
Купувати трудовий стаж за новою пенсійною реформою від влади практично безглуздо, за винятком деяких випадків. До такого висновку прийшли журналісти, поспілкувавшись з експертами.
Зокрема, практика покупки стажу виправдає себе, якщо дійсно не вистачає буквально декількох місяців до необхідного стажу. Наприклад українець за 4 тис. Гривень докуповує собі невеликий необхідний стаж і за 1-2 місяці пенсії ці гроші покриває.
"Але купувати 5 років стажу, платити 100 тисяч або 10 років стажу, платити 200 тисяч, який сенс це робити? Щоб потім отримувати по 2 тисячі пенсії на місяць і компенсувати вкладені кошти через 10 років, навіть не кажучи про прибуток? Якщо ті ж гроші можна вкласти в щось, що буде приносити дохід. І про це задумається кожен. А що стосується, наприклад, тих же заробітчан, то, їм взагалі треба на покупку пенсії збирати з перших днів працевлаштування за кордоном ", - говорить економіст Олександр Охріменко.
На сьогодні мінімальний страховий внесок на місяць - 704 грн (22% від мінімальної зарплати в 3200 грн), для покупки стажу цю суму слід помножити на 2. За такою формулою місяць стажу обійдеться українцям в 1408 грн, рік - в 17 тис. Гривень.
З 2018 року мінімальна зарплата буде збільшена до 3723 гривень, мінімальний страховий внесок складе 816 гривень, а рік стажу - майже 19 600 гривень.
Розглянь на конкретному прикладі: припустимо, що у 50-річного громадянина сьогодні взагалі немає трудового стажу. Тоді він зможе вийти на пенсію через 15 років і йому слід ці 15 років офіційно працювати, хоча б на мінімалку, а потім ще докупити 20 стажу. Навіть за теперішньою вартістю потрібно віддати 340 тисяч гривень.
У підсумку він отримає мінімальну пенсію (зараз трохи менше 1500 гривень). А якби ця ж людина ті ж 340 тисяч поклав в банк на депозит під хоча б 10% річних (а багато банків пропонують набагато більші відсотки), він би після вирахування податків, мав близько 2,5 тисяч гривень на місяць тільки одних відсотків.