Дитячий театр з дорослими амбіціями та проблемами (ФОТО)

Дитячий театр з дорослими амбіціями та проблемами (ФОТО)

Наприкінці березня в Ужгороді відзначатимуть Міжнародний день лялькаря та Міжнародний день театру. Закарпатський академічний театр ляльок «Бавка» планує впродовж тижня показати найкращі вистави своєї «золотої колекції». А «Унґвар» розпитав лялькарів про робочі будні театру.

 До репертуару – прискіпливо

 Ляльковий театр – місце, де глядача неможливо обдурити, адже дитина першою скаже, що король голий. 

Навіть 10 років тому театрам не вистачало драматургії для маленького глядача, а нині діти – ще більш розбещені кольоровими мультиками та кіно з надзвичайними спецефектами. Однак у світі трансформерів, диснеївських принцес та кіберзлочинців «Бавці» таки вдається зацікавити глядача.

Творчими секретами поділилася керівник літературно-драматичної частини обласного театру ляльок Ніна Малишка: «Усі лялькові театри мають «перевірених» авторів, п’єси, які роками лишаються актуальними – українські народні казки, класика світової казки, роботи Юхима Чеповецького, Леся Курбаса, Миколи Куліша. «Бавка» працює ще й з власними драматургами – це Дмитро Кешеля, Олександр Гаврош, Василь Густі. Для театру мати власних авторів – дуже важливо, так як у Станіславського були Чехов і Горький. Вважаю, що закарпатський театр якісно відрізняється від інших в Україні, ми доносимо автентичність нашої культури, традицій».

Головний режисер театру, заслужена артистка України Наталія Орєшнікова працює тут 27 років. Окрім таланту режисера та актриси, в роботі користується найпотрібнішим – розумінням дітей. Це приходить лише з багатим досвідом. Усі працівники театру за час роботи стають справжніми дитячими психологами.

До роботи залучаються і найрізноманітніші художники та композитори. Наприклад, ставлячи «Енеїду», на яку театр у 2006 році виграв президентський грант, долучили скульптора Михайла Колодка, музичний супровід теж був унікальним, адже музика писалася спеціально для вистави.

До останньої постановки заслуженого артиста України Олександра Куцика залучали композитора Олександра Ухача – для обробки народних мелодій. Виставу «Секрет зеленого вогника» створювали Михайло Мільмейстер, Хава Ейзель та Ольга Фарбер.

Наразі у репертуарі «Бавки» – більше 40 вистав, які під час стаціонарних показів упродовж сезону фактично не повторюються. Проте, за словами Ніни Малишки, повторення вистави – це не проблема, адже улюблена п’єса для дитини – як улюблений мультик: вона її впізнає, радіє, може підспівати пісеньку.

Діти знають виконавців ролей, для них радість і честь – вийти на сцену і подарувати квіти персонажу, який їм сподобався. Тому гримерки акторів після недільних вистав наповнені квітами. Щонеділі у театрі аншлаги.

Окрім дитячої програми, «Бавка» працює і для дорослого глядача. Театр ляльок – це найдавніший вид театрального мистецтва, а лялька – символ людини, містичний і дуже глибокий, і нею можна передати те, що словами не скажеш. Тому, власне, театр ляльок першопочатково не був дитячим. Фактично на дітей стали орієнтуватися вже за радянської влади, а французькі, бельгійські театри ляльок і сьогодні працюють на дорослого глядача.

 Гастролі, як засіб виживання

 Діти в Ужгороді, як правило, – досить затяті театрали. Невисока ціна квитків, цікава дитяча програма дозволяють батькам навіть із невисокими статками побалувати своїх малят. 

Зовсім інша справа – з дітьми із районів. Вони нечасто їздять до обласного центру, щоб завітати до театру. «Звісно, ляльковий театр їздить із гастролями у садочки та школи, але це лише бліда копія. Якими би хорошими не були актори, ляльки, музика, постановка – без належного освітлення казка зникає. Театр – це світ рампи, гра світла і тіні.

Окремо слід відзначити і атмосферу, адже маленьким дітям виставу допомагають дивитися батьки. По закінченню побачене можна обговорити, пояснити. А школа – це свій театр, там теж ролі, інтриги, залицяння, дружба, боротьба за лідерство, тому працювати важче.

На виїзних виставах діти не завжди налаштовані на театральний лад, хоча шкільні педагоги роблять все від них залежне. Та й взагалі похід у театр – це навчання манерам: від театрального вбрання до елементарної культури вимкнути мобільний на час вистави», – розповідає Ніна Малишка.

Але виїзні вистави – це необхідність, адже фінансування постійно «урізається». Тому без гастролей, виїздів та абонементів – ніяк: держава забезпечує лише частину потреб театру.

Ляльки – це надзвичайно дороге задоволення. Для кожної вистави робиться повна сценографія, всі герої – виключно ручної роботи. Це теж одна з причин, чому вистави в театрі живуть дуже довго: є такі, яким уже по 30 років. Театр практикує й екскурсії: дітям дуже цікаво побувати у майстерні, музеї ляльки театру «Бавка». З екскурсіями виникають проблеми через маленьке приміщення: більшу групу дітей завести просто неможливо.

Недостатнє фінансування позбавить ужгородців і «Інтерляльки-2014». Згідно з положенням фестивалю, він повинен відбуватися не рідше одного разу на два роки, але «Бавка» провела ювілейний – десятий – поза планом.

У 2013 році підтримки Міністерства театр так і не дочекався, тоді проект підтримала область. Фестиваль провели досить скромно, але він все ж відбувся. Завдяки «Інтерляльці» у «Бавки» дуже багато друзів за кордоном. Неодноразово Закарпатський академічний театр ляльок бував єдиним представником України на міжнародних фестивалях.

Прогулюючись коридорами театру, важко не помітити крихітність його приміщення. На потреби «Бавки» цієї площі вже давно не вистачає. Будівлі, розміщеній у центрі Ужгорода, – більше 100 років. У порівнянні з пишнотами сусідки – Закарпатської обласної філармонії – будівля театру виглядає, м’яко кажучи, вбого. Для капітального ремонту приміщення навіть було передано на баланс області. Перші кошти на ремонт повинні були надійти ще в кінці 2013 року, проте фінансова ситуація в області та державі загалом не вселяє оптимізму.

Джерело: Тетяна Щоголєва, газета «Унґвар»    

 Статья была интересной?
Поделитесь публикацией со своими друзьями!
 

Новости по теме

Последние новости

Вчера, 2021-03-07
Информация
Комментировать статьи на сайте возможно только в течении 30 дней со дня публикации.

Новости ТОП-7

Досуг

Айпад про 9.7 - главные функциональные возможности и преимущества
Новый айпад про 9.7 считается достаточно интересным устройством. Практически сразу после выпуска он занял нишу между 12.9” iPad Pro и 9.7” iPad Air 2. На основании размеров и встроенных функциональных возможностей сложно определить, к какой категории может быть отнесен этот новый гаджет.
6-мар-2021, 08:51237
Виды солнечных электростанций и их отличия
Установка солнечной электростанции у себя дома или на предприятии позволяет не только экономить на счетах за электричество, но и зарабатывать на продаже излишков выработанной энергии.
4-мар-2021, 17:20366
Раздвижные системы от «ВиЯр»
Шкафы-купе — один из наиболее популярных форматов мебели для хранения. Они удобны, надежны, занимают мало места, при этом вместительны и универсальны в плане дизайна, их можно вписать в любой интерьерный стиль.
1-мар-2021, 19:23547
Предназначение пластификатора для бетона
Пластификатор для бетона является химической добавкой, которую вводят в смесь, чтобы улучшить ее физико-механические характеристики.
1-мар-2021, 17:44396
Самый нужный вспомогательный материал при ремонте
Перед тем как приступить к декоративной отделке стен или потолков, следует хорошенько подготовить поверхность. Тщательно зашпаклевать, выровнять, отшлифовать, прогрунтовать и так далее и так далее.
28-фев-2021, 08:21530
Система капельного полива от интернет магазина MarketSV
Применение дождевальных установок для полива приусадебного участка постепенно уходит в прошлое. Устройства расходуют много воды и заболачивают территорию.
27-фев-2021, 14:20554

События

В Киеве произошел пожар погибли три человека
В Киеве в ночь на 8 марта произошел пожар в недостроенной бане.
Сегодня, 12:1448
Объем доступных вакцин от COVID до 100 млн доз в месяц удвоит ЕС
Европейский союз с апреля удвоит объем доступных вакцин от COVID до 100 млн доз в месяц.
Сегодня, 12:1250
Марш женщин и смена акцентов Института нацпамяти. Как Украина будет отмечать 8 марта
В Украине 8 марта выходной - отмечают Международный женский день несмотря на все попытки последних лет убрать этот праздник из календаря.
Сегодня, 11:5263
Въезд иностранцам разрешил Израиль
С 8 марта Израиль разрешил въезд отдельным категориям иностранцев.
Сегодня, 10:3076
Прогноз погоды на сегодня
В понедельник, 8 марта, на западе Украины ожидается снег, а на остальной территории - мокрый снег.
Сегодня, 10:2678