У чию кишеню підуть гроші від туристичного потоку в Чорнобильську зону?!

У чию кишеню підуть гроші від туристичного потоку в Чорнобильську зону?!
Цього року туркомпанії розраховують продати не менше 130 000 турів в зону відчуження навколо ЧАЕС — майже вдвічі більше, ніж у 2018 році. Серіал Чорнобиль на телеканалі HBO став потужним промо
Перед виходом фінальної п’ятої серії Чорнобиля (3 червня — ред.) в нашому офісі не замовкали телефони, розповідає НВ Бізнес співвласник компанії Чорнобиль-тур (найбільший оператор в цьому напрямку) Сергій Мирний. «Дзвонили всі — журналісти, туристи. Ми дивувалися, чому ажіотажу не сталося раніше», — говорить він. Якщо ще кілька місяців тому туркомпанії планували відправити в зону відчуження Чорнобильської АЕС не більше 100 000 туристів в цьому році, то зараз говорять про плановане збільшення потоку до 130 000. Основні доходи між собою розділять до десяти операторів.
Від перших екскурсій до індивідуальних турів за мотивами серіалу
Екскурсії в зону відчуження Чорнобильської АЕС туркомпанії проводять більше 10 років. «Спочатку ми возили на територію станції офіційні делегації і професіоналів, потім — делегації представників громадськості, тобто фактично туристів. В одній з моїх груп був Ярослав Омельяненко, з яким ми в 2007 році відкрили компанію Чорнобиль-тур», — розповідає колишній ліквідатор Сергій Мирний. Зараз його компанія, а також ще кілька конкурентів займаються організацією турів в зону відчуження Чорнобильської АЕС.
Приблизно 65−70% туристів, які приїжджають в місто — супутник станції, Прип’ять — іноземці. Як правило, більшість купує стандартний одноденний тур з відвідуванням чорнобильської АЕС, території «Рудого лісу», стели Прип’ять, Дуги (Чорнобиль-2), сели Копачі і вцілілого дитячого садка. Вартість туру для громадян України становить $49, а для іноземців — $99 з людини за поточним курсом. Оператори пропонують і більш тривалі екскурсії від двох до семи днів (від $60 до $400 з людини), авіатури над зоною відчуження ($300−800 з людини), індивідуальні екскурсії ($90 з людини).
На популярність серіалу Чорнобиль на HBO ринок відреагував швидко — в продажу з’явилися тури за мотивами цього серіалу ($140−190 з людини).
З кожного туриста оператор повинен заплатити внесок Державному агентству з управління зоною відчуження. З іноземної групи — 2000 грн, ще 632 грн — з кожного туриста. Українці платять менше: 500 грн з автобуса і 132 грн з кожної людини. За підрахунками Сергія Мирного, в цьому році державне агентство заробить на туристах близько $500 000.
Конкурентний ринок
Як отримати дозвіл на в'їзд у зону? Для цього потрібно укласти договір з Державним агентством з управління зоною відчуження, а за три дні до кожної поїздки передавати паспортні дані пасажирів. Агентство список акредитованих компаній не озвучило, пообіцявши НВ надати інформацію пізніше.
Власні дослідження НВ Бізнес показали, що крім Чорнобиль-туру туристів возить ще до десяти компаній. Одна з них — Чорнобиль Ексклюзив турс, яка, за даними Єдиного реєстру Міністерства юстиції, належить бізнесменові Анатолію Плясу. Пляс також є власником компанії Транс-Аерохолдинг, яка займається наземним обслуговуванням літаків в аеропорту Бориспіль.

Ще один оператор — компанія Чернобильспецтур, яка, за даними Єдиного реєстру Міністерства юстиції, підконтрольна Валентині Савченко. Савченко є засновником фастівського швейного підприємства «Козак», а також торгового дому Ворзель.
Компанія Чорнобиль Адвенчер, яка також розробляє маршрути в зону відчуження, належить директору компанії Мирославі Робул і бізнесменові Олександру Кисловському. Кисловський також є засновником маловідомої девелоперської компанії H2К-Девелопмент Груп.
Хочете залучити туристів — зацікавте кіноіндустрію
З кожним роком поїздки в зону відчуження Чорнобильської АЕС, площа якої становить 2 600 кв. км, приносять операторам все більше доходів. Вперше туристи звернули на неї увагу після виходу популярної гри STALKER: Тінь Чорнобиля в 2007 році, а потім — STALKER: Поклик Прип’яті в 2009 році. Якщо в 2014 році зону відчуження відвідало 8400 осіб, то в 2016 р. — 36 780 осіб, а в 2018 р. — 71 860 осіб, повідомили НВ Бізнес в прес-службі Державного агентства з управління зоною відчуження. Цього року туристичні компанії розраховують збільшити потік до 130 000 відвідувачів, що пов’язано з виходом на екрани фільму Чорнобиль. Це приблизно на 30% більше від раніше прогнозованого.
«Вихід популярного серіалу здатний призвести до зростання попиту на тури. Наприклад, вихід фільму про хоббітів призвів до зростання туристичного потоку в Нову Зеландію в десять разів, країну стали відвідувати китайські туристи (трилогія Володар перснів знімалася в Новій Зеландії — ред.) Величезна кількість мандрівників приїжджає до Шотландії, де знімалися фільми про Гаррі Поттера», — розповідає НВ Бізнес президент Національної туристичної асоціації Іван Ліптуга.
Основні зйомки Чорнобиля проводилися в Литві, на території Ігналінської атомної станції — сестри-близнюка ЧАЕС, розповів в інтерв'ю НВ співвласник українського продакшен-сервісу Radioaktive Film, який брав участь у створенні популярного серіалу Чорнобиль від HBO, Дарко Скульський. За його словами, в Україні знімалося до 30% фільму — в Києві, Прип’яті та на Київському морі. Частина сцен в лабораторіях і лікарні — в київському Інституті гідробіології на проспекті Героїв Сталінграда.
«Було багато творчих завдань, — посміхається Скульський. — Не тільки знайти чашки, килими і сміттєві відра тієї епохи. Нам навіть машини в кадрі довелося перевзувати в шини того періоду. Зате тепер багато друзів мені кажуть: слухай, подивився фільм, а у мене ж вдома був точно такий килим!» — розповідає Дарко Скульський. Він розповідає, що в Україні досі не працює система cash-rebate — пільг, що дозволяють іноземним знімальним компаніям повертати до 20−30% витрат, витрачених на зйомках фільму в іншій країні. Зате така програма працює майже у всіх країнах Європи, включно з Литвою.
Якщо всі туристи, які приїдуть в цьому році, замовлять тільки мінімальний тур на один день, то це принесе операторам близько $8 млн з урахуванням виплат Державному агентству з управління зоною відчуження. У найближчі роки доходи операторів будуть тільки рости. Але для цього необхідно буде покращувати інфраструктуру: збільшувати пропускну здатність КПП, перед якими у вихідні збирається близько 1000 осіб, встановлювати нові туалети, ремонтувати дороги і розробляти нові маршрути в зоні ЧАЕС. 

 

Статья была интересной?
Поделитесь публикацией со своими друзьями!
 

Новости по теме

Последние новости

Информация
Комментировать статьи на сайте возможно только в течении 30 дней со дня публикации.

Новости ТОП-7

Досуг

Где лучше покупать семена овощей в Украине?
Садоводы за несколько месяцев готовятся к посадочному сезону. Однако на первый план выходит не обработка земли на участке, а покупка посадочного материала. Узнайте, где пробрести семена овощей проще и выгоднее и воспользуйтесь оптимальным вариантом.
Сегодня, 18:1272
Полиграфкомбинат «Украина»: какие трудности приходилось преодолевать предприятию работая над печатью бланков для государства
Когда вы ищете, где делается печать бланков, Киев предлагает огромный выбор мест, где можно выполнить заказ на изготовление разнообразной полиграфической продукции. 
Сегодня, 18:1078
В каких интернет-магазинах Украины покупать технику: рейтинг
Покупки в интернет-магазинах давно стали очень популярными. Многие отдают предпочтение именно такому шопингу. Это быстро и максимально комфортно. Да и позволяет сэкономить не только время, но и деньги.
Сегодня, 13:1197
Министр Алексей Чернышов: Внедрение энергоэффективности позволит сберечь ресурсы на развитие регионов
Энергоеффективность является одним из ключевых направлений Минрегиона, в том числе в рамках региональной политики.
Сегодня, 10:21105
Уместность контекстной рекламы: скупой теряет дважды
В современном бизнесе реклама играет если не решающую, то однозначно ключевую роль. Но определённая категория владельцев сайтов пренебрегает возможностями таких инструментов, как контекстная реклама.
28-ноя-2020, 22:35337
Монтаж мансардных окон: с чего начать?
Мансардные окна и их монтаж: На что обратить внимание при установке окон в крыше? 
28-ноя-2020, 22:23156

События

Карантин выходного дня продлевать Минздрав не планирует
Министр здравоохранения Украины Максим Степанов заявил, что ведомство не намерено продлевать карантин выходного дня.
Сегодня, 20:1058
Мендель заявила что возможность локдауна сохраняется, но точной даты нет
В Украине сохраняется возможность введения полного локдауна для борьбы с распространением коронавируса.
Сегодня, 20:0863
Санкции против России за распространение фейков готовит ЕС
Европейская комиссия готовится предложить, чтобы Евросоюз впервые ввел санкции против России или Китая за распространение фейков.
Сегодня, 20:0651
Экс-главу ФРС на пост министра финансов США выдвинет Байден
Избранный президент США Джо Байден определился с кандидатом на пост министра финансов.
Сегодня, 20:0453
В пик второй волны коронавируса вошла Грузия
Грузия вошла в пик второй волны распространения коронавируса.
Сегодня, 17:2076
Электронный аудит налогоплательщиков могут ввести в Украине
В Украине подготовили концепцию внедрения электронного аудита налогоплательщиков.
Сегодня, 17:1780