Найстаріша газета області святкує 100-річчя з несвятковим настроєм

Рівно 100 років тому, 9 грудня 1912 року, вийшов друком перший номер суспільно-політичногочасопису Берегівщини «BeregiHirlap». Газета виходить по сьогоднішній день двома мовами — угорською та українською. Щоправда настрій у газетярів не надто святковий — часопис  фінансується більшою часткою з районного бюджету, а співвласники не особливо переймаютьсяподальшою долею видання. Тому вкотре виникає цілком закономірне й логічне питання — а чивзагалі потрібні закарпатцям ці «державні» газети...

Примірник газети за 1922 рік, який зберігся у архіві редакції «Віснику Берегівщини».

Першого номеру новинки у архівах редакції не збереглося. Натомість його було надано на прохання журналістів з фондів національної бібліотеки Угорщини ім. Сечені (м. Будапешт). На той час у реквізитах зазначені: відповідальний секретар Золтан Зомборі, видавництво — книгарня Гейзи Фелдеші, друкарня Єнева Надя на подвір’ї кредитної установи у Берегові, будинок під номером 16.Передплатна ціна видання на рік складала 6 крон, вартість одного номеру.

До речі, річна передплата «Вісника Берегівщини» на 2013 рік складає 80 гривень 64 копійки. Якщо порівняти з періодом Австро-Угорської монархії, то це не так і багато. Наприклад, солдат Швейк з відомого роману Ярослава Гашека у 1915 році також користувався австро-угорськими кронами (адже Чехія входила в склад імперії). І за п’ять крон на вокзалі містечка Табор разом з пораненим мадяром «уговорив» 25 кухлів пива. На сьогоднішні гроші — це не менше 100-150 гривень. Цей ліричний відступ для тих, хто каже про надто високі ціни на періодичні видання...

За шість таких срібних монет із імператором Францом-Йосипом І можна було підписатися на видання у 1912 році

 

У дослідженні Чілли Фединець "Історична хронологія угорців Закарпаття періоду 1918-1944 рр." є відомості про те, що відбулося об’єднання двох газет у Берегові саме під «шапкою» «Берегі Хірлоп» (приєдналася — місцева «Берегі Кезлень»). Редакторами стали Ернев Клейн та Мігаль Радич. З 1920 року видання виходить як інформаційний вісник русинського територіального центру партії дрібних господарників, промисловців та землеробів. Осередок партії очолював тоді в області Ференц Егрі (майстер дзвонів з Малих Геївців, у подальшому — депутат парламенту Чехословаччини). 28 травня 1922 року, з приходом нової чеської влади, газету перейменували на «Закарпатський угорський господарник». У 1926 році редакцію планували перенести в Ужгород, де її планували об’єднати з «Русинським угорським вісником».

Районну газету відновили й після війни. Однак перший «радянський» примірник, датований 2 грудня 1945 року мав іншу назву — «Вереш засло» («Червоний прапор») і виходив у подальшому лише на угорській мові. А з 1 січня 1955 року «Червоний прапор» виходить вже двома мовами (угорською та українською). Лише через 36 років, а саме 1 січня 1991 року, газета нарешті повернула собі першу назву.

«Сьогоднішній 100-річний ювілей ставить крапку в дискусії про найдавніше видання краю, що і надалі потрапляє до читачів, які підтримують районку, не дають зупинити її поступ через віки, суспільні та політичні зміни», — зазначено у ювілейному випуску газети «Вісник Берегівщини» за 2012 рік.

Однак, ювілей вийшов не надто святковим. Часопис знову переживає важкі часи. Виникають труднощі як із виплатою заробітної плати для працівників, так і з друком видання. Причина банальна — в районному бюджеті вже кілька років не закладають відповідної суми грошей на повноцінне утримання «Вісника». Тому і постійно виникають проблемні, а часом і конфліктні ситуації. Цього року навіть було порушено, а потім закрито кримінальну справупроти в.о. редактора газети Володимира Маркітана через невиплату зарплати працівникам. Бо вини редактора, який не є власником та розпорядником коштів, у цьому — жодної.  

Сьогодні колектив знову перебуває в очікуванні грошей за листопад та грудень. Гроші можливо знайдуться під час перерозподілу районного бюджету на останній цьогорічній сесії. А може і не знайдуться. Тому свого 100-річного ювілею в редакції навіть не відсвяткували. Якось невесело на душі, не до святкувань...

Загалом єдиний цивілізований шлях розвитку — це нормальний діалог між співзасновниками (адміністрацією, радою та редакцією). На жаль, сьогодні він практично відсутній. Владі газета як власний рупор ніби потрібна, але підтримувати її або не хоче, або не має можливості. Процес роздержавлення надто складний — і вижити у нинішніх реаліях без дотацій у «районки» навряд чи є шанси. Ось так і залишається вона у підвішеному стані. Така ситуація ймовірно буде тягнутися до тих пір поки в Україні наказом з гори нарешті примусово вже «роздержавлять» або взагалі ліквідують всю дотаційну державну пресу в регіонах. З огляду використання такої преси як «ручного» адмінресурсу під час виборів — малоймовірно. 

Є ще один варіант — навчити бюджетні видання заробляти на себе самостійно, аби процес відокремлення відбувався повільно, не так болісно. Однак без критичних матеріалів «на злобу дня» та достатньої кількості реклами цього досягти навряд чи можливо. А поки газета залежна від влади — об'єктивної критики тут не буде... 

 

Джерело:  Степан Височанський,Мукачево

Статья была интересной?
Поделитесь публикацией со своими друзьями!
 

Новости по теме

Последние новости

Вчера, 2020-11-24
Информация
Комментировать статьи на сайте возможно только в течении 30 дней со дня публикации.

Новости ТОП-7

Досуг

Стеклянные фасады - преимущества светопропускания
Современная архитектура: стеклянные фасады. Преимущества конструкций из стекла для производительности и самочувствия.
Сегодня, 07:5167
Преимущества печати на холсте
Предлагая бесконечный выбор настенного оформления, техника печати на холсте – уникальный способ сделать ваши любимые фотографии эффектнее. По сравнению с традиционным глянцевым использованием фотоснимков, напечатанные на холсте, имеют преимущество, особенно когда речь идет о цене, качестве и
Вчера, 21:1697
Грузоперевозки холодильного оборудования и бытовых холодильников
Транспортные операции с холодильным оборудованием отличаются множеством особенностей. Поскольку при грузоперевозке разные типы холодильников отличаются повышенной чувствительностью к малейшим воздействиям – встряхиваниям, вибрациям, толчкам, обычная доставка в грузовом такси превращается в
Вчера, 21:14104
Как убрать квартиру за 1 час: реально ли это
Уборка квартиры то раздолье, которое разрушает хорошее настроение и забирает своё количество времени в выходной день. Конечно, в выходной день мало кому хочется убирать, ибо тратить на это драгоценное время отдыха не по душе никому.
Вчера, 17:4692
Популярные бренды-производители тональных кремов
Тональные крема считаются одним из самых востребованных вариантов косметических средств. Они обеспечивают выравнивание тона кожи и маскировку ее дефектов.
Вчера, 14:06123
Профнастил или металлочерепица что лучше использовать для кровли?
Среди профилированных листов больше всего сегодня используются кровли из металлочерепицы и профнастила.
Вчера, 11:19171

События

Перенести карантин выходного дня планируют в Виннице
В Винницком городском совете предложили перенести карантин выходного дня на понедельник и вторник, вместо субботы и воскресенья.
Сегодня, 13:2139
Посла Украины из-за инцидента на границе вызвал МИД Венгрии
Министерство иностранных дел Венгрии вызвало посла Украины в Будапеште Любовь Непоп.
Сегодня, 12:5140
В ворота ведомства федерального канцлера в Берлине врезалось авто
В среду, 25 ноября, в Берлине заметили машину, которая врезалась в ворота ведомства канцлера Германии Ангелы Меркель.
Сегодня, 12:4945
Первые вакцинации против COVID-19 до конца декабря планируют провести в ЕС
В Европейском союзе планируют провести первые вакцинации против коронавируса уже до конца декабря.
Сегодня, 12:4748
Введение жесткого карантина в Украине допустил Степанов
В Министерстве здравоохранения Украины допускают введение более жестких ограничений в Украине.
Сегодня, 10:2083
О первых планах на посту президента рассказал Байден
Избранный президент США Джо Байден озвучил планы, которые совершит в первые 100 дней пребывания на посту.
Сегодня, 10:1982