Законопроект нардепа від Блоку Петра Порошенка вводить в Україні талони на продукти харчування першої необхідності

Законопроект нардепа від Блоку Петра Порошенка вводить в Україні талони на продукти харчування першої необхідності
В Україні на ура прийняли не тільки «евробляхи», а й «радянську» ініціативу Литви - ввести талони на продукти харчування першої необхідності
Там оголосили про наміри вже цієї весни ввести в обіг талони на продукти. Обсяг їх емісії буде поки невеликим - всього лише 5 млн. євро, а отримати можна не більше 3 талонів на місяць вартістю 10 євро кожен на людину.
Ініціатива не має нічого спільного з продуктовим дефіцитом. Але показує, що значна частина населення сучасної Литви опинилася за межею бідності. Литва за цим показником займає одне з перших місць в ЄС, випереджаючи своїх сусідів - Латвію і Естонію.
Планкою бідності в 2018 р влади Литви визнали щомісячний дохід в 307 євро на самотню людину або 644 євро для сім'ї з однією дитиною.
За офіційними даними, нижче цієї межі знаходяться 650 тис. жителів країни, або 22,9% населення. Але якщо врахувати, що багато литовців неофіційно виїжджають на заробітки в Європу, то допомоги потребує не кожен п'ятий, а кожен четвертий житель Литви.
За українськими мірками дохід 300 євро в місяць здається цілком стерпним. Але наші реалії не враховують європейських цін на продукти харчування та інші соціальні послуги.
Існування цієї проблеми визнає відомий литовський економіст і політик, радник президента банку SEB Гітанас Науседа. За його словами, «рівень життя в Литві зростає, особливо підвищується рівень надання основних послуг. Але протягом тривалого часу спостерігалося зростання і в групі продуктів харчування. Найчастіше людям, які залежать від фіксованих соціальних допомог або інших державних виплат, у т. Ч. Пенсіонерам, дуже складно впоратися з проблемою інфляції, так як їх доходи не ростуть в такому темпі, як ростуть ціни на продукти мінімальної продовольчого кошика ».
У нинішньому році влада Литви прийняли рішення збільшити допомогу для малозабезпечених сімей з дітьми. Посібник на одну дитину було збільшено з 30 до 50 євро в місяць.
Тепер на черзі електронні продуктові купони. Вони вводяться як форма повернення ПДВ для підприємців і протекціоністський захід для дрібних виробників.
На кожен купон номінальною вартістю 10 євро можна буде придбати продукти зі знижкою 20% в невеликих магазинах, де реалізується продукція місцевих виробників. Передбачається, що, реалізувавши державі погашену продуктову картку, підприємець отримає назад номінальну вартість і компенсовану різницю.
Для реалізації цієї ініціативи Вільнюс повинен отримати дозвіл Брюсселя. Тому в якому вигляді будуть введені талони і для кого, говорити поки рано. Імовірно, їх готують для малозабезпечених сімей з дітьми. Але якщо продуктові купони не роздавати, а продавати зі знижкою, то і допомогою можна охопити значно більшу кількість людей. Хоча 5 млн. Євро, виділених на ці цілі державою, на всіх малозабезпечених все одно не вистачить.
Багато коментаторів литовської карткової ініціативи порівняли її з радянським досвідом. Але з ще більшими підставами її можна назвати проявом економічного націоналізму. Оскільки придбати за продуктові купони можна буде виключно товари національного виробника.
В Україні економічний націоналізм активно розвивався в 20-30-х рр. минулого століття на землях у складі Польщі. У той час економічне життя української громади в значній мірі була відокремлена від проживали поруч поляків. Саме тоді з'явилися гасла «Свій до свого по своє» і «Українські гроші - в українські руки - на українські справи». Під ними етнічні українці об'єднувалися в господарські кооперативи, йшли за кредитами в власні «райфайзенки» і розміщували депозити в «Українбанки».
За даними на 1930 р на території Західної України, переважно на Галичині, діяло 2512 українських господарсько-споживчих кооперативів.
Сільські кооперативи були об'єднані в повітові і окружні союзи, які підпорядковувалися ревізійного союзу українських кооперативів (РСУК) і створеному ним «Укоопспілці», який координував діяльність всієї української кооперації.
Уже в середині 1920-х рр. «Центросоюз» був одним з найбільших в Польщі експортерів сільгосппродукції, в т. Ч. Яєць, і виробником деяких товарів.
Значним явищем в регіоні стала організація РСУК кредитних спілок - т. Зв. «Райфайзенок». Як стверджують історики з Луцька Ярослав Шабала і Анатолій Шваб, в 1938 р на Східній Галичині їх налічувалося 563, а на території Волинського воєводства - 228.
Там селяни могли отримати невеликі позики - до 100 злотих, рідше 300-500 злотих на рік, до нового врожаю або на 2 роки. Ціна кредиту в середньому становила 7-9% річних. За аналогією з «Центросоюз» їх діяльність координувалася «Центробанком».
Тоді ж в містах створюються фінансові кооперативи - «Українбанки», діяльність яких грунтувалася на депозитах учасників кооперації і виданих установою кредитах.
Велика кількість українських селян займалося молочним тваринництвом в складі молочних кооперативів, об'єднаних «Маслосоюзу».
Вражаюче, але в роки незалежності елементи економічного націоналізму в Україні практично не були затребувані. Аж до самого недавнього часу у ідеологів націоналістичного руху руки до економіки не доходили. І тільки зараз серед націонал-радикалів з'явилися люди, знайомі з економічною теорією і пов'язані із середнім або навіть великим бізнесом.
У період тривалої економічної стагнації в суспільстві посилюються спроби окремих груп відокремитися і домогтися преференцій для власного бізнесу. Якщо ж влада свідомо проводить політику, що заохочує націоналістичні настрої, то з часом більш помітними в економіці стають і прояви економічного націоналізму.
Тим більше що вони і так помітні в протекціоністської політики країн - азіатських тигрів або в діях Дональда Трампа, що керується цілком націоналістичним гаслом Make America great again.
Не дивно, що і спроби Литви ввести продуктові купони були сприйняті в Україні з непідробним інтересом. Народний депутат від Блоку Петра Порошенко Сергій Тригубенко навіть заявив про можливість підготовки та реєстрації в Раді відповідного законопроекту.
Якщо врахувати, що на узгодження умов введення продуктових талонів у Вільнюса з Брюсселем може піти чимало часу, в України в новому році з'явилася надія хоч у чомусь наздогнати і перегнати освічену Європу.

 

Статья была интересной?
Поделитесь публикацией со своими друзьями!

Новости по теме

Последние новости

Вчера, 2021-01-26
Информация
Комментировать статьи на сайте возможно только в течении 30 дней со дня публикации.

Новости ТОП-7

Досуг

Обшивка автомобильного руля: зачем это нужно?
«Вы за рулем?» или «Я за рулем!» - эти фразы можно довольно часто услышать о или от владельца транспортного средства.
Вчера, 17:16135
Зачем приложение “Smap для бизнеса” владельцу интернет-магазина: 4 причины
Существует масса способов популяризовать интернет-магазин, но большинство из них платные. Контекстная и таргетированная реклама съедают прилично денег, а если настроены не правильно, не приносят результата. 
Вчера, 17:14122
Особенности выбора района для покупки квартиры в Одессе
К числу наиболее интересных и выгодных городов для постоянного проживания со всей уверенностью можно отнести Одессу, где располагается крупнейший морской порт. Мягкий черноморский климат, хорошо развитая инфраструктура, наличие крупнейших университетов и институтов – вот далеко не все
Вчера, 13:18122
Помощники в бизнесе: программы онлайн - записи
Для  любых компаний, работающих в различных сферах, важно правильно вести учет своих клиентов. Записи стандартно делаются в бумажный журнал или тетрадь, по телефону или через сайт в Интернете, и это иногда приводит к допуску ошибок в датах и конкретных услугах.
Вчера, 12:24143
Особенности и виды лазерной эпиляции
Современные женщины активно пользуются услугами косметологов. Часто прибегают к лазерной эпиляции. Это один из самых эффективных и качественных методов удаления волос на теле.
Вчера, 12:21156
Шпатлевки по дереву: виды и характеристики составов
Древесина имеет массу преимуществ, однако существуют и недостатки, к основным из которых относится невысокая прочность, что зачастую приводит к образованию всевозможных трещин, сколов, отверстий при монтаже либо прочих дефектов.
25-янв-2021, 18:51211

События

Украина сможет получить широкий доступ к вакцине от коронавируса не раньше 2023 года
Вместе с Украиной самый поздний доступ к вакцине будут иметь еще 85 стран мира.
Сегодня, 13:5346
Украину накрыло новое похолодание
В Одесской и Николаевской областях объявлен красный уровень опасности из-за резкого похолодания.
Сегодня, 13:5140
Кабинет министров планирует компенсировать части бытовых потребителей повышение тарифов на электроэнергию
Компенсацию получают те, кто пользуется электроотоплением.
Сегодня, 12:5655
Глава украинского МИД Дмитрий Кулеба пояснил, чего ждет от венгерского коллеги во время встречи
Министр иностранных дел Венгрии Петер Сийярто 27 января посетит Украину с официальным визитом.
Сегодня, 11:2772
Новую цену на газ опубликовал "Нафтогаз"
Газопоставляющая компания "Нафтогаз" установила цену на газ в феврале.
Сегодня, 11:2374
В Раде отрицают манипуляции с вопросами на референдуме
В Верховной раде отрицают возможность манипуляций с вопросами во время референдума.
Сегодня, 11:1276