Документи про Карпатську Україну знайшли в старому вівтарі

Документи про Карпатську Україну знайшли в старому вівтарі

Архів унікальних документів і книг часів Карпатської України випадково знайшли в селі Заріччя, що на Іршавщині. Очевидці розповідають, що під час ремонту вівтаря в місцевому храмі будівельники раптом натрапили на якісь документи.

Через якийсь час вони потрапили в районний музей, а вже там визначили, що знахідка має справді унікальне історичне значення. Матеріали наразі представили на розсуд громадськості в спеціальній виставці, а про їхню значущість розповів «Закарпатці» в ексклюзивному інтерв’ю директор Іршавського районного історико-краєзнавчого музею Андрій Світлинець.

Документи знайшли в престолі храму

Як розповів «Закарпатці» Андрій Світлинець, нещодавно на честь 75-ї річниці проголошення Карпатської України в Іршавському районному історико-краєзнавчому музеї відкрили оновлену експозицію «Карпатська Україна. 1938 –1939». Основу експозиції склав архів унікальних документів і книг часів Карпатської України, випадково знайдених у селі Заріччя, що на Іршавщині. «Свідки розповідають, що під час проведення ремонту в сільському греко-католицькому храмі пересунули престол, всередині якого знайшли нікому не відомі папери. За щасливим збігом обставин вони потрапили до рук одного з членів районного осередку партії «Свобода» Василя Короля, а через деякий час були передані на зберігання до районного музею», – уточнив директор закладу. До експозиції увійшли дослідницькі матеріали двох районних науково-практичних конференцій, проведених у 2009 та 2010 рр.
Експозицію розгорнули на двох стендах, представили низку оригінальних урядових документів та розпоряджень. Серед них – маніфест Української Центральної Ради, маніфест проводу ОУН, список депутатів Сойму Карпатської України, офіційна газета уряду «Урядовий вісник», карти з новим адміністративно-територіальним поділом колишньої Чехословач­чини, низка агітаційних та поштових листівок, серед яких вирізняються поштівки із зображенням А. Волошина та С. Петлюри, а ще – єдина поштова марка Карпатської України.

«Про діяльність о. Варфоломія не знали навіть його рідні»

«Крім того, нам удалося провести чималу пошукову роботу й з’ясувати, як жила Іршавщина в часи Карпатської України, – розповідає Андрій Світлинець. – Так, удалося встановити імена та дослідити біографії кількох активних січовиків, зокрема прикордонника Василя Попика, січовиків В. Галаса, В. Князя, Огаря, депутатів Сойму Карпатської України від Іршавщини Івана Ігнатка, о. Кирила Феделеша та уродженця району о. Юрія Станинця. Деталізували ми й представили вже зараз в експозиції події, пов’язані з розстрілом угорцями в околиці села Білки чотирьох полонених січовиків – Галаса, Бровдія, Микитюка та Петраша (Петрені). Вельми цікавим є і знайдений документ про проведення з’їзду відділів народної оборони Карпатської Січі Іршавського округу в грудні 1938 року».

Крім того, зі слів директора музею, вдалося дослідникам відкрити й нову сторінку в історії нашого краю доби Карпатської України. Зокрема цікавими виявилися документи про призначення головою Української окружної Народної Ради на Іршавщині о. Варфоломія Балтовича, священика греко-католицької громади с. Заріччя. «Були знайдені й різні урядові розпорядження з цього питання, довідки тощо, – розповів А. Світлинець. – Оприлюднення цих документів стало приємною несподіванкою для багатьох дослідників та широкого загалу спеціалістів. Як виявилося, в родині священика ніхто навіть не підозрював, що він брав активну участь у подіях 1938–1939 рр., а після угорської окупації продовжу­вав таємно співпрацювати з ОУН. Саме завдяки отцю Варфоломію ми довідалися ще й імена всіх патріотів нашої землі: в експозиції також представлені списки загиблих січовиків, які були надіслані до священика В. Балтовича наприкінці 1939 – початку 1940-х років. Наявність цих документів дає підстави стверджувати, що після загарбання угорцями Карпатської України по підпільній мережі ОУН ішов збір та уточнення імен усіх загиблих патріотів».

Ще одним оригінальним експонатом, яким наразі поповнився музей, є невеликий металевий значок, на якому зображений герб Карпатської України. Відомий дослідник та автор книги «Карпатська Січ» Олександр Пагіря відзначає, що цей знак до цього часу був невідомий і його функціональне призначення поки що незрозуміле. Є припущення, що це могла бути кокарда до головного убору, яку виготовили напередодні, але не встигли запустити в дію.
Окрім представлених стендів, у музеї розгорнута виставка книг та брошур, знайдених у с.Заріччя. Серед них привертають увагу невеличкі за обсягом роботи А. Волошина «Оборона кирилики», В. Пачовського «Срібна земля», А. Тверезова «Что дает коммунизм русинам на Подкарпатах?», невідомого автора «Українець чи русскій» та навіть ексклюзивне видання Українського союзу монархістів-державників «Плуг та Меч», що виходило в Аргентині.

Керівництво музею висловлює щиру подяку районному осередку партії «Свобода» за передані документи знайденого архіву часів Карпатської України, директору Дунковицької ЗОШ І-ІІ ст., вчителю історії Н.Є. Коровській та жителю м. Ужгорода П.В. Гомонаю за подаровані експонати.

Джерело: Галина СОЛОДКА, zakarpatka.com

Статья была интересной?
Поделитесь публикацией со своими друзьями!
 

Новости по теме

Последние новости

Вчера, 2021-07-27
Информация
Комментировать статьи на сайте возможно только в течении 30 дней со дня публикации.

Новости ТОП-7

Досуг

Утепление балкона: последовательность и нюансы
В квартирах с малой площадью часто прибегают к расширению жилых квадратных метров за счет благоустройства балкона. Одной из главных задач в этом деле является его грамотное утепление.
Вчера, 21:2175
Тональный крем: выбираем идеальный вариант для летнего макияжа
Тональное средство настолько востребовано современными девушками, что даже в жаркую погоду не спешат отказываться от данного бьюти-продукта. Крем с тональным эффектом мгновенно освежает лицо, выравнивает тон и скрывает недостатки на коже.
Вчера, 20:5891
Все идет из головы: причины боли в груди и в сердце
Ученые и медики всего мира с уверенностью могут заявлять, что большинство известных нам болезней берут начало в «голове» пациента. То есть психологический конфликт является спусковым механизмом для того или иного недуга.
Вчера, 12:38111
Городские рюкзаки: удобство и здоровье
Всем хочется выглядеть модно, но при этом не испытывать никаких неудобств. Сегодня это реально, ведь современная мода нацелена на комфорт. Взять хотя бы городской рюкзак, массово заменяющий сумки и барсетки. Их стали носить все слои общества, от подростков до солидных деловых людей.
Вчера, 09:59121
В чем секрет популярности нового MacBook Pro 13?
По результатам маркетинговых исследований, Макбук Про 13 2020 является наиболее популярным ноутбуком среди девайсов «яблочного» производителя. Спрос на него даже выше, чем на полюбившийся пользователям Air 2020. В чем же причина популярности и так ли она обоснована, мы и обсудим в этой
26-июл-2021, 15:46206
Стильная мужская стрижка: от канадки до помпадур
Обычно в названиях причесок для мужчин не то, что парни, даже девушки разбираются слабовато. Мужская стрижка у людей, выросших на постсоветском пространстве, часто сводится к “бокс, полубокс, ноль”, немного разнообразия – височки прямые или косые? 
25-июл-2021, 11:23296

События

Песков пообещал прочитать мемуары Мендель, которые она ему отправила
Пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков отреагировал на новость о том, что бывшая пресс-секретарь Владимира Зеленского Юлия Мендель отправит ему свою книгу мемуаров "Каждый из нас президент". 
Вчера, 21:5081
Почему в Боснии заговорили об угрозе раскола страны
Не успели в Евросоюзе заявить о готовности принять в свои ряды Боснию, проигнорировав Украину, как в этой балканской стране начал нарастать новый виток напряженности.
Вчера, 21:3984
Почему участились природные катаклизмы и как этому можно противостоять
Планету продолжают cотрясать невиданные природные катаклизмы. Наводнения, жара, смерчи, засуха все чаще происходят по всему миру.
Вчера, 18:0299
Обыски на главном мусорном полигоне Киева проводит СБУ
Сегодня, 27 июля, сотрудники Службы безопасности Украины проводят обыски на главном мусорном полигоне Киева ТБО №5.
Вчера, 18:01113
Украинский стрелок Омельчук рассказал о пути к бронзе на Олимпиаде в Токио
Четвертый день стартов на Олимпиаде в Токио принес национальной команде Украины третью бронзовую медаль.
Вчера, 17:4399
Мендель отправит Пескову свою книгу мемуаров с автографом
Бывшая пресс-секретарь президента Украины Юлия Мендель отправит свою книгу мемуаров о работе в офисе главы государства "Каждый из нас президент" пресс-секретарю российского лидера Дмитрию Пескову.
Вчера, 15:13125