Вчені в УжНУ встановлять, чи багато спільного в геномі закарпатців та українців

Вчені в УжНУ встановлять, чи багато спільного в геномі закарпатців та українців
На базі УжНУ стартує повномасштабне дослідження генетичної карти мешканців Карпатського регіону, повідомили у Медіацентрі університету.
Геноми людей у кількох десятках країн вже готові та активно використовуються у персоналізованій медицині, фармації тощо. Натомість Україна, як і ряд сусідніх держав досі не мали своїх досліджень. Проект став можливим завдяки ініціативі випускника УжНУ, а нині професора Університету Пуерто-Ріко, директора Центру генетики Карибського басейну Тараса Олексика.
На основі таких генетичних досліджень напрацьовуватимуться методи лікування таких дегенеративних захворювань, як хвороба Альцгеймера, розсіяний склероз і потенційно рак. Адже геном – це набір повної генетичної інформації індивідуального організму. Це як біологічна програма, на якій базується розвиток, зовнішній вигляд і функції кожного організму.
За словами Тараса Олексика, на генетичній карті світу десь біля Польщі, за кордоном Німеччини починається біла пляма – аж до Владивостоку. Ні України, ні Росії, ні Казахстану, ні Грузії у жодних генетичних картах чи глобальних фундаментальних дослідженнях просто немає.
Щоб змінити цю ситуацію, Тарас Олексик ораганізувати в УжНУ курс геномного аналізу. «Минулого року я зустрівся з ректором Володимиром Смоланкою, то була неформальна розмова. Зараз вже затверджено проект досліджень.  
«Приємно, що на рівні університету є певна підтримка такій ідеї, – каже професор. – Я запросив аспірантів з медичного факультету УжНУ, у цьому мені дуже допоміг проректор Володимир Фекета. А з іншого боку підключився і інститут інформаційних техногологій. Тобто я намагаюся звести медиків та інформатиків разом, в одній кімнаті, вчимо їх науки про інформаційну теорію в білогії. Читаю лекції про геномне картування, про секвенування, про засади популяційної, еволюційної, медичної генетики. Спеціалісти факультету допомагають мені також на добровільних засадах, при чому залюбки вчать медиків програмуванню».
Вже зареєстрована і державна програма в університеті з вивчення геномів Карпатського регіону. Тож починають збір волонтерів, які б захотіли взяти участь у проекті. Тарас Олексик здійснить секвенування через власні канали, у своїй лабораторії. Для початку це будуть 100 осіб.
Джерело: Медіацентр УжНУ
Статья была интересной?
Поделитесь публикацией со своими друзьями!

Новости по теме

Последние новости

Вчера, 2020-12-04
Taрас Олексик 17 июля 2015 13:15
На жаль заголовок не передає змісту. Ми не збираємося порівнювати українців з закрапатцями, бо закарпатці є українцями. Ми будемо створювати генетичну карту населення Карпатського регіону. Прошу виправити.
Информация
Комментировать статьи на сайте возможно только в течении 30 дней со дня публикации.

Новости ТОП-7

Досуг

Услуги прочистки канализации от компании "МонтажТехСервис"
Канализационная система присутствует в каждом жилом, офисном, рабочем объекте. По истечению ее использования, могут образовываться засоры, которые становятся причиной остановки ее функционирования. Это ухудшает ее технические характеристики и может привести к поломке трубопровода.
Вчера, 23:1055
Потеря зубов - протезирование и методы восстановления зубного ряда
Протезирование часто сравнивают с реабилитацией из-за его универсальности и специфики лечения. Методы, применяемые при протезировании, направлены на восстановление более мелких или более крупных дефектов зубов пациента, которые могут ослабить структуру всей челюсти.
Вчера, 20:1768
Где купить железобетон в Украине?
Бетон – это прочный и надежный строительный материал. Его прочность на сжатие в 10 раз выше прочности на растяжение. Чтобы увеличить и второй показатель, при заливании бетоном необходимой формы в нее добавляют элементы армирования.
Вчера, 08:3276
Як переконати користувача робити покупки онлайн?
Сфера реалізації товарів та послуг через інтернет давно переросла з чогось надзвичайного і тепер покупки в мережі це досить буденне заняття
Вчера, 07:5482
Кросівки чоловічі - різноманітний асортимент у New Balance
Якщо ви бажаєте придбати якісні та функціональні кросівки - чоловічі, жіночі або дитячі, радимо вам звернути увагу на фірмову продукцію бренду New Balance.
3-дек-2020, 16:15164
Как использовать электробритву Braun с максимальной эффективностью
Бритье — одна из самых распространенных мужских процедур по уходу за собой. Гладко выбритое лицо, стильная борода или имитация обаятельной трехдневной щетины — у каждого джентльмена свои предпочтения, однако в любом случае не обойтись без качественной электробритвы.
3-дек-2020, 16:06121

События

Шмыгаль заявил что 9 декабря обнародуют планируемые меры  карантина
Кабмин обнародует планируемые меры карантина во время заседания 9 декабря.
Вчера, 20:0693
Россия не смогла подтвердить факты перестрелки на границе
Российская сторона не смогла подтвердить факт перестрелки на границе с Украиной и попытку незаконного пересечения.
Вчера, 19:5985
Разговоры о признании "ЛДНР" у Путина назвали нецелесообразными
Российские власти считают нецелесообразными разговоры о признании так называемых Донецкой и Луганской "народных республик".
Вчера, 17:0991
Отдыху за рубежом локдаун пока не угрожает
Закрывать аэропорты в случае введения локдауна в Украине - нецелесообразно. 
Вчера, 17:0595
Ускоренный доступ к вакцине от COVID-19 получит Украина
Верховная рада одобрила за основу и в целом законопроект, который дает возможность ускорить доступ к вакцине от COVID-19.
Вчера, 17:04107
Когда Украина получит вакцину от коронавируса рассказали в Кабмине
Министр здравоохранения Максим Степанов рассказал, когда ожидается вакцина от коронавирусной болезни в Украине.
Вчера, 14:24122