Економісти розповіли про ризики, які несе здешевлення електроенергії

Економісти розповіли про ризики, які несе здешевлення електроенергії
Кабінет міністрів своєю постановою №560 від 26 червня 2019 року встановив граничні значення тарифів на опалення і постачання гарячої води для населення. 4 липня постанову Кабміну під назвою "Деякі питання захисту прав споживачів житлово-комунальних послуг" набула чинності
Документом передбачається, що обмеження діятимуть в період опалювального сезону 2019-2020 років, пише "Сегодня".
Зокрема, постановою передбачено, що для жителів міст обласного значення та Києва тариф на постачання теплової енергії для будинків, обладнаних приладами обліку, повинен становити не більш як 1400 грн за 1 Гкал (з ПДВ). Для будинків без лічильників тепла - 35,21 грн за 1 кв. м (з ПДВ). Тариф на постачання гарячої води при наявності працюючих рушникосушилок - 83,66 грн / 1 куб. м, за відсутності рушникосушилок - 75,74 грн / 1 куб. м (всі - з урахуванням ПДВ).
Тарифи, що встановлюються місцевими компаніями-постачальниками, можуть бути нижче наведених показників, але не можуть їх перевищувати. Якщо ж нинішні тарифи вищі, місцевим адміністраціям та радам доручено вжити заходів для їх зниження до вказаних значень до 1 вересня.
У менших населених пунктах - райцентрах, містах районного значення та в селищах - тарифи також не мають перевищувати максимальних значень, встановлених постановою КМУ №560.
Судячи з усього, після виходу кабмінівської постанови суми в платіжках багатьох споживачів мають  зменшитися. У більшості регіонів діючі тарифи істотно перевищують встановлений Кабміном "стелю". Наприклад, в Києві в червневих платіжках вказано тариф на опалення 1654,41 грн за 1 Гкал (хоча влітку платіж не нараховуються). Якщо тариф буде знижено до граничних 1400 грн, економія становитиме 15%. Тариф на гарячу також має знизитися мінімум на 7%.
Також на сайті Мін'юсту з'явилися розділи "Онлайн калькулятор послуг" і "Зразки документів для перерахунку цін". У калькуляторі можна хіба що підрахувати, на скільки гривень і відсотків нинішній тариф більше граничного. Серед зразків документів - бланк заяв до місцевих органів влади з вимогою провести перерахунок відповідно до постанови Кабміну і бланк заяви в організацію, яка постачає комунальну послугу, з такою ж вимогою. Ці нововведення підносяться як захист прав споживачів та інформаційна кампанія Мін'юсту "Я маю право на чесну платіжку".
Експерти: зростуть борги, знизиться якість послуг
"Я вважаю цю постанову необ'єктивною. Кабінет міністрів не може відповідати за витрати понад тисячу ліцензіатів, які постачають послуги з гарячого водопостачання і опалення. За короткий час просто неможливо було проаналізувати діяльність всіх цих компаній. Тому це рішення не підтримав ні Мінрегіон, ні Мінекономрозвитку, ні Мінфін ", - говорить експерт в сфері ЖКГ Андрій Никончук.
Експерт нагадує, що, згідно із законодавством, тарифи на тепло тепер мають розраховуватися індивідуально не тільки для кожного регіону, а й для кожного будинку - з урахуванням витрат на доставку тепла.
"Ручне управління призведе до неможливості здійснення поточної господарської діяльності ліцензіатами. Їм буде невигідно це робити, і вони просто зупиняться. Згадаймо місто Смілу Черкаської області, в якому взимку не було ні подачі газу, ні опалення. Тому я впевнений, що ця постанова буде скасована", - вважає Андрій Никончук.
В ідеалі тарифи на ринку поставок житлово-комунальних послуг мають регулюватися ринком, вважає він. Однак до реформи в сфері теплопостачання справа поки не дійшла.
"Ситуація в кожному регіоні індивідуальна, і її потрібно розглядати виключно в контексті ситуації, що склалася. Наприклад, в Кривому Розі протяжність мереж дуже велика, саме місто розтягнутий на 40 км. І така система вкрай неефективна, а витрати на поставку тепла дуже великі. Щоб знизити витрати, там потрібно створювати локальні системи теплопостачання. А якщо просто встановити обмеження, діяльність теплопостачальних компаній буде збитковою. і хтось змушений буде покривати ці збитки", - говорить і економічний експерт-аналітик Борис Кушнірук.
На його думку, через зниження тарифів в ручному режимі зростуть борги теплових компаній перед тим же "Нафтогазом".
"На" Нафтогаз "покладено обов'язок постачати газ теплопостачальним компаніям навіть без оплати. Якщо їх діяльність стане збитковою, вони просто не будуть розраховуватися, і постраждає державна компанія - "Нафтогаз", - прогнозує Борис Кушнірук.
Але, з іншого боку, місцева влада має дбати про те, як забезпечити жителям міста послугами належної якості та за оптимальними цінами, вважає експерт.
"Я, наприклад, прихильник передачі мереж в довгострокову концесію, на 30-50 років, щоб можна було залучати інвестора. Тому що за рахунок місцевих ресурсів містити мережі не завжди є можливість", - пропонує він.

 

Статья была интересной?
Поделитесь публикацией со своими друзьями!
 

Новости по теме

Последние новости

Информация
Комментировать статьи на сайте возможно только в течении 30 дней со дня публикации.

Новости ТОП-7

Досуг

Почему стоит купить угловой диван
Диван — пожалуй, тот предмет мебели, без которого сегодня не обойдется ни одно жилое помещение. Он используется для того, чтобы отдохнуть самому или принять гостей. Часто именно на нем удобно сидеть и смотреть свои любимые фильмы и сериалы.
Сегодня, 16:4660
The Neighbourhood соберут Дворец Спорта в Киеве
Многие слышали фразу: делить все на черное и белое. А многие на этом построили свою жизнь. Но если и жить в стиле черно-белого кино, то только под песни The Neighborhood. Этим ребятам такая гамма пришлась по душе и их ч/б стилистика клипов смотрится очень даже гармонично.
Сегодня, 16:4457
Насосы для воды – помощники комфортной жизни
На сегодняшний день обеспечение комфортного проживания за городом в собственном частном доме — не проблема. Большинство жильцов загородных домов уже давно пользуются всеми доступными и современными удобствами: канализационной системой, системой отопления, горячим и холодным водоснабжением.
Сегодня, 10:3377
Инсталляции для унитазов Grohe: экономия пространства и функциональность
Инсталляции для унитазов Grohe – отличное решение для того, чтобы сделать дом функциональным. Комфортная и стильная ванная, созданная с использованием современной сантехники – то что нужно для успешного начала дня и приятного его завершения.
Вчера, 13:2795
Где заказать ремонт кондиционеров в Киеве недорого?
Кондиционер – очень полезная и нужная вещь, особенно – в жаркие летние дни. Климатическое устройство позволяет за считанные минуты обеспечить и поддерживать оптимальный микроклимат для комфортного пребывания в помещении.
Вчера, 11:33106
S.K.Cargo доставка товара из Китая по выгодным ценам
Более 25 лет компания S.K.Cargo доставляет товары из Турции и Китая в Украину. За это время было осуществлено больше 2 миллионов поставок.
23-мая-2020, 22:12156

События

Cледственный эксперимент для апелляции по делу Маркива проводят в Славянске
Выводы экспертов намерены использовать при обжаловании приговора
Сегодня, 21:309
Были обнародованы имена полицейских задержанных за изнасилование
Сотрудники Кагарлыцкого райотдела задержаны за изнасилование
Сегодня, 20:4831
Арест без залога для полицейских за изнасилование женщины будет просить ГБР
Во время допроса один из полицейских стрелял из табельного оружия над головой свидетеля
Сегодня, 16:5762
Из карантина вышла Киево-Печерская лавра
Проведение богослужений будет проходить в рамках адаптивного карантина
Сегодня, 13:4766
Гороскоп на сегодня (25.05.20)
Гороскоп на 25 мая 2020 года
Сегодня, 11:0683
Тайвань пообещал необходимую помощь народу - протесты в Гонконге
На Тайване не действует закон о беженцах, который позволяет экстрадицию подозреваемых на территорию материкового Китая
Сегодня, 10:0871