У Кримінальному кодексі зміни: розширено поняття згвалтування

У Кримінальному кодексі зміни: розширено поняття згвалтування
В Україні набув чинності закон № 2227-VIII, який вносить зміни до Кримінального кодексу щодо обов’язкової обопільної згоди на секс. Рік тому його офіційно опублікували у парламентському виданні "Голос України”.
Відсьогодні змінюється визначення поняття "зґвалтування” та розширюється коло потенційних обвинувачуваних у примушенні до сексу.
Раніше зґвалтування передбачало фізичне насильство, погрози або безпорадне становище. Нове визначення сформулювали таким чином:
"Зґвалтування - вчинення дій сексуального характеру, пов’язаних із вагінальним, анальним або оральним проникненням в тіло іншої особи з використанням геніталій або будь-якого іншого предмета, без добровільної згоди потерпілої особи (зґвалтування)”.
Покарання лишається таким, як і раніше, - тюремний строк до 5 років.
Передбачено кримінальну відповідальність за зґвалтування подружжя, колишнього подружжя, родича чи близької людини - порушнику загрожуватиме позбавлення волі на 5-10 років. Окремо виділено пункт "зґвалтування особи до 14 років незалежно від її добровільної згоди", санкція за це - перебування у тюрмі від 8 до 15 років.
Кримінальна стаття про примушування до сексу буде застосовуватися не тільки у разі матеріальної чи службової залежності потерпілого. Закон запроваджує окрему норму "примус до сексу” без будь-яких умов, тобто потенційним підозрюваним може бути не тільки начальник на роботі, а й хто завгодно. Покарання - штраф до 850 грн або арешт до півроку.
У новій редакції посилили санкції за схиляння до статевого зв'язку залежної особи. Тепер це арешт до півроку або обмеження волі до 3 років. Якщо ж одне з таких порушень скоїли з погрозами знищення, пошкодження або вилучення майна в потерпілого чи його родичів або шантажуючи розголошенням відомостей, що ганьблять людину чи її родичів, передбачається обмеження або позбавлення волі до 3 років.
Згідно із законом, домашнє насильство - умисне систематичне фізичне, психологічне або економічне насильство щодо подружжя чи колишнього подружжя, або члена родини, або близької особи, що призводить до фізичних чи психологічних страждань, розладів здоров’я, втрати працездатності, емоційної залежності або погіршення якості життя потерпілого. За це каратимуть громадськими роботами від 50 до 240 годин або арештом на строк до 6 місяців, обмеженням волі до 5 років або позбавленням волі до 2 років.
Запроваджено відповідальність не тільки за незаконне проведення аборту, а й за незаконну стерилізацію - 5 років у тюрмі з позбавленням права обіймати певні посади до 3 років або без такого.
Примушування до аборту без добровільної згоди потерпілої тягне обмеження волі до 5 років або тюремний строк до 3 років за позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років чи без такого.
Кримінальну відповідальність тягнутиме примушування до шлюбу, а ще до продовження примусового шлюбу, або до співжиття, або до продовження співжиття, або спонукання до еміграції. За таке передбачено арешт до півроку, обмеження чи позбавлення волі до 3 років. Більш суворе покарання прописали для випадків, коли порушення повторили протягом року або скоїли групою, або щодо двох і більше людей, або стосовно людини, яка не досягла шлюбного віку. В такому разі йдеться про обмеження або позбавлення волі до 5 років.
Формулювання "Насильницьке задоволення статевої пристрасті неприродним способом" замінили виразом "сексуальне насильство". Зокрема, йдеться про насилля сексуального характеру, не пов'язане із проникненням у тіло іншої особи без добровільної згоди на це. Відсьогодні каратимуть тюремним строком від 3 до 7 років за такі дії щодо подружжя, колишнього подружжя, родича або близької людини; або ж щодо особи у зв'язку із виконанням нею службового, професійного, громадського обов'язку чи вагітної жінки. Сексуальне насильство щодо людини віком до 14 років незалежно від її згоди тягне покарання від 5 до 10 років позбавлення волі.
Навіть якщо потерпілий відмовився від обвинувачень у кримінальному провадженні щодо домашнього насильство, провадження не зможуть закрити. А угоду про примирення зможуть укладати тільки з ініціативи потерпілого.
До обставин, які пом'якшують покарання, віднесли скоєння злочину під впливом сильного душевного хвилювання, викликаного жорстоким поводженням або таким, що принижує честь і гідність особи, а також за наявності системного характеру такого поводження з боку потерпілого. Так, умисне вбивство, вчинене у стані сильного душевного хвилювання, каратиметься обмеженням або позбавленням волі до 5 років.
Набрала чинності норма Кримінального процесуального кодексу України, згідно з якою зможуть тимчасово вилучати документи на право володіння та носіння зброї.
 
Статья была интересной?
Поделитесь публикацией со своими друзьями!
 

Новости по теме

Последние новости

Информация
Комментировать статьи на сайте возможно только в течении 30 дней со дня публикации.

Новости ТОП-7

Досуг

Чем можно утеплить гараж
Большой, многофункциональный и комфортный гараж — мечта каждого автолюбителя. Но, с наступлением зимы возникает проблема промерзания помещения.
Сегодня, 18:0747
Ремонт окон в Одессе
Ремонт окон в Одессе подразумевает консультацию мастера, во время которой он рассказывает, как правильно ухаживать за фурнитурой и стеклопакетом.
Вчера, 12:3486
Электрическая или индукционная варочная поверхность - что выбрать
Традиционные газовые плиты постепенно уходят в прошлое. В течение нескольких лет их место все смелее занимают современные электрические или индукционные плиты. Чем отличаются эти два решения? В каком случае электрическая поверхность лучше, а в каких индукционная?
4-авг-2020, 21:36166
Для чего нужны бактерицидные облучатели?
Бактерицидные облучатели всех типов эффективно очищают воздух от вредных микроорганизмов и являются отличной профилактикой человеческого здоровья.
4-авг-2020, 18:55195
Уменьшаем вложения в квартирный ремонт
Запланировав капитальный ремонт, многие решают, куда вывести мебель и выехать на это время самим. Такой подход ускоряет процесс, ведь уже не понадобится перетаскивать имущество из комнаты в комнату.Чтобы выполнить задачу недорого и в желаемые сроки, выбирайте грузоперевозки, выполняемые
4-авг-2020, 14:38128
Встраиваемые LED-светильники: основные характеристики и преимущества
Технический прогресс семимильными шагами шагает по планете. В условиях современной реальности во всех отраслях широко внедряются передовые инновации и прогрессивные технологии. Не являются исключением и новые модели осветительных приборов.
4-авг-2020, 13:53138

События

Люди перекрыли дорогу в Ивано-Франковской области
Протестующие непрерывно ходят по пешеходному переходу
Сегодня, 18:0543
Более 72 млн гривен в бюджет направили нарушители ПДД за два месяца работы камер видеофиксации
Всего за два месяца работы камер видеофиксации нарушений правил дорожного движения в госбюджет поступило 72,3 млн гривен штрафов
Сегодня, 16:13102
Въезжать в страну без ограничений украинцам разрешила Черногория
Власти Черногории включили Украину в список стран "зеленой зоны", разрешив въезд украинцам без ограничений
Сегодня, 16:0054
Сессию Рады в конце августа анонсировали у Зеленского
Нардепы могут поднять минимальную зарплату до 5 000 гривен
Сегодня, 15:2453
После разъяснительной беседы отпустили главу штаба Тихановской
МВД Беларуси заявило, что задержания не было
Сегодня, 13:4158
Конституционность спецконфискации оспаривают в КСУ
В суд поступило три представления от 47 парламентариев
Сегодня, 13:3859