13 грудня Церква вшановує пам'ять святого Апостола Андрія Первозванного, першого учня повірив у Христа і послідував за Ним.

13 грудня Церква вшановує пам'ять святого Апостола Андрія Первозванного, першого учня повірив у Христа і послідував за Ним.

Пам'ять — 13 грудняНа самому початку свого служіння Христос проходив повз двох братів-рибалок, закидати мережі в Галілейське озеро. Він сказав їм найпростіші слова: «Ідіть за мною, і Я зроблю вас ловцями людей».

Вони так і зробили, кинувши в одночас всю свою колишню життя. Це були Симон (Петро) і Андрій. Чому ж саме Андрія називають Первозванним? Брати були родом із селища Віфсаїдо. Євангеліст Іоан оповідає, що ще колись Андрій був учнем Іоанна Хрестителя, і чув, як той називав Ісуса «Агнцем Божим». Адже це і було найголовнішим у Його земному служінні: не проповідь, не чудеса, а жертва, яку Йому належало принести на хресті, ставши Агнцем заради спасіння всього людства. Андрій повірив у це відразу, і тому ми називаємо його сьогодні Первозванним — з апостолів він був покликаний першим. Саме він вказав Христу на хлопчика з п'ятьма хлібами і двома рибками, які потім були чудесним чином помножені, щоб нагодувати юрбу. Він разом з Філіпом привів до Христа деяких еллінів (іншого такого випадку ми не знаємо), але взагалі Письмо мало розповідає про Андрія. В основному його життя відома нам з його Діянь і Житія.Коли апостоли вирушали на проповідь, вони розділили між собою за жеребом країни, в яких їм належало звіщати Благу звістку. Андрію дісталося узбережжі Понту Евксинського, тобто Чорного моря. Південні береги (включаючи і кримське южнобережье) входили до складу тодішнього «цивілізованого світу», тобто Римської імперії, а в північному Причорномор'ї жили варвари, яких називали скіфами. Як далеко на північ зайшов у своїх мандрах апостол Андрій, ми точно не знаємо — збереглося порівняно пізніше переказ про те, що він піднявся вгору по Дніпру і освятив місце, на якому потім був побудований місто Київ, і навіть про те, як він дістався до Новгородської землі і здивувався звичаєм тамтешніх жителів паритися в лазнях. Мабуть, це все-таки вигадка: ранні джерела нічого не говорять про цю подорож на північ, ніяких слідів воно не залишило, та й уявити собі таку поїздку в I столітті н. е… досить важко. Але все одно ми можемо сказати, що апостол Андрій був першим, хто став поширювати християнство «в нашому напрямку».

Цілком імовірно, що він побував у Херсонесі — майбутньому Севастополі.Достовірний і інший розповідь — що апостол Андрій відвідав Візантій, місто, на місці якого був пізніше побудований Константинополь, заснував там християнську общину і висвятив єпископа Стахія, апостола із сімдесяти. Житіє розповідає про безліч чудесних зцілень і навіть воскрешений, скоєних за молитвами апостола в різних містах, і про жорстокі переслідування, яким він піддавався.Після своєї подорожі в Причорномор'ї апостол вирушив до столиці імперії — Риму, де знаходився його брат Петро. У Римі тоді правив імператор Нерон, і для християн наставали часи гонінь, в яких належало загинути обом братам.Зі столиці Андрій вирішив повернутися в колишні місця. По дорозі він зупинився в місті Патри на грецькому півострові Пелопоннес, де він став свідком гонінь на християн і виступив на їхній захист перед римським намісником на ім'я Егеат. «Ти руйнівник храмів богів, Андрій, який намагається втягнути народ в безумну секту, яку повелителі імперії зважилися винищити,» — відповів йому римлянин.

Самим неприйнятним у християнському вченні була для нього проповідь про розп'яття Спасителя, адже ця болісна і ганебна страта була залишена для самих закоренілих злочинців з нижчих верств суспільства. Як можна поклонятися розп'ятому?! У відповідь на це апостол докладно розповів Егеат про історію створення світу і гріхопадіння, про земне життя Спасителя і значенні хресної смерті і закликав його самого розділити віру християн, щоб «знайти власну душу». Той розсміявся: «Чи не хочеш ти переконати мене, що я мертвий?» З його точки зору, тільки божевільний міг у все це вірити, і, щоб оскаржити віру апостола, він став погрожувати, що піддасть його самого хресної смерті.Ціна проповіді була справді висока, але апостол був готовий її заплатити. Андрій був кинутий у в'язницю в очікуванні швидкої страти, і натовпи народу зібралися біля неї, готові на бунт, щоб звільнити невинного страждальця. Він проповідував їм, умовляючи не перешкоджати тому, що має відбутися, тому що тимчасові страждання приведуть його до вічної слави. І, врешті-решт, адже він сам погодився колись піти за Агнцем… Для страти апостола Андрія був обраний косий хрест у формі букви Х (чому такий хрест і називається тепер Андріївським), а щоб його муки були більш тривалими, Егеат велів не прибивати, а прив'язати його руки і ноги. «Про хрест, освячений моїм Господом і Владикою, вітаю тебе, образ жаху, ти, після того як Він помер на тобі, зробився знаком радості і любові!» — З такими словами апостол зійшов на цей хрест. Два дні провисів він на ньому до своєї кончини, два дні він розмовляв зі стояли навколо народом… Пам'ять апостола Андрія святкується 30 листопада по старому,

13 грудня — за новим стилем. Давнє переказ про проповідь апостола на землях майбутньої Русі породило особливе ставлення до нього з боку правителів Російської імперії: орден Андрія Первозванного став вищим орденом держави, а прапор з Андріївським хрестом досі осіняє військовий флот Росії.

Правмір

Нашли ошибку в тексте? Сообщите нам о ней: выделите текст и нажмите Ctrl + Enter. Спасибо!
Loading...

Новости по теме

Последние новости

Информация
Комментировать статьи на сайте возможно только в течении 30 дней со дня публикации.

Обсуждения

Ой да какая разница кто их украдет, пришли б сюда, местные бы разворовали, нам простым людям похренственно, кто их там украл, мы эту помощь в глаза никогда не видели и не увидим. И если судить из стат ......
Марьванна (2019-11-21 04:26:13)
он защищает петуха потому-что сам такой...
петр (2019-11-20 08:17:27)
Пока в Украине решают проблему ареста Олега Ляшко, виновные в данных смертях strana.ua/news/229688-hruzinskie-snajpery-majdana-dali-pokazanija-v-belarusskoj-henprokuratura.html всё ещё находятся на ......
KudestNiK (2019-11-19 15:07:02)
Що за текст? Це Гугл переклав з української на російську? Ніщо? Читати неможливо!...
Анна Мельник (2019-11-18 00:05:57)