Не одним Януковичем! Хто ще збирається поновити свою політичну кар'єру в Україні?!

Не одним Януковичем! Хто ще збирається поновити свою політичну кар'єру в Україні?!
 

 

Зміна влади в Україні, як правило, супроводжується міграцією її еліт
Особливо яскравим цей процес був після 2004-го, коли "біло-блакитні", налякані приходом "помаранчевих", влаштували масовий відтік за кордон. Після 2014-го подібне повторилося, але у скромніших масштабах. Бо навіть попри те, що з країни втекли і колишній президент, і колишній прем’єр, чимала частина "регіоналів" лишилася, не переймаючись причетністю до заплямованої команди. "Стара" влада прилаштувалася жити при "новій", а ті, хто все таки емігрував, зараз – із завершенням ери Порошенка – нібито подумують про репатріацію. При чому "нібито" – тут слово ключове. Наприклад, про бажання Віктора Януковича повернутися в Україну ми знаємо лише зі слів його адвоката.
Янукович та Азаров: категорично ні
Втім, всі опитані нами експерти виключають можливість того, що Янукович знову ступить на українську землю. (Те саме, до речі, стосується і його колеги, екс-прем’єра Миколи Азарова). Як мінімум, в найближчі роки. Про те, що Янукович сидить на валізах, росмедіа розповів його адвокат Віталій Сердюк. "Дійсно, наміри повернутися у Віктора Януковича є. І ми над цим працюємо з перших днів боротьби за його права. Обрання Зеленського жодним чином не впливає на саме бажання Віктора Януковича. Так само як це не впливає на нашу процесуальну роботу: як боролися, так і будемо боротися", – переконував Сердюк російські "Известия".
Не проти повернутися й Азаров. Він, однак, обіцяє "тисячу разів" подумати перед тим, як взяти курс на Київ. "От коли тебе протягом п'яти років ображають, як на це реагувати? Водночас, якщо я буду потрібен Україні, ще раз підкреслюю, якщо буду потрібен, якщо будуть потрібні мої знання і досвід, я подумаю. Але рватися, коли все покинув і побіг, я не буду. Тисячу разів подумаю, перш ніж ухвалити рішення цього разу", – анонсував він в ефірі "112 Україна".
Однак, біда для Азарова та Януковича полягає якраз у тому, що їхні "знання та досвід" насправді нікому не потрібні. Це біда номер один, бо є й номер два. По Януковичу існує заочний вирок – за зраду Батьківщині його засуджено до 13 років позбавлення волі. По Азарову до 2018 року діяв пакет санкцій, котрі, втім, зараз не пролонговані. Ба навіть більше: Європейський суд не лише скасував санкції, але й зобов’язав ЄС відшкодувати витрати австрійським адвокатам Азарова. Таким чином, частково його "тяжкі рани", про які екс-прем’єр не соромиться говорити, загоєно. Але до моральної сатисфакції в Україні – ще далеко.

Адже справа не лише в кримінальному або санкційному переслідуванні. Справа в тому, чи знайдуть себе означені персонажі у теперішньому політичному бутті. Принаймні, гіпотетично. Відповідь експертного середовища негативна – ні, не знайдуть. "Янукович в Україну не повернеться, але це ніяк не пов’язане із Зеленським. Просто нинішнім регіоналам він буде нагадувати про їхнє малоприємне минуле з кримінальним присмаком. Тому вони зроблять все можливе, аби тут він не з’явився. Ті, хто був з ним колись, ті, хто молодші за нього, точно не хочуть його повернення. Не потрібне це й Путіну – мало що він почне розповідати… Та й Азаров точно тут не з’явиться – йому добре там, в Росії. Тут він страждав. Робив гроші, але страждав", – іронізує директор соціологічної служби "Український барометр" Віктор Небоженко.
"Колишніх тут ніхто не чекає. З’явилася нова гра, нові гравці – вони тут просто будуть заважати тим, хто вже якось прилаштувався до нової обстановки. Їхнє повернення створюватиме додаткову конфліктність, тому що це розглядатимуть як реванш. А це не потрібно зараз ані Зеленському, ані Ахметову, ані іншим, бо все ними вже поділено, влаштовано та підрихтовано. Це буде грати в мінус всім", – переконаний директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов.
А Кость Бондаренко, засновник аналітичного центру "Інститут Горшеніна", резюмує сказане колегами: "Нема підстав сьогодні говорити про те, що хтось може повернутися. Проти частини "колишніх" порушені кримінальні справи, які навряд чи будуть закриті. У когось є правові або політичні конфлікти, а хтось повернеться лише в тому разі, якщо знатиме, що має політичне майбутнє. Бо навіщо ризикувати своїм нинішнім становищем, якщо нема певності, що в Україні буде краще? Так що поки все це вилами по воді писано, і є не більше, ніж декларацією про намір".
Портнов, Бондарчук та Онищенко: все залежить від домовленостей
І все таки буває так, що доводи разуму відступають перед бажанням довести своє. Причому – за будь-яку ціну. Особливо якщо для повернення в Україну настав доволі сприятливий момент. "Частина силових структур нині деморалізована після поразки Петра Порошенка, – коментує для нас директор компанії "Berta Communications" Тарас Березовець. – З іншого боку, активно працює портновська судова вертикаль, яка ухвалює дуже неоднозначні рішення, і ці рішення можуть звільнити від відповідальності частину людей. Ми вже бачили, що Савченко та Рубан вийшли, тому є великі шанси, що ця компанія Портнова може запустити процес повернення в Україну".
Про це ж говорить і Богдан Петренко, заступник директора Українського інституту дослідження екстремізму: "Владна вертикаль зараз послабилася, суди вже або не хочуть чи бояться ухвалювати рішення як у випадку із Савченко, або ці рішення фінансово заангажовані".
Те, що за судами України незримо маячить постать Андрія Портнова, відзначає багато хто. Бекграунд цього політика є доволі насиченим. Янукович призначив Портнова першим заступником голови АП України буквально за місяць до падіння свого режиму – 24 січня 2014 року. А вже 22 лютого Андрій Портнов покинув територію України. 28 лютого того ж року Генеральна прокуратура зажадала від МВС і Служби безпеки України протягом 10 днів затримати Портнова.
Відтак – починаючи з 6 березня 2014 року – Портнов опинився в списках високопоставлених українських чиновників, щодо яких ЄС та Канада впровадили фінансові санкції. Але й це тривало недовго. Обмеження були скасовані 5 березня 2015 року. У жовтні 2015 року суд ЄС ухвалив рішення у справі "Портнов проти Ради ЄС", визнавши, що накладення санкцій тільки за ознакою співпраці з колишнім режимом було неприпустимо. В цьому доля Портнова почасти перегукується із долею екс-прем’єра, але Портнов, звичайно, – не Азаров. Він твердо знає, чого хоче, і не має потреби думати "тисячу разів" з приводу свого майбутнього.
Вже на наступний день після другого туру президентських виборів Андрій Портнов, який нині проживає в Австрії, повідомив, що має намір повернутися в травні на Батьківщину. За словами Портнова, таке рішення він прийняв після того, як стало ясно: новим президентом України буде Володимир Зеленський. Дивного тут нічого нема: "Портнов активно співпрацює з командою Зеленського, допомагає йому в питанні розпуску парламенту", – розповідає 112.ua Березовець.
"Портнов починав адвокатом у Коломойського. Потім він був в "Батьківщині", а вже потім – в адміністрації Януковича. Він працював скоріше не в якості політика чи чиєїсь наближеної особи, а як фахова людина, котра розрулювала багато конфліктних ситуацій. Співпраця Портнова з Коломойським чи Зеленським є радше суто професійною, а не політичною. Він може повернутися, адже він не у Москві, а у Відні. Ще в 2015-му по ньому були судові рішення, тож з точки зору європейських законів він – чистий", – додає Карасьов.
Портнов, який пов'язаний із Володимиром Зеленським не прямо, а опосередковано – через Ігоря Коломойського (чий вплив президент-елект, одначе, категорично заперечує) – "допомагав і допомагає всім, хто боровся проти Порошенка. Він не приховував того, що йому треба було позбутися режиму Порошенка, тут був особистісний конфлікт", – стверджує Віктор Небоженко.
Експерт, до речі, називає ім’я ще одного потенційного репатріанта. Мова про Сергія Бондарчука, котрий у 2005-2010 роках обіймав посаду генерального директора "Укрспецекспорту". У 2010 році Бондарчуку було присвоєне звання Герой України, а у 2013-му його нагородив орденом тодішній президент Грузії Міхеїл Саакашвілі. Милість Саакашвілі була продиктована "величезним внеском Бондарчука у справу підвищення обороноздатності та захист незалежності і суверенітету Грузії". Прикметно, що одночасно із цим Бондарчук став персоною нон-грата у Росії.
Але це не всі його пригоди. Генеральна прокуратури України відкрила проти Бондарчука кримінальне провадження в підозрі незаконного привласнення 7,5 мільйонів доларів. 15 березня 2017 року він був затриманий та заарештований у Лондоні, а пізніше відпущений під заставу. Сергій Бондарчук фактично став першим Героєм України, якого переслідують за статтею карного кодексу. Втім, переслідування це наразі перейшло в заочну стадію, бо в липні 2018 він отримав політичний притулок у Великій Британії.
Бондарчук вже заявив про плани повернутися в Україну. Аналогічні наміри має й Олександр Онищенко. Він вже навіть "випрасував сорочку" та "відправив листа антикорупційним прокурорам". "Готуюся розповісти про корупцію Порошенка. Готуюся до чесного суду. Що змінилося за три роки? Нічого, крім надії на справедливий суд. Час показав, що "газова справа" – порожня. Оскільки через п'ять років, все, що встигли зробити прокурори – це передати документи в суд", – поінформував Онищенко інтернет-видання "Страна".
В якості короткої довідки нагадаємо, що нардепа Онищенка звинуватили у шахрайстві при укладанні контрактів на постачання газу та в казнокрадстві на суму 100 млн євро. 5 липня 2016 року Верховна Рада України зняла з нього депутатську недоторканність, давши згоду на його притягнення до кримінальної відповідальності, затримання і арешт. Однак напередодні голосування в парламенті Онищенко покинув територію країни.
А вже у грудні 2016-го втікач заявив пресі, що протягом року таємно записував свої розмови з президентом Порошенком на ручний годинник з диктофоном. Щоправда, ці "плівки майора Мельниченка-2" так і не були передані журналістам. Представникам НАБУ депутат фактичної інформації також не надав. Публікацією заяв Онищенко і записів його розмов на ексклюзивній основі займався сайт "Страна.ua". Тепер власник компромату (і також особистий ворог Петра Порошенка) збирається до Києва.
Подейкують, що ґрунт для повернення Онищенко готував давно. Він "активно допомагав кампанії Зеленського, в том числі й фінансового. Тож все залежатиме від їхніх домовленостей", – говорить Тарас Березовець. Можливо, у випадку з Онищенком та Портновим домовленості справді працюють, але є ще один шукач справедливості, котрий, здається, поки не встиг "подружитися" з новою владою, однак теж рветься бути їй корисним. 
Саакашвілі: приїхати може, але навіщо?
Мова про вже згадуваного вище Міхеїла Саакашвілі. "Поки Порошенко президент, я і не очікував від Прикордонної служби іншої відповіді. Нічого, ще трошки потерплю після стількох місяців очікування", – написав Саакашвілі у своєму Фесбуці 23 квітня – після отриманої ним відмови прикордонників зняти обмеження на його в’їзд. Лідер "Руху нових сил" дуже сильно рветься в Україну, очевидно, також зараховуючи себе до кола людей, котрим Петро Порошенко завинив особисто.
Історія драматичних стосунків двох колишніх друзів не потребує довгих переповідань. У травні 2015 року президент Порошенко призначив Михайла Саакашвілі головою Одеської обласної державної адміністрації. А за півтора роки з цієї посади його звільнив. Далі – ще гірше: у липні 2017-го Порошенко позбавив екс-колегу українського громадянства. У вересні того ж року Саакашвілі за допомогою своїх прихильників зумів прорватися на територію України і зажадав відставки Порошенка. А на початку 2018-го Саакашвілі був затриманий співробітниками Держприкордонслужби і видворений з України. 
Зауважимо, що відносно Саакашвілі українські правоохоронці ведуть розслідування за підозрою в отриманні ним фінансової підтримки від олігарха Сергія Курченка. А це, між іншим, ще одна інтригуюча постать, котра теоретично теж може засумувати за рідними пенатами. Втім, про тугу за Україною з боку Курченка поки невідомо нічого, а от Саакашвілі прагне повторити свою політичну кар’єру в Україні на біс.
І, до речі, не він один. Його співвітчизниця Хатія Деканоїдзе (в минулому – голова Національної поліції) також не проти повернення. Про це вона говорить майже словами Азарова. "Якщо знадобитися мій досвід, поради або професіоналізм (…) я з задоволенням ще раз стала би частиною змін", – заявляє вона в ефірі Радіо НВ. А з приводу Саакашвілі додає, що зняття табу на його в’їзд в Україну стане добрим тестом для президента Зеленського.
Але річ у тім, що ані Деканоїдзе, ані Саакашвілі Володимиру Зеленському не потрібні. "Експерименти з зовнішніми реформаторами довели свою безперспективність. А конкурс набору в команду Зеленського буде великим й без них", – коментує подібні плани Вадим Карасьов. Він же звертає увагу й на те, що не Зеленський, а Арсен Аваков керує нині Прикордонною службою. А з Аваковим у Саакашвілі – давній та глибокий конфлікт. На цю важливу обставину вказують усі експерти, з якими ми поспілкувалися при підготовці цього матеріалу. А ось те, якою буде гра самого Авакова – питання окреме й складне. 
Але навіть якщо абстрагуватися від категоричного несприйняття очільником МВС колишнього президента Грузїі, постає й інша проблема: що саме збирається робити Саакашвілі в Україні? Віктор Небоженко вважає, що у нього можуть бути дві мети –  "інсталювати якихось своїх людей з грузинського оточення на роботу до Зеленського" та "у той чи інший спосіб познущатися з Порошенка, якщо випаде така можливість".
Але для адміністрації Зеленського Саакашвілі – це давно перегорнута сторінка або – як називає його Богдан Петренко – "збитий льотчик". "Чого він хоче сам? Розвивати свою громадянську активність? Ми знаємо феномен Тігіпка, котрий брав участь у президентських виборах-2010 і посів на них третє місце, маючи перед тим істотне падіння рейтингу. Але не думаю, що подібна історія повториться у випадку Саакашвілі. Ті сподівання, які свого часу покладалися на нього, нині вже перекладені на Зеленського. Повернутися він може, але перспективи у нього не дуже добрі", – вважає експерт.
"Саакашвілі, цілком можливо, повернеться. Він звик бути в центрі уваги, любить камери, політика приносить йому задоволення. Будь-де, де є шанс для певної дестабілізації, він його використовує. Він не зважатиме на те, потрібен він комусь чи ні. Якщо захоче повернутися, то докладе всіх зусиль, аби це було можливо. Чи вдасться це юридично? Не виключаю, що при зміні влади це може бути можливо", – говорить 112.ua Сергій Таран.
"Але яким буде його місце? – продовжує він. – Ця людина добре розуміє, що таке вулична політика, але Україна – це не 4-мільйонна Грузія, тут треба інші механізми зв’язку з регіонами абощо. Тож кожна команда, котра захоче мати з ним справу, має розуміти, що цей вуличний елемент політики може повернутися в будь-який бік. Порошенко запросив його в Україну, а потім це обернулося проти нього ж, і це має бути сигналом для всіх, хто захоче мати справу з Саакашвілі".
Вочевидь, Володимиру Зеленському варто дослухатися до подібних застережень. Він ще не став повноцінним президентом, а небезпека у вигляді мігрантів, котрі збираються додому, вже чатує на нього. До речі, серед імен політиків, котрі гіпотетично можуть "воскреснути" в Україні, ми не назвали ще одне – Ігоря Коломойського. Точніше, він був згаданий, але побіжно. Тоді як історія цього персонажу заслуговує на те, аби бути викладеною окремо. Тож далі буде.
Статья была интересной?
Поделитесь публикацией со своими друзьями!
 

Новости по теме

Последние новости

Информация
Комментировать статьи на сайте возможно только в течении 30 дней со дня публикации.

Новости ТОП-7

Досуг

Репетитор английского онлайн: 5 преимуществ
Изучение иностранного языка, в частности английского, в любом случае дело ответственное, требующее тщательного и серьезного подхода. Но не всегда хватает времени на посещения уроков в языковых школах, но это не значит, что на желании овладеть языком можно поставить крест.
Сегодня, 17:4157
Как перевести свой бизнес в интернет: рекомендации Cityhost.ua
Экономика серьезно пострадала из-за пандемии, многие частные предприниматели потерпели убытки и закрылись. Чтобы избежать такой участи, стоит рассмотреть вариант продажи товаров и услуг онлайн.
Сегодня, 16:0079
Таунхаусы и коттеджи от застройщика Smart Development
Если вы работаете в Киеве, но мечтаете о доме с собственной территорией, где можно обустроить зону отдыха, то смело покупайте таунхаус или коттедж в пригороде.
Вчера, 17:44167
Лайфхаки для легкого и интересного изучения иностранного языка в период летних каникул
Школьные каникулы — это прекрасное время для развлечений и отдыха от учебы. Но за несколько месяцев безделья ребенок может забыть то, что изучал в школе весь предыдущий год.
Вчера, 17:08165
Платья: время обновлять модные запасы
Платья — где купить и какому бренду отдать предпочтение?
Вчера, 10:58173
Work and Travel USA - летняя работам студентам в США
Каждый год границу Америки пересекают более миллиона граждан со всех уголков планеты. Кто-то отправляется сюда на отдых, кто-то выбирает эту независимую страну для работы, а кто-то планирует усовершенствовать здесь свои знания английского языка.
Вчера, 10:56157

События

К лету Евросоюз введет COVID-паспорта
Власти ЕС, утверждают журналисты, считают, что внедрение системы COVID-паспортов поможет восстановлению сферы туризма.
Сегодня, 19:2941
15 апреля нардепы рассмотрят "посадки" за ложь в декларациях и растаможку "евроблях"
Предлагается по упрощенной схеме легализовать только те автомобили, которым больше пяти лет, и они ввезены до конца 2020 года.
Сегодня, 19:2740
На учения в Черное море вышли Российские военные корабли
В ходе маневров якобы будут проводиться артиллерийские стрельбы с участием вертолетов и самолетов морской авиации.
Сегодня, 17:4060
Apple покажет новые гаджеты 20 апреля
Ожидается анонс планшетов и компьютеров следующего поколения.
Сегодня, 17:3070
В антикварном магазине Брюсселя случайно нашли украденную древнюю статую без головы
Мраморная скульптура была похищена с раскопок на окраине Рима в ноябре 2011 года. Ее стоимость исчисляется в шестизначную сумму в долларах.
Сегодня, 17:2769
Журналист Дудкин вышел на свободу под залог в 2 млн гривен
Арестованного по подозрению в государственной измене журналиста Юрия Дудкина выпустили из следственного изолятора после внесения залога в 2 млн гривен. 
Сегодня, 17:1870