"Однією з найгучніших була справа жорстокого вбивства у центрі Ужгорода",- Анатолій Шкирта

"Однією з найгучніших була справа жорстокого вбивства у центрі Ужгорода",- Анатолій Шкирта

«Ужгород» продовжує дізнаватися цікаві факти з життя тих, хто стоїть на варті безпекиужгородців. Сьогоднішня наша зустріч – із людиною, від котрої великою мірою залежить доля того, хто потрапляє під підозру правоохоронних органів. Про роботу слідчого відділу міської міліції розповідає його начальник, перший заступник начальника Ужгородського міського відділу УМВС, підполковник міліції Анатолій Шкирта.

– Пане Анатолію, чи думали змалку, що присвятите життя служінню Закону?

–Скажу вам, що моя дитяча мрія здійснилася. Я ще тоді марив про роботу в міліції, мені хотілося допомагати людям. Хотів відчувати, що я потрібен своєму суспільству і його громадянам. Студентські роки пройшли на факультеті боротьби з економічною злочинністю Львівського інституту внутрішніх справ, який я закінчив у 1998 році. За розподілом був направлений на роботу слідчим до Ужгородського райвідділу. Ця професія одразу припала мені до душі. Мені подобалося аналізувати різні ситуації, вивчати зсередини історії людей, збирати й аналізувати докази, проводити слідчі експерименти. Розслідування справ – це дуже серйозний процес, пов’язаний як із роботою на місці події, так і з роботою психологічного плану. Ми зобов’язані знаходити контакт із кожним, хто перебуває в цих стінах. Ця робота водночас і цікава, і неабияк відповідальна, оскільки кожен наш крок тягне за собою наслідки. За кожним рішенням слідчого стоїть доля людини – підозрюваного. Ми повинні дуже тонко відчувати вирішальну межу, щоб судові органи зуміли винести справедливий вирок.

Які принципи у справжнього слідчого: моральні чи професійні?

–Я гадаю, що в нашому випадку повинен бути баланс між одними і другими, тому що як професійні, так і моральні якості є невід’ємними складовими нашої роботи. Слідча робота надзвичайно багатогранна, і баланс відіграє тут чи не найважливішу роль. Не можна просто відкрити Кодекс і винести рішення, не ознайомившись із ситуацією наочно. Ми вивчаємо не тільки теорію, а й обставини, за яких трапилася подія, характери людей, котрі стали її учасниками, а також причини їхніх дій. Слідчий повинен мати власний індивідуальний характер, відчуття справедливості, а також обов’язку перед тими, кому присягав допомагати. До того ж прямим нашим обов’язком є з’ясування причинно-наслідкових зв’язків.

Розкажіть про колектив підрозділу, який ви очолюєте?

–Підрозділ слідчого відділу міліції Ужгорода є одним із найбільших в області. Тут працює 34 слідчих працівники. В основному це молоді люди, серед них багато й жінок. Тут немає якихось гендерних обмежень – головне, щоб людина розуміла, куди вона прийшла на роботу. В нас є такі жінки, що дадуть фору будь-якому слідчому чоловічої статі.

А наскільки змінилася специфіка вашої роботи із затвердженням нового КПК?

–Як то кажуть, ми повинні постійно вдосконалюватися, і Кримінальний кодекс України, що вступив у дію 20 листопада 2012 року, ще раз це довів. Все – по-новому. В порівнянні з Кодексом 60-их років змінилося майже все. Новий процес доведення і дізнавання, збирання доказів і їх оцінки, направлення справи до суду – це змусило стати на один рівень освіченим працівникам із багаторічним досвідом роботи і початківцям у цій сфері. Всі почали вчитися з початку.

Я так розумію, що змінилася і сама процедура слідства. Якою вона є тепер?

–Розпочинається все з огляду місця скоєння злочину. Після цього, в разі виявлення ознак криміналу, матеріали вносяться до Єдиного реєстру досудових розслідувань, де провадження отримує свій номер. Тоді вже починається ознайомлення зі суттю справи. Призначаються експертизи: товарознавчі, судово-медичні, цитологічні чи імунологічні. Експертиза відіграє важливу роль у слідчому процесі, адже ця процедура проводиться майже за всіма кримінальними провадженнями. В УМВС Закарпатської області є експертно-криміналістичний центр, де проводяться експертизи. Після отримання результатів слідчий аналізує їх. Він оглядає речові докази, проводить допити людей і слідчі експерименти.

Розкажіть про найрезонансніші справи, які вам доводилося розслідувати останнім часом.

–Однією з найгучніших була справа жорстокого вбивства у центрі Ужгорода. 14-го січня 2013 року було зареєстроване кримінальне провадження за фактом вбивства неповнолітнього хлопця. Ми виїхали на місце події, оглянули його, вилучили речові докази, розпочали слідство і встановили особу підозрюваного. На сьогодні справа вже закінчена і винуватець тепер перебуває у СІЗО, а провадження по цьому факту є на розгляді в судових органах. Днями до Єдиного реєстру кримінальних проваджень нами внесено відомості по факту розбійного нападу на жінку в Боздоському парку. У зв’язку з тим, що слідство ще не припинене, можу сказати тільки те, що особа зловмисника встановлена і сьогодні тривають слідчі дії. Цього місяця провадження буде направлене до суду і зловмисник буде покараний за скоєне.

Чи можна дізнатися статистику скоєння злочинів в Ужгороді за 2012-ий і 2013-ий роки?

–Так. Аби було зрозуміліше, візьмемо два аналогічні періоди. Тож за перший квартал 2012 року в нас розслідувалося 370кримінальних справ. Навантаження в середньому становило 6 справ на одного слідчого. З них 101 закінчено. Тепер же, у зв’язку з нововведеннями, навантаження зросло в кілька разів. Якщо раніше ми порушували близько 100 кримінальних справ на місяць, то сьогодні кількість кримінальних проваджень за такий же відрізок часу сягає цифри 500. Це дуже багато. На кожного слідчого припадає близько 60 проваджень. Статистика першого кварталу 2013 року вражає. На сьогодні внесено 1875 проваджень, з яких 683 завершені. Та на продуктивність праці це навантаження негативно не впливає. Ми намагаємося тримати ситуацію під контролем.

Яка категорія населення сьогодні найчастіше вчиняє злочини?

–Це громадяни, котрі перебувають за межею бідності. Якщо соціальний статус людини не дозволяє їй існувати так, як хотілося б, – це штовхає її на протизаконні вчинки. Також можливе скоєння злочинів раніше судимими громадянами.

Як ставиться до вашого робочого графіка сім’я?

–Дружина моя теж працює в міліції. Тому я можу не пояснювати їй, чому затримався допізна на роботі чи навіщо їду кудись о першій годині ночі. Вона знає специфіку цієї роботи і розуміє мене, хоч не можу сказати, що вона в захваті від такого ненормованого графіка роботи. Але я ж обрав цю професію для себе, і дружина підтримує мене, наскільки їй це вдається. Ми давали клятву виконувати свої обов’язки тоді, коли це потрібно, незалежно – вдень чи вночі. Кожен працівник слідства знає, що його графік ніколи не буде нормованим. Ця робота потребує повної віддачі.

Що можете порадити майбутнім представникам вашої професії?

–Робота в міліції є достойною і такою, яку оцінює держава та її громадяни. Я вважаю, що справжній працівник міліції зобов’язаний відповідати вимогам професії. А ще він має пишатися тим, що працює в міліції і допомагає людям. Тоді, коли людина присвятить себе цій справі, з неї братимуть приклад для наслідування і її поважатимуть. 

Розмовляла Іннеса МАНЗУЛИЧ

Статья была интересной?
Поделитесь публикацией со своими друзьями!
 

Новости по теме

Последние новости

Вчера, 2020-09-30
Информация
Комментировать статьи на сайте возможно только в течении 30 дней со дня публикации.

Новости ТОП-7

Досуг

Секрет очищающих масок: зачем и как использовать
Самые дорогие кремы и сыворотки окажутся бесполезными, если наносить их на закупоренные поры. На чистоту кожи ежедневно покушается смесь из смога, пыли, пота, кожного сала, остатков косметики и других агрессивных факторов.
Вчера, 20:46119
Белое золото: особенности, виды украшений, уход
Купить кольцо из белого золота ★ Как получают белое золото ⚡️ Какие украшения делают из белого золота ✔️ Как ухаживать за изделиями из белого золота.
Вчера, 15:01142
Букеты на День учителя: надежный сервис доставки цветов в Киеве
Букет на День Учителя - замечательный способ выразить свою признательность и почтение наставнику, вложившему в Вас своё время, эмоции и труд.
Вчера, 14:59129
Apple iPhone – как всегда, на вершине!
Почему Apple iPhone был и остается самым популярным брендом среди смартфонов? Неизменное качество, собственные передовые разработки и новейшие технологии – вот то, что обеспечивает успех Apple.
Вчера, 10:38138
Планируете офисный переезд? Следуйте этим рекомендациям
Если у вас – владельца бизнеса – возникла необходимость переезда со старого офиса в новый, организация данного мероприятие – это ответственная работа, которая должна быть продумана до мельчайших деталей.
29-сен-2020, 20:38213
Какую воду лучше всего пить для здоровья?
Какую воду лучше всего пить для здоровья? Очевидно, что питьевая вода необходима для вашего общего здоровья и благополучия. Мы все слышали о минимум 8 стаканах в день, верно? Согласны ли вы с этим или нет, вы, вероятно, не услышите, чтобы кто-то спорил о том, что питьевая вода и
29-сен-2020, 16:24271

События

Украину в "фактическом выходе" из минских соглашений обвинили в России
Представитель России в Трехсторонней контактной группе Борис Грызлов обвинил Украину в "фактическом прекращении" выполнения минских договоренностей.
Вчера, 23:3390
Причину роста количества случаев COVID-19 в Украине назвал Ляшко
Главный государственный санитарный врач Виктор Ляшко назвал причину роста новых случаев заболевания коронавирусом в Украине.
Вчера, 19:18139
Применение своей авиации в Нагорном Карабахе отрицает Турция
Официальные заявления Армении о применении Азербайджаном турецкой авиации в конфликте в Нагорном Карабахе не соответствует действительности.
Вчера, 18:49134
На сотрудницу посольства США напали в Киеве
В Киеве сегодня в бессознательном состоянии обнаружили сотрудницу посольства Соединенных Штатов с травмой головы.
Вчера, 18:41131
Одно из ключевых требований МВФ выполнило правительство Украины
Таможня и Налоговая станут едиными юридическим лицами.
Вчера, 16:48151
Стандарт среднего образования утвердил Кабмин
Этот стандарт начнет действовать среднего образования Украины с 2022 года.
Вчера, 16:23187