Як прожити на зарплату. І без неї

Як прожити на зарплату. І без неї

 

«Дістали вже — обов'язків багато на тобі, а нічого з того немає», — молодий лікар Андрій Бабірад не боїться називати своє прізвище, говорячи про проблеми із зарплатнею.

За свою роботу у районній лікарні містечка Ржищів на Київщині він отримує менше, півтори тисячі гривень на місяць. Цього не вистачає, щоб прогодувати сім'ю, і він, як і багато інших людей в Україні, змушений шукати підробіток.

Але наприкінці року, коли навіть в уряді визнали проблему із зарплатами для співробітників бюджетної сфери, й без того куций заробіток лікаря почали затримувати.

І поки міністри та фінансисти вирішували, де взяти гроші, медики, вчителі, працівники культури та працівники багатьох інших сфер шукали відповідь на запитання: як вижити?

«Головне — не хворіти»

«Зарплату не виплачують — за жовтень, наприклад, віддали 30 листопада, а за листопад ще не виплатили», — каже Андрій Бабірад.

«Працюю до ночі. А дозвілля у мене в суботу і в неділю»

Андрій Бабірад, лікар з Ржищева

Навіть коли медик вчасно отримує платню, тих 1240 гривень не вистачає, щоб забезпечити дружину і доньку. Щоб сім'я могла прожити, ввечері доводиться працювати на ще одній роботі. Цим Андрій також пояснює те, що лікарі не відмовляються від подяки, яку пропонують пацієнти.

«Працюю до ночі. А дозвілля у мене в суботу і в неділю», — каже чоловік.

«Нам лише вчора видали зарплату за листопад. Про премію на день вчителя взагалі можна нічого не говорити...», — розповіла ВВС Україна Галина — вчителька із Дрогобича на Львівщині. Прізвище жінка вирішила все ж не розголошувати.

Своє віддавна знане в Україні містечко вона називає депресивним і провінційним — тому що багато його жителів мають проблеми із заробітком.

Приміром, за роботу в школі вчитель без доплат за категорію отримує 1000-1300 гривень — це якщо працювати на повну ставку. Але на західній Україні, розповіла Галина, мало хто із педагогів повністю зайнятий, оскільки вчителів багато, а учнів — мало.

«Якщо старатися, то протягнути на ці гроші можна. Ми дуже стараємося. Головне — не хворіти. На харчі вистачає — ціни тут не такі, як в Києві. Тож якщо лише оплачувати комунальні послуги, купувати їжу і не витрачатися на книжки та посібники, то можна протягнути», — після важкого зітхання жінка все ж усміхається, розповідаючи про те, як її сім'я викручується від зарплатні до зарплатні.

Аби не гірше

«Дожити до получки» — ця фраза добре знайома багатьом українцям. Так вони описують той стан, коли гроші з попередньої зарплатні вже закінчилися, а наступної ще нема. Відкладати якісь заощадження при цьому може мало хто, особливо із бюджетників.

Зарплатня у Наталії — викладачки англійської мови у львівському училищі — майже 2 тисячі гривень.

«Живемо, як вміємо», — відповідає жінка на складне, за її словами, запитання про те, як прожити на ці гроші у великому місті.

Щоб дотягнути «до получки», доводиться підробляти репетиторством.


Зарплатою невдоволені всі освітяни — від вчителів до академіків

«Хіба що лінивий може не заробити з цією спеціальністю», — викладачка рада, що обрала саме той фах, а не, приміром, малювання, чи математику. Англійську мову зараз хочуть знати багато людей.

Та й виплачують гроші вчасно. Як і актору театру Ігореві. Щоправда, хлопець каже, що не знає, коли отримає гроші наступного разу.

«Керівник сказав, що авансу в січні ми не матимемо. Зараз нам заплатять, а потім весь січень житимемо без грошей — доведеться заощаджувати на свята», — сказав він ВВС Україна.

Така ситуація є типовою вже впродовж кількох років, розповів експерт Міжнародного центру перспективних досліджень Олександр Жолудь.

«На жаль, в січні у нас дуже часто виникають проблеми. Ми мали іноді ситуацію, коли центральний бюджет ухвалювали лише наприкінці року, а місцеві ухвалювали вже в поточному, коли треба вже працювати із бюджетом. Відповідно там саме в січні були затримки», — пояснив експерт ВВС Україна.

«Нам кажуть, що міський бюджет пустий, нічого не працює», — підтвердила Галина із Дрогобича.

До кінця року

«А з яких регіонів вам казали про затримку зарплатні?» — поцікавився у відповідь на запитання ВВС Україна Владислав Лук'янов, який в попередній Верховній Раді працював заступником голови парламентського бюджетного комітету.

Наприкінці листопада українська преса Клацнутиписала, що через дірку в казні розміром 10 мільярдів гривень перебої з виплатою зарплати відчули бюджетники у Львівській, Рівненській, Тернопільській та Івано-Франківській областях, тоді як на сході проблем нібито не було.

Через місяць після парламентських виборів український уряд, в свою чергу, Клацнутивизнав, що проблеми таки є, і прем'єр-міністр Микола Азаров на тлі побоювань профспілок, що грошей в грудні не буде взагалі, одразу дав доручення розібратися із затримками.

У міністерстві фінансів пояснили, що зарплати бюджетників зросли, збільшивши при цьому інфляцію. За словами Олександра жолудя, проблему «заклали» ще весною:

"

«Уряд збільшив видаткову частину бюджету, не збільшивши аналогічно надходження. Формально у законі про зміни до бюджету прописали, що це відбудеться за рахунок боротьби із тіньовою економікою. Але через те, що не визначили, як саме будуть боротися, це було повністю не підтверджено тією реальною дохідною частиною, яка могла б очікуватися».

Зарплату медикам і вчителям, за словами експерта, напередодні виборів збільшили приблизно на чверть, але платити її нічим. Зараз гроші знайшли — очевидно, за рахунок перекидання грошей із одних статей на інші, каже Олександр Жолудь.

«Таке явище, як затримки із зарплатами, відходить в минуле і, безумовно, воно було пов'язане із тим тиском, який фінансово-економічна криза чинила на економічну сферу України, — зі свого боку запевнив Владислав Лук'янов. — Але зараз всі соціальні платежі вирівнюються, і ті заборгованості, які були, вже погашені. Ми плануємо до кінця року розрахуватися за усіма соціальними зобов'язаннями».

Наступного року подібне повторитися не повинно — бюджет-2013 є набагато більш жорстким та стабільним, каже депутат.

«Навряд чи в нас будуть тривалі затримки із виплатою зарплат бюджетникам. Напевно, робитимуть спробу вирізати в якихось інших речах, а щодо зарплат — я не думаю, що до нас повернеться ситуація другої половини 1990-х, коли люди могли не отримувати зарплату по кілька місяців. Хоча зсув на кілька днів, особливо у січні, коли багато вихідних, в принципі можливий», — погоджується Олександр Жолудь.

ВВС

 

Статья была интересной?
Поделитесь публикацией со своими друзьями!
 

Новости по теме

Последние новости

Вчера, 2021-03-06
Информация
Комментировать статьи на сайте возможно только в течении 30 дней со дня публикации.

Новости ТОП-7

Досуг

Айпад про 9.7 - главные функциональные возможности и преимущества
Новый айпад про 9.7 считается достаточно интересным устройством. Практически сразу после выпуска он занял нишу между 12.9” iPad Pro и 9.7” iPad Air 2. На основании размеров и встроенных функциональных возможностей сложно определить, к какой категории может быть отнесен этот новый гаджет.
Вчера, 08:51164
Виды солнечных электростанций и их отличия
Установка солнечной электростанции у себя дома или на предприятии позволяет не только экономить на счетах за электричество, но и зарабатывать на продаже излишков выработанной энергии.
4-мар-2021, 17:20263
Раздвижные системы от «ВиЯр»
Шкафы-купе — один из наиболее популярных форматов мебели для хранения. Они удобны, надежны, занимают мало места, при этом вместительны и универсальны в плане дизайна, их можно вписать в любой интерьерный стиль.
1-мар-2021, 19:23490
Предназначение пластификатора для бетона
Пластификатор для бетона является химической добавкой, которую вводят в смесь, чтобы улучшить ее физико-механические характеристики.
1-мар-2021, 17:44352
Самый нужный вспомогательный материал при ремонте
Перед тем как приступить к декоративной отделке стен или потолков, следует хорошенько подготовить поверхность. Тщательно зашпаклевать, выровнять, отшлифовать, прогрунтовать и так далее и так далее.
28-фев-2021, 08:21466
Система капельного полива от интернет магазина MarketSV
Применение дождевальных установок для полива приусадебного участка постепенно уходит в прошлое. Устройства расходуют много воды и заболачивают территорию.
27-фев-2021, 14:20511

События

В восьми областях Украины превышен показатель госпитализаций больных из-за COVID-19
При этом в трех регионах этот показатель находится на минимальном уровне.
Сегодня, 12:0650
В Украине за минувшие сутки, 6 марта, привили от коронавируса 1279 человек
С начала вакцинации в стране прививку от COVID-19 получили 17 037 человек.
Сегодня, 12:0454
Сообщение с Закарпатьем из-за "красной" зоны карантина приостанавливает УЗ
Со вторника, 9 марта, "Укрзализныця" приостанавливает высадку, посадку пассажиров на всех станциях Закарпатской области.
Сегодня, 12:0255
Большее число жителей Польши выступили против того, чтобы правительство закупало вакцину от коронавируса у России и Китая
Такие результаты показал опрос, проведенный институтом Pollster для издания "Super Express".
Сегодня, 10:0181