Перша жінка-президент Грузії: як новий лідер вплине на відносини з Україною

Перша жінка-президент Грузії: як новий лідер вплине на відносини з Україною
У Грузії відбувся другий тур президентських виборів. Згідно з офіційними даними, оприлюдненими Центральною виборчою комісією, перемогу на них здобула Саломе Зурабішвілі, яку підтримувала правляча партія "Грузинська мрія". За Зурабішвілі віддали свої голоси 59, 52% громадян Грузії. Її опонент, представник партії Міхеїла Саакашвілі "Єдиний національний рух" Григол Вашадзе, отримав 40,48% голосів

Саакашвілі вже закликав грузинське суспільство не визнавати результати виборів і ініціював акції громадянської непокори. Зазначимо, що Саакашвілі зробив це, перебуваючи в Нідерландах: до Грузії, де відносно нього порушено низку кримінальних справ і навіть є вироки судів, які передбачають позбавлення волі, екс-президенту в'їзд заборонений.
Хто така Зурабішвілі
Саломе Зурабішвілі походить з відомої грузинської сім'ї, яка на початку 20-х років була змушена емігрувати до Франції. Народжена в Парижі Саломе вибрала для себе професію дипломата і на цьому шляху зробила блискучу кар'єру. Зурабішвілі працювала в посольствах Франції в низці країн, включаючи Італію і США, представляла Французьку республіку в НАТО і Євросоюзі. 2003 року стала надзвичайним і повноважним послом Франції в Грузії.
Після перемоги на виборах Міхеїл Саакашвілі запропонував Зурабішвілі очолити МЗС Грузії. Пропрацювала вона на цій посаді трохи більше півтора року: в результаті конфлікту зі спікером грузинського парламенту Ніно Бурджанадзе в жовтні 2005-го Зурабішвілі була відправлена у відставку. Екс-голова МЗС створила власну політичну силу – "Шлях Грузії" і пішла в опозицію до президента Саакашвілі. 2010 року Зурабішвілі оголосила про вихід з політики.
Проте, саме вона стала тим кандидатом, на яку зробила ставку правляча в країні "Грузинська мрія" і її лідер Бідзіна Іванішвілі. Формально Зурабішвілі йшла на вибори, як незалежний кандидат, проте "Грузинська мрія" зі старту виборів надавала їй усіляку підтримку, а потім підтримала офіційно.
Зазначимо, що внаслідок цілої низки конституційних реформ, розпочатих ще президентом Саакашвілі, які тривали аж до літа нинішнього року, повноваження президента Грузії виявилися максимально обмежені. По суті, сьогодні глава грузинської держави – політична фігура, яка виконує церемоніальні і представницькі функції.
З іншого боку, саме президент представляє Грузію в міжнародних відносинах, за згодою уряду веде міжнародні переговори, призначає і знімає послів (подання на послів, втім, також пропонує уряд).
Не слід також забувати, що Саломе Зурабішвілі не тільки професійний дипломат, який має серйозні зв'язки в європейському політикумі. За час роботи в Грузії вона непогано проявила себе і як політик. Причому відрізняється принциповістю і непоступливістю. Таким чином, певне політичне значення її слово, на відміну від повноважень, матиме.
Україна-Грузія. Все залишиться, як раніше
Проте, вважають експерти, цієї ваги буде явно недостатньо, щоб обрання Зурабішвілі несло з собою серйозні зміни у зовнішній політиці Грузії.
"Результати нинішніх виборів сигналізують про те, що в Грузії залишається стабільність по відношенню до попереднього періоду. У владі залишаються ті ж сили. Звідси очікувати якихось глобальних змін у зовнішній політиці не варто. Хіба що, як пишуть сьогодні французькі ЗМІ, з якими я сьогодні встиг ознайомитися, Франція посилить свій вплив у цій країні. І сама Зурабішвілі тісно пов'язана з Францією, і у Іванішвілі, як пише французька преса, є паспорт цієї країни. Але, на мій погляд, це теоретичні варіанти", – розповів сайту "Сегодня" директор інформаційно-аналітичного центру "Перспектива" Павло Рудяков.
За його словами, очікувати, що українсько-грузинські взаємини повернуться до рівня, який спостерігався за часів президентів Ющенка і Саакашвілі, не доводиться. Однак пов'язано це, насамперед, з зовнішніми причинами.
"Зараз Грузія від нас дистанціюється, бо ми проблемні. У них теж проблеми з Росією, але вони хочуть йти від них. Тому і віддаляються від України", – вважає Павло Рудяков.
Водночас політолог Володимир Фесенко пов'язує певне охолодження взаємин з фігурою екс-президента Грузії Міхеїла Саакашвілі.".
"У 2014 і особливо в 2015 роках дратівливим фактором в українсько-грузинських відносинах була фігура Саакашвілі (2015 року Саакашвілі обіймав посади радника президента Петра Порошенка і голови Одеської ОДА. – "Сегодня"). Як тільки Саакашвілі став виступати проти Порошенка, відносини між Грузією і Україною стали поліпшуватися. Ця тенденція спостерігається і зараз, думаю, вона продовжиться і надалі", – зазначив сайту "Сегодня" Володимир Фесенко.
За його словами, на поліпшення відносин може зіграти і особистісний фактор.
"Думаю, Порошенко і Зурабішвілі, найімовірніше, знайомі один з одним ще за дипломатичною роботою і роботою на державних посадах після Помаранчевої революції. І це теж може надати позитивний імпульс. Інша справа, що у нас наближається активна фаза президентських виборів, тому нам деякий час буде не до активної дипломатії. І до завершення виборів в Україні складно говорити, наскільки вони можуть поліпшитися в майбутньому ", – зазначив політолог.
Експерт Українського інституту міжнародної політики Ростислав Томенчук також вважає, що на сьогодні відносини між двома країнами перебувають на хорошому рівні. Томенчук зазначив, що протягом останніх років країни співпрацювали в форматі Східного партнерства, на міжпарламентському та на міжурядовому рівнях.
Проте, Україна і Грузія мають значний потенціал для зближення позицій з цілої низки питань. Так, експерт з питань міжнародної безпеки Борис Парахонський вважає, що наші країни могли б посилити співпрацю в оборонній сфері та з питань безпеки в Чорноморському регіоні.
"Наприклад, наскільки мені відомо, Саломе Зурабішвілі засудила піратські дії Росії в Азовському морі. Позиція зрозуміла: питання безпеки в Чорноморському регіоні має для Грузії першочергове значення. Тому саме в цій сфері можна очікувати серйозного співробітництва між нашими країнами", – сказав Борис Парахонський.
Крім того, Україна і Грузія могли б злагодженіше діяти в питаннях євроатлантичної інтеграції.
"Якщо вони спільно йтимуть, домовлятимуться між собою, тут може бути прорив. Досить згадати недалеку історію, коли європейські країни вступали до Євросоюзу "пакетом". І тут Україна, Грузія, Молдова можуть йти пакетом до ЄС, Грузія з Україною – пакетом до НАТО", – зазначив Борис Парахонський.
З Москвою Тбілісі не конфліктуватиме
Чи можна очікувати з обранням Саломе Зурабішвілі президентом Грузії будь-яких істотних змін і в грузинсько-російських відносинах? Експерти з цього приводу одностайні, зазначаючи, що до системного вирішення накопичених проблем, включаючи проблему Абхазії і Південної Осетії, відносини між Грузією і Росією залишатимуться латентно-прохолодними. Грузинська влада хотіла б вирішити ці питання і відновити взаємини з сусідньою державою, але не за рахунок національних інтересів.
"Грузія точно не погіршуватиме відносини з Росією. Вони трохи не так, як ми, підходять до ситуації, що склалася, вони підходять прагматичніше. Так, там є принципові, стратегічні проблеми. Але економічне співробітництво з Росією вигідно, тому вони його розвивають, російські туристи вигідні, і Грузія їх приймає з кожним роком все більше. Думаю, вони рано чи пізно і дипломатичні відносини відновлять", – вважає Володимир Фесенко.

 

 

Статья была интересной?
Поделитесь публикацией со своими друзьями!

Новости по теме

Последние новости

Вчера, 2020-07-10
Информация
Комментировать статьи на сайте возможно только в течении 30 дней со дня публикации.

Новости ТОП-7

Досуг

Кроссфит требует орбитрек  Методичка: как на Zhelezzo.ua купить орбитрек в кредит
Покупка тренажера в кредит в интернет-магазине  - инновационная услуга от фирмы Zhellezzo.
Вчера, 21:3772
Культура использования постельных принадлежностей
Ученные определи, что человек находится в спящем состоянии около трети жизни. В это время происходят рост, восстановление утраченных за день сил, даже выздоровление. Естественно, что правильно подобранное постельное белье должно быть безупречного качества
Вчера, 12:16145
Рекламные кампании Google AdWords: что это и зачем нужно
Рекламная кампания Google AdWords: настраивайте объявления эффективно! Узнайте о ключевых особенностях рекламы в Google и типах целей, которые можно поставить.
9-июл-2020, 18:36283
Кредит в декрете – как получить помощь маме
С появлением детей в семье мамы неизбежно теряют часть дохода, а траты увеличиваются. Кредит для мам в декрете от Е-гроши – это своевременная финансовая помощь под низкий процент с выгодными условиями.
9-июл-2020, 18:35114
Быстрое кредитование от SOS CREDIT
Кредит онлайн круглосуточно без отказа
9-июл-2020, 14:56213
Какую мойку выбрать для автомобиля - советы экспертов
На что обращать внимание при выборе АВД. Обзор популярных автомоек.
9-июл-2020, 14:52115

События

Как коронавирус влияет на курильщиков объяснили в ВОЗ
Курильщики особо подвержены развитию тяжелой формы COVID-19
Сегодня, 08:0025
На превращение Собора Святой Софии в мечеть отреагировали в Европе
Правительство Турции призвали соблюдать международные обязательства
Сегодня, 02:0093
В Гонконге снова произошла вспышка коронавируса
В городе усилят меры социального дистанциирования
Вчера, 21:35144
Против возвращения полного карантина выступила ВОЗ
В ВОЗ не исключают, что жесткий карантин должен сохраниться там, где выявляют вспышки вируса
Вчера, 21:03120
Возможных подрывников автомобиля "Укрпочты" задержала Полиция
Водитель подорванного автомобиля все еще находится в реанимации
Вчера, 18:58158
Мечетью станет Собор Святой Софии в Стамбуле
Айя-София с 1934 года была музеем
Вчера, 18:54156