
Як розповів під час брифінгу начальник БУВР Тиси Володимир Чіпак, протягом останніх двох років Програма комплексного протипаводкового захисту з Державного бюджету практично не фінансувалася, проектні та будівельні роботи не велися. У 2015-му місцева влада відшукала 5 млн грн на погашення боргів по давно виконаних замовленнях, але ще майже 10 млн грн усе одно залишається «висіти».
«Зараз у краї є 57 ділянок, де існує загроза підтоплення, щоправда, при різних паводках. Зо сто населених пунктів ми захистили, а передбачалося – 250. Незавершеними залишаються до сотні протипаводкових об’єктів, на які шукаємо фінансування, зокрема створюючи інвестиційні проекти», – каже Володимир Петрович. І додає: за період трудової діяльності доводилося складати чотири програми розвитку водного господарства Закарпаття, але жодна з них не була реалізована повністю. Нинішня – не виняток. Правда, за вісім місяців 2015-го в її рамках виконано робіт на 3,8 млн грн, і порівняно з попереднім роком (1,1 млн грн) це прогрес.
Володимир Чіпак підтвердив, що в зоні паводкового ризику перебуває й Ужгород, тож розчистка Ужа, яка зараз ведеться, – справа потрібна й звична, таке вже робили неодноразово, і щоразу довелося вислуховувати претензії. Але все це абсолютно законно, переконує посадовець, їх навіть перевіряла прокуратура й порушень невиявила. Розчистка русел найбільш актуальна саме під час низької водності річок, тож наразі такі роботи йдуть не лише в обласному центрі, а й у Мукачеві, у планах – ще більше десятка об’єктів по області. До речі, в Румунії на аналогічне впорядкування Тиси цьогоріч виділили 18 млн євро.
Володимир Чіпак порушив на брифінгу ще кілька проблем: нераціональне використання води (її втрати через застарілі мережі комунальних підприємств краю сягають 8,2 млн м3!); скид неочищених стоків у річки (понад 2 мільйони кубів!), що особливо відчувається в період маловоддя; жахлива засміченість водних артерій ПЕТ-пляшками, які «експортуються» за кордон; експлуатація багатьох водних об’єктів без належного оформлення і, відповідно, сплати ренти. А ці гроші, до речі, переважно залишаються на місцях і могли б допомогти з вирішенням екологічних проблем.
Мирослава Галас
Кarpatnews.in.ua