В Ужгороді відкриється виставка тропічних метеликів

В Ужгороді відкриється виставка тропічних метеликів

У Закарпатському музеї народної архітектури і побутуз 1 по 30 вересня проводитиметься виставка тропічних метеликів. Екзотичний показ зініційований і організованийаспірантом білогогічного факультету УжНУ Євгеном Ажипою, який вже кілька років займається вивченням українських та закордонних метеликів, та його колегою з Києва Ярославом Романкевичем.

Загалом на виставці молоді вчені планують представити закарпатській (ба, надіються, що не тільки) громадськості 30 видів живих тропічних метеликів – представників фауни Філіпін, Індонезії, Північної та Південної Америки. Показуватимуть по 10 нових щотижня.

За словами Евгена, залу заповнять у більшій мірі денними метеликами. Серед них найбільше представників родини Парусникових ( Papilionoidea). З нічних на виставці буде лише аттакус атлас (Attacus atlas) – метелик із родини Павлиноглазок (Saturniidae),  який вважається найбільшим у світі нічним метеликом (розмах його крил сягає 24 – 26 сантиметрів).

Аттакус атлас (Attacus atlas)

Організатори виставки обіцяють відвідувачам справді захоплююче дійство – окрім помилувати око порхаючими красенями та відзняти побачене на фотоапарат, метеликів можна буде відчути на дотик. “Може декому захочеться фотосесію на кшталт “все обличчя, чи там рука у метеликах одного чи кількох видів” – зробимо і таке”.

Євген відкрив і таємницю організації цього екзотичного заходу у стінах ужгородського музею. “ У середині галереї буде розміщено павільйон з метеликами та горщиковими листяними рослинами, які слугуватимуть “домівками” порхаючим. Павільйон буде у формі куба, обтягнутого сіткою, аби метелики не розліталися. Вже у нього ми запускатимемо людей – по одному, чи по кілька”. Ранішні відвідувачі, ті, хто завітав на виставку до 10 години, матимуть змогу спостерігати за народженням метеликів з лялечок. Чи побачать гості заходу трапезування порхатих організатори наразі вирішують. “Може зробимо годівнички для метеликів – розчин сахару та води у потрібному для них відсотковому співвідношенні. Найкращі для цих комах годівниці з меду – у ньому є і сахароза, і глюкоза. Але думаю, що у невеликий термін в умовах павільйону, вони добре почуватимуть себе і без підгодівлі”.

Відвідини цього екзотичного раю, за попередньою інформацією Євгена Ажипи, коштуватимуть для однієї особи у межах 30 гривень. Зібрані гроші підуть на розпочатий вже з кілька років проект Євгена по відновленню українських видів метеликів, які зникають. Ще у минулому році молодий вчений ділився із “Зеленим Закарпаттям” своїми планами організувати на Закарпатті “ферму” метеликів, яка б зберегла, якщо не всіх, то хоча б тих, що ще залишилися, представників нашої лепідофауни, а також була б хорошим досліджувальним об'єктом для осіб, які захоплюються екотуризмом. Однак, як і 2 – 3 роки тому, так і тепер, інтузіастів, зацікавлених у підтриманні подібних природохоронних проектах, на жаль, одиниці.

Lasiocampa quercus – вид метеликів, відновлений Євгеном Ажипою в Іршавському районі

А крилаті, за словами пана Євгена, зникають все з більшою частотністю і, звісно, з невідомих через невивчення науці причин. “Більше 40 видів метеликів в Україні підлягають охороні – аполлон карпатський (Parnassius apollo), сатурнії спіні (Saturnia spini), махаон (Papilio machaon) тощо. За моїми спостереженнями, вони локально почали зникати у Виноградівському, Іршавському районах за дуже швидкий термін. І замість того, щоб з'ясовувати причину їхнього вимирання і спробувати відновлювати популяції — їх заносять до охоронних книг”. Молодий науковець каже, що з 3 – 4 роки не помічав на більшості територій області такий вид денних порхатих як кропивниця (Aglais urticae) – колись на Закарпатті його було немало. Затратність процесу відновлення видового складу лепідофауни Євген не приховує, однак запевняє, що результат вартує зусиль. “ Все життя складається з маленьких елементів. Просто за своїми буденними проблемами ми перестали помічати красу у дрібницях. Ще на зникненню популяції бурого ведмедя чи ще якихось видів великих тварин ми акцентовуємо увагу, а комахи, як правило, для всіх однакові і ніякого значення немають”. Вже цієї зими Євген планує створити зі своїми товаришами-біологами організацію, яка б займалася вивченням і відновленням зникаючих представників закарпатської фауни, у тому числі метеликів. А поки вся увага Євгена зосереджена на успішній організації виставки у стінах обласного музею. Каже, що це буде першим кроком до реалізації справи про яку мріє вже багато років.

Нашли ошибку в тексте? Сообщите нам о ней: выделите текст и нажмите Ctrl + Enter. Спасибо!
 

Новости по теме

Последние новости

Вчера, 2020-02-27
Информация
Комментировать статьи на сайте возможно только в течении 30 дней со дня публикации.

Новости ТОП-7

Досуг

Износостойкая сталь Hardox: применение и преимущества
Заказать листовой металлопрокат из стали Hardox онлайн
Сегодня, 12:1049
Бамбуковые рулонные шторы в интерьере
Если обобщить тренды в дизайне интерьера за последние 5 лет, все они движутся в сторону комфорта, простоты и практичности
Сегодня, 12:0460
Адаптеры для ноутбуков или проблемы с их выбором
Блок питания для ноутбука - это сетевой источник энергии для портативного компьютера
Вчера, 17:28137
Диски r13 - совершенство в деталях
Столкнувшись с необходимостью покупки новых "тапок” для своего авто впервые, стоит предварительно внимательно рассмотреть
Вчера, 14:26112
Доставка еды: не сиди голодным
Современный ритм жизни диктует свои правила – жалко тратить бесценные свободные минуты на стояние у плиты
Вчера, 14:2175
Тормозные колодки, особенности и признаки их износа
Купить тормозные колодки через интернет-магазин с доставкой
Вчера, 14:18106

События

В НСТУ заявили об аресте счетов, работа вещателя заблокирована
"Суспільне" должно заплатить более 10,5 млн евро долга
Сегодня, 10:2172
Число украинцев зараженных коронавирусом на Diamond Princess возросло
Украинцев перевели в больничные учреждения из-за положительного анализа на коронавирус
Вчера, 19:37164
Неизвестные в Жмеринке штурмовали горсовет
В ходе столкновений пострадали 8 полицейских и 4 гражданских
Вчера, 19:34164
Как выжить если из-за коронавируса начнутся массовые беспорядки
Любознательность во время беспорядков губительнее, чем на корпоративе колумбийского наркокартеля
Вчера, 17:00441
Прокурора Закарпатья проэкзаменуют на предмет соответствия совершать полномочия на этой должности
Офис Генерального прокурора сообщил, что был утвержден график сдачи экзамена для прокуроров региональных прокуратур
Вчера, 16:47209
В Валенсии закрыли 119 человек в борделе на карантин
Проститутка, которая сейчас поступила в университетскую больницу, в ту же ночь переспала с несколькими клиентами
Вчера, 16:433301