"На москалів не вважайте": чи варто називати сквер УжНУ у російських традиціях?

"На москалів не вважайте": чи варто називати сквер УжНУ у російських традиціях?

Уже тривалий час в Ужгородському національному університеті точаться розмови про впорядкування скверу навпроти корпусу колишнього економічного факультету. Ось і тепер, судячи з повідомлень ЗМІ, ректорат оголосив конкурс «проектів скульптурної композиції Свободи у сквері св. Тетяни», який завершується 31 серпня цього року.

Якщо облаштуванню скверу приділяють значну увагу, то з його назвою ніхто собі проблем не робив: пропозиція назвати його іменем святої Тетяни була чомусь сприйнята без застережень. Чому? Бо, мовляв, усе зрозуміло і переконливо: св. Тетяна – покровителька студентства, отже, кращої назви скверу годі придумати. Проте досить задати питання, де, коли і як свята Тетяна стала покровителькою студентства, щоб засумніватися у вмотивованості такої назви.

Свята Тетяна народилася в Римі за імператора  Олександра у першій половині ІІІ ст. Майбутню святу – дияконесу римської церкви Тетяну, як свідчать «Житія святих» уславленого українського богослова Дмитра Туптала, невірні схопили та примушували її поклонитися поганським божкам Аполлону й Діані, однак ні вмовляння, ні обіцянки різних благ, ні жорстокі тортури не змусили Тетяну відректися Ісуса Христа. Не змігши зламати твердої віри у Триєдиного Бога, Тетяну стратили. Агіографи ретельно виписали життєвий подвиг мучениці святої Тетяни, проте в її Житії нічого не сказано про особливе ставлення святої до студентів чи учнів. Звідки ж тоді поширена думка, що саме свята Тетяна є покровителькою студентства?

Відповіді на це запитання можна знайти … в російській історії. Виявляється, що російська імператриця Єлізавета підписала указ про створення Імператорського московського університету 25 січня 1755 р., тобто в день, коли церква вшановує святу Тетяну. Приблизно через півстоліття після заснування Московського університету було зроблено спробу пов’язати його з культом святої Тетяни: університетську церкву висвятили на честь св. Тетяни, проте аж до середини ХІХ ст. ніхто не вважав св. Тетяну  покровителькою студентства.

Починаючи зі свого столітнього ювілею, 25 січня Московський університет почав відзначати своєрідний День університету: в офіційній частині цього свята нагороджували кращих студентів та викладачів, а в неофіційній, як свідчать випускники вишу, академічна громада впадала в обійми Бахуса, нерідко до «ризоположенія». На початку 20-х років ХХ ст. більшовики разом із університетами, як типом вищих навчальних закладів, заборонили і свято Московського університету, що припадало на 25 січня… Лише у 1992 р. новообраний ректор Московського державного університету В. А. Садовнічий запропонував відзначати день заснування університету – 25 січня – називаючи його Тетяниним днем, згодом в МДУ почали навіть видавати газету «православного студентства» «Татьянин день». Так у Росії день заснування Московського університету став днем студентства, який пов’язали зі святою Тетяною.

Стислий огляд історії формування культу святої Тетяни як заступниці студентства породжує запитання: «А який стосунок має московська ідеологема «святої Тетяни як заступниці студентства» до скверу поблизу Ужгородського університету?» Чому саме ім’я «московської» святої Тетяни, а не «західних» святих Томи або Августина має носити ужгородський сквер. Доки через власні байдужість, невігластво чи плебейство маємо ходити жебрати попід сусідські пороги?

Гідною відповіддю на ці запитання можуть послужити мудрі й напрочуд актуальні Шевченкові слова: «На москалів не вважайте /…/. У їх народ і слово, і у нас народ і слово. А чиє краще, нехай судять люди».

І справді, чому нині в Ужгородському університеті мають плекати чужі культурно-історичні традиції? Невже українська культура, зрештою давніша і зовсім недавня історія нашого університету не має гідних персоналій або ж реалій, які варто увіковічнити у назві скверу? Зважаючи на плани розташувати у сквері скульптурну композицію «Свобода», його можна було б назвати, наприклад, сквером Революції Гідності. Така назва не лише засвідчувала б шанобливе ставлення до активної громадянської позиції значної частини студентів та викладачів УжНУ під час Революції Гідності, а й була б промовистим нагадуванням-осторогою для чиновників з сусідньої ОДА.

Достатню мотивацію може мати і назва скверу на честь мандрівного філософа Григорія Сковороди, який, можливо, прямуючи у Прешбург, не оминув нашого міста. А втім, може, будуть інші, вдаліші пропозиції. У кожному разі, вибір назви скверу академічна громада університету має ретельно продумати, щоб через кілька років не соромитись примітивною назвою та не змінювати її, як це часто робили совєтські колгоспи.

Професор Любомир Белей, Медіацентр УжНУ

Статья была интересной?
Поделитесь публикацией со своими друзьями!
 

Новости по теме

Последние новости

Вчера, 2020-06-04
Информация
Комментировать статьи на сайте возможно только в течении 30 дней со дня публикации.

Новости ТОП-7

Досуг

Грузовые перевозки по Киеву
Предложение многих транспортных компаний адресовано предприятиям и частным лицам, имеющим потребность в организации в сфере транспорта. Компания гарантирует комплексное обслуживание штучных, крупногабаритных и специальных грузов во внутренних и международных перевозках.
Вчера, 18:0069
Де придбати оснащення для НУШ
Реформа системи освіти не обмежується зміною методик викладання. Концепція Нової української школи працює комплексно. Головна мета полягає в створенні комфортного простору для навчання і розвитку дітей.
Вчера, 13:4876
Выбираем наушники AirPods для iPhone SE
Чтобы слушать музыку в хорошем качестве, к выбору аксессуаров стоит подойти серьёзно. Обратить внимание на их технические особенности, совместимость с моделью iPhone. Кого-то волнует цена, а кого-то внешний вид вкладышей.
Вчера, 13:3283
Шуруповерт сетевой и аккумуляторный? Что лучше выбрать для дома
Для вкручивания, выкручивания шурупов, саморезов, гаек используется не только обычная отвертка, но и более современные виды инструментов – шуруповерты
3-июн-2020, 17:32132
Внедорожник напрокат — удобно, выгодно, престижно
В компании NarsCars имеется широкий выбор внедорожников средней тоннажности. Все машины поддерживаются в исправном состоянии и проходят постоянную проверку, поэтому не подведут в любой ситуации.
2-июн-2020, 15:50143
Тенты для бассейнов: особенности выбора
Наличие бассейна на даче является прекрасной возможностью искупаться в жару, поиграть в водные игры с друзьями или просто отдохнуть. Такой отдых может сильно испортить только одно — регулярная очистка бассейна от мусора. В этом сможет помочь надежное покрытие для бассейна, которое защитит
2-июн-2020, 15:47100

События

Причины обысков в университете Шевченко назвали в МОН
В вузе проходила проверка организации учебного процесса на юридическом факультете
Сегодня, 01:0044
На получении 100 тысяч долларов разоблачили прокурора
Задержан сотрудник одной из прокуратур Киева
Вчера, 20:3572
Итоговую аттестацию выпускников Киев отменил незаконно
Киевские власти не могут отменить аттестацию выпускников 11 классов
Вчера, 19:2775
Обыски в университете Шевченко проводит Полиция
Следственные действия проводятся в рамках расследования коррупции в университете
Вчера, 16:3387
С сегодняшнего дня Австрия полностью снимает коронавирусный контроль и открывает границы
Австрия с четверга отменит все ограничения на границах, связанные с коронавирусом, включая карантин для соседних стран, кроме Италии.
Вчера, 16:2899
До 15 лет тюрьмы в Украине грозит "Ворам в законе"
Нардепы поддержали закон Зеленского во втором повторном чтении
Вчера, 14:4577