Як чаєм в Ужгороді «розговорили» Посла Словаччини в Україні (Фото)

Як чаєм в Ужгороді «розговорили» Посла Словаччини в Україні

Регіональний філіал Національного інституту стратегічних досліджень в м. Ужгороді провів зустріч представників наукових, експертних та громадських кіл Закарпаття з Надзвичайним і Повноважним Послом Словацької Республіки в Україні Юраєм Сівачеком в форматі «за чашкою чаю». Співорганізатором цієї зустрічі виступило Генеральне консульство Словацької Республіки в м. Ужгороді (Генеральний консул Янка Буріанова).

 Юрай Сівачек обіймає поточну посаду з грудня 2013 року. До цього працював: радником Керівника Апарату Міністерства закордонних та європейських справ Словацької Республіки (2013 р.); Керівником Апарату Міністерства закордонних та європейських справ Словацької Республіки (2012-2013 рр.); Надзвичайним і Повноважним Послом Словацької Республіки в Узбекистані, м. Ташкент (2011-2012 рр.); радником Керівника Апарату МЗС Словацької Республіки (2010-2011 рр.); Керівником Апарату МЗС Словацької Республіки (2009-2010 рр.); Генеральним директором Департаменту кадрів МЗС СР (2007-2009 рр.); керівником Відділу міжнародних економічних організацій Управління міжнародних економічних організацій МЗС СР (2007 р.); І-им секретарем Посольства Словацької Республіки в Ізраїлі, м. Тель-Авів (2003-2007 рр.); директором Другого територіального Управління МЗС СР (відносини із сусідніми державами) (2002-2003 рр.); заступником директора Другого територіального Управління МЗС СР (відносини із сусідніми державами) (2001-2002 рр.); секретарем Департаменту двостороннього співробітництва МЗС СР (2000-2001 рр.); ІІ-им секретарем Посольства Словацької Республіки в США, м. Вашингтон (1996-2000 рр.); спеціалістом із зв’язків із США та Скандинавськими країнами МЗС СР (1992-1996 рр.).

 Пан Сівачек закінчив Московський державний інститут міжнародних відносин (спеціальність: міжнародні відносини із Скандинавськими країнами) та Братиславський економічний інститут (факультет торгівлі, спеціальність: економіка міжнародної торгівлі).

Це вже другий візит Посла на Закарпаття і в рамках свого першого візиту в жовтні 2014 р. він, зокрема, долучився до роботи міжнародної конференції «Регіональна стабільність на кордонах України та ЄС: сучасні виклики та інструменти забезпечення», організаторами якої виступали Регіональний філіал НІСД в м. Ужгороді та Генеральне консульство Словацької Республіки в м. Ужгороді.

Світлана Мітряєва (директор Регіонального філіалу НІСД в м. Ужгороді) привітала пана Сівачека та передала йому вітання від Радника Президента України – директора НІСД, Академіка Володимира Горбуліна і зазначила, що Національний інститут стратегічних досліджень зацікавлений в подальшій активізації українсько-словацьких відносин на експертному рівні.

С. Мітряєва поцікавилася особистою думкою Посла щодо охолодження словацько-українських відносин, про яку останнім часом почали писати словацькі ЗМІ.

Юрай Сівачек зазначив, що він не розділяє цієї думки щодо наявності кризи у словацько-українських відносинах.

Як чаєм в Ужгороді «розговорили» Посла Словаччини в Україні

Микола Палінчак (декан факультету міжнародних відносин УжНУ) торкнувся питання міграційної кризи, яку наразі переживає ЄС і розбіжностей в позиціях країн Вишеградської четвірки та Німеччини.

Юрай Сівачек відмовився коментувати позицію Німеччини і зазначив тільки, що можливості Словаччини у вирішенні загальноєвропейських питань ніколи не зрівняються з можливостями Німеччини. Щодо Словаччини, то він зазначив, що вона є частиною ЄС і політика його країни є частиною політики ЄС. Він вбачає необхідність якнайшвидшого скликання  Саміту ЄС задля пошуку оптимального вирішення міграційної кризи всіма членами ЄС і переконаний, що Словаччина підтримає солідарне рішення. Посол висловив переконання, що … [quote]ЄС переживе цю  кризу, оскільки в основі ЄС стоять великі економічні інтереси, які більш сильні ніж певні розбіжності….[/quote]

Він також зазначив, що сьогодні ситуація з мігрантами та спільна позиція країн Вишеградської групи посилили значимість цього об’єднання. [quote]Ми спільно пройшли нелегкий шлях трансформації без залучення кредитів від Міжнародного валютного фонду і досягли певних результатів, тому хочемо бути почутими і також хочемо, щоб з нашою позицією  рахувалися[/quote], - наголосив він.

Ігор Тодоров (директор Центру міжнародної безпеки та євроатлантичної інтеграції УжНУ) поцікавився позицією Словаччини щодо НАТО – «Чи зможе наявна політична воля України забезпечити отримання країною членства в НАТО?». Посол запевнив, що Словаччині вигідно, щоб Україна наближалася до структур, членом якої є Словаччина і, як країна член НАТО, буде допомагати. Все ж, Посол розглядає вступ України до НАТО як довгострокову перспективу.

Сергій Федака (професор кафедри історії України історичного факультету УжНУ) поцікавився у Посла, наскільки цікавою є для Словаччини Україна в контексті введення в дію режиму вільної торгівлі з ЄС із 2016 року?

Посол зазначив, що Словаччина дуже зацікавлена у співпраці з огляду на те, що в Україні завжди працювало багато словацьких підприємств. Крім того, після введення санкцій проти Росії та реверсу газу, російський ринок для словацьких підприємців закривається, тому Словаччина розраховує на відкриття українського ринку для своїх компаній. Сівачек Ю. спрогнозував, що спочатку капітали в Україну підуть після того, як буде більше стабільності в країні, хороші працюючі закони.

 На запитання С. Мітряєвої щодо втрат Словаччини від запровадження санкцій в цифрах, Посол зазначив, що такої однозначної статистики у нього наразі немає, однак втрати є значними.

Також С. Мітряєва запитала щодо планів відкриття торгового представництва, функціонування якого б сприяло розширенню економічного співробітництва між Україною та Словаччиною.

[quote]Якби Україна стала країною, де буде панувати пріоритет закону, то я не виключаю таку можливість,[/quote] – зазначив Посол. У контексті розвитку двосторонніх словацько-українських відносин він негативно оцінив закриття Генерального консульства України в Пряшеві.

Отто Ковчар (Співголова українсько-словацької Ділової Ради; Віце-президент Торгово-промислової палати України; Президент Закарпатської торгово-промислової палати, Почесний консул Чеської Республіки в Ужгороді) торкнувся питань візового режиму і необхідності подальшої його лібералізації, зокрема для підприємців.

Сівачек Ю. проінформував, що Словаччина однією з перших країн ЄС розпочала в 2012 році і незважаючи на все продовжує видавати довготермінові багаторазові візи. Оскільки наразі тільки в двох містах України словацькі консульські установи видають візи - в Ужгороді та Києві, Посол поділився планами створення візових центрів в інших містах України. [quote]Рівень відмов Словаччини у видачі віз - на рівні одного відсотка, і перехід на збір біометричних даних ми пережили без його збільшення. Ми в Києві будемо видавати візи на рівні минулого року і якщо будуть введені в дію нові візові центри[/quote], - додав він. [quote]Лібералізація візового режиму для України - це тільки технічні критерії, які повинна виконати Україна так, щоб всі 28 членів ЄС підтримали відповідне рішення,[/quote] - наголосив він. «Консульський збір не покриває всіх витрат на персонал та технічні засоби, які несе Словаччина в процесі оформлення віз. Тому ми також зацікавлені в безвізовому режимі з Україною[/quote], - зазначив Сівачек Ю.

 С.Мітряєва, продовжуючи візову тематику, зазначила, що експерти оцінюють візову практику Словаччини по відношенню до України як «дружню». Наразі моніторингова місія ЄС, яка працює в Україні, готує черговий звіт про виконання Україною технічних критеріїв у повному обсязі [quote]Мова йде перш за все про боротьбу з корупцією, де треба показати реальні результати, а також про деякі законодавчі документи, тощо[/quote]. Тому наразі важливо не оголошувати терміни запровадження безвізового режиму: кінець 2015 року, початок 2016 року і т.д., а реально виконати ці технічні критерії.

Олег Адамчук (Почесний консул Словацької Республіки у Великому Березному) додав, що Україна повинна говорити наразі не про відміну віз, оскільки ні Україна, ні Європа до цього не готові, а про подальше спрощення візового режиму. Як варіант, він запропонував збільшити тривалість довготермінових шенгенських віз з 5 до 6 або більше років.

 Як чаєм в Ужгороді «розговорили» Посла Словаччини в Україні

 С. Мітряєва запитала Посла щодо пріоритетів майбутнього головування Словаччини в ЄС і яке місце в цьому буде відводитися Україні. Ю. Сівачек зазначив, що порядок денний наразі тільки обговорюється, однак висловив впевненість, що співпраця з Україною буде в пріоритетах.

Світлана Пахомова (завідувач кафедри словацької філології філологічного факультету УжНУ) проінформувала Посла про діяльність своєї кафедри, яка працює вже 20 років. Вона зазначила, що з кожним роком кількість бажаючих навчатися зростає, розширюється і географія регіонів походження студенів, однак кількість місць обмежена – лише 15. Також, вона зазначила, що випускники зі словацькою мовою знаходять себе в бізнесі, журналістиці, освіті тощо.

Володимир Кривошапко (головний редактор сайту «Корзо-ньюз») торкнувся питання проведення Днів добросусідства, які щорічно організовували на українсько-словацькому кордоні.

[quote]У Днях добросусідства немає політики. Минулого року ми не провели їх, тому що була війна і було прийнято рішення відтермінувати їх проведення. Цього року було проведено таку зустріч у дуже вузькому форматі[/quote], – зазначив він.

 Янка Буріанова також запевнила, що проведення дня добросусідства минулого року було відкладено через питання безпеки. Вона також поінформувала присутніх про проведення Генеральним консульством Словацької Республіки в м. Ужгороді спільно з Кошицьким самоврядним краєм, Пряшівським самоврядним краєм та Закарпатською ОДА урочистого «Концерту дружби» в Ужгороді, який відбудеться цими днями.

 На завершення заходу Посол Словацької Республіки висловив сподівання, що війна рано чи пізно закінчиться і Україна зможе піднятись на ноги та стати гідним та економічно сильним партнером Європи.

Також Сіваечек Юрай вручив Світлані Мітярєвій вітальний лист Державного секретаря Міністерства закордонних справ та європейських питань Словацької Республіки Ігоря Слободніка з нагоди відзначення її вищою державною нагородою України – ордену Княгині Ольги I ступеня.

 На «чай з Послом» Янка Буріанова та Світлана Мітряєва також запросили: Галину Гороховську – представника МЗС України в м. Ужгороді, Тетяну Сергієнко - старшого наукового співробітника Інституту Центральної Європи УжНУ, Ольгу Єгорову – старшого наукового співробітника РФ НІСД в м. Ужгороді, Ренату Мойш-Шімон – помічника голови Закарпатської ОДА, а також представників місцевих ЗМІ.

 

Довідково:Останнім часом спілкуванню у форматі «за чашкою чаю» на високому рівні відводиться не менша роль, ніж «кабінетним» зустрічам, саме завдяки можливості налагодження максимально вільного і відкритого діалогу, не стиснутого рамками протоколу. В Закарпатській області зустрічіпредставників обласної влади, наукових, експертних та громадських кіл краю у такому неформальному форматі спілкування з представниками дипломатичної, експертної, наукової, політичної та бізнесової еліти започатковані у жовтні 2013 р. Світланою Мітряєвою. Головними гостями попередніх зустрічей у форматі «за чашкою чаю» були Надзвичайний та Повноважний Посол Угорщини в Україні Міхаль Баєр (14 жовтня 2013 р.), Надзвичайний та Повноважний Посол Словацької Республіки в Україні Павол Гамжік (14 листопада 2013 р.), Державний Секретар Словацької Республіки Петер Буріан (17 квітня 2014 р.) та Віце-прем’єр-міністр, Міністр закордонних справ Словацької Республіки Мірослав Лайчак (10 вересня 2014 р.).

 

Статья была интересной?
Поделитесь публикацией со своими друзьями!

Новости по теме

Последние новости

Информация
Комментировать статьи на сайте возможно только в течении 30 дней со дня публикации.

Новости ТОП-7

Досуг

Как выбрать сковородки?
Сложно представить функциональную кухню, на которой не используется сковорода. Данный инструмент в некоторых случаях может служить вместо сотейника или кастрюли.
Сегодня, 14:3969
Стоит ли шить юбку из сетки: плюсы и особенности материала
Уже не так много времени осталось до выпускных. Каждой девушке хотелось бы выглядеть на таком мероприятии элегантно и произвести хорошее впечатление.
Сегодня, 12:0091
Основные технические параметры фрезерных станков
Профессиональное оборудование является важнейшей составляющей любого производственного процесса. Особенно это касается фрезерных станков, использующихся для изготовления целого ряда деталей и прочих изделий.
Вчера, 14:19161
Таможенный брокер  – гарантия быстрого таможенного оформления грузов
Для ввоза приобретенного или вывоза произведенного товара предприниматель должен «задекларировать» его на таможне. Если нет желания или времени заниматься оформлением, то можно воспользоваться услугами посредника – таможенный брокер в Киеве все сделает сам.
15-янв-2022, 14:35159
Огляд новинок посадкової картоплі
Картопля – найпоширеніший овоч, широко відомий своєю універсальністю. Він незамінний у складі різноманітних страв – супів, гарнірів, салатів та снеків. І цілком справедливо картопля вважається другим хлібом.
15-янв-2022, 14:32153
Как выбрать телевизор для просмотра футбола
Каждый год наполнен множеством интересных мировых футбольных событий. Для любителей данной игры очень важно наблюдать за матчем с эффектом присутствия.
14-янв-2022, 16:25344

События

Хакеры вновь атаковали сайты государственных структур Украины
На этот раз под ударом оказался сервис системы электронных закупок Prozorro.
Сегодня, 17:2462
Принцип коллективной обороны в НАТО распространили и на космос
В понедельник, 17 января, Альянс обнародовал "Всеобъемлющую политику НАТО в космосе", согласно которой на космическое пространство распространяется принцип коллективной обороны.
Сегодня, 16:4965
После трехчасового перерыва заседание суда по Порошенко возобновилось
Печерский суд города Киева спустя три часа возобновил заседание по избранию меры пресечения для обвиняемого в государственной измене бывшего президента Украины Петра Порошенко.
Сегодня, 14:5284
Спустя 5 месяцев расследования ГБР допросило нардепа Трухина по делу о ДТП
Спустя пять месяцев после начала расследования дела о ДТП с участием "слуги народа" Александра Трухина ГБР так и не установило, кто был за рулем авто в момент аварии. Впрочем, уже состоялся допрос нардепа. 
Сегодня, 13:0689
10 богатейших людей мира удвоили свое состояние за период пандемии
10 самых богатых людей мира удвоили свое состояние за первые два года пандемии коронавируса из-за резкого роста бедности и неравенства.
Сегодня, 10:30127
Мужчина с криками "Лжецы" выбил дверь горсовета в Черновцах
В Черновцах полиция задержала мужчину, который вечером в воскресенье, 16 января, выбил входную дверь местного городского совета.
Сегодня, 10:15123