Пам’ятаємо Тараса Шевченка — віримо в Україну

Пам’ятаємо Тараса Шевченка — віримо в Україну

Велич духу і постаті  Великого українця Тараса Шевченка не залишили осторонь підготовки до відзначення 200-річчя від дня народження Кобзаря творчі спілки та культурно-мистецькі заклади краю.

Голова Закарпатської організації Національної спілки письменників України Василь Густі поділився з «НЗ», що до Шевченківського ювілею спілкою планувалося випустити книжку «Зоря Шевченка над Карпатами». Але у зв’язку з кількамісячними подіями в країні справи на певний час пригальмували.

«Поки що працюємо над упорядкуванням книжки і чекаємо стабілізації в державі. Щодо іншого, то маємо намір влаштувати зібрання в районах біля пам’ятників Шевченку та залучити молодь і читати в закарпатських школах вірші Кобзаря», — розповів Василь Густі.

Директор Закарпатського обласного муздрамтеатру ім. братів Шерегіїв Любов Оленчук зазначила: «Для нас є важливим святкування 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка. Театр уже працює на сценах  області з виставою «Назар Стодоля», режисером якої є Анатолій Філіппов. Маємо в репертуарі ще один спектакль з Шевченкіани — «Мати-наймичка». А вже 9 березня о 18.00 готуємо концерт «І мене в сім’ї великій, в сім’ї вольній, новій…», де будуть задіяні актори нашого театру».

Закарпатський обласний ака­демічний театр ляльок «Бавка» теж порадує глядача двома виставами. Одна з них — художньо-публіцистична,  за мотивами закарпатського драматурга Олександра Гавроша «Сторінки щоденника поета» (для шкільного та дошкільного віку). Її показ запланований на 6 березня. Виставу «Кобзар» для маленьких покажуть у травні.

Всі колективи Закарпатської обласної філармонії також будуть задіяні у ювілейних заходах. Зокрема, готують великий концерт «Тарасова пісня». Дійство відбудеться 13 березня о 18.00. У програмі візьмуть участь найкращі творчі колективи і виконавці  філармонії: заслужений академічний Закарпатський народний хор, симфонічний і камерний оркестри. Виступатимуть і народні артисти України Марія Зубанич (сопрано), Петро Матій (баритон), заслужена артистка України Оксана Ільницька-Хархаліс (мецо-сопрано), Олена Юрош (фортепіано), лауреати міжнародних конкурсів Мирослава Швах-Пекар (сопрано) і Сюзанна Касо (фортепіано). До ювілейного концерту ввійдуть твори: «Сон» М.Лисенка, «Реве та стогне» в обробці І.Мартона, «Дівчина-рута» Ф.Колеси, «Зоре моя вечірняя», «Сирітка» тощо. Прем’єра концерту — поема-кантата «Минають дні» закарпатського композитора, заслуженого діяча мистецтв України Василя Гайдука для змішаного хору, солістів та симфонічного оркестру.

Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека ім.Ф.Потушняка 9 березня о 12.00 усіх бажаючих запрошує взяти участь у поетичному марафоні, який відбудеться в обласному центрі Закарпаття, біля пам’ятника Тарасу Шевченку (пл. Народна). На заході кожен з учасників акції зможе вголос прочитати свій улюблений вірш. Участь у марафоні може взяти будь-хто, головною умовою є наявність «Кобзаря», який, до слова, можна отримати у бібліотеках міста.

Також до річниці Шевченка вже встигло побачити світ ґрунтовне видання «Закарпатська Шевченкіана», де зібрано наукові та публіцистичні статті, есе, спогади, поетичні добірки, бібліографічні джерела (його теж уже можна взяти в обласній бібліотеці). Це видання є першою спробою зібрати різнопланові матеріали та відомості про вплив постаті Тараса Шевченка та його творчості на культурне і громадське життя Закарпаття, починаючи  з кінця ХІХ століття і до наших днів.

Завідуюча бібліотекою Ужгородського коледжу культури і мистецтв Елеонора Лукеча поділилась з «Новинами» своїми цікавими перед’ювілейними задумами. У читальній залі обладнана розгорнута книжкова ілюстративно-звукова виставка «Геній правди і краси». Вона досить незвична, бо складається із кількох розділів (виставка-кросворд, виставка-вернісаж, виставка-календар).

«Наш користувач у час дозвілля може розгадувати кросворди по темі, складеній працівниками бібліотеки (у представлених книгах можна знаходити відповіді), поглибити свої знання з біографії поета, почитати поезії, залишити письмові відгуки про прочитане, написати «лист у вічність» — рядки вдячності і шани Великому Кобзарю. На виставці крім книг є й репродукції Шевченка-художника, представлена хронологія життя і творчості митця. Доповнює інформацію про поета тематична папка-досьє «Світова велич Шевченка». Під час перегляду виставки наші користувачі мають нагоду послухати пісні на слова поета», — розповіла Елеонора Лукеча.

У Закарпатському обласному художньому музеї ім.Й.Бокшая наразі можна оглянути  дві роботи, які тут зберігаються. Мова йде про офорти Кобзаря, які Київський державний музей українського мистецтва передав закарпатцям ще у 1948 та 1952 роках. Одна робота Тараса Шевченка «Дари в Чигирині» датована 1844 роком. Цей офорт виконаний у період, коли поет подорожував Україною, збирав скарби і малював сюжети з історії нашої землі. На картині зобразив історичний момент — у гетьмана Богдана Хмельницького в Чигирині на прийомі присутні посли іноземних держав. Інша експонована робота — «Притча про виноградаря» (1858) — на біблійну тематику. Ілюструвати Біблію для Тараса Шевченка було співзвучно з його душею. Він завжди шукав висот і глибин, переймався долею простих людей, які його оточували.

Анастасія НОЖКА, газета «Новини Закарпаття».
На фото: Вистава «Назар Стодоля» на закарпатській сцені

Статья была интересной?
Поделитесь публикацией со своими друзьями!
 

Новости по теме

Последние новости

Вчера, 2021-03-04
Информация
Комментировать статьи на сайте возможно только в течении 30 дней со дня публикации.

Новости ТОП-7

Досуг

Виды солнечных электростанций и их отличия
Установка солнечной электростанции у себя дома или на предприятии позволяет не только экономить на счетах за электричество, но и зарабатывать на продаже излишков выработанной энергии.
Вчера, 17:2087
Раздвижные системы от «ВиЯр»
Шкафы-купе — один из наиболее популярных форматов мебели для хранения. Они удобны, надежны, занимают мало места, при этом вместительны и универсальны в плане дизайна, их можно вписать в любой интерьерный стиль.
1-мар-2021, 19:23317
Предназначение пластификатора для бетона
Пластификатор для бетона является химической добавкой, которую вводят в смесь, чтобы улучшить ее физико-механические характеристики.
1-мар-2021, 17:44232
Самый нужный вспомогательный материал при ремонте
Перед тем как приступить к декоративной отделке стен или потолков, следует хорошенько подготовить поверхность. Тщательно зашпаклевать, выровнять, отшлифовать, прогрунтовать и так далее и так далее.
28-фев-2021, 08:21353
Система капельного полива от интернет магазина MarketSV
Применение дождевальных установок для полива приусадебного участка постепенно уходит в прошлое. Устройства расходуют много воды и заболачивают территорию.
27-фев-2021, 14:20403
Как выбрать планшет ребенку для игры и учебы
XXI век – это время высоких технологий. Использование новейших средств коммуникации является залогом успеха. Раньше дети больше времени проводили на улице, играя со своими сверстниками. Но мир стремительно меняется.
27-фев-2021, 08:54442

События

Итальянская мафия захотела нажиться на коронавирусе
Итальянская мафия захотела нажиться на проблемах страны в связи с пандемией коронавируса и присвоить часть выплат из масштабного фонда спасения европейской экономики, пишет Bloomberg.
Вчера, 22:4853
Найдены новые блокирующие коронавирус препараты
Ученые Боннского университета в Германии нашли два семейства активных веществ, которые могут блокировать размножение коронавируса SARS-CoV-2. =
Вчера, 22:4659
Создание конгресса местных властей утвердил Зеленский
Президент Украины Владимир Зеленский подписал указ о создании конгресса местных и региональных властей.
Вчера, 22:3555
Строительство газопровода "Северный поток-2" в водах Дании может затянуться до осени
Ранее сообщалось о других сроках - до конца апреля.
Вчера, 21:4561
В силу вступил закон о сроках ликвидации налоговой милиции
В четверг, 4 марта, закон о сроках ликвидации налоговой милиции вступил в силу.
Вчера, 18:5287
В ближайший час Киев накроет сильный ветер
В четверг, 4 марта, в Киеве объявили штормовое предупреждение.
Вчера, 18:5185