Закарпатці почали працювати над тим, аби ліси оберігали їх від паводків (Фото)

Закарпатці почали працювати над тим, аби ліси оберігали їх від паводків
Закарпатські журналісти побували в урочищі Бабайово, де на території ДП «Перечинське ЛГ» розташована демонстраційна ділянка проекту HYDROFOR: системи оптимального ведення лісового господарства, спрямовані на посилення гідрологічної ролі лісів у попередженні паводків у басейні річки Бодроґ.
Сам проект поєднує у собі дві важливі назви – «вода» (hydro) та «ліс» (forest) і дослідження стосується теми, як ліс впливає на утворення та затримання води. «Після паводків 90-их років лісівників дуже часто звинувачували у тому, що таку ситуацію спричинила їхня безгосподарність: суцільні рубки, надмірне рубання, неправильне транспортування, а відтак швидкий стік води і формування паводків, - розповідає Леся Лойко, голова ГО «Форза». – Тому наша організація спільно з провідним Українським науково-дослідним інститутом вирішила дослідити цю проблему глибше, зробити висновки і дати рекомендації працівникам лісового господарства. Наш проект, розрахований на 26 місяців наближається до закінчення. Він фінансується ЄС і здійснюється у рамках Програми транскордонного співробітництва Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна ЄІСП на 2007-2013 рр. У проекті задіяні західна частина Закарпатської області та східна частина Словаччини, вони належать до одного водозбору ріки Бодроґ, яка є водною артерією Тиси.  Мета нашого роботи - сприяти попередженню паводків шляхом посилення гідрологічної ролі лісів та покращення ролі лісового господарства. Ця тема десь є на межі питань водного і лісового господарств». 
Як розповіла Леся Лойко, за час роботи проекту, було зібрано детальну та глибоку інформацію про територію дослідження, зокрема про температуру, породи дерев, які і коли велися рубки у лісах. «Це була перша група заходів - збір інформації та її аналіз.
Друга група – використання комп’ютерних моделей, щоб передбачити наслідки, які можуть спричинити ті чи інші чинники на території досліджень. Це потрібно для розробки рекомендацій управлінцям та практикам, щодо того, як покращити господарювання в лісах. Для практиків у нас буде монографія по результатах нашого дослідження», – зазначила Леся Лойко.
Експерти ГО «ФОРЗА», фахівці та експерти з України вивчали, як вирішуються подібні проблеми у Словаччині, відбулися дві зустрічі лісівників обох країн в Словаччині і одна – в Україні, ще один семінар планується у вересні на Свалявщині.
Юрій Дербаль, експерт ГО ФОРЗА з питань сталого ведення лісового господарства детальніше розповів, чому так важливо правильно господарювати у лісах. «Коли надмірно  використовуються ресурси, неминуче з’являться проблеми, які вплинуть на якість життя, - каже Юрій Дербаль – Наприклад, ситуація з річкою Уж. Ще тиждень - два спеки і води може і не бути. А потім може повторитися паводок 1998-го року, коли вода підходила до транспортного мосту. Такі проблеми існують у цілому світі, ми не є унікальними. Сьогодні ми спостерігаємо посуху, а завтра може бути злива, яка поверне нас до періоду, коли річки виходять з берегів.
Як розповів Юрій Дербаль, роль дерева є дуже великою. Наприклад, якісне хвойне дерево затримує270 ммводи, зменшує ударну силу дощу, переносить вологу у ґрунт Разом з тим листяні дерева хоча і затримують трохи менше води, але їх роль не менш важлива, завдяки іншим характеристикам. Грає роль і якість самого дерева: наскільки зелена чи навпаки суха крона. За відсутності дерев вода не затримується у землі, а прямим потоком стікає у гірські річки і викликає загрозу паводків на низині.
Аби дослідити ситуацію експерти взяли за основу територію закарпатської Поляни: Полянське і Плосківське лісництва Свалявського держлісгоспу. Досліджували їх за допомогою комп’ютерного моделювання. Як показали результати, при сучасному стані лісу за 4 години сформувалася б паводкова хвиля об’ємом 1.5мільйони кубометрів. При зменшенні концентрації лісу на третину хвиля зросла б до 1,9 мільйони кубометрів, а час її формування скоротився більш ніж на годину.
У рамках проекту також творено ресурс http://193.87.86.186/hydrofor/webmap_ua.html, де онлайн можна подивитися, чи потрапляє ваша територія і навіть будинок у зону паводків, наскільки великими є ризики паводків тощо. Наприклад, значні ризики у підтопленні мають Великий Березний, Тур’я Поляна та ще чимало населених пунктів. Якщо йдеться про Ужгород, то це територія ближче до с.Середнє, Комарівці.
Аби попередити негативні явища, необхідно правильно поводитися з лісом. Як це втілити на практиці, журналісти побачили у Перечинському лісництві ДП «Перечинське ЛГ». Майже 80% у лісництві – природні, вік дерев від 10-ти до 180- ти років, трапляються навіть 250-річні. Як розповів Юрій Урбан, лісничий Перечинського лісництва, територія лісництва займає747 га, 707 з який вкриті лісом (82%-бук). «У нас зроблено близько2 кмдороги, облаштовано водовідвідні лотки для стоку води з дороги під час сильних дощів. Зроблено перепади, рекультивовані волоки, щоб вода не збігала у потічок, а затримувалась у лісі,- каже лісничий.
Журналісти мали можливість пройтися лісовими стежками та побачити, як змінюється ліс, якщо грамотно підходити до ведення лісового господарства.
Проект реалізується в рамках програми Транскордонного співробітництва Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна ЄІСП на 2007-2013 рр., за пріоритетом 2: Посилення якості навколишнього середовища, захід 2.2. Готовність до надзвичайних ситуацій.
Закарпатці почали працювати над тим, аби ліси оберігали їх від паводків
Закарпатці почали працювати над тим, аби ліси оберігали їх від паводків
Закарпатці почали працювати над тим, аби ліси оберігали їх від паводків
Закарпатці почали працювати над тим, аби ліси оберігали їх від паводків
Закарпатці почали працювати над тим, аби ліси оберігали їх від паводків
Закарпатці почали працювати над тим, аби ліси оберігали їх від паводків
Закарпатці почали працювати над тим, аби ліси оберігали їх від паводків
Статья была интересной?
Поделитесь публикацией со своими друзьями!

Новости по теме

Последние новости

Информация
Комментировать статьи на сайте возможно только в течении 30 дней со дня публикации.

Новости ТОП-7

Досуг

Услуги прочистки канализации от компании "МонтажТехСервис"
Канализационная система присутствует в каждом жилом, офисном, рабочем объекте. По истечению ее использования, могут образовываться засоры, которые становятся причиной остановки ее функционирования. Это ухудшает ее технические характеристики и может привести к поломке трубопровода.
Вчера, 23:10138
Потеря зубов - протезирование и методы восстановления зубного ряда
Протезирование часто сравнивают с реабилитацией из-за его универсальности и специфики лечения. Методы, применяемые при протезировании, направлены на восстановление более мелких или более крупных дефектов зубов пациента, которые могут ослабить структуру всей челюсти.
Вчера, 20:17148
Где купить железобетон в Украине?
Бетон – это прочный и надежный строительный материал. Его прочность на сжатие в 10 раз выше прочности на растяжение. Чтобы увеличить и второй показатель, при заливании бетоном необходимой формы в нее добавляют элементы армирования.
Вчера, 08:32111
Як переконати користувача робити покупки онлайн?
Сфера реалізації товарів та послуг через інтернет давно переросла з чогось надзвичайного і тепер покупки в мережі це досить буденне заняття
Вчера, 07:54111
Кросівки чоловічі - різноманітний асортимент у New Balance
Якщо ви бажаєте придбати якісні та функціональні кросівки - чоловічі, жіночі або дитячі, радимо вам звернути увагу на фірмову продукцію бренду New Balance.
3-дек-2020, 16:15192
Как использовать электробритву Braun с максимальной эффективностью
Бритье — одна из самых распространенных мужских процедур по уходу за собой. Гладко выбритое лицо, стильная борода или имитация обаятельной трехдневной щетины — у каждого джентльмена свои предпочтения, однако в любом случае не обойтись без качественной электробритвы.
3-дек-2020, 16:06144

События

Во время протестов в Париже задержали 42 человека
В ходе протестов против полиции задержали 42 участника акций. Среди полицейских пострадали восемь человек.
Сегодня, 22:4644
С кандидатом на должность главы областного совета определились в "Слуге народа"
Харьковская областная организация партии "Слуга народа" приняла решение выдвинуть Татьяну Егорову-Луценко на пост главы Харьковского облсовета.
Сегодня, 22:4550
Ультиматум Пашиняну по отставке выдвинула оппозиция Армении
Армянская оппозиция выдвинула ультиматум по отставке премьер-министру Николу Пашиняну.
Сегодня, 22:4243
Названы возможные ограничения локдауна
Во время ужесточенного карантина в январе в Украине планируют закрыть школы, рестораны и фитнес-центры.
Сегодня, 20:5447
Ляшко объяснил необходимость локдауна
Введение локдауна в январе позволит снизить количество случаев заражения коронавирусом до 6-8 тысяч в день.
Сегодня, 20:5344
Первый в Украине временный госпиталь для больных COVID-19 откроют в Николаеве
В Николаеве развернут первый в Украине мобильный госпиталь для пациентов с коронавирусом.
Сегодня, 20:5049