Українська поширюється з великою швидкістю. Де рідною мовою говорять найбільше

Українська поширюється з великою швидкістю. Де рідною мовою говорять найбільше
Українська мова зміцнює свої позиції в країні – нею говорять майже у всіх школах, а телеканали і радіостанції частіше використовують її в години пік
Про це йдеться в аналітиці громадського руху "Простір свободи".
Згідно із зібраними даними, українську рідною вважають майже 68% наших співвітчизників. Але тільки половина українців розмовляють нею в родинах. Найдружнішим же простором до державної мови стала сфера освіти. Майже в 92% шкіл уроки ведуть українською, нею виховують і 95% дошкільнят у дитсадках.
Але автори огляду зазначають, що реальна ситуація в цій сфері відрізняється від статистики.
"Освітній процес часто де-факто йде російською мовою, особливо поза уроками. Найбільше це стосується музичних і спортивних шкіл, а ще навчальних закладів на Сході і Півдні країни", – вважають аналітики.
Неквапно зростають і тиражі україномовних книг – станом на кінець жовтня вони становили 76% від усіх випущених книг, що лише на 2% більше торішніх показників. Не в останню чергу через введений порядок ввезення книг з Росії.
"Норма – потужний фактор, який стримує експорт російськомовних книг з Росії", – говорять автори огляду, але додають, що частина такої літератури потрапляє до нас нелегально.
Українською виходить 33% від усього накладу газет і 27% – журналів. Попит на україномовні видання є на заході країни, а ось на решті території люди звикли читати переважно російською. Де українська мова зміцнює свої позиції, то це в кінопрокаті – сьогодні, дотримуючись квот, понад 90% фільмів у нас показують в українському дубляжі або з українськими субтитрами. Тим не менш, хто хоче дивитися фільми російською, роблять це в інтернеті.
На телебаченні і радіо частка державної мови в години пік, в прайм-тайм за рік зросла з 39% до 64%. 54% всіх пісень на загальнонаціональних і 48% на місцевих радіостанціях звучать теж українською. Нею ведуть і радіопрограми – понад 85% часу всього ефіру.
У сфері ж харчування 40% кафешок і 62% магазинів заманюють гостей україномовними вивісками. Обслуговування українською надають 56% кафе і 52% продуктових магазинів. Зате є прогрес за наявністю в кафе україномовного меню – цього року 74% закладів представляють свої страви українською, що на 10% більше, ніж 2017-го. У 86% магазинів є цінники українською.
Автори дослідження відзначають, що зміцненню позицій української мови сприяють квоти, хоч багато і критикують їх, вважаючи, що у людей має бути право вибору.
"Квотування потрібно відкласти як мінімум до стабілізації військової, політичної та економічної ситуації в країні", – вважає політолог Руслан Бортник.
Провал в мережі і відеоіграх
В інтернеті ж наша мова тотально програє: серед 100 найпопулярніших в країні сайтів україномовних – лише 10%, а з 100 найпопулярніших серед українців YouTube-роликів – пісень українською мовою всього 6%, відео – 8%, а виконавців – 7% . Ще гірше ситуація складається для геймерів – на популярному ресурсі відеоігор Steam ігор українською мовою тільки 2,55%. Кепський стан справ і у вітчизняних виробників товарів і послуг – тільки 38% сайтів мають українську версію.
На початку жовтня Верховна Рада ухвалила закон про українську мову. Всі сфери життєдіяльності країни можуть зобов'язати використовувати виключно українську мову. Щоправда, інтернет-ЗМІ буде легше – потрібно лише мати українську версію сайту.

 

Статья была интересной?
Поделитесь публикацией со своими друзьями!

Новости по теме

Последние новости

Вчера, 2020-07-14
Информация
Комментировать статьи на сайте возможно только в течении 30 дней со дня публикации.

Новости ТОП-7

Досуг

Керамогранитная плитка для пола
На рынок напольных покрытий керамогранит стремительно ворвался всего пару десятилетий назад. И за это непродолжительное время он успел завоевать недюжинную популярность.
13-июл-2020, 17:29260
Кроссфит требует орбитрек  Методичка: как на Zhelezzo.ua купить орбитрек в кредит
Покупка тренажера в кредит в интернет-магазине  - инновационная услуга от фирмы Zhellezzo.
10-июл-2020, 21:37165
Культура использования постельных принадлежностей
Ученные определи, что человек находится в спящем состоянии около трети жизни. В это время происходят рост, восстановление утраченных за день сил, даже выздоровление. Естественно, что правильно подобранное постельное белье должно быть безупречного качества
10-июл-2020, 12:16425
Рекламные кампании Google AdWords: что это и зачем нужно
Рекламная кампания Google AdWords: настраивайте объявления эффективно! Узнайте о ключевых особенностях рекламы в Google и типах целей, которые можно поставить.
9-июл-2020, 18:36825
Кредит в декрете – как получить помощь маме
С появлением детей в семье мамы неизбежно теряют часть дохода, а траты увеличиваются. Кредит для мам в декрете от Е-гроши – это своевременная финансовая помощь под низкий процент с выгодными условиями.
9-июл-2020, 18:35204
Быстрое кредитование от SOS CREDIT
Кредит онлайн круглосуточно без отказа
9-июл-2020, 14:56345

События

Главную версию самоубийства матери, которая перед смертью задушила сына в Харькове назвали в полиции
Жительница Харькова, тело которой вместе с телом 10-летнего сына нашли в собственном доме могла убить ребенка из-за проблем с деньгами. Такую версию озвучили в полиции. 
Сегодня, 10:0535
В Украину сумели вернуть картину "Влюбленная пара" Пьера Луи Гудро, украденную немецко-фашистскими захватчиками во время Великой Отечественной войны (1941-1945)
Тогда ее похитили из запасников киевского музея Ханенко, а затем она оказалась в частной коллекции в США.
Сегодня, 10:0157
Обновлённые данные про заболевших и умерших от коронавируса в Украине 15.07 (состоянием на 09:00)
По данным Центра общественного здоровья, по состоянию на 09:00 15 июля в Украине 55 607 лабораторно подтвержденных случаев COVID-19
Сегодня, 09:30147
Карантин ослабили в Ровенской области
В регионе возобновляют работу кинотеатры
Вчера, 21:37155
Список стран "зеленой зоны" ЕС сократит до 13
Из списка исключат Сербию и Черногорию
Вчера, 18:59195
Адаптивный карантин в Киеве могут продлевать до 2022 года
Для завершения пандемии необходимо, чтобы 80% населения переболело коронавирусом
Вчера, 18:56179