Розв'язування кросвордів не покращує мозкових функцій. Топ-10 міфів про роботу мозку

Розв'язування кросвордів не покращує мозкових функцій. Топ-10 міфів про роботу мозку
Розв’язування кросвордів не призводить до поліпшення мозкових функцій — хоча й не погіршує їх
Нещодавно в журналі Popular Science, в спеціальному випуску, присвяченому роботі мозку, я знайшов одну цікаву статтю — 10 міфів про наш мозок. Дуже люблю подібні матеріали, оскільки вони допомагають мені перейти з категорії «я чув…» і «хтось комусь сказав», в категорію «я знаю, як насправді працює наш мозок». Ось ці 10 міфів. 
Міф № 1. Ми використовуємо свій мозок лише на 10% 
Це давня омана. Ще в 1907 році відомий психоаналітик, медик і психолог Вільям Джеймс сказав, що ми використовуємо тільки частину нашого мозку. У 2014 відомий режисер Люк Бессон зняв фільм Люсі, в якому також стверджується, що ми використовуємо лише 10% нашого мозку. Пам’ятаєте, персонаж Моргана Фрімена, виступаючи на лекції, каже, що якби ми використовували наш мозок на 50%, ми вже були б супер-людьми? Так ось, це — неправда. Доведено, що мозок має різні відділи, і всі вони використовуються, а пошкодження будь-якої частини мозку впливає на його роботу і виконання тих чи інших функцій. Це відбувається тому, що мозок є єдиним цілим, системою, і немає такого поняття як робота, умовно кажучи, 10% мозку — як не можна говорити про роботу 10% двигуна. Отже, спростування першого міфу: наш мозок працює не на 10%, а повністю, як єдине ціле.
Міф № 2. Класична музика робить нас розумнішими
Цей ефект відомий як ефект Моцарта, і з цим міфом я стикався особисто. Коли я був маленьким, мої батьки говорили, що якщо дитина буде слухати класичну музику, вона стане розумнішою. Так, я люблю класичну музику, люблю досі, і сам був також схильний до цього міфу: коли у мене народилися діти, я намагався їм ставити класику. Ось як виник цей міф. У 1993 році Каліфорнійський університет в Ірвайні провів експеримент: одній групі його учасників дали можливість послухати класичну музику, після чого запропонували пройти IQ тести. Друга група просто медитувала, а потім також пройшла тести. Перша група — після прослуховування класичних музичних творів — показала кращі результати, що й лягло в основу міфу. Однак в 1999 році співробітники Гарвадського університету проаналізували 16 подібних досліджень, і міф був розвіяний: наш мозок не схильний до впливу класичної музики, у всякому разі, ми не станемо розумнішими, якщо будемо собі або дітям постійно ставити класику.
Міф № 3. Нервові клітини не відновлюються
Цей міф досить відомий — ви дуже часто могли чути, що нервові клітини не відновлюються. Якщо бути більш точним, міф звучить як: в дорослому віці мозкові клітини не виробляються. Цей міф протримався близько 130 років, багато нейровчених вважали саме так. Ситуація змінилася в 1998 році, коли шведські дослідники довели, що в різних частинах нашого мозку, зокрема, в гіпокампі, нові клітини виробляються протягом всього нашого життя. Таким чином міф про те, що мозкові клітини не відновлюються взагалі або що їх відновлення сповільнюється до кінця життя, був розвіяний: навіть коли ми старіємо, наші нейрони репродукуються.
Міф № 4. Чоловіки краще розбираються в математиці
Це, напевно, найпопулярніша з помилок — я про це чую постійно. Однак думка, що чоловіки краще розбираються в питаннях математики, що їх мозок краще пристосований для вирішення математичних задач — міф, який був спростований цілим рядом досліджень. Різні тести продемонстрували, що чоловіки і жінки здатні однаково добре сприймати математичну інформацію, і наш мозок з цієї точки зору не відрізняється. Що найцікавіше, причина того, що хлопчики найчастіше дійсно краще виконують завдання з математики, тоді як дівчатка показують більш високі результати при виконанні, наприклад, творчих завдань, лежить в іншій сфері. Як правило, в процесі виховання дітей хлопчикам частіше пропонують розв’язувати математичні завдання, вони частіше беруть участь в олімпіадах — тож в основі міфу № 4 лежать культурні особливості, а не особливості нашого мозку.
Міф № 5. Вийшовши з коми, людина почувається відпочилою
Всі, напевно, чули про медичний серіал Анатомія Грей. У ньому є момент, коли людина, яка перебувала в комі, прокидається, і у неї все добре, вона відчуває себе відпочилою і спокійно продовжує займатися своїми справами. Це міф. Людина, що перебувала в комі, як правило, не може просто прокинутися і продовжувати жити як ні в чому не бувало. У 2012 році французький Національний центр наукових досліджень провів глибоке медичне дослідження і довів, що людина після коми не просто не здатна добре почуватися — їй потрібна дуже тривала і дорога терапія, і багато функцій мозку можуть бути пошкоджені. Тому кома — це не спосіб добре відпочити і прокинутися свіжим і здоровим. Міф № 5 розвіяний.
Міф № 6. Розв’язування кросвордів покращує мозкові функції
Ви любите розв’язувати кросворди? Багато хто вважає, що рішерозв'язування кросвордів або подібних завдань веде до поліпшення роботи мозку. Однак це ще один міф. У 2011 році дослідження, проведене в Медичному коледжі Альберта Ейнштейна, показало, що розв’язування кросвордів не призводить до поліпшення мозкових функцій — хоча й не погіршує їх. Дослідники пропонували великій кількості людей у віці від 75 до 85 років розв’язувати такі завдання і не виявили згодом ніяких помітних поліпшень. Тому, якщо ви любите кросворди або подібні завдання, їх розв’язання напевно дає вам заряд позитивних емоцій, що теж дуже добре — але при цьому ніяк не впливає на ваш мозок в тривалій перспективі.
Міф № 7. Люди вчаться краще, коли подача інформації відповідає їх типу сприйняття
Я завжди був переконаний, і мені завжди про це говорили, що візуалам треба все показувати, а аудіалам — все розповідати. Але в 2006 році Каліфорнійський університет в Санта-Барбарі провів дослідження, яке довело, що немає принципових відмінностей в засвоєнні інформації залежно від стилю навчання — візуального, вербального або будь-якого ще. Успіх залежить від більш широких принципів подачі інформації і від підходів, які ми використовуємо, наприклад, постійне повторення або тестування. Саме це впливає на кращу запам’ятовуваність інформації.
Міф № 8. Алкоголь руйнує клітини мозку
Напевно, ви всі чули, що алкоголь вбиває мозкові клітини. Звичайно, якщо напитися вщент, то можна не тільки мозкові клітини вбити, а й все інше що у вас є, включно з печінкою. Однак помірне вживання алкоголю мозкові клітини не руйнує. Це було підтверджено вченими з Бартолінського інституту в Данії. Вони довели, що алкоголь, як і будь-яка інша токсична субстанція, при високому вмісті в крові буде вбивати клітини нашого мозку. Однак помірне споживання вина або інших легких алкогольних напоїв не веде до знищення мозкових клітин. Тому не зловживайте.
Міф № 9. Існує шосте чуття
Цей міф я пам’ятаю ще з відомого серіалу Твін Пікс і різних серіалів, в яких спецагенти розслідують паранормальні явища. Міф № 9 говорить, що у нас є якесь шосте чуття, і наш мозок має якісь екстрасенсорні можливості. Багато разів безліч вчених в різних країнах намагалися «зловити» це шосте чуття, відстежити його будь-яким чином і зрозуміти, чи дійсно воно існує. Але, починаючи з часів Холодної війни, дослідники так і не змогли ніяким чином довести існування екстрасенсорних здібностей. Тому забудьте про те, що говорять у всіляких серіалах і телепрограмах. Це повна нісенітниця, яка не має наукових підтверджень. Міф № 9 розвіяний.
Міф № 10. За логіку і творче мислення відповідають різні півкулі
І останній міф, напевно такий же популярний, як і міф про чоловічий і жіночий мозок, говорить про те, що ліва і права половини нашого мозку працюють якось специфічно. Цей міф виник ще в 1960 році. Вчений на ім'я Роджер Спері провів дослідження, в ході якого демонстрував різні зображення пацієнтам, що страждають на епілепсію. Спостерігаючи сплески активності в мозку він дійшов висновку, що права і ліва півкулі по-різному реагують на різні типи інформації. Його висновки були неправильно інтерпретовані і згодом, протягом 50 років, всі повторювали одне і теж: що у нас одна сторона мозку виконує, наприклад, рахункові операції, а друга — креативні завдання. Однак згодом ці висновки були не тільки не підтверджені, а й спростовані. У 2012 році Колумбійський університет в Нью-Йорку провів дослідження, подібні до тих, що проводив Спері. Вчені довели, що обидві частини мозку беруть участь в обробці різних типів інформації. На їх думку, дослідження Спері швидше стосувалося певних дисфункцій пацієнтів з епілепсією, ніж широко поширених особливостей роботи нашого мозку.

 

Статья была интересной?
Поделитесь публикацией со своими друзьями!
 

Новости по теме

Последние новости

Вчера, 2020-04-08
Информация
Комментировать статьи на сайте возможно только в течении 30 дней со дня публикации.

Новости ТОП-7

Досуг

Цены на цемент в Киеве - какая ситуация на 2020 год?
Цены на цемент сильно различаются в зависимости от нескольких факторов
Сегодня, 11:2260
Интернет-магазин Dressa: модные леггинсы на выгодных условиях
Планируете купить леггинсы? Узнайте о самых актуальных дизайнерских решениях 2020 года.
Вчера, 16:41109
Раздвижные дверные системы и их преимущества
Раздвижные дверные системы стали очень популярными. Для них не придется выделять много места. Они перемещаются тихо, не хлопают и очень простые и комфортные в эксплуатации.
Вчера, 14:40556
Преимущества использования жалюзи в интерьере
Обзор преимуществ использования жалюзи в интерьере.
7-апр-2020, 17:47133
Виды орбитреков и правила их выбора
Орбитрек – один из самых популярных тренажеров для домашних тренировок, который способен полностью заменить и велотренажер, и степпер, и даже беговую дорожку. Он также будет полезен и любителям спортивной ходьбы.
7-апр-2020, 17:43121
Виды римских штор и их особенности
Если Вы ищете шторы, которые бы отличались в первую очередь простотой, лаконичностью и функциональностью, римские шторы, несомненно, - идеальный вариант.
6-апр-2020, 20:26145

События

Всю страну протестировать на коронавирус практически невозможно - Минздрав
Для тестирования каждая страна выбирает свои диагностические клинические или лабораторные протоколы
Сегодня, 11:0855
Заражены коронавирусом в мире уже более 1,5 млн человек
Зафиксировано более 88 тыс. смертей
Сегодня, 09:53140
Ослабление карантина до 24 апреля допустили у президента
В ОПУ сейчас "смотрят на ближайшие две недели"
Сегодня, 09:5066
О 5 новых случаях смерти от коронавируса сообщил Минздрав
Количество летальных случаев возросло до 57
Сегодня, 09:4572
Обновлённые данные про заболевших и умерших от коронавируса в Украине 09.04 (состоянием на 09:00)
По данным Центра общественного здоровья, по состоянию на 09:00 9 апреля в Украине 1892 лабораторно подтвержденных случаев COVID-19
Сегодня, 09:401169
В Австралии создали препарат, подавляющий коронавирус за 48 часов
Антипаразитарный препарат ивермектин обладает противовирусным действием и способен подавлять размножение SARS-CoV-2 в клеточных культурах до 48 часов, выяснили ученые из австралийского Университета Монаша и Королевского госпиталя в Мельбурне.
Сегодня, 09:2584