Збирати гриби опівночі для затятого грибаря на Закарпатті -- це адреналін та позитивні емоції

Збирати гриби опівночі для затятого грибаря на Закарпатті -- це адреналін та позитивні емоції
Мій няньо – затятий грибарь. Йому – 66. Я теж люблю грибарити, але його методи не перейняла. На тихе полювання зазвичай ходжу в найближчі ліси рідного Малого Раківця, місцями дитинства, і недовго – три-чотири години, а няньо ходить аж над Хустом, а це 18 км від хати. І по таких зворах – що аж страшно.
Часто няньо виходить з хижі одразу о півночі і повертається пізно ввечері. Як розказує, де був, скільки сходив, то задаєшся питанням: чи варті дари лісу таких подвигів? Няньо запевняє: варті! Бо це позитивні емоції, адреналін! Хоча ноги натружуються, але голова відпочиває.
Найбільше любить збирати гриби вночі з фонариком. Нещодавно я поговорила з няньом на грибну тему. Чимало цікавого розповів, з чим і ділюсь з вами, шановні читачі.
– Коли Ви почали грибарити?
– Вперше пішов до лісу по гриби із сестрою Анною, коли мені було шість з половиною років. Вона зі своїми ровесницями гнала корови в урочище Бряників, а я за нею пішов. Хащі як такої не було, а лише корчівля. Дівчата знали, де гриби, то кажуть мені: «Ану, Петрику, іди за того корча та поглядай там гриби». Я пішов, шукаю, шукаю, а як знайшов гриба – то радості було! А далі глянув – знайшов ще одного, ще одного. У мене була така ташка: боки дерев’яні, а середина з фанери. Я уже не пригадую, хто мені її дав. Складав гриби в ту ташку. Так ся загорів тоді, што уддиху не було. Відтоді часто ходив із сестрою в ліс. Так навчився гриби збирати. Корчі були густі, як омело. Худоба об’їдала ті корчі, бо паші як такої не було. Зайдеш у того корча – нічого не видно, лише треба присісти і питати (мацати) рукою по листу.
Вдома грибів у нас було завжди багато, мама варила, смажила і сушила в печі. Але я не міг їсти гриби у жодному вигляді. Мама зварить гриби, туди кине тіста, дасть мені їсти, я повибираю тісто, а гриби мачкам тихо подаю або викину за хату. Згодом полюбив гриби, їв би їх три на день, дуже люблю випечені шапки дозрілих грибів.
– Знаю, що грибарі дуже забобонні. Що треба робити, аби велося?
– Деякі грибарі, як знайдуть першого гриба, то припльовують: «ГрибИна, аби вас була повна торбИна». Я такого не роблю. У грибаря має бути розвинена інтуїція – де є гриби, а де нема. Я пропрацював 30 років на Рокосівській вишці, ішов пішки через хащі, знаю всі там корчі, де ростуть гриби і в який час. Вивчив все, знав, маю свої грибні місця. У багатьох місцях є гриби, що і не сподівався б. Не виказуватиму. У селі знають: якщо я повертаюся із хащі без грибів, то грибів нема.
– Як грибарю зорієнтуватися у новій хащі?
– Дивитися, де ярок, бережок, де сонце добре прогріває землю, біля потічка, де довго зберігається вогкість. І від сезону залежить. Влітку – над селом, восени – в далеких хащах.
– Які емоції переповнюють Ваше серце під час тихого полювання?
– Так як під час полювання. Ліс, природа манить. Відпочиваєш, заряджаєшся енергетично. Ідеш – не бируєш, нема грибів, хочеш повертатися додому. А як знайдеш один гриб, то настрій одразу покращується, з’являється сила йти далі. Вагаюся: чи йти на того берега чи не йти. Піду – знайду гриба – і враз втома пропадає, енергія з’являється. Один, другий, ідеш додому – кіш рипить, настрій хороший. Ледве приходжу додому, думаю, що мене будуть радо зустрічати, а тут всі накидуються: «Десь був? Чому так довго? Ми переживали, місця собі не знаходили». За день можу намотати 25-30 км.
Одного разу побив рекорд. Поїхав на автобусі із Мішом (сином) у Приборжавське Іршавського району, а звідти – у Городилово Хустського району. Додому принесли кіш грибів і лісових горішків. Намотали пішки 35 км. Що то мені було піти? Я так ішов ги олінь, лиш хаща гукала. Тепер уже не ті роки, і здоров’я не те, тому ходжу повільніше, часто лягаю припочити посеред хащі.
Міша любив і зо мною ходити по хащи. Одного разу пішли по гриби. Біля Китиці (гора) я знайшов одного чорноголового білячка. Кажу, якщо тут є, то і в інших місцях будуть. Але де там – інтуїція підвела. Сходили все, але нічого не знайшли. У Довгому Вирьхови нич не було, лиш дикуни землю перерили. Повертаємося додому з тим одним грибом. Уже над селом. Я звернув трохи вбік від путя (стежки), глянув, а грибів повно, лиш шапочки світяться. Ми зібрали всі ті гриби, було добрих чотири кілограми, а вранці ми пройшли повз них. Но видиш, кажу синові, наші мали бути, чекали нас.
Було всяке – жодного гриба за день. Років вісім тому в гості приїхав зять із Росії. Костя дуже мріяв побачити, як ростуть білі гриби, бо у них нема біляків. Пішов я одного разу, грибів нема, бо ще не сезон, лише дощ пішов. Пішов я у розвідку вдруге, знайшов декілька молоденьких. Ну, кажу, за два дні підемо. Пішли. Я йому показував грибні місця, консультував, він ішов, знаходив, радів як мала дитина. Шкодував, що не взяв відеокамеру, аби все відзняти. Зайшов за бука і як крикне: «Па, здесь столько грибов, что с ними делать?» Збирай, кажу, і клади в кіш. Назбирали ми грибів, але я хотів піти подивитися ще в одно грибне місце. Кості кажу, аби ішов у тому напрямку, якщо будуть гриби, то збирай, дійдеш до осики, в якої вершок зрубаний, там буде пень, сядь і чекай мене. У нас був малий пес Мурик, він сходив зі мною всі хащі. Залишив Мурика із зятьом.
Ми розійшлися, пустився густий дощ, грибів повно – переступити не можна, я назбирав кіш, майку зняв із себе. Повернувшись із тих дебрів, пішов до осики, а там усі гриби стримлять – білі, підосикові. А Кості з Муриком нема. Кличу їх, але нічого не чути, лиш дощ шумить у листя. У мене повний великий кіш грибів, кілограм 25. Думаю, я ці гриби ніколи не донесу додому. Кинув я той кіш з грибами в ожину біля бука, шукаю сліди, нічого не знаходжу. Почало темніти. Я над Хустом. Думаю, іду попід гору Гострий, куди ми вранці йшли.
Приходжу під Острий – бачу сліди і пса, і його. Я зрадів. Приходжу – так і є – вони вдома. Починає розказувати. Виявляється, що він ішов, збираючи гриби, назбирав, а до тієї осики не дійшов, пішов боком. А Мурик ішов вперед, якщо він кудись звертав, то пес ставав як укопаний і крутив хвостом. Так пес привів його додому. І Мурик вів його кілометрів 17. Вранці ми встали і пішли за тими грибами. Ледве принесли додому.
72-го року був дуже грибний сезон. Взимку одружився, а навесні пішов з односельчанами на заробітки. Повернувся в серпні, почали будувати хлів. Вранці піду на гриби, принесу повний кіш, не раз і сорочку, і піджак знімав, бо не було куди гриби ставити. Мама сушила їх у печі. Було у нас того року 11 кг сушених білих грибів – повний жаливляний міх. Багато грибів пороздавав знайомим, родичам, лікарям.
– Як краще іти по гриби – самому чи з компанією?
– Самому, бо ти не переживаєш за когось, що заблукає. А якщо знаходиш грибне місце, то збираєш і ні з ким не ділишся. Залишаєшся зі своїми думками. Тихе полювання тому і називається, що треба тихо ходити , аби ніхто не чув, де є гриби.
– Чому йдете вночі по гриби?
– Бо тоді добре їх видно: засвітиш на бережок – і бачиш, чи є гриби чи нема. Одного разу в нас було сутужно із грошима, а позичати не хотіли. Я посеред ночі встав і пішов по гриби. Назбирав повний кіш, вранці мати понесла на базар. Раніше на грибах наші люди заробляли файні гроші, за останні 20 років заробляють по заграницях. Тепер мало хто продає, збирають і заготовляють для власних потреб.
Джерело: Тетяна ГРИЦИЩУК,  газета "Господарські поради”
Статья была интересной?
Поделитесь публикацией со своими друзьями!

Новости по теме

Последние новости

Вчера, 2021-02-26
Информация
Комментировать статьи на сайте возможно только в течении 30 дней со дня публикации.

Новости ТОП-7

Досуг

Как выбрать планшет ребенку для игры и учебы
XXI век – это время высоких технологий. Использование новейших средств коммуникации является залогом успеха. Раньше дети больше времени проводили на улице, играя со своими сверстниками. Но мир стремительно меняется.
Сегодня, 08:5467
Как правильно одеваться на рыбалку
Рыбалка – увлекательное занятие. Однако, если подобрать неправильную одежду, отдых может быть испорчен.
Вчера, 15:07112
ТОП-3 лучших производителей теплых полов
В последнее время система электрического теплого пола пользуется огромнейшей популярностью и все чаще становиться лучшей альтернативой традиционного отопления.
Вчера, 14:52118
Особливості підбору дитячих роликів в інтернет-магазині Rollerland
Раніше дитячі ролики були найбажанішим подарунком для хлопчиків та дівчаток віком від 6 до 15-17 років, але купити їх було дуже складно через високу вартість й відсутність на українському якісної екіпіровки.
Вчера, 10:09142
Как установить доборы на входные двери
Добор — это панель, которая необходима для увеличения размера дверной коробки и соединения наличниками в том случае, если имеются несовпадения с параметрами стены.
25-фев-2021, 18:47233
Кассетные алюминиевые потолки — удачное решение для современного дизайна
Алюминиевые потолки кассетного типа по праву считаются самыми долголетними подвесными системами. Алюминий не боится коррозии, а полимерное напыление повышает и без того высокую износоустойчивость металла. 
25-фев-2021, 14:16250

События

Более 300 школьниц после нападения боевиков исчезли в Нигерии
В Нигерии после нападения боевиков 317 учениц школы-интерната штата Замфара пропали без вести.
Сегодня, 11:1454
Повестку дня следующего заседания СНБО назвал Данилов
Во время следующего заседания Совета национальной безопасности и обороны планируют заслушать отчеты Службы безопасности Украины, Офиса генерального прокурора, Министерства внутренних дел.
Сегодня, 11:1263
О возможном росте заболеваемости коронавирусом предупредил Байден
Президент США Джо Байден заявил, что заболеваемость коронавирусом может вырасти из-за появления новых штаммов.
Сегодня, 11:1153
Данилов заявил что Украина не боится реакции Путина на санкции против Медведчука
Секретарь СНБО Алексей Данилов заявил, что Украина не боится шагов российского президента Владимира Путина в ответ на санкции в отношении его кума Виктора Медведчука.
Сегодня, 10:4390
В FDA рекомендовали одобрить вакцину Johnson&Johnson в США
Эксперты Управления по контролю качества продуктов и лекарственных препаратов (FDA) США рекомендовали одобрить применение вакцины от коронавируса компании Johnson & Johnson.
Сегодня, 09:3382
Генеральный прокурор Украины Ирина Венедиктова выразила убеждение, что Украина сможет вернуть большую часть убытков в деле ПриватБанка
Генеральный прокурор Украины Ирина Венедиктова выразила убеждение, что Украина сможет вернуть большую часть убытков в деле ПриватБанка.
Сегодня, 09:24102