Економісти розповіли про ризики, які несе здешевлення електроенергії

Економісти розповіли про ризики, які несе здешевлення електроенергії
Кабінет міністрів своєю постановою №560 від 26 червня 2019 року встановив граничні значення тарифів на опалення і постачання гарячої води для населення. 4 липня постанову Кабміну під назвою "Деякі питання захисту прав споживачів житлово-комунальних послуг" набула чинності
Документом передбачається, що обмеження діятимуть в період опалювального сезону 2019-2020 років, пише "Сегодня".
Зокрема, постановою передбачено, що для жителів міст обласного значення та Києва тариф на постачання теплової енергії для будинків, обладнаних приладами обліку, повинен становити не більш як 1400 грн за 1 Гкал (з ПДВ). Для будинків без лічильників тепла - 35,21 грн за 1 кв. м (з ПДВ). Тариф на постачання гарячої води при наявності працюючих рушникосушилок - 83,66 грн / 1 куб. м, за відсутності рушникосушилок - 75,74 грн / 1 куб. м (всі - з урахуванням ПДВ).
Тарифи, що встановлюються місцевими компаніями-постачальниками, можуть бути нижче наведених показників, але не можуть їх перевищувати. Якщо ж нинішні тарифи вищі, місцевим адміністраціям та радам доручено вжити заходів для їх зниження до вказаних значень до 1 вересня.
У менших населених пунктах - райцентрах, містах районного значення та в селищах - тарифи також не мають перевищувати максимальних значень, встановлених постановою КМУ №560.
Судячи з усього, після виходу кабмінівської постанови суми в платіжках багатьох споживачів мають  зменшитися. У більшості регіонів діючі тарифи істотно перевищують встановлений Кабміном "стелю". Наприклад, в Києві в червневих платіжках вказано тариф на опалення 1654,41 грн за 1 Гкал (хоча влітку платіж не нараховуються). Якщо тариф буде знижено до граничних 1400 грн, економія становитиме 15%. Тариф на гарячу також має знизитися мінімум на 7%.
Також на сайті Мін'юсту з'явилися розділи "Онлайн калькулятор послуг" і "Зразки документів для перерахунку цін". У калькуляторі можна хіба що підрахувати, на скільки гривень і відсотків нинішній тариф більше граничного. Серед зразків документів - бланк заяв до місцевих органів влади з вимогою провести перерахунок відповідно до постанови Кабміну і бланк заяви в організацію, яка постачає комунальну послугу, з такою ж вимогою. Ці нововведення підносяться як захист прав споживачів та інформаційна кампанія Мін'юсту "Я маю право на чесну платіжку".
Експерти: зростуть борги, знизиться якість послуг
"Я вважаю цю постанову необ'єктивною. Кабінет міністрів не може відповідати за витрати понад тисячу ліцензіатів, які постачають послуги з гарячого водопостачання і опалення. За короткий час просто неможливо було проаналізувати діяльність всіх цих компаній. Тому це рішення не підтримав ні Мінрегіон, ні Мінекономрозвитку, ні Мінфін ", - говорить експерт в сфері ЖКГ Андрій Никончук.
Експерт нагадує, що, згідно із законодавством, тарифи на тепло тепер мають розраховуватися індивідуально не тільки для кожного регіону, а й для кожного будинку - з урахуванням витрат на доставку тепла.
"Ручне управління призведе до неможливості здійснення поточної господарської діяльності ліцензіатами. Їм буде невигідно це робити, і вони просто зупиняться. Згадаймо місто Смілу Черкаської області, в якому взимку не було ні подачі газу, ні опалення. Тому я впевнений, що ця постанова буде скасована", - вважає Андрій Никончук.
В ідеалі тарифи на ринку поставок житлово-комунальних послуг мають регулюватися ринком, вважає він. Однак до реформи в сфері теплопостачання справа поки не дійшла.
"Ситуація в кожному регіоні індивідуальна, і її потрібно розглядати виключно в контексті ситуації, що склалася. Наприклад, в Кривому Розі протяжність мереж дуже велика, саме місто розтягнутий на 40 км. І така система вкрай неефективна, а витрати на поставку тепла дуже великі. Щоб знизити витрати, там потрібно створювати локальні системи теплопостачання. А якщо просто встановити обмеження, діяльність теплопостачальних компаній буде збитковою. і хтось змушений буде покривати ці збитки", - говорить і економічний експерт-аналітик Борис Кушнірук.
На його думку, через зниження тарифів в ручному режимі зростуть борги теплових компаній перед тим же "Нафтогазом".
"На" Нафтогаз "покладено обов'язок постачати газ теплопостачальним компаніям навіть без оплати. Якщо їх діяльність стане збитковою, вони просто не будуть розраховуватися, і постраждає державна компанія - "Нафтогаз", - прогнозує Борис Кушнірук.
Але, з іншого боку, місцева влада має дбати про те, як забезпечити жителям міста послугами належної якості та за оптимальними цінами, вважає експерт.
"Я, наприклад, прихильник передачі мереж в довгострокову концесію, на 30-50 років, щоб можна було залучати інвестора. Тому що за рахунок місцевих ресурсів містити мережі не завжди є можливість", - пропонує він.

 

Статья была интересной?
Поделитесь публикацией со своими друзьями!
 

Новости по теме

Последние новости

Вчера, 2020-12-01
Информация
Комментировать статьи на сайте возможно только в течении 30 дней со дня публикации.

Новости ТОП-7

Досуг

Фасовка и упаковка косметических средств
Упаковка и фасовка — 2 неотъемлемых процесса на любом заводе по изготовлению косметологических продуктов. И к их организации нужно подойти с ответственностью.
Вчера, 19:4269
В чем особенность оздоровительно-курортных комплексов
Оздоровительно-курортный туризм в нашей стране пользуется довольно большой популярностью.
Вчера, 16:5981
Твердотопливные котлы: почему стоит купить отопительное оборудование Altep
Твёрдотопливный котел – один из наиболее экономичных и безопасных видов отопительного оборудования. Чтобы оценить все преимущества данного класса техники, необходимо внимательно отнестись к выбору бренда-производителя и модели по параметрам.
Вчера, 16:5290
Особенности и разновидности бижутерии
Для создания красивого образа, каждая девушка всегда старается подобрать разные аксессуары и украшения. Конечно, приобрести дорогие виды ювелирных изделий могут себе позволить не все, поэтому многие представительницы прекрасного пола пытаются найти более доступные по цене вещи.
Вчера, 16:4775
NovuMedical Хмельницкий: демонстрационный центр посетили сотни людей
После того, как в демонстрационных центрах возобновились презентации, о Novumedical отзывы быстро распространились по сети и создали настоящий ажиотаж вокруг оборудования. Пользователи в интернете начали бурно обсуждать как само оборудование, так и его эффективность.
Вчера, 11:43109
Чем обшить балкон?
Внутреннее оформление – один из наиболее сложных вопросов в деле обустройства утепленного балкона. С остеклением и материалом утепления разобраться намного проще, ведь тут достаточно определиться с тем, какая зона вам требуется – теплая или холодная.
Вчера, 07:49111

События

Посла Венгрии из-за ситуации на Закарпатье вызвал
Министр иностранных дел Украины Дмитрий Кулеба сегодня, 1 декабря, вызвал на разговор венгерского посла Иштвана Ийдярто.
Вчера, 22:1472
НАТО заявило что Российские войска в Приднестровье нарушают целостность Молдовы
Размещение российских войск в непризнанном Приднестровье нарушает территориальную целостность Молдовы.
Вчера, 22:1266
К отметке 20 тысяч долларов приближается Биткойн
Сегодня, 1 декабря, криптовалюта биткойн (bitcoin) побила абсолютный рекорд.
Вчера, 20:2170
Способ обойти санкции против "Северного потока-2" нашли в Германии
В Германии могут создать специальный фонд, который поможет компаниям обойти санкции США против газопровода "Северный поток-2".
Вчера, 20:1761
При локдауне Транспорт останавливать не будут
Министерство здравоохранения не планирует останавливать работу общественного транспорта после введения локдауна в Украине.
Вчера, 19:5676
Данилов заявил что локдаун будет 100%
Локдаун в Украине из-за ситуации с COVID-19 в любом случае будет введен.
Вчера, 16:4672