У чию кишеню підуть гроші від туристичного потоку в Чорнобильську зону?!

У чию кишеню підуть гроші від туристичного потоку в Чорнобильську зону?!
Цього року туркомпанії розраховують продати не менше 130 000 турів в зону відчуження навколо ЧАЕС — майже вдвічі більше, ніж у 2018 році. Серіал Чорнобиль на телеканалі HBO став потужним промо
Перед виходом фінальної п’ятої серії Чорнобиля (3 червня — ред.) в нашому офісі не замовкали телефони, розповідає НВ Бізнес співвласник компанії Чорнобиль-тур (найбільший оператор в цьому напрямку) Сергій Мирний. «Дзвонили всі — журналісти, туристи. Ми дивувалися, чому ажіотажу не сталося раніше», — говорить він. Якщо ще кілька місяців тому туркомпанії планували відправити в зону відчуження Чорнобильської АЕС не більше 100 000 туристів в цьому році, то зараз говорять про плановане збільшення потоку до 130 000. Основні доходи між собою розділять до десяти операторів.
Від перших екскурсій до індивідуальних турів за мотивами серіалу
Екскурсії в зону відчуження Чорнобильської АЕС туркомпанії проводять більше 10 років. «Спочатку ми возили на територію станції офіційні делегації і професіоналів, потім — делегації представників громадськості, тобто фактично туристів. В одній з моїх груп був Ярослав Омельяненко, з яким ми в 2007 році відкрили компанію Чорнобиль-тур», — розповідає колишній ліквідатор Сергій Мирний. Зараз його компанія, а також ще кілька конкурентів займаються організацією турів в зону відчуження Чорнобильської АЕС.
Приблизно 65−70% туристів, які приїжджають в місто — супутник станції, Прип’ять — іноземці. Як правило, більшість купує стандартний одноденний тур з відвідуванням чорнобильської АЕС, території «Рудого лісу», стели Прип’ять, Дуги (Чорнобиль-2), сели Копачі і вцілілого дитячого садка. Вартість туру для громадян України становить $49, а для іноземців — $99 з людини за поточним курсом. Оператори пропонують і більш тривалі екскурсії від двох до семи днів (від $60 до $400 з людини), авіатури над зоною відчуження ($300−800 з людини), індивідуальні екскурсії ($90 з людини).
На популярність серіалу Чорнобиль на HBO ринок відреагував швидко — в продажу з’явилися тури за мотивами цього серіалу ($140−190 з людини).
З кожного туриста оператор повинен заплатити внесок Державному агентству з управління зоною відчуження. З іноземної групи — 2000 грн, ще 632 грн — з кожного туриста. Українці платять менше: 500 грн з автобуса і 132 грн з кожної людини. За підрахунками Сергія Мирного, в цьому році державне агентство заробить на туристах близько $500 000.
Конкурентний ринок
Як отримати дозвіл на в'їзд у зону? Для цього потрібно укласти договір з Державним агентством з управління зоною відчуження, а за три дні до кожної поїздки передавати паспортні дані пасажирів. Агентство список акредитованих компаній не озвучило, пообіцявши НВ надати інформацію пізніше.
Власні дослідження НВ Бізнес показали, що крім Чорнобиль-туру туристів возить ще до десяти компаній. Одна з них — Чорнобиль Ексклюзив турс, яка, за даними Єдиного реєстру Міністерства юстиції, належить бізнесменові Анатолію Плясу. Пляс також є власником компанії Транс-Аерохолдинг, яка займається наземним обслуговуванням літаків в аеропорту Бориспіль.

Ще один оператор — компанія Чернобильспецтур, яка, за даними Єдиного реєстру Міністерства юстиції, підконтрольна Валентині Савченко. Савченко є засновником фастівського швейного підприємства «Козак», а також торгового дому Ворзель.
Компанія Чорнобиль Адвенчер, яка також розробляє маршрути в зону відчуження, належить директору компанії Мирославі Робул і бізнесменові Олександру Кисловському. Кисловський також є засновником маловідомої девелоперської компанії H2К-Девелопмент Груп.
Хочете залучити туристів — зацікавте кіноіндустрію
З кожним роком поїздки в зону відчуження Чорнобильської АЕС, площа якої становить 2 600 кв. км, приносять операторам все більше доходів. Вперше туристи звернули на неї увагу після виходу популярної гри STALKER: Тінь Чорнобиля в 2007 році, а потім — STALKER: Поклик Прип’яті в 2009 році. Якщо в 2014 році зону відчуження відвідало 8400 осіб, то в 2016 р. — 36 780 осіб, а в 2018 р. — 71 860 осіб, повідомили НВ Бізнес в прес-службі Державного агентства з управління зоною відчуження. Цього року туристичні компанії розраховують збільшити потік до 130 000 відвідувачів, що пов’язано з виходом на екрани фільму Чорнобиль. Це приблизно на 30% більше від раніше прогнозованого.
«Вихід популярного серіалу здатний призвести до зростання попиту на тури. Наприклад, вихід фільму про хоббітів призвів до зростання туристичного потоку в Нову Зеландію в десять разів, країну стали відвідувати китайські туристи (трилогія Володар перснів знімалася в Новій Зеландії — ред.) Величезна кількість мандрівників приїжджає до Шотландії, де знімалися фільми про Гаррі Поттера», — розповідає НВ Бізнес президент Національної туристичної асоціації Іван Ліптуга.
Основні зйомки Чорнобиля проводилися в Литві, на території Ігналінської атомної станції — сестри-близнюка ЧАЕС, розповів в інтерв'ю НВ співвласник українського продакшен-сервісу Radioaktive Film, який брав участь у створенні популярного серіалу Чорнобиль від HBO, Дарко Скульський. За його словами, в Україні знімалося до 30% фільму — в Києві, Прип’яті та на Київському морі. Частина сцен в лабораторіях і лікарні — в київському Інституті гідробіології на проспекті Героїв Сталінграда.
«Було багато творчих завдань, — посміхається Скульський. — Не тільки знайти чашки, килими і сміттєві відра тієї епохи. Нам навіть машини в кадрі довелося перевзувати в шини того періоду. Зате тепер багато друзів мені кажуть: слухай, подивився фільм, а у мене ж вдома був точно такий килим!» — розповідає Дарко Скульський. Він розповідає, що в Україні досі не працює система cash-rebate — пільг, що дозволяють іноземним знімальним компаніям повертати до 20−30% витрат, витрачених на зйомках фільму в іншій країні. Зате така програма працює майже у всіх країнах Європи, включно з Литвою.
Якщо всі туристи, які приїдуть в цьому році, замовлять тільки мінімальний тур на один день, то це принесе операторам близько $8 млн з урахуванням виплат Державному агентству з управління зоною відчуження. У найближчі роки доходи операторів будуть тільки рости. Але для цього необхідно буде покращувати інфраструктуру: збільшувати пропускну здатність КПП, перед якими у вихідні збирається близько 1000 осіб, встановлювати нові туалети, ремонтувати дороги і розробляти нові маршрути в зоні ЧАЕС. 

 

Статья была интересной?
Поделитесь публикацией со своими друзьями!
 

Новости по теме

Последние новости

Вчера, 2021-10-27
Информация
Комментировать статьи на сайте возможно только в течении 30 дней со дня публикации.

Новости ТОП-7

Досуг

Как заработать на старом телевизоре?
Если вы нашли старый телевизор, не спешите его нести к мусорным бакам. В нем могут содержаться драгоценные металлы: золото, серебро, платина.
Сегодня, 17:2348
Эндоскопическая хирургия в индустрии красоты
Эндоскопическая хирургия - это малоинвазивный метод вмешательства, который предполагает использование специального инструмента и методов воздействия.
Сегодня, 17:2252
Намечается ремонт в квартире? Обязательно посетите ForRoom, и вот почему
Решение начать ремонт в жилье – это, прежде всего, желание освежить жилищное пространство, избавить его от серизны, которое порой очень нагнетает и как бы давит со всех сторон.
Сегодня, 15:3369
Премиум суши в Запорожье - обзор ресторанов и суши-баров
В городе Запорожье японская кухня особо популярна. Это вкусно, необычно и в большинстве случаев еще и полезно. Если вы давно мечтали заказывать роллы на ужин и при этом не набирать лишний вес, то просто обратите внимание на такое заведение, как Venum Sushi в Запорожье.
Сегодня, 15:3168
Ковролин для лестниц в доме и офисных помещениях
Ковролин – это особо прочное напольное покрытие, поэтому оно идеально подходит для обшивки лестниц как в доме, так и в любом учреждении. Современные производители предлагают множество разных вариантов ковролина, который будет отлично смотреться на лестницах.
Вчера, 20:07131
Брендовая посуда для ресторанов и кафе: где можно приобрести
На оформление кафе, ресторана, хореке и других мест общественного назначения огромное влияние оказывает посуда. На приобретении данного элемента лучше не экономить, в противном случае посетители могут получить не очень приятные впечатления.
Вчера, 20:05145

События

Кличко рассказал, как будут работать детсады Киева в условиях жесткого карантина
В связи с ростом заболеваемости в Киеве с 1 ноября вводят жесткие карантинные ограничения.
Сегодня, 17:1951
Замминистра энергетики уволил Кабмин
Решением Кабмина Евгений Владимиров уволен с должности заместителя министра энергетики по вопросам цифрового развития, цифровых трансформаций и цифровизации.
Сегодня, 15:3767
Синхронно с Украиной в России установлен коронавирусный антирекорд
В четверг, 28 октября, в то же день, что и в Украине в России зафиксировали рекордное за все время пандемии Covid-19 количество новых случаев заражения коронавирусом за сутки.
Сегодня, 13:1576
Под Киевом в больнице муж заболевшей женщины угрожал врачам пистолетом
В ночь на четверг, 28 октября, в приемном отделении больницы Киевской области мужчина угрожал медикам пневматическим пистолетом.
Сегодня, 13:1271
Прокуратура заявила что 16-летний мажор позвонил из туалета в полицию и заявил об угоне "Инфинити"
По информации следствия, 16-летний Николай Харьковский, которого подозревают в совершении смертельного ДТП в Харькове 26 октября, после аварии позвонил в полицию и сообщил об угоне спровоцировавшего роковое столкновение автомобиля Infinity.
Сегодня, 13:0976
В Раде считают нехватку кислорода диверсией. Хотя Минздрав знал о ней заранее, но ничего не сделал
Глава Комитета Рады по вопросам здоровья нации, медицинской помощи и медицинского страхования Михаил Радуцкий заявил, что остановка крупных заводов по производству кислорода может быть диверсией.
Сегодня, 12:5280