаходження представників однієї з націонал-радикальних організацій оголосили винагороду в розмірі 100 тисяч гривень. Невідомі люди викрадали мого помічника і вивозили в ліс, імітували його розстріл", - говорить Мединський.
Сьогодні він ховається, і стверджує - нападки на людей, що дозволяють собі критику влади, ведуться не тільки в столиці. В якості прикладу Мединський наводить історію свого товариша-підприємця, що проживає в одному з обласних центрів України. Чоловік дозволив собі ряд негативних оцінок чинного режиму в соціальних мережах і був тут же брали "на олівець".
"У нього було кілька дзвінків в СБУ, і там йому по-дружньому сказали, що на критику у бік влади "нерівно дивляться". Після третьої зустрічі з настійними умовляннями, він пішов з соцмереж", - каже блогер.
Такі історії з периферії в більшості своїй вважають за краще не виносити на суд громадськості ні силовики, ні самі фігуранти справ. Стосовно ж незговірливих, Служба безпеки приймає більш жорсткі заходи. Висловлювання експертів і навіть, нерідко, звичайних людей в соцмережах трактують як загрозу для суверенітету України і держзраду.
Це особливо тяжка стаття 111 КК, за якою в якості запобіжного заходу не передбачено грошову заставу, а тільки взяття під варту. І опинившись перед вибором - провести як мінімум два місяці в СІЗО або "охолодити запал", багато блогерів знижують градус критики. Хто стоїть за провокацією проти політологів З політичними експертами, які в останні роки стали регулярними гостями телеефірів і заполонили собою інформаційний простір, ситуація вийшла дещо інша.
Перетравивши всередині цеху загрози, політологи зважилися винести сміття з хати і донести інформацію про провокації, які готуються в їх адресу. Деталями відповідної бесіди на цей рахунок поділився на своїй сторінці у Facebook представник уповноваженого з прав людини Михайло Чаплига. Згідно з озвученою ним версії, полювання на політологів ініціювали в керівництві "Народного фронту".
Тут вважають, що причиною фактичного обнулення рейтингу цієї політсили до рівня статистичної похибки стала критика, яку озвучували на адресу "фронтовиків" та їх представників у владі окремі політичні експерти. Мовляв, в помсту за це і був придуманий якийсь концепт кримінального провадження щодо експертів, яких вирішено було звинуватити в роботі в інтересах Росії. І зловити за руку при отриманні грошей за дану діяльність. Що, в свою чергу, дозволило б не тільки "зачистити" інформпростір від незручних влади коментаторів, а й додати політичних очок самому "Народному фронту".
 "Згадайте, не підходили до вас останнім часом дивні персонажі типу "Катерина" (яка стала широко відомою спецагент НАБУ під прикриттям, про яку писала "Країна" - Прим. Ред.) з пропозиціями написати блог за гроші? А провокаційних пропозицій в лічку з метою фіксації ваших відповідей?", - зазначив Чаплига. У коментарі "Країні" він заявив, що бачить єдиним способом протистояння можливої фальсифікації "справи політологів" публічність. Конкретних імен політичних експертів, які опинилися в "зоні ризику" Чаплига не назвав, уточнивши лише: "Під прицілом всі, хто не в пулі провладних ботів". Один з експертів на правах анонімності сказав, що в якості "наживки" політологів нібито провокують за гроші озвучити коментар на користь примирення з Росією та відродження з нею економічних зв'язків, а також публічно підтримати діяльність лідера "Українського вибору" Віктора Медведчука.
Кого СБУ хоче піймати на гачок? Три потенційні жертви Журналісти "Країни" опитали цілий ряд політичних експертів, які регулярно виступають в ефірах телеканалів і не відносяться до так званих "порохоботам". Один з них, Микола Спірідонов висловив переконання, що одиничним фігурантом прийдешнє справа не обмежиться. "Реалізовувати його, за наявними даними, СБУ. Є вузьке коло людей, які перебувають у групі ризику - близько двадцяти осіб. Серед них проводиться свого роду лотерея, де нещасливий квиток витягнуть двоє-троє. Вони і будуть мати реальні проблеми", - підкреслив він. Відразу кілька співрозмовників розповіли про те, що в підвищеній зоні ризику знаходиться політолог Руслан Бортник, відомий своїми жорсткими коментарями на адресу влади. Як кажуть колеги, провокація силовиків на його адресу виявилася невдалою, однак справу продовжують "шити" і можливі класичні підстави з підкиданням грошей та іншими провокаціями. Сам Бортник відмовився коментувати "Країні" подробиці "справи політологів" та свою можливу причетність до нього. У кулуарних розмовах озвучуються імена і ще двох потенційних жертв провокації. По-перше, мова йде про екс-налоговике Олександра Семченка, які нині став політологом, різко опонують владі. Широку популярність він одержав після нещодавнього скандалу в ефірі телеканалу NewsONE з Миколою Вереснем.
Семченко розповів "Країні", що не здивований можливим спробам провокаціями. Але ніяких грошей ні від кого за озвучування своїх думок він не отримував. По-друге, говорять про те, що до "справи політологів" можуть спробувати нав'язати опозиційного журналіста Дмитра Джангірова. Джангіров у розмові з "Країною" заявив, що за останній час йому двічі пропонували "підняти грошей", але він відмовився. У першому випадку підхід здійснювався якоюсь блондинкою, яка представилася співробітницею українського піар-агентства, у другому - представником одного з російських сайтів, який багато пише про Україну (Джангіров не вказав його назва, і лише уточнив, що мова не йде про ресурсі Україна.ру).
"Навпроти мене і так стоїть галочка, мене навіть на кордоні оглядають по всій процедури і сверхтщательно. Я грошей за пости не беру", - підкреслив журналіст. Політичних експертів підводять під статтю" питаннями статусу Криму і ставлення до АТО Політконсультанти також кажуть, що останнім часом почастішали випадки "підходів" до них малознайомих осіб, а також людей представляються журналістами. Ці "човники" озвучують різного роду пропозиції про співпрацю, які здалися опитаних нами політологам дивними. "На мене виходили через одну з соцмереж, пропонували якусь "роботу" і просили про зустріч. За моїми даними, це могло бути елементом готуються провокацій. Гроші при цьому будуть намагатися вручити в обмін на обіцянку і готовність озвучувати в ефірах і своїх оцінках того, що відбувається якісь меседжі сумнівного характеру, які потім можна вписати справу про держзраду", - стверджує Спиридонов. "До мене було два підходи: спочатку пропонували 2 тисячі гривень за надзвичайно компліментарний пост про Медведчука.
Вдруге давали $300. Я на всяк випадок витончені в "Українському виборі" - що це за історія. І там мені сказали, що до неї ніякого відношення не мають. Моя колега також розповідала, що їй за $1 тисячу помічник одного з нардепів від правлячої коаліції (на громадських засадах) пропонував пропагувати тему відмови України від Криму. Потрібно дати коментар на телебаченні і зробити три публікації в особистому блозі", - говорить ще один політичний експерт на правах анонімності. Цікаво, що після серії невдалих "підходів" до політологам, ініціатори фабрикації кримінальної справи нібито навіть розширили перелік тем, на обговоренні яких пропонують заробити. Головна задача при цьому залишається незмінною - на базі цієї роботи підвести експерта під статтю про держзраду, звинувативши у співпраці зі спецслужбами РФ.
Атмосфера страху
За словами Дмитра Джангірова, перша фаза організації "справи політологів" не увінчалася успіхом. Разом з цим він і його колеги впевнені, що після цього провокації не припиняться. Комусь із потенційних жертв можуть просто підкинути якісь докази або гроші.
Причому, саме по собі поширення цих чуток створює серед опозиційних політологів і коментаторів атмосферу страху. Що, можливо, і є однією з головних цілей влади.
"Я знаю, що колеги вживають заходів обережності. Вводиться свого роду самоцензура, окремі оцінки даються не в різкій формі, а обтічно. Ніхто не хоче стати жертвою провокації або підстави СБУ", - говорить один з відомих українських політекспертів.
Знайшли помилку в тексті? Повідомте нам про неї: виділіть текст та нажміть Ctrl+Enter. Дякуємо!
Loading...

Новини за темою

Останні новини

Вчора, 2019-03-19
Інформаційне повідомлення
Коментувати новини на нашому сайті дозволено лише на протязі 30 днів з моменту публікації.

Новини партнерів

Останні коментарі

Це вже навіть дурістю не слід називати - явні ознаки розумового розладу......
Зоотехнік (2018-04-17 20:06:47)
Звичайно ж у влади гешефтників грошей немає, бо всі гроші розкрадені і виведені за межі України......
Запорожець (2018-04-16 20:31:24)
Світовій спільноті треба відкрито говорити про економічну агресію сіоністів проти України - саме агенти сіонізму, які прийшли до влади розграбували Україну....
Гардистон (2018-04-14 18:19:00)
Ото такі "європейські цінності" - обстрілювати та руйнувати міста інших держав... Та й "русскіє братья" такі ж самі гади - лізуть усюди як свині......
Запорожець (2018-04-14 13:36:45)
За декілька століть нічого не змінилося у ставленні ляхів до українців. Досить вже базікати про "польських друзів" - і вивчали історію, і класиків читали, і бували і клятій Польщі....
Веркблей (2018-04-14 06:56:22)