"Однією з найгучніших була справа жорстокого вбивства у центрі Ужгорода",- Анатолій Шкирта

"Однією з найгучніших була справа жорстокого вбивства у центрі Ужгорода",- Анатолій Шкирта

«Ужгород» продовжує дізнаватися цікаві факти з життя тих, хто стоїть на варті безпекиужгородців. Сьогоднішня наша зустріч – із людиною, від котрої великою мірою залежить доля того, хто потрапляє під підозру правоохоронних органів. Про роботу слідчого відділу міської міліції розповідає його начальник, перший заступник начальника Ужгородського міського відділу УМВС, підполковник міліції Анатолій Шкирта.

– Пане Анатолію, чи думали змалку, що присвятите життя служінню Закону?

–Скажу вам, що моя дитяча мрія здійснилася. Я ще тоді марив про роботу в міліції, мені хотілося допомагати людям. Хотів відчувати, що я потрібен своєму суспільству і його громадянам. Студентські роки пройшли на факультеті боротьби з економічною злочинністю Львівського інституту внутрішніх справ, який я закінчив у 1998 році. За розподілом був направлений на роботу слідчим до Ужгородського райвідділу. Ця професія одразу припала мені до душі. Мені подобалося аналізувати різні ситуації, вивчати зсередини історії людей, збирати й аналізувати докази, проводити слідчі експерименти. Розслідування справ – це дуже серйозний процес, пов’язаний як із роботою на місці події, так і з роботою психологічного плану. Ми зобов’язані знаходити контакт із кожним, хто перебуває в цих стінах. Ця робота водночас і цікава, і неабияк відповідальна, оскільки кожен наш крок тягне за собою наслідки. За кожним рішенням слідчого стоїть доля людини – підозрюваного. Ми повинні дуже тонко відчувати вирішальну межу, щоб судові органи зуміли винести справедливий вирок.

Які принципи у справжнього слідчого: моральні чи професійні?

–Я гадаю, що в нашому випадку повинен бути баланс між одними і другими, тому що як професійні, так і моральні якості є невід’ємними складовими нашої роботи. Слідча робота надзвичайно багатогранна, і баланс відіграє тут чи не найважливішу роль. Не можна просто відкрити Кодекс і винести рішення, не ознайомившись із ситуацією наочно. Ми вивчаємо не тільки теорію, а й обставини, за яких трапилася подія, характери людей, котрі стали її учасниками, а також причини їхніх дій. Слідчий повинен мати власний індивідуальний характер, відчуття справедливості, а також обов’язку перед тими, кому присягав допомагати. До того ж прямим нашим обов’язком є з’ясування причинно-наслідкових зв’язків.

Розкажіть про колектив підрозділу, який ви очолюєте?

–Підрозділ слідчого відділу міліції Ужгорода є одним із найбільших в області. Тут працює 34 слідчих працівники. В основному це молоді люди, серед них багато й жінок. Тут немає якихось гендерних обмежень – головне, щоб людина розуміла, куди вона прийшла на роботу. В нас є такі жінки, що дадуть фору будь-якому слідчому чоловічої статі.

А наскільки змінилася специфіка вашої роботи із затвердженням нового КПК?

–Як то кажуть, ми повинні постійно вдосконалюватися, і Кримінальний кодекс України, що вступив у дію 20 листопада 2012 року, ще раз це довів. Все – по-новому. В порівнянні з Кодексом 60-их років змінилося майже все. Новий процес доведення і дізнавання, збирання доказів і їх оцінки, направлення справи до суду – це змусило стати на один рівень освіченим працівникам із багаторічним досвідом роботи і початківцям у цій сфері. Всі почали вчитися з початку.

Я так розумію, що змінилася і сама процедура слідства. Якою вона є тепер?

–Розпочинається все з огляду місця скоєння злочину. Після цього, в разі виявлення ознак криміналу, матеріали вносяться до Єдиного реєстру досудових розслідувань, де провадження отримує свій номер. Тоді вже починається ознайомлення зі суттю справи. Призначаються експертизи: товарознавчі, судово-медичні, цитологічні чи імунологічні. Експертиза відіграє важливу роль у слідчому процесі, адже ця процедура проводиться майже за всіма кримінальними провадженнями. В УМВС Закарпатської області є експертно-криміналістичний центр, де проводяться експертизи. Після отримання результатів слідчий аналізує їх. Він оглядає речові докази, проводить допити людей і слідчі експерименти.

Розкажіть про найрезонансніші справи, які вам доводилося розслідувати останнім часом.

–Однією з найгучніших була справа жорстокого вбивства у центрі Ужгорода. 14-го січня 2013 року було зареєстроване кримінальне провадження за фактом вбивства неповнолітнього хлопця. Ми виїхали на місце події, оглянули його, вилучили речові докази, розпочали слідство і встановили особу підозрюваного. На сьогодні справа вже закінчена і винуватець тепер перебуває у СІЗО, а провадження по цьому факту є на розгляді в судових органах. Днями до Єдиного реєстру кримінальних проваджень нами внесено відомості по факту розбійного нападу на жінку в Боздоському парку. У зв’язку з тим, що слідство ще не припинене, можу сказати тільки те, що особа зловмисника встановлена і сьогодні тривають слідчі дії. Цього місяця провадження буде направлене до суду і зловмисник буде покараний за скоєне.

Чи можна дізнатися статистику скоєння злочинів в Ужгороді за 2012-ий і 2013-ий роки?

–Так. Аби було зрозуміліше, візьмемо два аналогічні періоди. Тож за перший квартал 2012 року в нас розслідувалося 370кримінальних справ. Навантаження в середньому становило 6 справ на одного слідчого. З них 101 закінчено. Тепер же, у зв’язку з нововведеннями, навантаження зросло в кілька разів. Якщо раніше ми порушували близько 100 кримінальних справ на місяць, то сьогодні кількість кримінальних проваджень за такий же відрізок часу сягає цифри 500. Це дуже багато. На кожного слідчого припадає близько 60 проваджень. Статистика першого кварталу 2013 року вражає. На сьогодні внесено 1875 проваджень, з яких 683 завершені. Та на продуктивність праці це навантаження негативно не впливає. Ми намагаємося тримати ситуацію під контролем.

Яка категорія населення сьогодні найчастіше вчиняє злочини?

–Це громадяни, котрі перебувають за межею бідності. Якщо соціальний статус людини не дозволяє їй існувати так, як хотілося б, – це штовхає її на протизаконні вчинки. Також можливе скоєння злочинів раніше судимими громадянами.

Як ставиться до вашого робочого графіка сім’я?

–Дружина моя теж працює в міліції. Тому я можу не пояснювати їй, чому затримався допізна на роботі чи навіщо їду кудись о першій годині ночі. Вона знає специфіку цієї роботи і розуміє мене, хоч не можу сказати, що вона в захваті від такого ненормованого графіка роботи. Але я ж обрав цю професію для себе, і дружина підтримує мене, наскільки їй це вдається. Ми давали клятву виконувати свої обов’язки тоді, коли це потрібно, незалежно – вдень чи вночі. Кожен працівник слідства знає, що його графік ніколи не буде нормованим. Ця робота потребує повної віддачі.

Що можете порадити майбутнім представникам вашої професії?

–Робота в міліції є достойною і такою, яку оцінює держава та її громадяни. Я вважаю, що справжній працівник міліції зобов’язаний відповідати вимогам професії. А ще він має пишатися тим, що працює в міліції і допомагає людям. Тоді, коли людина присвятить себе цій справі, з неї братимуть приклад для наслідування і її поважатимуть. 

Розмовляла Іннеса МАНЗУЛИЧ

Нашли ошибку в тексте? Сообщите нам о ней: выделите текст и нажмите Ctrl + Enter. Спасибо!
 

Новости по теме

Последние новости

Вчера, 2020-02-16
Информация
Комментировать статьи на сайте возможно только в течении 30 дней со дня публикации.

Новости ТОП-7

Досуг

Ткани для штор: правила выбора
В обустройстве уютного дома важное место занимают шторы
13-фев-2020, 19:27324
Прижимные грили
Среди множества специального профессионального оборудования для заведений, занимающихся общественным питанием, выделяются
13-фев-2020, 14:12327
Секрет старого часовщика – как победить время? (Сказка)
Сказка для взрослых и детей из цикла "Рождественские рассказы".
12-фев-2020, 11:392713
Красивые платья: для каких случаев они уместны?
Выбрать универсальное красивое платье — задача не из простых
31-янв-2020, 09:15657
Наушники FiiO. Испытательный срок
Относительно молодая китайская компания FiiO добиралась к производству высоклассных наушников
23-янв-2020, 19:281087
Виды контактных линз. Как выбрать
Для тех, кто решил применить контактную коррекцию зрения
23-янв-2020, 18:581409

События

По ситуации с коронавирусом в пятницу Рада заслушает Скалецкую
Гончарук также выступит перед нардепами 21 февраля
Сегодня, 13:1463
Пьяный полицейский в Киевской области сбил двух пешеходов, один помер
Виновник ДТП пытался скрыться с места происшествия, однако его движение заблокировали другие водители
Сегодня, 09:4695
При побеге от полиции водитель сбил трех пешеходов в Днепре
В результате инцидента один человек погиб, двое получили тяжелые травмы
Сегодня, 09:4393
Больных коронавирусом перевалило за 1700 в Китае
За последние сутки в Китае скончались 105 человек
Сегодня, 09:4081
Выходить из домов запретили в Китае
На улицах запрещено движение пешеходов и любого транспорта, кроме машин полиции и экстренных служб
Сегодня, 09:3495
На лайнере Diamond Princess у 44 граждан США обнаружили коронавирус
США начали эвакуацию своих граждан с лайнера
Сегодня, 09:3291