1 млрд до фонду Порошенка пішов за рахунок вчителів і шкіл

1 млрд до фонду Порошенка пішов за рахунок вчителів і шкіл
Бюджет-2019 затверджений. Тепер і експерти, і депутати почали розбиратися, що ж в результаті прийняли

"За традицією, багато народних обранців навіть толком не знають, за що проголосували. Часу на вивчення документа фактично не було, так як приймалися і правки до Податкового кодексу (законопроект №9260), і сам бюджет (законопроект №9000) в авральному режимі" , - зазначає глава секретаріату Ради підприємців при Кабміні Андрій Забловський.

Наприклад, в Податковий кодекс подали близько 600 поправок і більшість і них "отфильтровал" профільний комітет на своєму нічному засіданні з 22 на 23 листопада, яке закінчилося тільки о 4 годині ранку. А вже о 6 годині депутати проголосували і за зміни і Податковий кодекс і за бюджет буквально з "закритими очима". Плюс - деякі поправки приймалися ще і з голосу, як, наприклад, пільги для електрокарів (їх звільнили від ПДВ до 2022 року).
"Країна" розбиралася за який бюджет в результаті проголосував парламент, і як Україна буде жити за ним весь наступний рік.
Фонд Порошенка залишили, а освітню субвенцію зняли
Як уже писала "Країна", до другого читання проект бюджету помітно відкоригували.
Зокрема, і дохідну, і видаткову частини збільшили майже на 18 млрд. Грн. Ці кошти планується отримати, головним чином, від збільшення податків, а витратити - на силові відомства і різні точкові і явно передвиборні проекти, як, наприклад, новий аеропорт в Дніпропетровській області поруч з двома існуючими за 200 млн. Грн., Підтримка фонду Порошенко в 1 млрд. грн. або субвенція на соціально-економічний розвиток окремих територій в 4,9 млрд. грн., яку вже охрестили прихованим підкупом депутатів-мажоритарників.
При цьому основні макроекономічні показники залишилися незмінними: зростання ВВП на 3%, інфляція в 7,4%, дефіцит бюджету 89,99 млрд. Грн (або 2,3% ВВП).
Власне, така ж "картинка" залишилася і в підсумковому варіанті. "До другого читання в проект внесли всі основні" хотілки ", але при цьому бюджет залишався збалансованим, що важливо для отримання кредиту МВФ. Коригувати його по ходу обговорення, і не вибитися за рамки потрібних макроекономічних показників було практично нереально", - пояснив Забловський. Тому основну "картинку" не змінювали. Оперували тією сумою, яка є, і вже ці гроші перекидали з однієї кишені в іншу.
Наприклад, забрали 1 млрд. Грн. з грошей на підтримку аграріїв - замість 6,9 млрд. грн. їм тепер належить тільки 5,9 млрд. "Це прямо порушує бюджетний кодекс, в якому прописано, що на держпідтримку АПК має спрямовуватися не менше 1% бюджету", - зазначив народний депутат Олег Кулініч. Мільярд зняли порівну (по 500 млн.грн) з двох програм - "Держпідтримка тваринництва, зберігання і переробки сільгосппродукції, аквакультури" (залишилося 3,5 млрд. Грн.) І "Фінансова підтримка сільгоспвиробників" (0,9 млрд. Грн.) .
Ці гроші направили до Фонду регіонального розвитку, звідки раніше - при підготовці проекту до другого читання забрали рекордні 4,9 млрд. На субвенції на соціально-економічне розвиток окремих територій. Як говорить економіст Віктор Скаршевський, цю субвенції спеціально виділили, "щоб отримати голоси депутатів- мажоритарників". У підсумку грошей у Фонді регіонального розвитку все одно залишилося менше, ніж в цьому році. Саме з цього фонду фінансуються різні регіональні проекти, при цьому розподіл коштів відбувається більш прозоро, ніж з субвенцій, так як підрядників вибирають на відкритих тендерах.
Потрапив в остаточний варіант бюджету і 1 млрд. Грн. на Фонд президента, який був створений тільки в листопаді, як підозрюють експерти, під "розпил" бюджетних грошей. "Не було навіть зареєстрованих поправок з пропозицією зняти це фінансування", - говорить Забловський. За словами Скаршевський, цей мільярд може виявитися свого роду «платою» президенту за недофінансування субсидій, так як він ставив перед урядом завдання знайти спосіб забезпечити компенсаціями по комуналку всіх претендентів на держдопомогу ", - говорить Віктор Скаршевський.
Показово, що саме на той же 1 млрд. Грн. схудли освітні субвенції, що виділяються містах, до яких приєдналися сільські території в процесі децентралізації.
Як розповів "Країні" глава аналітичного відділу Асоціації міст України Ярослав Рябошук, це загрожує недофінансуванням шкіл і дефіцитом зарплатного фонду.
Отримав додаткові гроші в останній момент також "Укравтодор" - Мінфін підкинув на дороги 4 млрд. Грн., А бюджетний комітет - 3 млрд. В результаті, загальний фонд дорожнього відомства становитиме в наступного року майже 37,5 млрд. Грн.
Ще 2,8 млрд. Виділили МЕРТ на докапіталізацію "Укроборонпрому". За словами економіста Олексія Куща, внесення додаткових грошей в статутний фонд держкомпаній є свого роду легальним способом вивести і освоїти частину бюджетних коштів. "Гроші вносяться не під конкретні проекти, без жодних зобов'язань, їх ніхто не контролює", - пояснив він.
До бюджету внесли в хотілки готельних фракцій. Так, з подачі Радикальної партії пройшла норма про звільнення Академії аграрних наук від необхідності перераховувати прибуток до бюджету, якщо вона направить ці гроші на наукові розробки. З науці представники цієї установи не блищать, зате грошей там чимало - Академія є одним з найбільших державних розпорядників сільгоспземель і заробляє на їх здачі в оренду.
Згадали тільки про військові
Зате практично не зазнали змін з моменту презентації проекту бюджету соцтандарти. Їх зростання буде мінімальним.
Мінімальна зарплата, як було прописано ще в початковій версії, виросте з наступного року всього до 4 173 грн. Латки бюджетникам проїндексируют на 9,4%. Прожитковий мінімум 1 січня 2019 складе 1853 грн, з 1 липня - 1936 грн, з 1 грудня - 2027 грн. Мінімальні пенсії проїндексируют з тисяча чотиреста дев'яносто сім грн. до 1624 грн. не раніше березня 2019 року, і це дозволить бюджету заощадити 12 млрд. грн.
Чи не поміняли основну суму, виділену на субсидії - 55 млрд.грн (хоча, за підрахунками "Нафтогазу", з урахуванням підвищення тарифів на опалення і гарячу воду знадобиться не менше 90 млрд. Грн). Правда, до другого читання Мінсоцполітики дали додатково 20 млрд. Грн. на майбутню монетизацію субсидій. Ця сума потрапила і в підсумковий варіант бюджету. Але як будуть розподілятися додаткові гроші - поки до кінця не зрозуміло.
З "соціальних" відомств, які виявилися явно недофінансування, можна виділити МОЗ. Він отримав всього 98 млрд. Грн.
Хоча, за підрахунками заступника голови Київської міської профспілки працівників охорони здоров'я Сергія Кубанського, на галузь потрібно не менше 197 млрд. Грн. "По хорошому, має бути фінансування 5% ВВП. У цьому році виділили 3,5%, а на наступний - ще менше - всього 3,2%. Цих грошей не вистачить ні на первинну медичну допомогу, ні на реформу вторинної ланки. Побоюємося, що будуть проблеми з зарплатами і скорочення персоналу ", - говорить він.
Віктор Скаршевський не виключає, що вчителів і лікарів влади будуть задобрювати вже ближче до виборів - вносячи окремі правки до бюджету.
"Там прописана норма, яка дозволяє переглядати субвенції на освіту і охорони здоров'я", - пояснив експерт.
Плюс електрокари мінус криптовалюта
Як уже писала "Країна", головним каменем спотикання для депутатів виявився Податковий кодекс. Проект 9260, який 22 листопада мали прийняти у другому читанні та в цілому, довго залишався непрохідним. У нього внесли близько 600 правок (більшість стосувалося посилок, зокрема, хотіли пролобіювати ідею про податки на відправлення від 22 євро, і реформи нафторинку), а торги з депутатськими групами йшли практично всю ніч. І тільки під ранок компроміс був знайдений, і законопроект, який стане основним джерелом наповнення дохідної частини бюджету-2019, прийняли.
При цьому між версією до другого читання і остаточним варіантом з'явилося кілька відмінностей. По-перше, був продовжений до 2022 року пільговий режим ввезення електрокарів (на них не нараховується ПДВ і акциз), хоча цю ініціативу всіляко гальмувало лобі вітчизняних автовиробників.
По-друге, прибрали пункт про оподаткування криптовалюти.
В іншому проект №9260 затвердили з уже відомими податковими ставками. Так, з 1 січня 2019 року буде обкладатися ПДВ закордонні посилки дорожче 100 євро, а потових операторів зроблять податковими агентами. І це, як прогнозують експерти, фактично заблокує посилкової ринок, як мінімум, на кілька місяців, поки служби доставки не зрозуміють як їм працювати далі.
На 9% з 1 липня 2019 року буде проіндексовані акцизні ставки на сигарети, що призведе до їх подорожчання, як мінімум, на 5-7%.
Кардинально змінять правила роботи продавців нафтопродуктів та заправок - їм потрібно буде отримувати ліцензії, купувати додаткове устаткування, посилиться контроль за обігом автомобільного палива. Це повинно очистити ринок від "сірих" заправок, які продають бензин без податків і набагато дешевше, ніж великі мережі.
Збільшили також рентну плату за користування надрами та використання лісових ресурсів, екологічний збір (за забруднення навколишнього середовища двоокисом вуглецю). При цьому, як зазначає Андрій Забловський, зміниться структура розподілу останнього податку - якщо раніше 55% йшло до місцевих бюджетів, то тепер всі гроші будуть направлятися в загальний бюджет.
У проекті бюджету в якості одного з джерел дохідної частини були закладені надходження від легалізації авто на евробляхах (близько 1 млрд. Грн.). Норми переоформлення таких авто закладені в законопроектах 8487 і 8488, які на той момент були прийняті парламентом, але не підписані президентом, і з-за яких евробляхери влаштували масштабну акцію протесту з перекриттям трас. Але вже після затвердження бюджету, вранці 23 листопада президент підписав скандальні закони, уточнивши, що зібрані від легалізації гроші підуть на покриття дефіциту пенсійного фонду. Втім, схоже, ставити крапку в цій історії ще рано. Глава АвтоЕвроСіли Олег Ярошевич вже завив, що вони здаватися не мають наміру, і вже сьогодні терміново збираю всіх керівників обласних підрозділів цієї організації, щоб вирішити що робити далі.
Можливі нові правки
На думку виконавчого директора Фонду Блейзера Олега Устенка, тепер бюджет відправлять на чистку в Мінфін і "той викине звідти явні дурниці, навіть якщо вони були проголосовані". Потім, на думку експерта, документ відправлять на "звірку" в МВФ. "Проблеми можуть бути з дефіцитом бюджету в 2,3% ВВП.
Спочатку Фонд наполягав на цифрі не вище 2% ", - говорить він. Не виключено, що під тиском кредиторів видаткову частину бюджету доведеться ще більше урізати, щоб вписатися в дефіцит 2% ВВП. До прояснення ситуації повний текст бюджету не будуть оприлюднювати, - вважає Устенко.

 

Статья была интересной?
Поделитесь публикацией со своими друзьями!

Новости по теме

Последние новости

Вчера, 2020-07-11
Информация
Комментировать статьи на сайте возможно только в течении 30 дней со дня публикации.

Новости ТОП-7

Досуг

Кроссфит требует орбитрек  Методичка: как на Zhelezzo.ua купить орбитрек в кредит
Покупка тренажера в кредит в интернет-магазине  - инновационная услуга от фирмы Zhellezzo.
10-июл-2020, 21:37102
Культура использования постельных принадлежностей
Ученные определи, что человек находится в спящем состоянии около трети жизни. В это время происходят рост, восстановление утраченных за день сил, даже выздоровление. Естественно, что правильно подобранное постельное белье должно быть безупречного качества
10-июл-2020, 12:16210
Рекламные кампании Google AdWords: что это и зачем нужно
Рекламная кампания Google AdWords: настраивайте объявления эффективно! Узнайте о ключевых особенностях рекламы в Google и типах целей, которые можно поставить.
9-июл-2020, 18:36386
Кредит в декрете – как получить помощь маме
С появлением детей в семье мамы неизбежно теряют часть дохода, а траты увеличиваются. Кредит для мам в декрете от Е-гроши – это своевременная финансовая помощь под низкий процент с выгодными условиями.
9-июл-2020, 18:35120
Быстрое кредитование от SOS CREDIT
Кредит онлайн круглосуточно без отказа
9-июл-2020, 14:56251
Какую мойку выбрать для автомобиля - советы экспертов
На что обращать внимание при выборе АВД. Обзор популярных автомоек.
9-июл-2020, 14:52122

События

Ранение активиста в Николаеве: стала известна причина
Правоохранители открыли уголовное производство
Вчера, 22:3279
Арестовали трех подозреваемых в нападении на автомобиль "Укрпочты"
Полиция разыскивает еще одного фигуранта нападения
Вчера, 19:5996
Конная полиция ищет в парках Киева нарушителей карантина
Патрульная полиция начала патрулирование лесопарковых зон Киева в поиске нарушителей карантина. 
Вчера, 19:5799
О риске быть задержанными в Китае США предупредили американцев
Накануне страны обменялись визовыми ограничениями
Вчера, 18:53114
Из-за новых требований к украинцам в "Борисполе" задержали рейс в Хорватию
Украинцам разрешен въезд в Хорватию лишь при наличии отрицательного ПЦР-теста на коронавирус
Вчера, 18:52128