Найстаріша газета області святкує 100-річчя з несвятковим настроєм

Рівно 100 років тому, 9 грудня 1912 року, вийшов друком перший номер суспільно-політичногочасопису Берегівщини «BeregiHirlap». Газета виходить по сьогоднішній день двома мовами — угорською та українською. Щоправда настрій у газетярів не надто святковий — часопис  фінансується більшою часткою з районного бюджету, а співвласники не особливо переймаютьсяподальшою долею видання. Тому вкотре виникає цілком закономірне й логічне питання — а чивзагалі потрібні закарпатцям ці «державні» газети...

Примірник газети за 1922 рік, який зберігся у архіві редакції «Віснику Берегівщини».

Першого номеру новинки у архівах редакції не збереглося. Натомість його було надано на прохання журналістів з фондів національної бібліотеки Угорщини ім. Сечені (м. Будапешт). На той час у реквізитах зазначені: відповідальний секретар Золтан Зомборі, видавництво — книгарня Гейзи Фелдеші, друкарня Єнева Надя на подвір’ї кредитної установи у Берегові, будинок під номером 16.Передплатна ціна видання на рік складала 6 крон, вартість одного номеру.

До речі, річна передплата «Вісника Берегівщини» на 2013 рік складає 80 гривень 64 копійки. Якщо порівняти з періодом Австро-Угорської монархії, то це не так і багато. Наприклад, солдат Швейк з відомого роману Ярослава Гашека у 1915 році також користувався австро-угорськими кронами (адже Чехія входила в склад імперії). І за п’ять крон на вокзалі містечка Табор разом з пораненим мадяром «уговорив» 25 кухлів пива. На сьогоднішні гроші — це не менше 100-150 гривень. Цей ліричний відступ для тих, хто каже про надто високі ціни на періодичні видання...

За шість таких срібних монет із імператором Францом-Йосипом І можна було підписатися на видання у 1912 році

 

У дослідженні Чілли Фединець "Історична хронологія угорців Закарпаття періоду 1918-1944 рр." є відомості про те, що відбулося об’єднання двох газет у Берегові саме під «шапкою» «Берегі Хірлоп» (приєдналася — місцева «Берегі Кезлень»). Редакторами стали Ернев Клейн та Мігаль Радич. З 1920 року видання виходить як інформаційний вісник русинського територіального центру партії дрібних господарників, промисловців та землеробів. Осередок партії очолював тоді в області Ференц Егрі (майстер дзвонів з Малих Геївців, у подальшому — депутат парламенту Чехословаччини). 28 травня 1922 року, з приходом нової чеської влади, газету перейменували на «Закарпатський угорський господарник». У 1926 році редакцію планували перенести в Ужгород, де її планували об’єднати з «Русинським угорським вісником».

Районну газету відновили й після війни. Однак перший «радянський» примірник, датований 2 грудня 1945 року мав іншу назву — «Вереш засло» («Червоний прапор») і виходив у подальшому лише на угорській мові. А з 1 січня 1955 року «Червоний прапор» виходить вже двома мовами (угорською та українською). Лише через 36 років, а саме 1 січня 1991 року, газета нарешті повернула собі першу назву.

«Сьогоднішній 100-річний ювілей ставить крапку в дискусії про найдавніше видання краю, що і надалі потрапляє до читачів, які підтримують районку, не дають зупинити її поступ через віки, суспільні та політичні зміни», — зазначено у ювілейному випуску газети «Вісник Берегівщини» за 2012 рік.

Однак, ювілей вийшов не надто святковим. Часопис знову переживає важкі часи. Виникають труднощі як із виплатою заробітної плати для працівників, так і з друком видання. Причина банальна — в районному бюджеті вже кілька років не закладають відповідної суми грошей на повноцінне утримання «Вісника». Тому і постійно виникають проблемні, а часом і конфліктні ситуації. Цього року навіть було порушено, а потім закрито кримінальну справупроти в.о. редактора газети Володимира Маркітана через невиплату зарплати працівникам. Бо вини редактора, який не є власником та розпорядником коштів, у цьому — жодної.  

Сьогодні колектив знову перебуває в очікуванні грошей за листопад та грудень. Гроші можливо знайдуться під час перерозподілу районного бюджету на останній цьогорічній сесії. А може і не знайдуться. Тому свого 100-річного ювілею в редакції навіть не відсвяткували. Якось невесело на душі, не до святкувань...

Загалом єдиний цивілізований шлях розвитку — це нормальний діалог між співзасновниками (адміністрацією, радою та редакцією). На жаль, сьогодні він практично відсутній. Владі газета як власний рупор ніби потрібна, але підтримувати її або не хоче, або не має можливості. Процес роздержавлення надто складний — і вижити у нинішніх реаліях без дотацій у «районки» навряд чи є шанси. Ось так і залишається вона у підвішеному стані. Така ситуація ймовірно буде тягнутися до тих пір поки в Україні наказом з гори нарешті примусово вже «роздержавлять» або взагалі ліквідують всю дотаційну державну пресу в регіонах. З огляду використання такої преси як «ручного» адмінресурсу під час виборів — малоймовірно. 

Є ще один варіант — навчити бюджетні видання заробляти на себе самостійно, аби процес відокремлення відбувався повільно, не так болісно. Однак без критичних матеріалів «на злобу дня» та достатньої кількості реклами цього досягти навряд чи можливо. А поки газета залежна від влади — об'єктивної критики тут не буде... 

 

Джерело:  Степан Височанський,Мукачево

Статья была интересной?
Поделитесь публикацией со своими друзьями!
 

Новости по теме

Последние новости

Вчера, 2021-05-14
Информация
Комментировать статьи на сайте возможно только в течении 30 дней со дня публикации.

Новости ТОП-7

Досуг

Для чего нужны гербициды?
Выращивание культур - дело кропотливое, но интересное. Однако все могут испортить сорные травы. Ведь именно они не только забирают из земли все питательные вещества, но еще могут губительно влиять на другие растения.  
Вчера, 21:28106
10 цікавих фактів про сонцезахисний крем
Влітку кожна шкіра потребує захисту від ультрафіолету. Для цього згодиться звичайний засіб із SPF. Причому сонцезахисні креми для дітей та дорослих потрібні різні. 
Вчера, 10:24136
Сайлентблок задней балки: признаки неисправностей, критерии выбора
Машина имеет сложный механизм. Одни его элементы всегда на слуху. О других узлах водители узнают, только когда они сломались. К таковым относится сайлентблок задней балки Ланос. Другое название детали – втулка.  
13-мая-2021, 23:40171
Лучшие бесплатные онлайн игры в 2021 году
Сфера онлайн игр с каждым днём становится всё более популярной и востребованной. По этой причине компании регулярно выпускают новые и делают продолжения старых игр, пытаясь тем самым привлечь как можно больше геймеров.
12-мая-2021, 18:14298
Велосипедные шины Schwalbe: когда скорость имеет особое значение
Современный ассортимент покрышек Schwalbe из Германии вызывает искреннее недоумение потребителей, неспособных поверить в небольшой срок существования бренда.
12-мая-2021, 18:12255
Какое оборудование нужно для обустройства бассейна
Мечтаете о просторном бассейне дома или на даче и уже решились осуществить мечту? В таком случае четкое понимание того, что для всего этого потребуется, уж точно не будет излишним.
12-мая-2021, 18:10273

События

На Одесчине нашли потерявшуюся девочку
Ребенок сильно проголодался. На фотографии видно, как малышка сжимает в одной руке хлеб с колбасой.
Сегодня, 12:1419
Офис главы службы безопасности ХАМАС Секторе Газа уничтожил Израиль
С начала недели израильские войска ликвидировали уже как минимум 20 лидеров боевиков в Палестине. 
Сегодня, 12:1124
Второй страной в мире которая посадила свой зонд на Марс стал Китай
Запущенный Китаем космический аппарат "Тяньвэнь-1" приземлился на поверхности Марса. 
Сегодня, 10:0889
"Цветочная луна" взойдет в мае
В мае можно будет наблюдать суперлуние, которое еще называют "цветочной луной".
Сегодня, 10:0775
Как Киев отпразднует День Европы
15 мая в Украине отмечают День Европы. Его дата приходится на третью субботу мая.
Сегодня, 10:0471
От Зеленского съехать из госрезиденции и жить как Голобородько потребовали у Порошенко
Партия "Европейская солидарность", после намеков секретаря СНБО Данилова, что представители власти времен Порошенко незаконно занимают госдачи в Конча-Заспе и Пуще-Водице, потребовала от президента Владимира Зеленского немедленно выселиться.
Сегодня, 10:0376