
Католицька освіта – це один з найважливіших викликів для Церкви 21 століття. Наука, яка успішно пропагувалася духовенством на теренах нашої області вже 400 років переходить в нову фазу. Про це і говорили у стінах Ужгородської богословської академії ім. Блаженного Теодора Ромжі.
400 років католицької освіти на теренах Мукачівської греко-католицької Єпархії відзначили представники духовенства. До середини 20 століття – єдиними освітніми установами середнього та вищого рівнів в Ужгороді були якраз релігійні заклади. Таким ювілеєм наразі не може похизуватись жодна освітня установа краю. Заклади католицької освіти в області сьогодні: це - інститут Андрія Бачинського, школа іконописців, греко-католицький ліцей єпископа Стойки, кілька дитсадків.
Понад 200 років існує в області і Духовна семінарія, яка наразі носить ім‘я Теодора Ромжі. Історія закладу сягає з часів єпископа Михайла Мануїла Ольшавського з 17 століття. Пережив заклад різні часи, і ліквідацію єпархії, і міграцію з Мукачева до Ужгорода. Сьогодні навчальний заклад – гордість Єпархії. Вельми щасливий Степан – нинішній п’ятокурсник семінарії. Каже поступив сюди за 3-м разом, до академії Т.Ромжі навчався на радіо технолога в Хмельницькому національному університеті, та згодом збагнув своє призначення. Радіє, що має змогу вчитись тут, адже здобуває не тільки знання з теології. Каже: тут вчать бути людиною. Прибув з нагоди ювілею до Закарпаття з Риму архієпископ, секретар Конгрегації Східних Церков його преосвященство Циріл Васіль. Каже знайомий з католицькою освітою майже всього світу, запевняє Мукачівська єпархія на належному рівні. Єдиною проблемою на сьогодні є те, що подібні заклади не підлягають державному фінансуванню. Релігійний фактор завжди відігравав основну роль в формуванні суспільства, а церква – інституція, яка його формує. Відтак духовенство і надалі розвиватиме просвітницьку діяльність краї.