Новий статут української церкви ставить її в повну залежність від Константинополя

Новий статут української церкви ставить її в повну залежність від Константинополя
Після Синоду Константинопольської церкви, що завершився 29 листопада, залишилося чимало запитань
Де-факто, Фанар (район Стамбула, де знаходиться резиденція Вселенського патріарха Варфоломія) не дав томосу і не показав його змісту, обмежившись лише створенням статуту для новостворюваної церкви.
Його утримання також не показав: в прес-релізі, розданому журналістам після закінчення Синоду, говорилося лише, що "в очікуванні видачі Патріаршого і Синодального Томосу, священний Синод підготував статут Української церкви". Зі своїх джерел "Вести" дізналися основні 9 пунктів цього статуту, з яких випливає: говорити про незалежність (автокефалію) нової структури не доводиться - скоріше, мова про повне підпорядкування Константинополю (а це вже інший статус, "митрополії").
Основні пункти документа, який Константинополь прописав для нової православної церкви, такі:
1. Українська церква "нерозривно пов'язана" з Константинопольським патріархатом, а через нього - з усіма іншими церквами (тобто, це ніяк не відрізняється від ситуації з нинішнім становищем УПЦ, яка пов'язана з православним світом через РПЦ).
2. Особливий акцент на тому, що автокефалію дарує саме Константинопольський престол. (Виходить, що той, хто дав статус, може його і забрати, як у випадку зі скасуванням «російського екзархату» в Західній Європі, прийнятому на тому ж Синоді Константинополем).
3. Головою православної церкви в Україні може бути тільки митрополит, а не патріарх. (Тобто керівник однієї з найбільших православних церков світу буде нижче за статусом ніж, наприклад, патріарх Кирило).
4. Архієрейському Собору церкви наказано по всіх глобальних питаннях зв'язуватися з Вселенським патріархом, а той, реагуючи на звернення, повідомить Собору "необхідне". (Тобто орган найвищої церковної влади повинен координуватися з Фанаром, чекаючи вказівок). Також, за нашими даними, в пункті є застереження про те, що Константинополь не повинен пояснювати свої рішення.
5. Вселенський патріархат бере на себе і питання затвердження статутів церковних одиниць. (Виходить, що без згоди Священного Синоду Вселенського патріархату в Україні не зможуть затвердити статути монастирів - не виключено, що Фанар вписав цей пункт, бажаючи отримати під свій контроль ряд монастирів, зробивши їх ставропігіями, тобто отримавши в пряме управління).
6. Українська церква буде отримувати миро (тобто особлива речовина, що використовується в таїнствах) тільки у Константинополя.
7. Церква не зможе самостійно канонізувати своїх святих, а буде подавати їх Константинополю для затвердження.
8. У разі проблем при обранні митрополита Київського, які "можуть позначитися на єдності церкви", про це буде повідомлено Вселенського патріарха, і він повинен "здійснити кроки по врегулюванню ситуації". (Важливо, що це прописується в Статут - тобто механізм впливу залишається надовго, якщо не назавжди).
9. Вселенський патріархат стає вищою апеляційною структурою. У статуті зазначено, що архієрей, якого заборонили в служінні, позбавили кафедри або застосували інші санкції має право звертатися до Вселенського патріархату з апеляцією. (Тобто в української церкви не буде самостійності навіть у питанні внутрішніх дисциплінарних рішень).
"ЦЕ СТАТУС МИТРОПОЛІЇ"
Релігієзнавець Олексій Смирнов вже звертав увагу на такі формальні пункти незалежності церкви, як мироварення і право апеляції. "По-справжньому незалежні ті церкви, які займаються мироварінням самостійно. Для Фанара ж важливо, щоб його визнавали, як центр православ'я - Константинополь ставить обов'язковою умовою, щоб всі створювані церкви отримували цю речовину саме у нього, - пояснив релігієзнавець. - Також Фанар прагне отримати статус "суду вищої інстанції".
"Я б звернув особливу увагу на момент з твердженням статутів церковних одиниць - Константинополь явно хоче зробити якусь кількість монастирів в Україні своїми ставропігіями, ходять різні цифри (від 1 до 20 монастирів). Це - питання доходу, майна, створення представництв, як нових точок присутності в Україні, - пояснює політолог Олексій Якубін. - Це в черговий раз підтверджує, що нова церква матиме статус митрополії ".
Про суттєве зниження статусу церкви говорять і куди більш значущі пункти - залежність у зовнішніх зносинах, статус "дочірньої" структури (щодо "материнської" - Константинополя) і право Варфоломія втручатися в процедури призначення митрополита Київського.
"Про повноцінної автокефалії не йдеться, як і про Помісної православної церкви," однією з 15 церков ", про що говорить Петро Порошенко. Нова структура отримає куди менше самостійності, ніж УПЦ мала досі", - вважає політолог Кость Бондаренко. А за словами Якубіна, навіть в нинішньому статусі "невизнаної структури" священики УПЦ КП мають "більше повноважень, ніж дає цей документ".
Показово, що всередині УПЦ КП, за нашими даними, зріє невдоволення. "З'ясувалося, що в нашому розумінні" автокефалії "і розумінні Фанара існує серйозна розбіжність. Греки дають автономію лише по ряду питань, при контролі над усіма важливими процесами з боку Константинополя", - передали нам джерела слова високопоставленого ієрарха з Київського патріархату.
Новою датою Об'єднавчого собору може стати 10, 11, а також 12 грудня. "Складно сказати, наскільки УПЦ КП і УАПЦ будуть готові піти на об'єднання, розуміючи, що їм запропоновано. Та й Константинополь раніше вимагав участі в Соборі 30-40 єпископів УПЦ (за словами релігієзнавця Юрія Решетнікова - не менше двох третин від усіх єпископів УПЦ - Авт.), вони, звичайно, можуть знизити планку до 5-10 чоловік, але це в черговий раз покаже нездатність української сторони забезпечити обіцянку ", - уклав Бондаренко.
Статья была интересной?
Поделитесь публикацией со своими друзьями!

Новости по теме

Последние новости

Вчера, 2020-04-05
Информация
Комментировать статьи на сайте возможно только в течении 30 дней со дня публикации.

Новости ТОП-7

Досуг

"Мать и дитя" — сеть клиник репродуктивного здоровья
Не всем дано счастье быть родителями. Иногда супружеские пары живут годами в надежде родить ребенка, обследуются, лечатся от бесплодия и ничего не получается.
4-апр-2020, 13:35160
Доставка товаров из Польши
Все больше людей отдают предпочтение покупкам через интернет. Это очень удобно и выгодно. Чтобы найти необходимый товар, не нужно бегать по магазинам и ездить по городу, тратя время на дорогу
3-апр-2020, 12:06184
Установка ГБО на «Хонду»
Все автолюбители, в том числе владельцы «Хонды», знают, что значительную часть расходов по обслуживанию транспортных средств составляют затраты на заправку
2-апр-2020, 19:53156
Ручки для межкомнатных дверей: виды и особенности
Чтобы выбрать оптимальный вариант ручек для дверей, особенно межкомнатных, нужно сперва хорошенько ориентироваться в их разновидностях и особенностях.
2-апр-2020, 19:45156
Какой уход за волосами выбрать
Волосы — это украшение человека. Для прекрасной половины человечества они являются самым дорогим аксессуаром. По внешнему виду волос можно судить о здоровье их обладателя.
2-апр-2020, 10:05171
С чего начать проектирование частного дома?
Советы о том, с чего начать проектирование частного дома.
31-мар-2020, 18:45371

События

Зеленский: ни одна больница сейчас не может быть закрыта
Зеленский заявил, что останавливать финансирование больниц нельзя
Сегодня, 14:1429
Израиль обеспечит православным «благодатный огонь», невзирая на коронавирус
Власти Израиля заверяют, что эпидемия коронавируса не лишит православных христиан их главного пасхального ритуала — «чуда схождения благодатного огня» в иерусалимском храме Гроба Господня.
Сегодня, 11:2296
Вакцину от коронавируса испытали на животных
Профессор турецкого университета Хаджеттепе Атеш Кара, который входит в научный комитет Турции по изучению коронавируса, рассказал, что при помощи микроигл на лейкопластыре животным была введена вакцина от коронавируса, которая создаёт антитела к коронавирусу и не позволяет ему присоединяться к
Сегодня, 11:11143
В одной из провинций Китая с 1 мая запретили употреблять в пищу кошек и собак
Многие китайцы из города Шэньчжэнь теперь могут остаться без своих любимых деликатесов.
Сегодня, 11:1087
Из-за коронавируса умер священник в Тернопольской области
В Тернопольской области умер мужчина 57 лет из города Залещики
Сегодня, 10:5174
Почти 80 людей с подозрением на коронавирус забрала скорая за сутки
За последние 24 часа скорую вызвали более 13 тыс. раз
Сегодня, 10:4986