Як Європа заманює "заробітчан" з України, аби ті рятували економіку їх держав

Як Європа заманює "заробітчан" з України, аби ті рятували економіку їх держав
Українці вже кілька років поспіль утримують рекорд за кількістю трудових мігрантів до країн Європейського Союзу
За даними Євростату, 2017 року громадяни України отримали найбільшу кількість нових видів на проживання в Євросоюзі – 661 874 особа оформили ці документи. За масштабами еміграції в ЄС ми випередили навіть сирійських біженців (їх було 223 тис.).
Переважну кількість цих посвідок на проживання – 87% – українці беруть для працевлаштування. "Українці – для роботи, китайці – для освіти, марокканці – через родинні причини" – так вже кілька років Євростат озаголовлює прес-реліз про причини імміграції до країн ЄС.
Лідирували українці за кількістю отриманих дозволів на проживання в країнах ЄС і 2015, і 2016 року. Тоді нашим співгромадянам було видано 500 030 і 588 900 віз відповідно. Тобто щороку кількість виданих українцям дозволів на проживання в країнах ЄС збільшується більш ніж на 10%.
Причому число виданих дозволів на проживання – це не кількість працюючих за кордоном українців. Вид на проживання видається переважно на 5 років. Значить, можна говорити про те, що кожен рік ще понад півмільйона наших співгромадян приєднуються до тих, хто виїхав на заробітки до країн ЄС раніше.
Всі останні роки найбільшу кількість видів на проживання українці отримували в Польщі – 88% від загального числа. Це пов'язано насамперед з політикою цієї держави в галузі трудової зайнятості, яка зробила ставку на розвиток виробництва і економіки загалом за рахунок дешевої робочої сили трудових мігрантів. Якщо 2014 року Польща видала 43 663 дозволи на роботу трудовим мігрантам і 60% від цього числа (26,3 тис.) становили візи для українців, то вже 2016-го Польща видала майже 597 тисяч робочих віз, з яких понад 87% – українцям (464 тис.). 2017-го ще 545 тис. українців виїхали до Польщі заради заробітку. Даних за 2018 рік на сайті Євростату ще немає.
Порівняно з Польщею, в інших країнах працюють на порядок менше українців. Наприклад, серед країн ЄС за підсумками 2017 року на другому місці опинилася Чехія, яка видала українцям "аж" 9768 дозволів на працевлаштування – в 50 разів менше, ніж Польща.
Кількість виданих українцям дозволів на проживання в ЄС для працевлаштування
Як Європа заманює українців
Потоки трудових мігрантів постійно змінюються, що залежить насамперед від політики на ринку праці приймаючих країн. Наприклад, ще років 10 тому однією з привабливих для українських "заробітчан" країн вважалася Італія. Але останніми роками кількість виданих цією країною посвідок на проживання трудовим мігрантам з України постійно знижується. Якщо 2015 року було видано майже 900 видів на проживання для "заробітчан", то 2017-го – трохи більше 300. Водночас, як вже зазначалося, Польща за останні 4 роки в десятки разів збільшила прийом трудових мігрантів з України.

 

Але останнім часом Польща стає все менш привабливою для українців, тому що для трудових мігрантів відкривають кордони і інші європейські країни, з вищими зарплатами.
З 2017 року популярнішим стала трудова міграція до країн Балтії, особливо до Литви. За оцінками експертів, рівень зарплат там приблизно такий же, як в Польщі, проте повністю відсутній мовний бар'єр.
З літа 2016-го "запустив український режим" уряд Чехії, як називають нову міграційну політику місцеві ЗМІ. Ця країна завжди була популярна в українських "заробітчан", але останніми роками кількість трудових мігрантів там постійно знижувалося. Тепер же в Чехії підрахували, що через недостатнє використання іноземної робочої сили Чехія недоотримує сотні мільярдів доларів на рік. І мігрантську програму вирішили розширювати. Хоча ця ідея викликає неоднозначну реакцію в країні, а отже, Чехії навряд чи вдасться найближчим часом наростити обсяги імпорту робочої сили до рівня Польщі.
Одночасно з Чехією, з літа 2016-го, почала діяти державна програма "імпорту робочої сили" в Угорщині. Основний розрахунок був теж на українців. Їх запрошували на угорські заводи, на будівництво. Також кадрові агентства з Угорщини шукали фахівців в області електроніки і IT. За підсумками 2017 року Угорщина стала третьою (після Польщі та Чехії) країною за кількістю "трудових віз", виданих українцям, – понад 7 тис. Однак в цій країні, як і в Чехії, досі неоднозначне ставлення до трудових мігрантів. На думку певної частини населення і політикуму, через українців, згодних на низькооплачувану, за тамтешніми мірками, роботу, в Угорщині не зростають зарплати, та й знайти роботу для громадян країни стало проблематичніше.
Головна інтрига 2019 року для "заробітчан"
Починаючи з 2019 року може різко зрости потік трудових мігрантів до Німеччини. Наприкінці 2018 року там прийняті проекти двох законів, що стосуються полегшення працевлаштування громадян не з країн ЄС. Ці законопроекти дозволять приїжджати до Німеччини у пошуках роботи всім працездатним громадянам з країн, що не входять до Євросоюзу. Їм не потрібно буде навіть запрошень на роботу. Можна буде шукати робоче місце півроку, вже перебуваючи в Німеччині. Без обмежень за професіями і кваліфікацією, в тому числі випускникам вузів, що особливо підкреслюють в німецькому уряді. Головна вимога для претендентів – знати німецьку мову (це перевірятимуть в посольстві перед видачею дозволу на проживання). Очікується, що ці закони будуть повністю прийняті в першому кварталі 2019 року і набудуть чинності з 2020-го.
Зараз в Німеччині більшість трудових мігрантів – громадяни Сербії, Боснії і Герцеговини, а також прибалтійських країн. Після полегшення доступу на німецький ринок праці громадян країн, що не входять до ЄС, очікується великий потік трудових мігрантів з України. На сьогодні в Німеччині нарахували 1,2 млн незайнятих вакансій, які зможуть закрити трудові мігранти.
Цим зараз дуже стурбовані в Польщі, передчуваючи, що після лібералізації ринку праці в Німеччині число українців в Польщі різко зменшиться. Одне з опитувань, проведене серед трудових мігрантів в Польщі, показало, що 60% з них хочуть виїхати до Німеччини, як тільки з'явиться така можливість. У Польщі, за деякими оцінками, працює близько 2 млн українців. Відтік робочої сили з Польщі прогнозується на рівні 500 тис. – 1 млн осіб.
Тим часом, для Польщі українські "заробітчани" – серйозний "двигун економіки". Влаштовані офіційно, вони платять непогані податки до польської скарбниці. Місцеві ЗМІ з посиланням на офіційних осіб пишуть навіть, що саме завдяки українцям та їхнім відрахувань до тамтешнього пенсійного фонду Польща зможе 2019 року підвищити пенсії. "+500 злотих пенсіонеру завдяки українцям", – говорить заголовок однієї з недавніх статей у польській пресі.
А ось кількість українців, як працюють в Росії, останніми роками значно знизилася. За даними Федеральної міграційної служби Росії, станом на березень 2017 року РФ перебували 2,3 млн українців. Однак у відомстві визнавали, що половину з цього числа складали переселенці з Донбасу, які втікають від військових дій.
Укладачі "індексу процвітання" (Prosperity Index) в одному з останніх звітів висловили прогноз, що трудова міграція домінуватиме в Європі протягом наступного десятиліття.

 

Статья была интересной?
Поделитесь публикацией со своими друзьями!

Новости по теме

Последние новости

Информация
Комментировать статьи на сайте возможно только в течении 30 дней со дня публикации.

Новости ТОП-7

Досуг

Лучшие бесплатные онлайн игры в 2021 году
Сфера онлайн игр с каждым днём становится всё более популярной и востребованной. По этой причине компании регулярно выпускают новые и делают продолжения старых игр, пытаясь тем самым привлечь как можно больше геймеров.
Вчера, 18:14182
Велосипедные шины Schwalbe: когда скорость имеет особое значение
Современный ассортимент покрышек Schwalbe из Германии вызывает искреннее недоумение потребителей, неспособных поверить в небольшой срок существования бренда.
Вчера, 18:12149
Какое оборудование нужно для обустройства бассейна
Мечтаете о просторном бассейне дома или на даче и уже решились осуществить мечту? В таком случае четкое понимание того, что для всего этого потребуется, уж точно не будет излишним.
Вчера, 18:10157
Спецтехника ETS Group — гарантия качества и надежности строительных работ
Подавляющая часть профессиональных сфер деятельности не обходятся без экстремальных нагрузок, выполняются на высокогорных местностях, имеют ограниченное рабочее пространство и т. п.
11-мая-2021, 18:46219
Где знакомятся люди после 40 - лучшие места и сценарии
Найти свое счастье после 40 лет возможно, нужно только знать, где искать пару. Люди в зрелом возрасте относятся к выбору таких мест более придирчиво. Да и действуют немного иначе. Разбираемся, где и как.
10-мая-2021, 21:40282
Как вывести сайт в ТОП: три SEO-тренда 2021 года
На сегодняшний день конкуренция сайтов во Всемирной паутине достаточно высока, каждый веб-ресурс, как говорят, хочет занять самое выгодное место под солнцем. Но это не случается само собой: продвижение сайта – дело весьма серозное и ответственное, требующее исключительно профессионального
9-мая-2021, 13:02409

События

В Киевском метрополитене объяснили требование повысить стоимость проезда
Общее обращение профсоюзов Киевского метрополитена о повышении стоимости проезда в метро связанно с тем, что ситуация критическая, а сотрудники метрополитена последние два года работают, затянув пояса, но сейчас ресурс истощился полностью.
Сегодня, 18:2320
В США не считают, что Россия прямо связана с хакерской атакой на трубопровод Colonial Pipeline
Глава министерства энергетики США Дженнифер Грэнхолм заявила, что Вашингтон не видит прямой связи Москвы с хакерской атакой на трубопровод Colonial Pipeline.
Сегодня, 18:0934
О тоталитарном режиме в Украине заявил спикер Госдумы РФ после уголовного дела против Медведчука
Спикер Государственной думы Российской Федерации Вячеслав Володин выразил мнение, что в Украине при пособничестве европейских государств установлен "тоталитарный режим".
Сегодня, 17:4947
К чему ведет нарастающий арабо-израильский конфликт
Очередная вспышка тлеющего десятилетиями арабо-израильского конфликта все ближе к полномасштабной войне, грозящей взорвать весь регион.
Сегодня, 17:4755
Полеты из Киева в Тель-Авив из-за ракетных обстрелов приостановила МАУ
Украинская авиакомпания "Международные авиалинии Украины", а также ряд европейских авиакомпаний отменяют рейсы в/из Тель-Авива, запланированные на 13 мая, из-за обострения палестино-израильского конфликта.
Сегодня, 17:2947
Арестович заявил о давлении в Украине на русскоязычных
Спикер делегации Украины в Трехсторонней контактной группе и советник главы Офиса президента Алексей Арестович заявил, что ощущает давление из-за того, что он разговаривает на русском языке.
Сегодня, 17:2647