Поки не дійшло до суду Лінча, ужгородці просять вирішити болючі проблеми з ромами

Поки не дійшло до суду Лінча, ужгородці просять вирішити болючі проблеми з ромами

Мешканці обласного центру (підписи  у редакції) звернулися до голів  обласної адміністрації Олександра Ледиди, обласної ради Івана Балоги та мера Ужгорода Віктора Погорєлова з категоричною вимогою «терміново вжити заходів щодо осіб ромської народності, кількість яких у нашому місті з кожним роком збільшується».

 Проблема – давній гнійник, який не змогла бодай «залікувати» жодна  влада, і він, наростаючи, допікає  вже кожному ужгородцю.

Люди пишуть: «…до наших ромів-земляків додаються і їхні чисельні гості, котрі їдуть на Закарпаття через  близькість кордонів. Чи не половина всього ромського населення краю нині проживає в Ужгороді, причому без реєстрації і – відповідно – без житла.

Спосіб життя більшості ужгородських ромів відомий кожному – це жебрацтво на вулицях міста, причому  циганчата настільки знахабніли, що плюють в обличчя тим, хто відмовляється  давати їм гроші; крадіжки – за статистикою, на ромів припадає близько 60% дрібних злочинів, антисанітарія у їхніх помешканнях тощо.

Тотальне небажання вчитися  призвело до закриття садочків і шкіл – за тією ж статистикою, зі 100 ромів, які таки наважилися сісти за парту, школу закінчили 1-2. А далі – таке саме небажання працювати. Лідери ромських організацій та правозахисних фондів вперто ведуть розмови на предмет інтеграції ромів у суспільство, їхню соціалізацію, припинення щодо них дискримінації. Але ж неможливо когось інтегрувати насильно, бо самих ромів цілком влаштовує такий спосіб життя, а кошти, отримані на соціалізацію, поступово осідають у кишенях їхніх «захисників» – чим інакше пояснити видимий добробут останніх?

Антисанітарія і абсолютна байдужість до елементарних зручностей, погане харчування призводять до того, що саме роми є найактивнішими розповсюджувачами таких захворювань, як кір, гепатит, менінгіт».

«Найбільше «пощастило», – йдеться  далі у листі, – мешканцям мікрорайонів «Радванка», «Горяни», «Нива», адже у  безпосередній близькості розташоване  місце компактного проживання ромів. Саме тут – повне бездоріжжя, відсутність інфраструктури, хвороби та хаотична забудова. Халупи, зліплені із підручних матеріалів, вже на дорозі. Частина протипаводкової дамби покрилася «новобудовами», а місцями розрита – саме звідси роми беруть глину на «будівництво». При навіть невеликій повені майже три мікрорайони міста буде затоплено.

Не краща ситуація і в інших  мікрорайонах – подібні «табори» можна побачити і на «Шахті», і  на вулиці Пирогова, і на Прикордонній. До речі, саме у 40-квартирний будинок на вул. Прикордонній були відселені ромські родини, які постраждали від паводку кілька років тому. Однак частина ромів житло продала і повернулася у картонні халупи на Радванці, а ті, що залишилися, перетворили будинок у справжній свинарник, де вже давно немає ніяких умов для нормального життя.

Окремо варто було б сказати  про люки та зливні решітки, котрі  періодично зникають із доріг міста, чи нелегальні пункти прийому металобрухту, наркодилерство тощо. А ще – про  високі темпи народжуваності серед  ромів. Адже для більшості з них допомога держави при народженні дитини – єдине і, головне, легке джерело прибутку. Тож не дивно, що кожні п’яті пологи на Закарпатті – ромські.

Ми, мешканці Ужгорода, не виступаємо ані за расизм, ані за дискримінацію  чи сепаратизм. Ми тільки хочемо жити у чистому, цивілізованому місті, а не в таборі, на котрий Ужгород може незабаром перетворитися. Бо інакше ситуація ризикує вийти з-під контролю — згадайте приклади у містах Росії, Франції, Чехії чи Болгарії, де на ромське питання влада дивилася крізь пальці, і, зрештою, проблема переросла у акти громадянської непокори, масові вуличні сутички чи навіть суди Лінча на міжетнічному ґрунті. Ми не хочемо бійні, тому вимагаємо нагального вирішення цього питання.

19 серпня 2013 року».

Ще минулого тижня, 14 серпня, міський голова Віктор Погорєлов разом із представниками міліції, прокуратури та санепідемстанції побували у ромських поселеннях на Радванці. Там захисну дамбу місцями всіяли халупками з підручних матеріалів, а десь порозкопували, беручи глину для цеглин-«вальок».

На вулиці Тельмана житло будують  просто на проїжджій частині. При  цьому роми кричать, що ніхто їм не указ, бо вони бідні, нещасні, і не мають  де подітися.

Віктор Погорєлов наголосив: «Самовільне  будівництво – з картонних  коробок, збитих дощок й інших  підручних матеріалів – перешкоджає  в’їзду до міста. Міська влада вже  неодноразово попереджала цих людей  про накладання штрафів, та вони не реагують і продовжують будуватися. Правоохоронці, сподіваюсь, візьмуть цю справу на контроль. Проти порушників буде проводитися розслідування і заведено кримінальні справи. Тепер ми вже просто зобов’язані йти на кардинальні міри для вирішення цієї загальноміської проблеми». Представник міської прокуратури запевнив: незаконне житло зноситимуть.

А й справді, кому б ще з ужгородців прийшло в голову оселитися посеред  площі чи міської вулиці? І що, в такому випадку, за лічені хвилини  зробила б міліція? Натомість  роми вважають, що їм можна все, а правоохоронці намагаються «не помічати» проблему.

А у понеділок інтернет-ЗМІ облетіли фотографії молодої ромки, яка… влаштувала собі «спальню» між Ужгородською міськрадою і прокуратурою міста! Жінка  з хворим – дуже кашляв і температурив – 10-місячним малюком солодко спали просто на бетоні, прикритому картоном та лахміттям! На місце прибули працівники муніципальної поліції і служби у справах дітей міськради. Вони зафіксували порушення і викликали патруль міліції, але виявилося, що у мами немає жодних документів, тому притягти її до відповідальності ніяк. Зрештою, дитину забрали на обстеження у лікарню.

Скептики казали: влада пошумить і знову все «заглохне». Але  вже у перший день цього тижня  проблему взялися вирішувати. Бодай  з якогось кінця. На робочій нараді за участю міського голови, ромських лідерів та активістів і народного депутата України, голови парламентського комітету з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних конфліктів Валерія Пацкана йшлося про те, як вирішити конфліктну ситуацію на Радванці з найменшими втратами як для ромського населення, так і для інших мешканців Ужгорода. Насамперед ромських лідерів попросили звільнити проїжджу частину вул. Тельмана і припинити самовільне будівництво.

Погорєлов запропонував звернутися до обласної влади з проханням виділити невелику площу землі десь під Ужгородом, де роми могли б компактно забудовуватися, не чіпаючи автомобільні дороги чи водозахисні споруди. Валерій Пацкан припустив, що, можливо, вдалося б домовитися з військовими про передачу їхніх земель, наприклад полігону, для поселення ромів.

У вівторок, щоб з’ясувати масштаби захоплення територій, на Радванку поїхала  створена напередодні у міській  раді комісія. Разом із заступником  мера Юрієм Беляковим були представники управління архітектури та геодезичної служби.

«Це тільки перший етап нашої роботи, – прокоментував Юрій Беляков. –  Безперечно, в майбутньому між  нами ще виникатимуть суперечки. Але  переступати за рамки закону не має  права ніхто. Тут є бараки, в  яких прописані роми. Мешканці таких «гуртожитків» офіційно сплачують кварт­плату, мають будинкові книги і необхідну документацію. Якщо вони приватизують своє житло, міська влада піде на те, щоб виділити їм ці земельні ділянки.

Наступним кроком має бути звернення  до благодійників і міжнародних фондів про виділення коштів для будівництва нормального житла для осіб ромської нацменшини, які тут мешкають. Що ж до ліквідації будівель, то вона стосуватиметься не самих бараків, а тільки незаконних прибудов до них. У законодавстві є поняття «червоні лінії», що окреслює межі, в яких взагалі заборонено зводити будь-які споруди. Обмеження на будівництво будуть встановлені на сорок метрів від парканів помешкань ужгородців, що вже приватизували земельні ділянки. Фактично до меж цієї лінії потрапляють і бараки, та ми розуміємо, що людям треба десь жити і тому поки що мова про їх знесення не йде. Принаймні до тих пір, поки не вирішиться питання надання житла тим, кого звідси виселять».

Що ж, процес пішов. Буде він, вочевидь, тривалим і дуже непростим. Та головне, як ідеться у листі ужгородців, аби не дійшло до бійні…

Назар ЦИФРА, газета «Унгвар».

Статья была интересной?
Поделитесь публикацией со своими друзьями!
 

Новости по теме

Последние новости

Информация
Комментировать статьи на сайте возможно только в течении 30 дней со дня публикации.

Новости ТОП-7

Досуг

Оригинальные органайзеры на подарок
Корпоративный органайзер – отличный подарок сотрудникам компании и любым офисным работникам. Бизнес органайзеры помогают держать в порядке рабочий стол и хранить в одном месте канцелярские принадлежности.
Вчера, 19:03130
Почему купить бумажные кухонные полотенца хотят все?
Полотенца из бумаги для кухни – это относительно новое бытовое изобретение применяется практически повсюду, причем одной кухней дело не ограничивается. Особенно зарекомендовали себя данные полотенца в кухонных зонах ресторанов, столовых и остальных заведений общепита. Представьте сами:
2-июл-2020, 18:15121
Межкомнатные двери в скандинавском стиле
Советы по выбору межкомнатных дверей в скандинавском стиле.
2-июл-2020, 18:1386
Как правильно ухаживать за водой в бассейне
Советы о том, как правильно ухаживать за водой в бассейне.
2-июл-2020, 18:12140
Как выбрать набор смесителей Hansgrohe
Наверняка каждый хочет, чтобы его ванная была оборудована комфортной и долговечной сантехникой. Однако немаловажным фактором выбора зачастую бывает эстетичная сторона. Наборы смесителей Hansgrohe — идеальный вариант, который соответствует всем трем критериям.
2-июл-2020, 17:16122
В кризис онлайн кредит на карту укрепил позиции на рынке Украины
В Украине из-за карантинных ограничений большинство людей осталось без работы и сбережений. Ужесточение требований, уменьшение сумм и повышение процентной ставки привели к снижению популярности банков. МФО, напротив, начали предлагать взять онлайн кредит на карту под небольшой процент, укрепляя
2-июл-2020, 13:15142

События

Невестка Дональда Трампа заразилась коронавирусом
Нынешняя девушка Дональда Трампа-младшего и представитель предвыборной кампании нынешнего президента США Кимберли Гилфойл получили положительный тест на коронавирус.
Сегодня, 21:230
Главе набсовета ПриватБанка государство платит по 2 тысячи долларов в день
Глава Наблюдательного совета "ПриватБанка", в прошлом эксперт-консультант МВФ, Шэрон Иски получает $2 тысячи зарплаты в день.
Сегодня, 21:222
Главное условие для победы Украины над COVID-19 озвучил Ляшко
В Украине ежедневно фиксируют от 800 новых случаев коронавируса
Сегодня, 19:5847
Киев и еще 7 областей к ослаблению карантина не готовы
В Донецкой области зафиксирована высокая недельная динамика заболеваемости - 376,89%
Сегодня, 17:0559
Данные по смертности от COVID-19 впервые показал Госстат
От новой болезни в январе-марте умерло 9 человек, от гриппа и пневмонии - 1974
Сегодня, 16:5368
Регулярные прямые перелеты в Берлин и Таллин открыл аэропорт Ярославского
Инаугурационные рейсы Харьков-Берлин состоялись 3 июля
Сегодня, 16:4376