Цього року небагатьом "світить" море -- закарпатські турагентства про бізнес учора і завтра

Цього року небагатьом "світить" море -- закарпатські турагентства про бізнес учора і завтра

Як і де відпочивали закарпатці у 2014-му,  що передбачають туристичні агентства на цей рік?  Розмову про це із керівником турфірми «Фієста» Наталією Попович ми вели ще ДО останнього тотального обвалу курсу валют, а відтак і цін наприкінці лютого. Тобто тоді, коли у кожного співвідношення грошей на те, без чого не проживеш і на те, що хочеться, було бодай трошки оптимістичнішим.

Долар і євро в останні дні формально трохи зміцніли, але ціни зросли і продовжують підніматися, зокрема і на проїзд, комуналку. У Фейсбук трапився гіркий жарт: «Раніше, підрахувавши ціни на путівки, ми розуміли, що ще не втомилися. Зараз, дивлячись на ціни на харчі, розуміємо, що ми зовсім не голодні».

У попередні роки відпочити за кордоном могли собі дозволити і пенсіонери, і студенти

— Пані Наталю, як би ви порівняли для турагенцій початок — січень-лютий — 2015-го уже навіть не з 2013-им, а бодай із минулим, революційним роком?

— Зараз звертаються, можливо, відсотків 10 із тієї кількості клієнтів, які приходили взимку 2014-го. Хоча тоді вже тривали Майдани по всій країні, у січні-лютому торік ми ще масово проводили раннє бронювання відпочинку у Греції, Болгарії, активно продавали автобусні екскурсійні тури європейськими країнами.

Останні років 2-3 за кордон почали їздити навіть ті, хто раніше не міг собі цього дозволити. Путівки могли придбати і студенти, і пенсіонери. Скажімо, відпочинок на морі в Болгарії з переїздом автобусом можна було знайти за приблизно 2 тисячі гривень.

Нині цей сегмент — не дуже забезпечених, повністю відпав. Люди буквально не мають грошей на їжу.

Ще трохи сподіваємося, може ті, хто брав дорогі тури, зараз все одно поїдуть, але в більш економні. Не в Єгипет, скажімо, а в Болгарію. До цієї країни «на море» є тури за ціною близько 100 євро на людину, але це може вийти і 2,5, а може й 4,5 тисяч гривень. Можливо, якщо планували витратити на відпочинок 10 тисяч гривень і відкладали їх, то ще поїдуть.

Проте, крім власне курсу валют і зростання цін, очевидно, негативно спрацює і фактор невпевненості — а що ж буде завтра, чи взагалі буде робота, зарплата.

— Де і як «у кращі часи» відпочивали закарпатці?

— Весь рік були популярні автобусні тури Європою. Вони були порівняно недорогі, починаючи з 60-70 євро в Будапешт і Відень, і дорожчі (150-300 євро) в Прагу, Париж, Амстердам, Рим, Барселону. Це було привабливо ще й тому, що на 3-4 дні поїздки можна було отримати багаторазову шенгенську візу.

Те, що радить туристам, Наталія спочатку «випробовує» на собі.

Так само цілорічно добре продавався Єгипет.

Влітку — Греція та її острови, Туреччина, Іспанія, Чорногорія, Хорватія, Болгарія, чимало дорогих турів – ОАЕ, Мальдіви, Домінікана, Таїланд, Шрі-Ланка. І машинами їздили, і літали.

А тепер зі Львова, як і з Харкова, Запоріжжя, Дніпропетровська, туроператори зняли всі рейси літаками в Єгипет, залишилися лише з Києва та Одеси. Закарпатці ж так далеко їхати не хочуть — це і клопоти, і витрати.

Безвізовий режим: хочеться вірити та нема підстав

— У чому вигода купувати тур? Можна ж усе забронювати через інтернет, дістатися самотужки?

— У багатьох випадках розбиратися самому що, де і як значно складніше. І часто дорожче. Літати чартерними рейсами було однозначно дешевше, ніж рейсовими. Крім того, там все організовується — посадили-зустріли, доставили в готель, поселили і т.д.

Часто пакетні тури брали ще й тому, що турагентство робило візу, а для самостійної подорожі потрібно чимало документів-підтверджень, оригінальні ваучери, а не просто папірчик про бронювання через Booking.com. Тому пакетні тури такі популярні.

Але чимало людей, і навіть я, подорожують Європою індивідуально. Скажімо, я не переношу автобуси, хтось уже має досвід поїздок або ж хоче побачити багато і не тільки на «проторених» туристичних маршрутах.

Щодо цін, то тут не вгадаєш — можна й індивідуальний тур вхопити за дуже хорошою ціною, і навпаки, пакетний.

Навіть для тих, у кого є віза, ми, наприклад, із Будапешта, підбираємо недорогі тури, комбінуємо перельоти, замовляємо готелі і машини на прокат. Думаю, у нас ще на багато років буде робота.

  — Але зараз подорожі, відпочинок мало хто собі вже дозволяє. Чим же займаються турагенти?

— Буду говорити про наш колектив. Ще трохи працюємо з недорогими автобусними турами, візами, наприклад, під готелі Словаччини.

Багато переселенців — із Донеччини, Луганщини звертаються по візи, але їх зараз дають гірше, ніж минулого року. Очевидно розглядають нас як потенційних біженців.

Вимагають все більше і більше додаткових документів. Скажімо, щоб переселенці довели, що тут проживають, угоди про наймання житла, будинкові книги, які, звичайно, власники не хочуть давати, тим більше завіряти нотаріально. У підприємців просять угоди оренди приміщення, як підтвердження, що вони тут працюють.  

Скажімо, сусідня і досить лояльна з нами Словаччина раніше давала значно більше довготривалих віз. Тому, що б там не говорили про безвізовий режим, — ми в те, що його запровадять, не віримо.

Біометричні паспорти – поки не простіше, а складніше

 - — Паспорти з біометричними даними ускладнили турагентствам роботу...

— Так, усі були дуже налякані, бо повідомлялося, що процедура здачі у консульствах відбитків пальців буде з лютого. Але наразі консульства поки не вимагають особистої подачі і відклали це питання на невизначений термін. Здається, португальське консульство у Києві на початку січня один день приймало відбитки і зразу ж припинило через технічну неготовність.

Поки що на цю тему все «зависло», ніхто нічого не прогнозує. Починається сезон семінарів для турагентств  – можливо, щось почуємо від туроператорів, як діяти і до чого готуватись.

Зазначу: суттєво, що дітей не можна вписувати в біометричні паспорти батьків і для маленьких українців тепер нові документи. Проте це певною мірою добре, бо наші дотеперішні дитячі блакитні «проїзні документи» приймали не всі країни. Знаю, була ситуація у київських колег, коли в Ізраїлі відмовилися прийняти пасажирів із дітьми, на яких були блакитні «паспорти».

— Напевно, закарпатців простіше відправити в тур, адже багато наших краян мають шенгенки, видані словацьким чи угорським консульством?

— Так, звичайно, але дуже багато хто, у тому числі й ужгородці, обирали тури ще й з огляду на те, що можна отримати візу.  Дотепер, наприклад, дуже популярною була Словаччина, яка з січня 2013 року видавала українцям мультивізи (від 6 місяців до 5 років) під бронь готелю або автобусного туру. Також радувала нас Греція. Клієнти бронювали готелі на морському узбережжі півострова Халкідіки, їхали туди на автобусах або власним транспортом влітку на відпочинок, і консульство в Києві непогано давало багаторазові візи. Тільки у нашій практиці було чимало випадків, що Греція під тур відкривала піврічні і річні шенгенські візи.

Зараз поговорюють, можливо, у Львові відкриють грецьке консульство.  Однозначно, в Ужгороді його не буде. А їхати людині в Київ, здавати відбитки пальців — складно і дорого.

Наші реалії: турагент заробить 5%, а відповість за все

  — Нещодавно припинив роботу великий туорператор  News Travel. Ваше агентство теж із цим «влетіло»?

-- Ой, це був шок. Туроператор News Travel працював на ринку України багато років і мав хорошу репутацію. Вони просто о 18 годині вечора у п'ятницю 16 січня надіслали всім турагентам листи, що зупиняють відправку туристів!

На щастя, у мене не було на той момент заброньовано жодних туристів через News Travel, але якби це трапилося влітку, то ми б «попали» на дуже багато турів і тисячі доларів.

Чимало колег, знаю, продали тури News Travel на лютий-березень, мали раннє бронювання на літо… Наскільки мені відомо, туроператор частково відшкодував вартість турів, усі клієнти, які перебували на той момент за кордоном, повернулися додому, а по тим турам, які не встигли відбутися, почалися судові тяганини.

— Якщо припустити, що клієнти, які купили тур у вас, теж стали жертвами подібної ситуації…

  — За кожен тур, кожну людину завжди переживаєш — як поїде, як відпочине, з якими враженнями повернеться. Бувають дзвінки і пізно ввечері, і вночі, трапляються форс-мажорні обставини, які дотепер вдавалося успішно вирішувати. На щастя, у мене ще не було ситуацій з тим, що припинив роботу туроператор, але я багато читаю в інтернеті, спілкуюся з колегами з інших міст, відслідковую такі випадки.

Турагент є представником туроператора і продає тур безпосередньо туристу за комісійну винагороду. Туроператор займається організацією – як, на чому, куди туриста доставити, що і за які гроші йому запропонувати.  З клієнтами напряму туроператор не працює, до них в офіс турист не може піти з документами для оформлення путівки. Вони повністю відмежовані від прямого спілкування зі споживачем і… від того, щоб їм ставили неприємні питання.

Ми діємо від імені туроператора, людина приходить до нас, із нами спілкується, ми підписуємо угоду, хоч і від імені туроператора.

Наш обов’язок – надати клієнту максимум достовірної інформації, поінформувати про всі нюанси, ризики, особливості подорожі. Якщо ми про щось не повідомили, то до нас можуть висувати претензії. Це особливо стосується переліку документів для відкриття візи, терміну дії закордонного паспорта, порядку виїзду з дітьми і т.д. А власне самі послуги надає туроператор – транспортні, розміщення в готелях, харчування, екскурсійне обслуговування, оформлення візи, страхування.

Коли ж у туроператора проблеми,  він зазвичай не оголошує себе банкрутом, а просто припиняє діяльність, відтак не можна отримати і ніякої компенсації. До завершення процедури банкрутства можуть пройти  роки.

Комісія турагента стандартна — 10%. Десь 8%, якщо купують, скажімо, лише проживання, іноді 12-13%. Але якщо не даси знижку 3-5%, то клієнт піде в агентство поруч, а їх тільки в Ужгороді близько 20-30, і візьме тур там. Часто клієнти обходять 3-5 агентств, потім приходять і торгуються: «Нам у тому-то агентстві дають знижку 6%, якщо дасте 7% (або навіть 8%), тоді купимо у Вас». Звичайно, ми відмовляємо у такій знижці, адже працювати, переживати і ризикувати за 2-3% не варто. Отже, працюємо в середньому за 5-6%, із туру за 1000 доларів ми заробляємо, наприклад, 50-60 доларів, а ризикуємо всією сумою, бо в разі чого клієнт прийде саме до нас і вимагатиме повернути всю вартість путівки.

Кілька років тому припинив роботу великий туроператор Karya Tour, тисячі туристів мали дуже великі проблеми – і ті, що вже перебували на відпочинку, і ті, що купили тури і чекали поїздку. Чимало агентств Ужгорода тоді змушені були віддавати свої  гроші.

   При тому, що є всі докази, квитанції, що турагент перерахував гроші туроператору, при тому, що ніякий закон не зобов’язує платити турагента – людина знає: угоду підписувала ось ця дівчина, гроші платити теж казала вона — і більше нічого чути не хоче.

Тут вже йдеться про репутацію агентства — якщо ти живеш у місті і хочеш далі спокійно працювати, то, виходить, маєш вийняти зі своєї кишені, аби зберегти ім’я.

     Турагентства, як і туристи, у нашій країні незахищені від можливого банкрутства або «зникнення» туроператора. Як показує практика, судові тяганини з туроператорами, як правило, ні до чого не приводять. Якщо і вдасться щось на папері відсудити, то фізично це не вдасться забрати, бо кількість постраждалих у такій ситуації настільки велика, що сума стягнення на кожного окремого клієнта буде мізерною. Туроператор має банківську гарантію 20 тисяч євро. Це покриє втрати для 20, нехай 50 родин за кордоном. А якщо на відпочинку десятки тисяч туристів?

На державному рівні ще не прийняли механізм страхування кожного конкретного туриста. Зараз великі гравці туристичного ринку України ініціюють зміну законів у сфері регулювання туристичної діяльності, але скільки часу на це піде, і коли вони почнуть працювати… І туристи, і турагентства повинні бути захищені, як за кордоном.

 На даний час у нас і без того багато ризиків — не знаємо, чи введуть у країні військовий стан, чоловікам надходять повістки. А такі моменти у більшості випадків не передбачені в угодах. Хоча деякі туроператори вже вносять додаткові пункти в договори і обіцяють повернути кошти в разі відміни туру.

У цьому році, коли до нас і звертаються щодо раннього бронювання, я відмовляю людей, бо знаю — потім усі проблеми впадуть на мої плечі. Особливо це стосується турів із перельотами. Туроператори в такий складний час намагаються оптимізувати польотні програми, через неповну загрузку скорочують кількість рейсів, переносять вильоти зі Львова на Київ, змінюють час вильоту, як це було минулого літа. Тому краще трошки почекати, надіємося, ситуація в країні стабілізується. Бронювати рекомендуємо лише тим, хто їде власним транспортом.

     Загалом не все зовсім погано. На даний час в Україні є надійні туроператори, яким ми довіряємо. Вони, для прикладу, не мають кредитів, їх працівники є водночас співвласниками фірми, мають бездоганну репутацію і намагаються щось у цій сфері дійсно змінити на краще. Тому ми ретельно підбираємо для наших клієнтів тури у «хороших» туроператорів, а якщо сумніваємося в надійності, то попереджаємо про можливі ризики.

Внутрішній туризм іще кульгає на обидві ноги

— Отож, яким бачите для себе і загалом туризму цей рік?

  — Не беруся прогнозувати, але однозначно, буде дуже важко. Думаю, основне — перетерпіти, вижити. Ні про які заробітки просто не йдеться. Люди, повторюся, не мають грошей навіть на харчування.

2015-ий, можливо, буде роком очистки бізнесу. Туристичний ринок «перезавантажиться», виживуть сильніші, ті, хто дуже хоче працювати. Це стосується як турагентів, так і туроператорів. Передрікають, що цього року «з дистанції зійде» ще не один туроператор. Тим більше, що в багатьох із них вкладені чималі російські і «офшорні» гроші. Вже чимало колег у нашій області закриваються, бо не заробляють навіть на оренду приміщення.

— В Ужгороді крім агентств є і туроператори?

— Туроператори є, але ми, та й більшість місцевих турагентів, із ними не працювали – орієнтувалися на великих гравців ринку – київських, львівських.

— Чому?

— У великих туроператорів багато туристів, тому закордонні партнери надають їм більші знижки. Це як у торгівлі – коли купуєте велику партію товару оптом.

До речі, багато навіть київських фірм розміщували свої офіси у Львові, бо це великий «відправний вузол» — багато людей приїздять туди поїздами, там сідають в автобуси і роз’їжджалися Європою, адже поруч кордон із Польщею, а через Закарпаття ще з чотирма країнами.

— Можливо, тепер почне розвиватися внутрішній туризм?

— Хочеться сподіватися, що нинішня ситуація буде для цього поштовхом. Досі закарпатські турагентства працювали переважно на виїзд. А зараз львівські  колеги вже телефонують і просять: давайте думати, може будемо просувати щось на Закарпатті. В Україні ж залишилися тільки Одеса, Херсон, ми і Прикарпаття.

Але наразі із сервісом ще дуже важко. Я сама часто подорожую Закарпаттям, але навіть коли знайомі, скажімо з Києва,  питають куди поїхати, раджу лише перевірені варіанти.

Потрібна база даних закладів, «зелених» садиб. Зараз є кілька сайтів, проте інформація дуже розрізнена, не вчасно оновлюється, немає онлайн-бронювання, подекуди навіть важко додзвонитися, щоб щось з’ясувати. Потрібно, щоб наші заклади, садиби були  на пошукових сайтах на зразок Booking.com. Ну і, звичайно, розвивати інфраструктуру – без дороги, транспорту, інтернету «масовий» турист не приїде. 

— Але ж є відділи, управління в обласній адміністрації, постійно йдеться, що туризм – пріоритет розвитку нашого краю…

— Реалії поки такі, як є. Вважаю, питання треба піднімати і вирішувати централізовано на рівні області.

— А чи закарпатці поїдуть відпочивати в «зелені» садиби через туроператорів?

— Ні, скоріше поїдуть самостійно. Але єдина база, онлайн-бронювання все одно потрібні, щоб кожен міг обрати собі відпочинок, а власники комплексів – заробляти і розвиватися, тоді до нас приїдуть гості й з інших областей і навіть з-за кордону.

 Відзначу, що закарпатці далі Львова їхати не хочуть. Популярністю користуються тури вихідного дня, тематичні, дитячі тури до західної столиці України.

  — Що можете спрогнозувати щодо дитячого відпочинку? Адже путівок від соцстраху, хоч їх і досі було небагато, вже взагалі не буде. 

— Ми і раніше небагато дітей відправляли у закордонні табори. З мого досвіду, батьки бояться відправляти школярів, зазвичай на відпочинок їхали з дітьми, або дитина була в таборі, але поруч мама чи бабуся.

Зараз, передбачаю, відправити дитину на 10 днів – з дорогою автобусом, 4-5 разовим харчування вийде 300-400 євро. Хоча і в нас табори навряд чи коштуватимуть дешевше, тому, знову ж, щось прогнозувати важко…

7dniv.info

Знайшли помилку в тексті? Повідомте нам про неї: виділіть текст та нажміть Ctrl+Enter. Дякуємо!
Loading...

Новини за темою

Останні новини

Вчора, 2018-10-19
Інформаційне повідомлення
Коментувати новини на нашому сайті дозволено лише на протязі 30 днів з моменту публікації.

Новини партнерів

Останні коментарі

Це вже навіть дурістю не слід називати - явні ознаки розумового розладу......
Зоотехнік (2018-04-17 20:06:47)
Звичайно ж у влади гешефтників грошей немає, бо всі гроші розкрадені і виведені за межі України......
Запорожець (2018-04-16 20:31:24)
Світовій спільноті треба відкрито говорити про економічну агресію сіоністів проти України - саме агенти сіонізму, які прийшли до влади розграбували Україну....
Гардистон (2018-04-14 18:19:00)
Ото такі "європейські цінності" - обстрілювати та руйнувати міста інших держав... Та й "русскіє братья" такі ж самі гади - лізуть усюди як свині......
Запорожець (2018-04-14 13:36:45)
За декілька століть нічого не змінилося у ставленні ляхів до українців. Досить вже базікати про "польських друзів" - і вивчали історію, і класиків читали, і бували і клятій Польщі....
Веркблей (2018-04-14 06:56:22)