У чию кишеню підуть гроші від туристичного потоку в Чорнобильську зону?!

У чию кишеню підуть гроші від туристичного потоку в Чорнобильську зону?!
Цього року туркомпанії розраховують продати не менше 130 000 турів в зону відчуження навколо ЧАЕС — майже вдвічі більше, ніж у 2018 році. Серіал Чорнобиль на телеканалі HBO став потужним промо
Перед виходом фінальної п’ятої серії Чорнобиля (3 червня — ред.) в нашому офісі не замовкали телефони, розповідає НВ Бізнес співвласник компанії Чорнобиль-тур (найбільший оператор в цьому напрямку) Сергій Мирний. «Дзвонили всі — журналісти, туристи. Ми дивувалися, чому ажіотажу не сталося раніше», — говорить він. Якщо ще кілька місяців тому туркомпанії планували відправити в зону відчуження Чорнобильської АЕС не більше 100 000 туристів в цьому році, то зараз говорять про плановане збільшення потоку до 130 000. Основні доходи між собою розділять до десяти операторів.
Від перших екскурсій до індивідуальних турів за мотивами серіалу
Екскурсії в зону відчуження Чорнобильської АЕС туркомпанії проводять більше 10 років. «Спочатку ми возили на територію станції офіційні делегації і професіоналів, потім — делегації представників громадськості, тобто фактично туристів. В одній з моїх груп був Ярослав Омельяненко, з яким ми в 2007 році відкрили компанію Чорнобиль-тур», — розповідає колишній ліквідатор Сергій Мирний. Зараз його компанія, а також ще кілька конкурентів займаються організацією турів в зону відчуження Чорнобильської АЕС.
Приблизно 65−70% туристів, які приїжджають в місто — супутник станції, Прип’ять — іноземці. Як правило, більшість купує стандартний одноденний тур з відвідуванням чорнобильської АЕС, території «Рудого лісу», стели Прип’ять, Дуги (Чорнобиль-2), сели Копачі і вцілілого дитячого садка. Вартість туру для громадян України становить $49, а для іноземців — $99 з людини за поточним курсом. Оператори пропонують і більш тривалі екскурсії від двох до семи днів (від $60 до $400 з людини), авіатури над зоною відчуження ($300−800 з людини), індивідуальні екскурсії ($90 з людини).
На популярність серіалу Чорнобиль на HBO ринок відреагував швидко — в продажу з’явилися тури за мотивами цього серіалу ($140−190 з людини).
З кожного туриста оператор повинен заплатити внесок Державному агентству з управління зоною відчуження. З іноземної групи — 2000 грн, ще 632 грн — з кожного туриста. Українці платять менше: 500 грн з автобуса і 132 грн з кожної людини. За підрахунками Сергія Мирного, в цьому році державне агентство заробить на туристах близько $500 000.
Конкурентний ринок
Як отримати дозвіл на в'їзд у зону? Для цього потрібно укласти договір з Державним агентством з управління зоною відчуження, а за три дні до кожної поїздки передавати паспортні дані пасажирів. Агентство список акредитованих компаній не озвучило, пообіцявши НВ надати інформацію пізніше.
Власні дослідження НВ Бізнес показали, що крім Чорнобиль-туру туристів возить ще до десяти компаній. Одна з них — Чорнобиль Ексклюзив турс, яка, за даними Єдиного реєстру Міністерства юстиції, належить бізнесменові Анатолію Плясу. Пляс також є власником компанії Транс-Аерохолдинг, яка займається наземним обслуговуванням літаків в аеропорту Бориспіль.

Ще один оператор — компанія Чернобильспецтур, яка, за даними Єдиного реєстру Міністерства юстиції, підконтрольна Валентині Савченко. Савченко є засновником фастівського швейного підприємства «Козак», а також торгового дому Ворзель.
Компанія Чорнобиль Адвенчер, яка також розробляє маршрути в зону відчуження, належить директору компанії Мирославі Робул і бізнесменові Олександру Кисловському. Кисловський також є засновником маловідомої девелоперської компанії H2К-Девелопмент Груп.
Хочете залучити туристів — зацікавте кіноіндустрію
З кожним роком поїздки в зону відчуження Чорнобильської АЕС, площа якої становить 2 600 кв. км, приносять операторам все більше доходів. Вперше туристи звернули на неї увагу після виходу популярної гри STALKER: Тінь Чорнобиля в 2007 році, а потім — STALKER: Поклик Прип’яті в 2009 році. Якщо в 2014 році зону відчуження відвідало 8400 осіб, то в 2016 р. — 36 780 осіб, а в 2018 р. — 71 860 осіб, повідомили НВ Бізнес в прес-службі Державного агентства з управління зоною відчуження. Цього року туристичні компанії розраховують збільшити потік до 130 000 відвідувачів, що пов’язано з виходом на екрани фільму Чорнобиль. Це приблизно на 30% більше від раніше прогнозованого.
«Вихід популярного серіалу здатний призвести до зростання попиту на тури. Наприклад, вихід фільму про хоббітів призвів до зростання туристичного потоку в Нову Зеландію в десять разів, країну стали відвідувати китайські туристи (трилогія Володар перснів знімалася в Новій Зеландії — ред.) Величезна кількість мандрівників приїжджає до Шотландії, де знімалися фільми про Гаррі Поттера», — розповідає НВ Бізнес президент Національної туристичної асоціації Іван Ліптуга.
Основні зйомки Чорнобиля проводилися в Литві, на території Ігналінської атомної станції — сестри-близнюка ЧАЕС, розповів в інтерв'ю НВ співвласник українського продакшен-сервісу Radioaktive Film, який брав участь у створенні популярного серіалу Чорнобиль від HBO, Дарко Скульський. За його словами, в Україні знімалося до 30% фільму — в Києві, Прип’яті та на Київському морі. Частина сцен в лабораторіях і лікарні — в київському Інституті гідробіології на проспекті Героїв Сталінграда.
«Було багато творчих завдань, — посміхається Скульський. — Не тільки знайти чашки, килими і сміттєві відра тієї епохи. Нам навіть машини в кадрі довелося перевзувати в шини того періоду. Зате тепер багато друзів мені кажуть: слухай, подивився фільм, а у мене ж вдома був точно такий килим!» — розповідає Дарко Скульський. Він розповідає, що в Україні досі не працює система cash-rebate — пільг, що дозволяють іноземним знімальним компаніям повертати до 20−30% витрат, витрачених на зйомках фільму в іншій країні. Зате така програма працює майже у всіх країнах Європи, включно з Литвою.
Якщо всі туристи, які приїдуть в цьому році, замовлять тільки мінімальний тур на один день, то це принесе операторам близько $8 млн з урахуванням виплат Державному агентству з управління зоною відчуження. У найближчі роки доходи операторів будуть тільки рости. Але для цього необхідно буде покращувати інфраструктуру: збільшувати пропускну здатність КПП, перед якими у вихідні збирається близько 1000 осіб, встановлювати нові туалети, ремонтувати дороги і розробляти нові маршрути в зоні ЧАЕС. 

 

Статья была интересной?
Поделитесь публикацией со своими друзьями!
 

Новости по теме

Последние новости

Вчера, 2020-04-05
Информация
Комментировать статьи на сайте возможно только в течении 30 дней со дня публикации.

Новости ТОП-7

Досуг

"Мать и дитя" — сеть клиник репродуктивного здоровья
Не всем дано счастье быть родителями. Иногда супружеские пары живут годами в надежде родить ребенка, обследуются, лечатся от бесплодия и ничего не получается.
4-апр-2020, 13:35162
Доставка товаров из Польши
Все больше людей отдают предпочтение покупкам через интернет. Это очень удобно и выгодно. Чтобы найти необходимый товар, не нужно бегать по магазинам и ездить по городу, тратя время на дорогу
3-апр-2020, 12:06184
Установка ГБО на «Хонду»
Все автолюбители, в том числе владельцы «Хонды», знают, что значительную часть расходов по обслуживанию транспортных средств составляют затраты на заправку
2-апр-2020, 19:53156
Ручки для межкомнатных дверей: виды и особенности
Чтобы выбрать оптимальный вариант ручек для дверей, особенно межкомнатных, нужно сперва хорошенько ориентироваться в их разновидностях и особенностях.
2-апр-2020, 19:45156
Какой уход за волосами выбрать
Волосы — это украшение человека. Для прекрасной половины человечества они являются самым дорогим аксессуаром. По внешнему виду волос можно судить о здоровье их обладателя.
2-апр-2020, 10:05171
С чего начать проектирование частного дома?
Советы о том, с чего начать проектирование частного дома.
31-мар-2020, 18:45371

События

Зеленский: ни одна больница сейчас не может быть закрыта
Зеленский заявил, что останавливать финансирование больниц нельзя
Сегодня, 14:1447
Израиль обеспечит православным «благодатный огонь», невзирая на коронавирус
Власти Израиля заверяют, что эпидемия коронавируса не лишит православных христиан их главного пасхального ритуала — «чуда схождения благодатного огня» в иерусалимском храме Гроба Господня.
Сегодня, 11:2297
Вакцину от коронавируса испытали на животных
Профессор турецкого университета Хаджеттепе Атеш Кара, который входит в научный комитет Турции по изучению коронавируса, рассказал, что при помощи микроигл на лейкопластыре животным была введена вакцина от коронавируса, которая создаёт антитела к коронавирусу и не позволяет ему присоединяться к
Сегодня, 11:11147
В одной из провинций Китая с 1 мая запретили употреблять в пищу кошек и собак
Многие китайцы из города Шэньчжэнь теперь могут остаться без своих любимых деликатесов.
Сегодня, 11:1088
Из-за коронавируса умер священник в Тернопольской области
В Тернопольской области умер мужчина 57 лет из города Залещики
Сегодня, 10:5175
Почти 80 людей с подозрением на коронавирус забрала скорая за сутки
За последние 24 часа скорую вызвали более 13 тыс. раз
Сегодня, 10:4988