Іран оголошує про нові порушення кордонів ядерної угоди: створення атомної бомби актуальне?

Іран оголошує про нові порушення кордонів ядерної угоди: створення атомної бомби актуальне?
У неділю Іран заявив, що протягом декількох годин перевищить обмеження на збагачення урану, встановлені чотири роки тому у відповідності з угодою з США та іншими міжнародними державами, яке було розроблено з метою перешкодити Тегерану виробляти ядерну зброю
Завдяки цьому кроку Іран виявиться там же, де був до операції — тобто на шляху до створення атомної бомби.
Президент Трамп вивів Сполучені Штати з угоди в минулому році, а в травні завдав нищівного удару по економіці Ірану, ввівши санкції проти продажу іранської нафти в будь-якій точці світу.
Останні тижні Тегеран почав приймати відповідні заходи, навмисно і провокаційно порушуючи ядерну угоду з рамках виваженої кампанії з надання тиску на Захід. Мета цієї діяльності - позбавити країну від санкцій, що викликали скорочення експорту нафти і ударили по економіці.
На минулому тижні іранські офіційні особи повідомили, що перевищено ліміт запасу ядерного палива, яке може зберігатися в країні.
Усі дії Ірану легко можна обернути назад. Тим не менш новий крок, про який Іран заявив в неділю, — намір збагачувати уран вище граничного у рамках угоди рівня 3,67% — є найбільш небезпечним.
Виступаючи на недільній прес-конференції в Тегерані, заступник міністра закордонних справ Аббас Арагчи заявив, що Іран протягом 60 днів зробить і інші аналогічні кроки, якщо міжнародні сили не пом'якшать санкції згідно із угодою.
Хоча Тегеран і перевищує ліміт на збагачення урану, він, як і раніше, раніше далекий від виробництва ядерної зброї. Експерти вважають, що Ірану знадобилося б значно підвищити продуктивність і збагачувати уран набагато більше, щоб цього високозбагаченого урану вистачило на бомбу. Ще більше часу пішло на те, щоб переробити цю сировину в ядерну зброю.
Але для президента Ірану Хасана Рухані порушення межі збагачення стане головною віхою. У травні він дав зрозуміти, що накаже інженерам країни перевищити обидва ліміти, якщо Європа не почне компенсувати Ірану американські санкції. Рухані розраховує, що Сполучені Штати поступляться і пом'якшать санкції, або що вдасться посварити Європу з адміністрацією Трампа, яку європейці звинувачують у розв'язанні кризи.
Якщо він помилився в розрахунках, за кожним кроком по ескалації буде стояти перспектива військового конфлікту.
"Це немов потрапити назад у майбутнє", — говорить Санам Вакіл, який вивчає Іран в дослідному інституті Четем-хаус в Лондоні. Знову стає актуальним болюче питання, над яким політики билися більше десяти років: чи є спосіб перешкодити Ірану розвивати потенціал для створення ядерної зброї в довгостроковій перспективі?
Прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху неодноразово клявся, що ніколи не дозволить Ірану мати таку зброю. На думку одного з членів його кабінету безпеки, недільні заяви Тегерана говорять про те, що "він переходить всі межі, які були обговорені".
"Він став на шлях — і це буде непростий шлях — до ядерної зброї", — заявив в телевізійному інтерв'ю член кабінету міністрів Юваль Штайніц.
Міністерства закордонних справ Німеччини і Великої Британії - обидві країни є сторонами ядерної угоди - висловили крайню стурбованість і попросили Іран скасувати останні рішення. Але до конкретних санкцій проти Ірану вони поки не закликають.
Один високопоставлений дипломат, який брав участь у обговореннях, сказав, що європейська стратегія на найближчі кілька місяців полягає в тому, щоб почекати, поки криза не пройде. Немає необхідності в невідкладному "відповідному" посиленні санкцій — виконання положень угоди шляхом якнайшвидшого відновлення втратили чинність заходів покарання Ірану.
Європейські офіційні особи на чолі з французами сподіваються розпочати переговорний процес, в результаті якого в цьому вже не буде необхідності. Європейці вважають президента Трампа в значній мірі ініціатором скасування ядерної угоди.
В суботу в телефонній розмові президент Франції Еммануель Макрон, намагаючись запобігти конфронтації, попросив Рухані до 15 липня подумати про відновлення переговорів. У новинних репортажах повідомляється, що Рухані погодився, але зазначив, що "початком зближення між Іраном і шістьма основними державами могло б стати скасування всіх санкцій".

 

Поки Трамп і його головні радники заявляють, що продовжать застосовувати "максимальний тиск", щоб змусити Іран повернутися за стіл переговорів і погодитися на більш жорсткі обмеження. Але деякі з тих, хто вів переговори про попередню угоду, кажуть, що прийти до нової угоди зараз може виявитися набагато складніше.
Адміністрація Трампа "дискредитувала саму концепцію переговорів і зміцнила сили усередині Ірану, які стверджують, що розмовляти з американцями марно, тому що їм все одно не можна довіряти", — сказав Роб Маллі, колишній співробітник Ради національної безпеки, який допоміг укласти угоду 2015 року.
"Ми вже проходили через період санкцій, переговорів і угоди, і на цей раз зробити це буде складніше, тому що рівень недовіри навіть вищий, ніж тоді",   додав Маллі, який наразі - президент Міжнародної кризової групи, незалежної організації, яка намагається розрядити міжнародний конфлікт.
Протягом року після того, як Трамп вивів Сполучені Штати х "жахливої", за його словами, угоди, укладеної його попередником, Іран залишався в рамках угоди. Він чинив тиск на Велику Британію, Францію та Німеччину, щоб ті, як і обіцяли, компенсували країні зниження нафтових доходів і іншого роду шкоду, заподіяну американськими санкціями.
Відбулося безліч нарад з розробки бартерної системи, яка могла б дозволити Ірану обмінювати нафту на інші товари, ухиляючись від американських санкцій. Але процес просувався повільно. За станом на минулий тиждень ні одна бартерна операція не була завершена, і європейські чиновники заявили, що система ніколи не зможе повністю компенсувати втрачені продажі нафти на мільярди доларів.
Немає ніяких доказів того, що Іран коли-небудь наближався до 90% збагачення, необхідного для створення ядерної зброї. Однак останній крок, який він зробив, може стати початком шляху до цієї мети. Країна завжди наполягала, що її ядерна програма носить виключно мирний характер, хоча в секретному архіві, викрадену з Тегерана в минулого року, було безліч креслень зі зразками зброї.
Навіть перехід до 20% збагачення - найвищий рівень, досягнутий до укладення угоди, який Іран назвав спробою отримати медичні ізотопи - привів до того, що країна змогла б виробляти ядерне паливо протягом декількох місяців.
На перший погляд, Іран зараз набагато далі від цієї мети, ніж до підписання угоди 2015 року, яка відкинула його ядерну програму на кілька років тому.
Відповідно до цієї угоди Іран експортував 98% своїх запасів низькозбагаченого урану - головним чином у Росію. Більше двох третин з 19 тисяч центрифуг були демонтовані. Ядро плутонієвого реактора "Арак" зацементували, щоб не допустити подальших кроків до створення атомної бомби (проте в останні дні іранські лідери погрожують скасувати ці кроки).
Мабуть, важливіше всього, що Іран погодився на всебічні перевірки міжнародних спостерігачів, і вони тривають. Ці перевірки виявили порівняно небагато проблем.
Марк Дубовіц, виконавчий директор Фонду захисту демократій, який був головним критиком угоди 2015 року, стверджує, що, незважаючи на недоліки угоди, в деякому сенсі політика Сполучених Штатів щодо Ірану спрацювала краще, ніж можна було очікувати.
Хоча він засудив ряд недоліків угоди 2015 року, в тому числі, наприклад, строки домовленостей, які повинні були закінчитися через п'ять-десять років, він визнав, що в короткостроковій перспективі адміністрація Обами переконала Іран демонтувати стільки об'єктів ядерної інфраструктури, що їй вдалося різко збільшити час, необхідний Ірану для створення атомної бомби.
Це послабило важелі тиску Ірану, так що не дивно, що Рухані прагне вийти за рамки деяких обмежень угоди.
Але оскільки адміністрація Трампа душить Іран економічними санкціями, болючішими, ніж коли-небудь раніше, у країни немає таких грошей, які вона раніше заробляла, щоб витратити їх на ядерну програму або інші військові дії.
Як повідомляється, експорт сирої нафти скоротився до 300 тисяч барелів на день порівняно з приблизно мільйоном у 2015 році, коли Іран погодився на угоду. Внаслідок цього іранська економіка опинилася в серйозній кризі.
"Якщо б ви були марсіанином, який вчора приземлився в вашингтонському торговому центрі, і вам би коротко розповіли про політику США щодо Ірану, ви б подумали: „Ух ти, а ці американці дійсно розумні, коли працюють разом, — сказав Дубовіц. - Зрештою, сьогодні Іран знаходиться в набагато гіршому становищі з точки зору ядерної інфраструктури і з насилу утримує на плаву свою економіку".
Та все ж, як не парадоксально, деякі аналітики і колишні офіційні особи стверджують, що вихід із цієї угоди лише ускладнить спроби зупинити ядерний прогрес Ірану.
Тегеран частково зміг зміцнити свою міць завдяки полегшенню санкцій, передбаченому угодою. Його ядерні об'єкти, особливо комплекс центрифуг в Натанзі, оточені зенітними знаряддями. Його ракетна програма має набагато більший обсяг, ніж раніше, - частково тому, що побічна угода, укладена паралельно з угодою 2015 року, послабила формулювання обмежень ООН щодо ракетної програми Ірану.
Країна пішла далі: вона допомогла ополченцям розширити присутність і закріпитися у всьому регіоні, в тому числі в Лівані, Сирії, Іраку та Ємені, а ці ополченці можуть у свою чергу допомогти Ірану прийняти відповідні заходи проти Сполучених Штатів.
Його кіберкорпус, сформований після американо-ізраїльської кібератаки на об'єкт зі збагачення урану в Натанзі за роки до угоди 2015 року, здатний нанести удар по американській інфраструктурі - і довів це нападами на американські банки.
"Швидше за все, в регіоні протягом літа відбудуться якісь події, які можуть вплинути, наприклад, на нафтову інфраструктуру", — сказала Еллі Геранмає, яка займається питаннями Ірану в Європейській раді з міжнародних відносин. "Іран може спробувати зробити так, щоб "витрати понесли не тільки жителі Саудівської Аравії і Арабських Еміратів, але і особисто Трамп в напередодні президентських виборів", - додала вона.
Трампу, який часто ставав заручником власного бажання пограти м'язами з одного боку і відрази до чергової близькосхідної війни - з іншого, тепер доведеться вирішувати, що робити: вести переговори, послаблювати санкції або розглянути варіанти військового втручання.
Девід Сангер, Девід Кіркпатрік
Переклад ІноЗМІ
Статья была интересной?
Поделитесь публикацией со своими друзьями!
 

Новости по теме

Последние новости

Вчера, 2020-06-06
Информация
Комментировать статьи на сайте возможно только в течении 30 дней со дня публикации.

Новости ТОП-7

Досуг

Киевляне стали чаще обращаться за диагностикой еще до клинических симптомов
Несмотря на то, что о важности диагностики говорят десятилетиями все врачи, большинство жителей Украины оказывается в кабинете диагноста только после обнаружения у себя симптомов. Как правило, обратившись к врачу, они рассчитывают получить пару рецептов на какие-нибудь таблетки, выслушать лекцию о
Вчера, 18:1489
Прочистка засоров канализации любой сложности
Если вы не можете ликвидировать засор самостоятельно, работники компании "Труболюб" всегда придут на помощь. Компания работает круглосуточно, без выходных, а также предоставляет смежные услуги, о которых можно узнать на сайте.
5-июн-2020, 23:1896
Настоящий китайский чай: богатство цвета и аромата в вашей чашке
Улун — чай средней ферментации, который занимает промежуточную позицию между белым и красным чаем. Он ферментирован примерно на половину. Известный улун Да Хун Пао купить можно в New Tea.
5-июн-2020, 23:16113
Обустройство маленькой прихожей: советы и обзор типичных ошибок
Прихожая — предисловие ко всему дому. Она формирует впечатление о квартире, встречает хозяев и гостей. Мало кто может похвастаться просторной прихожей, где легко уместить любые элементы меблировки, аксессуары и предметы декора
5-июн-2020, 10:17133
Грузовые перевозки по Киеву
Предложение многих транспортных компаний адресовано предприятиям и частным лицам, имеющим потребность в организации в сфере транспорта. Компания гарантирует комплексное обслуживание штучных, крупногабаритных и специальных грузов во внутренних и международных перевозках.
4-июн-2020, 18:00123
Де придбати оснащення для НУШ
Реформа системи освіти не обмежується зміною методик викладання. Концепція Нової української школи працює комплексно. Головна мета полягає в створенні комфортного простору для навчання і розвитку дітей.
4-июн-2020, 13:48128

События

Карантин усилили в двух областях Украины
Волынская и Донецкая области отменили ранее введенные меры по ослаблению карантина
Сегодня, 07:0062
Лидера "Аль-Каиды" в Магрибе убили французские военные
Боевика ликвидировали на севере Мали
Сегодня, 06:0049
Запретят душить задерживаемых полицейским Миннеаполиса
Также планируется обязать полицейских останавливать применение удушающих приемов к задержанным со стороны коллег
Сегодня, 05:0053
Масштабный сбой произошел в работе Telegram
На проблемы в работе мессенджера пожаловались около 15 тыс. пользователей
Сегодня, 03:0065
Вспышка COVID-19 произошла в Черновицкой области
Несколько семей на самоизоляции
Вчера, 20:43111
На обувной фабрике в Запорожье случился пожар
Пожар произошел на обувной фабрике "Мида"
Вчера, 20:3584