
У Гельсінкі Путін застосує весь свій арсенал прийомів і навичок, які він набув під час служби в КДБ, щоб обіграти Дональда Трампа. Глава Кремля з легкістю отримає вигоду з невігластва, марнославства і самовдоволення лідера США.
Про це у своїй колонці на The Guardian пише політичний оглядач Наталі Нугайрід.
Європейські союзники США завмерли в напруженому очікуванні нового наступу на той післявоєнний порядок, який вони так відчайдушно намагаються врятувати, а саме – на європейську архітектуру безпеки, Європейський союз і ліберальну демократію. Трамп зустрінеться з Путіним через всього декілька днів після саміту НАТО, який, як передбачається, буде дуже складним, і його візиту до Великобританії, де практично напевно пройдуть масові вуличні протести, зауважує авторка публікації.
Найбільше європейців хвилює те, що Трамп може заявити, що він хоче покласти край військовим навчанням, проведеним спільно з європейськими союзниками США, продовжує Нугайрід.
"Існує ймовірність повторення сценарію корейського саміту, і Трамп цілком може згадати про відхід американських військових з Європи. Саме це найбільше турбує всіх в НАТО", – коментує Томаш Валашек, колишній посол в НАТО, який зараз очолює Європейський центр Карнегі.
Тому сказати, що зустріч в Гельсінкі не буде зустріччю на рівних – не сказати нічого. Путін очолює строго контрольовану систему влади в Москві, свого роду мілітаристську автократію. Трампа теоретично стримує Конгрес (наприклад, в питанні антиросійських санкцій, які президент не може скасувати на свій розсуд). У Путіна також є великий досвід спілкування з американськими президентами, які намагалися налагодити двосторонні відносини з Москвою і які пізніше незмінно виявляли, що Кремлю вигідна конфронтація зі США, яку він використовує для досягнення своїх внутрішньополітичних цілей. Главі Кремля навряд чи потрібне шоу навколо Чемпіонату світу з футболу для того, щоб знати, що він вже бере гору з великою перевагою. Він спробує перехитрити Трампа за допомогою фальшивих поступок – наприклад, порожніх обіцянок, що Москва стримає регіональні амбіції Ірану, йдеться у публікації.
"Росія більше не наддержава. Її стагнуюча економіка не перевищує розмірів економіки Італії. Соціальне розшарування в країні досягло рекордного рівня, і там спостерігається зростання суспільного невдоволення. Військовий бюджет РФ у рази менший американського. Розумні, добре освічені росіяни масово покидають країну – як і російський капітал. Однак військові кампанії в Україні та на Близькому Сході допомогли Путіну впоратися з тим невдоволенням, яке росіяни відчувають у зв'язку з його нездатністю модернізувати країну. А факт того, що саміт з президентом США взагалі відбудеться – це вже велика перемога для Путіна. Немає нічого, що приносило б Путіну більше задоволення, ніж подія, яка створює враження, що Америка і Росія знову разом визначають курс міжнародної політики, як це було за часів холодної війни. Гельсінкі – з усім тим історичним символізмом, яке оточує столицю Фінляндії – дозволить главі Кремля досягти цієї мети", – робить висновок Нугайрід.