Стрибки долара і євро: чому не варто панікувати через курс валют

Стрибки долара і євро: чому не варто панікувати через курс валют

Національний банк України ще у 2015 році відмовився від політики фіксованого курсу гривні щодо до "міцних" валют.

Але українці за звичкою продовжують відслідковувати курс долара, відповідно, лякаються і починають панікувати, якщо цей самий курс "стрибає". Хоча для гнучкого валютного курсу така ситуація нормальна.

Гнучкий курс валют – такий, що визначається ринковими факторами, які діють на валютному ринку. І саме за таким принципом формується валютний курс в Україні. Його не придумує НБУ – регулятор просто вивчає ситуацію на валютному ринку (попит і пропозицію валюти) і подає середньозважений курс на міжбанківському валютному ринку України.

Чому відмовилися від фіксованого курсу

Утримувати курс можливо за рахунок чогось. Якщо економіка активно розвивається, ВВП зростає, то і валюта в державі буде стабільна. Але якщо в країні криза, виробництво стоїть, то тримати курс можливо тільки за рахунок резервів. "Тримання" курсу в Україні було політичним рішенням. А заплатили за нього золотовалютними резервами, зменшивши їх за 10 років із 35 до 5 мільярдів доларів. У 2015 році в Україні просто не було запасів, щоб продовжувати тримати курс далі. Тому від фіксованого курсу і відмовились.

Натомість НБУ перейшов до політики інфляційного таргетування, тобто мета регулятора – утримувати інфляцію. Це значить – замість того, щоб дивитись на курс долара, потрібно дивитися на рівень інфляції.

Чому інфляція – "головна"

Керівник проектів і програм Департаменту відкритих ринків НБУ Емал Бахтарі пояснив, чому українцям варто зважати на інфляцію, а не на валютний курс.

Це важливо, бо наш добробут пов'язаний з усіма цінами, а не тільки з цінами на бензин, айфон та відпочинок в Туреччині. Не все наше споживання прив'язане до курсу долара. Курс валют впливає на ціни, але немає прямого зв'язку. Якщо валюта девальвувала на 10%, це не значить, що усі ціни зросли на 10%. Імпортна продукція зростає у ціні, але ж є і внутрішня продукція, яку ми споживаємо. Тому інфляція не буде 10%. І саме на це економічні агенти мають орієнтуватися,
– уточнив Бахтарі.

Натомість треба відвикати від того, що курс буде стабільним, а звикати – що він завжди "стрибатиме". Вже три роки спостерігаємо – на початку року курс "злітає", потім за півроку "спускається", потім знову зростає. Цей цикл прив'язаний до аграрного циклу, бо це наші найбільші експортери. І цей цикл повторюється. Якщо на 20-30-40-50 копійок міняється курс – це не страшно, відзначив Бахтарі. Нас третій рік лякають, що "буде долар по 30-40". Але поки що цього не було. Зараз курс 26,47, а на початку року був 28.

Довіра до гривні не на висоті

Інша проблема, яку прагне подолати НБУ – проблема довіри до національної валюти. Для цього активно проводять політику дедоларизації – зменшення іноземної валюти в економіці України.

Бахтарі нагадав – ми пережили кризи 1998 року, 2008-го, 2014-2015. Люди звикли, що надійніше зберігати гроші в іноземній валюті. Бо національною валютою спекулювали, "жонглювали" для своїх потреб, тримаючи фіксований курс. Досі є прибічники такого валютного регулювання. Мета дедоларизації – збільшити довіру до національної валюти. Тому що її НБУ може регулювати з точки зору інфляції. Коли більшість українців зберігає заощадження у валюті – Нацбанк не має змоги контролювати інфляційні процеси.

Яку інфляцію прогнозують

На кінець 2018 року прогноз інфляції – на рівні 8,9%. Прогноз базової інфляції НБУ переглянув у бік зниження до 7,1%. У щоквартальному "Інфляційному звіті" за липень 2018 року також уточнюють, що на рівень інфляції в другій половині 2018 та у 2019 році буде тиснути низка факторів. Так, наприкінці 2018 року очікується більш суттєве, ніж передбачалося раніше, підвищення адміністративно регульованих цін і тарифів через наближення цін на газ на внутрішньому ринку до ціни імпортного паритету.

Фундаментальний характер матимуть такі проінфляційні чинники: вищий, ніж досі очікувалося, рівень внутрішнього попиту, у тому числі через зростання заробітних плат і переказів від трудових мігрантів; зниження інтересу інвесторів до українських суверенних зобов’язань унаслідок глобальної тенденції виходу інвесторів з активів країн, що розвиваються, та відтермінування отримання фінансування за програмою співпраці з МВФ.

Прогноз інфляції залишається без змін і на наступні роки – споживча інфляція становитиме 5,8% на кінець 2019 року, а у 2020 році уповільниться до 5,0% і, таким чином, досягне центрального значення цільового діапазону (5,0% ± 1 в.п.).


Статья была интересной?
Поделитесь публикацией со своими друзьями!
 

Новости по теме

Последние новости

Вчера, 2021-04-16
Информация
Комментировать статьи на сайте возможно только в течении 30 дней со дня публикации.

Новости ТОП-7

Досуг

Качественная одежда от оптового поставщика стоковой одежды
Если необходимо приобрести стоковую одежду оптом, стоит обратить внимание на интернет-магазин Stockhouse. Это идеальная возможность наполнить витрины своего розничного магазина или интернет-ресурса качественной одеждой для мужчин, для женщин и для детей.
Сегодня, 08:5739
Обзор недорогих заборов для дома и дачи
Ныне, в период пандемии, когда многие прочувствовали на себе ее негативные последствия в контексте сокращения рабочих мест, материальной нестабильности, повышения цен на продукты и товары, многие ищут пути сокращения своих финансовых трат.
Вчера, 14:55132
Почему техника Apple стала самой популярной в мире?
В сети магазинов Apple в Киеве, как и во всем мире, всегда людно. Все хотят обновить, купить свой первый «яблочный» гаджет или просто посмотреть на него. И это не удивительно: Эппл завоевала репутацию лучшей техники в мире, а девайсы с логотипов в форме яблока – самые продаваемые
15-апр-2021, 18:16176
Ножи балисонги: разновидности и преимущества
Нож – очень важная и нужная вещь, которую люди активно используют в быту, и не только. Современные производители выпускают довольно широкое разнообразие данных изделий, среди которых особой популярностью пользуются так называемые ножи-балисонги (бабочки).
15-апр-2021, 17:36184
Косметика Avene: у чому її унікальність
Основним компонентом косметики Avene є термальна вода, котра має цілющі та лікувальні властивості.
15-апр-2021, 16:11168
Как происходит увеличение груди
Увеличение груди занимает почти 1 место среди наиболее часто выполняемых косметических операций у женщин. Процедура относится к сфере пластической реконструктивной хирургии и гинекологии. Доктора занимаются восстановлением женской груди с 1890-х годов.
15-апр-2021, 15:38178

События

Местные власти не создавать вооруженные формирования и не сеять панику призвал Хомчак
Главнокомандующий Вооруженных сил Украины генерал-полковник Руслан Хомчак выступил с обращением к органам государственной власти и местного самоуправления.
Сегодня, 09:4120
Год тюрьмы местному жителю дали в Киеве за домашнее насилие над женой
Киевская городская прокуратура добилась реального наказания для 41-летнего мужчины, который систематически совершал домашнее насилие над женой.
Сегодня, 09:1341
Прививать публичных людей остаточными дозами вакцин от коронавируса запретил Степанов
Министр здравоохранения Максим Степанов сообщил, что отменил возможность публичным людям прививаться от коронавируса оставшимися дозами вакцины.
Сегодня, 09:0647
Статистика COVID-19 в Украине по состоянию на утро 17 апреля 2021
17 апреля (по состоянию на 9:00) в Украине  1 936 228 лабораторно подтвержденных случаев COVID-19, из них 39 536 летальных, 1 475 556 пациентов выздоровело.
Сегодня, 08:34716
Россия запретила въезд главе ФБР и генпрокурору США
Санкционный список, по словам российских дипломатов, решили составить из-за "беспрецедентного характера отношений" между странами.
Вчера, 22:4693
Макрон после встречи с Зеленским заговорил на украинском языке (фото)
Президент Франции заявил, что они совместно с Украиной и Германией продолжают мобилизировать усилия для поиска решения ситуации на Донбассе.
Вчера, 22:45130