У Казахстані хвилюється суспільство: чи настане там "оранжева" революція?

У Казахстані хвилюється суспільство: чи настане там "оранжева" революція?
Мухтар Аблязов, один з лідерів опозиції та колишній міністр енергетики Казахстану, закликав громадян країни влаштувати вуличні акції протесту 16 грудня (День незалежності Казахстану) 2018 року на честь Желтоксана-1986 і Жанаозена-2011, двох подій в історії країни, які ознаменувалися масовими заворушеннями та антиурядовими виступами казахів

 

Однак навряд чи цього дня станеться довгоочікувана "помаранчева революція". Умови для неї ще не дозріли: економіка країни в пристойному стані, доходи населення поступово зростають, корупція (за даними Transparency International) приблизно на тому самому рівні, що в Росії, Україні, Азербайджані та Молдові, тобто не гірша, ніж в інших пострадянських країнах.
І все ж передумови для майбутніх змін поступово виникають. Це, насамперед, розкол еліт і швидке формування громадянського суспільства.
Внутрішньоелітний розкол проявляється в активній участі колишніх високопоставлених чиновників в опозиційному русі (достатньо подивитися список засновників позасистемної партії "Демократичний вибір Казахстану").
Найбільш яскраві представники опозиційної номенклатури – це вже згаданий Мухтар Аблязов, якого можна назвати "казахським Ходорковським", і колишній прем'єр-міністр Казахстану Акежан Кажегельдін, "казахський Касьянов".
Зрілість громадянського суспільства проявляється в активній участі населення в політичних дискусіях в інтернеті. Кількість передплатників у опозиційних діячів в YouTube вражає: Єрмек Наримбай (політолог) – лизько 50 тис., Аскар Шайгумаров (блогер) – близько 40 тис., Мухтар Аблязов – 90 тис. і 35 тис. (у нього два канали), Галим Агелеуов (відеоблогер) – 2,5 тис. Є багато відеовиступів колишнього прем'єр-міністра Казахстану Акежана Кажегельдіна, хоча свого каналу в нього начебто немає. Та й канал Радіо Азаттик з 232 тис. передплатників теж можна вважати опозиційним режимом Нурсултана Назарбаєва.
На жаль, у лавах лідерів опозиції панує міжусобиця. Кажегельдін про Аблязова: "нехай приєднується до нас як рядовий член, а не лідер". Аблязов про Кажегельдіна: "він пішов з політики на початку 2000-х". Аблязов про Наримбая: "це агент КНБ" (Комітет національної безпеки Казахстану). Наримбай про Аблязова: "він повинен частіше використовувати казахську мову в спілкуванні з народом", "я розчарувався в ньому після його останніх висловлювань". Тощо.
Які сили могли б прийти до влади в разі смерті або виходу Назарбаєва? Судячи з усього, в Казахстані є 5 ідеологізованих політичних сил: провладна (назарбаєвська) еліта, антивладна (антиназарбаєвська) еліта, неноменклатурна опозиція, ісламські фундаменталісти і російські націоналісти.
Дві останні групи можна сміливо викреслити: в ісламістів немає жодної творчої програми, їхня єдина мета – вбивати, руйнувати, підривати. У російських націоналістів же мета є суто регіональною – відділення російськомовного Північного Сходу країни і приєднання його до Росії.
На полі боротьби за владу залишаються тільки громадські активісти і дві внутрішньоелітні групи. Ось вони і будуть боротися за майбутнє Казахстану.
Чи вдасться опозиціонерам розбудити народ? Важко сказати. Народ у цілому поки аполітичний. У цьому, до речі, одна з аналогій із ситуацією в Росії. Але є й інші аналогії між Росією і Казахстаном:
– авторитарний режим, що імітує демократію за допомогою фейкових інститутів, виборів, партій;
– прагнення лідера увічнити свою владу (Назарбаєв призначив себе довічним головою Ради безпеки Казахстану);
– використання репресій та політичних убивств проти опозиціонерів (опозиційний політик Алтинбек Сарсенбаєв, "казахський Нємцов", колишній міністр інформації та екс-співголова партії "Ак жол", був убитий 12 років тому);
– наявність "партії влади" ("Єдина Росія" = "Нур Отан") і прилиплих до неї лже-опозиційних партій.
А важливою відмінністю між двома країнами є відсутність імперського фактора в Казахстані, що значно полегшує майбутню революцію в цій країні. Демократична революція неминуче призвела б до розпаду Росії.
Страх перед цим утримує багатьох росіян, у тому числі лібералів, від більш активної боротьби з путінським режимом. У Казахстану ж немає такої турботи: революція не призведе до розпаду країни.
Судячи з усього, в разі перемоги "помаранчевої революції" країну чекає "олігархічна" демократія, коли кілька олігархічних кланів будуть конкурувати між собою в боротьбі за владу, створюючи тим самим передумови для реального плюралізму.
Статья была интересной?
Поделитесь публикацией со своими друзьями!

Новости по теме

Последние новости

Вчера, 2020-04-05
Информация
Комментировать статьи на сайте возможно только в течении 30 дней со дня публикации.

Новости ТОП-7

Досуг

"Мать и дитя" — сеть клиник репродуктивного здоровья
Не всем дано счастье быть родителями. Иногда супружеские пары живут годами в надежде родить ребенка, обследуются, лечатся от бесплодия и ничего не получается.
4-апр-2020, 13:35151
Доставка товаров из Польши
Все больше людей отдают предпочтение покупкам через интернет. Это очень удобно и выгодно. Чтобы найти необходимый товар, не нужно бегать по магазинам и ездить по городу, тратя время на дорогу
3-апр-2020, 12:06170
Установка ГБО на «Хонду»
Все автолюбители, в том числе владельцы «Хонды», знают, что значительную часть расходов по обслуживанию транспортных средств составляют затраты на заправку
2-апр-2020, 19:53143
Ручки для межкомнатных дверей: виды и особенности
Чтобы выбрать оптимальный вариант ручек для дверей, особенно межкомнатных, нужно сперва хорошенько ориентироваться в их разновидностях и особенностях.
2-апр-2020, 19:45149
Какой уход за волосами выбрать
Волосы — это украшение человека. Для прекрасной половины человечества они являются самым дорогим аксессуаром. По внешнему виду волос можно судить о здоровье их обладателя.
2-апр-2020, 10:05149
С чего начать проектирование частного дома?
Советы о том, с чего начать проектирование частного дома.
31-мар-2020, 18:45347

События

В Черниговской области впервые умер больной коронавирусом
Накануне больной пытался сбежать из больницы
Вчера, 20:1377
Легионеры «Манчестера» проводят карантин с проститутками
В то время как футбольная Премьер-лига Англии была приостановлена в связи с эпидемией коронавируса, защитник Манчестер Сити (где играет наш легионер Александр Зинченко - Ред.) и национальной сборной Англии Кайл Уокер воспользовался услугами проституток.
Вчера, 18:42102
В Ужгороде заболела коронавирусом целая семья
Это - священник 1992 года рождения, его родители и жена. В тяжелом состоянии сейчас отец священника, мужчина 1956 года рождения
Вчера, 17:42317
Пожар в Чернобыльской зоне: в ГСЧС рассказали подробности тушения
Спасатели продолжают тушить два очага
Вчера, 16:3193
В Закарпатье женщина переболевшая коронавирусом находится дома в ожидании последнего теста
На Закарпатье из больницы выписали первую пациентку, у которой был диагностирован COVID-19.
Вчера, 15:12345
Элладская Церковь перенесла торжественное празднование Пасхи
Синод Элладской Православной Церкви принял решение о том, что торжественная ночная пасхальная служба из-за коронавируса состоится в конце мая – в день Отдания Пасхи.
Вчера, 15:07236