Чи справді польський диплом відкриває багато можливостей в Україні?

Чи справді польський диплом відкриває багато можливостей в Україні?
Чимало закордонних вишів заманюють українців цікавими пропозиціями, при цьому якість навчання у них — сумнівна.  
"Заплатив гроші, пройшов співбесіду —  і вже студент".
"О, твоя донька закінчила школу, —  вітаю при зустрічі давню знайому. —  І куди вступає?" "У Польщу! А що тут робити? —  каже та. —  Закінчить наш університет і буде на "мінімалку" працювати? А в Польщі отримає хорошу освіту —  може, зачепиться десь".
За такою логікою діють чимало батьків абітурієнтів. Кількість українських студентів у закордонних вишах щороку збільшується, особливо у Польщі. А потім стається неприємність: особа повертається додому, намагається влаштуватися з дипломом польського вишу на роботу —  і з подивом дізнається, що такий у нас не визнається! Днями міністерка освіти Лілія Гриневич зауважила, що такі випадки стосуються найчастіше дипломів польських приватних навчальних закладів.
Ситуацію обговорюємо з Єгором Стадним, аналітиком центру CEDOS, та Миколою Скибою, експертом Українського інституту майбутнього.
—  Як багато українців здобуває освіту за кордоном?
Є. Стадний: —  У 2016/2017 році було щонайменше 72 тисячі осіб. Із них у Польщі —  понад 30 тисяч, у Німеччині —  понад 9 тисяч, майже 7 тисяч —  у Росії. Далі —  Канада (2790), Чехія (2395), Італія (2348), США (1680), Іспанія (1612).
За два останні роки приріст наших студентів за кордоном становить майже 20%, це майже 11 тисяч осіб. Причому 2/3 приросту припадає на українців, що навчаються у польських університетах.
—  Чому так багато випускників хочуть навчатися у Польщі?
М. Скиба: —  По-перше, близько до України. По-друге, менший мовний бар'єр: опанувати польську не так важко. Крім цього, польські виші провадять активну рекламну кампанію, пропонуючи за навчання конкурентну ціну, якщо порівнювати з українськими вишами. Наприклад, рік навчання у приватних польських вишах коштує від 900 —  1000 євро на рік, а на деяких спеціальностях у КНУ імені Т. Шевченка —  40 —  56 тисяч гривень, тобто приблизно у 1,5 раза більше.
Є. Стадний: —  Якщо в українця є карта поляка, тобто офіційно визнане польське коріння, то він може навчатися безоплатно у державних університетах. Утім, лише десята частина українських студентів у польських університетах має таке право. Часто країна чи університет пропонує стипендії для іноземців, що покривають плату за навчання. Щоправда, у Польщі такі отримують менше як 5% українців, що там навчаються.  
Здебільшого українці обирають приватні польські виші, які не посідають високих сходинок у рейтингах. І вчаться там на спеціальностях, які мають найменший попит на тамтешньому ринку праці, —  на менеджменті, маркетингу, міжнародних відносинах...
—  Чому?
Є. Стадний: —  Бо їх не цікавить якість освіти, а лише економічне благополуччя. Отриманий диплом асоціюється з вищим рівнем життя, кращими можливостями, перспективами.
Ще один момент. Приватні польські виші дуже спрощують вступну кампанію для українців. У багатьох випадках навіть приймають студентів, що не мають достатнього рівня польської мови (хоча би B2). Заплатив гроші, пройшов просту співбесіду —  і вже студент. Польські виші таким чином латають дірки у своєму бюджеті. Адже молоді поляки їдуть навчатися до Німеччини, Великобританії, де вищий рівень життя. Й іноземні студенти у Польщі —  важливе джерело заробітку для університетів.
Спрощену вступну кампанію спостерігаємо й у Словаччині. А от у Чехії вже жорсткіший відбір, абітурієнтам треба обов'язково знати чеську мову —  якщо хочуть вступити на безплатні державні програми.
—  Які рекомендації могли би дати тим, хто планує навчання за кордоном?
Є. Стадний: —  Для початку перевірити, який рейтинг має виш всередині країни (дуже багато освітніх порталів публікують такі дослідження), оцінити, чи легко буде вам знайти роботу за спеціальністю.
Статья была интересной?
Поделитесь публикацией со своими друзьями!

Новости по теме

Последние новости

Вчера, 2020-03-28
Информация
Комментировать статьи на сайте возможно только в течении 30 дней со дня публикации.

Новости ТОП-7

Досуг

Системы оптимизации производства: почему сегодня без них – никуда
Для многих руководителей проектов получение эффективного производственного потока считается сложной задачей
27-мар-2020, 15:08146
Устройство домашней електропроводки
Внимание! Этот материал предоставлен исключительно для ознакомления — помните, что электричество может быть смертельно опасно
27-мар-2020, 14:45225
Лучшая база предложений по аренде офисов в разных районах Киева
Сервис A-office создан для облегчения поиска офисных помещений для бизнеса и личной деятельности
27-мар-2020, 14:39114
Качественное оборудование для баров от мировых производителей
Для запуска собственного бизнеса в сфере обслуживания потребуется немало сил, знаний и капиталовложений
27-мар-2020, 12:3298
Что нужно знать украинцу, чтобы защитить диссертацию за границей?
То, что многие украинские студенты решают уехать за границу и продолжить свое обучение там — известный факт
27-мар-2020, 12:20112
Нужен ли адвокат при расторжении брака?
С таким явлением как развод, ежегодно сталкивается множество семейных пар
27-мар-2020, 09:26173

События

На просторах всего бывшего СССР не зафиксирован массовый рост тяжелых форм заболевания COVID-19 из-за прививок БЦЖ
В Австралии ученые собираются протестировать вакцину против туберкулеза (БЦЖ) в качестве одного из методов противодействия коронавирусу
Сегодня, 14:032
О риске второй волны пандемии коронавируса заявили в Китае
В стране увеличилось количество случаев заражения COVID-19 у людей, приехавших из-за рубежа
Сегодня, 13:3542
Число зараженных коронавирусом увеличилось в Киеве
Заразились еще 8 человек, среди которых 11-летняя девочка
Сегодня, 12:4357
Второй рейс с медицинским инвентарем из Китая прибыл в Украину
Самолет разгружают в аэропорту "Борисполь"
Сегодня, 12:0147
Обновлённые данные про заболевших и умерших от коронавируса в Украине 29.03 (состоянием на 10:00)
По данным Центра общественного здоровья Минздрава, по состоянию на 10:00 29 марта в Украине подтверждено 400 случаев COVID-19.
Сегодня, 11:341275
Первый младенец в США от коронавируса умер
Ребенку из Чикаго не было еще года
Сегодня, 10:1378